Amersfoort. eenmaal het geval zou kunnen worden. Als onze beschaafde jongelingschap geen énergie meer heeft, om zich gereed te maken en te houden voor de ure des ge- vaars, dan zullen we eenmaal onze eigen zonen dwingen, ten strijde te trekken onder vreemde vanen, voor belangen die de onze niet zijn. Yan /dienstver vanging" zal dan in ieder geval geen sprake meer wezen. Mochten we toch inzien, dat we ons niet langer tevreden stellen met een cirkel- redeneering, die het verdwijnen der rem placeering als een natuurlijk gevolg tracht voor te stellen van verbetering van het kazerne-leven, van algeheele wijziging van ons stelsel van oefening in den wapen handel. Dat laatste is nooit te verwachten, tenzij onze geheele burgerij er bij geïn- tere.eerd worde. Uit den boezem des volks moet de be geerte naar hervorming rijzen. Wat we van hoogerhand ontvingen was slechts lapwerk, hoogstens flauwe nabootsingen van de z/Sjstemen" die van elders tot ons zijn overgewaaid. Al onze militie- en schutte- rijwetten missen een nationaal karakter: van het oogenblik af, dat de Souvereine Vorst beloofde de conscriptie af te schaf fen, tot op den dag van heden, waarop we nog altijd als //oefening in den wa penhandel" op klaarlichten dag een ver dediger des vaderlands op post zien staan voor het huis waarin toevallig een kolo nel woont, 's er niets oorspronkelijks uit de hersenkas onzer legerhervormers te voorschijn getreden. Van onder af moet de beweging ten goede zich baan breken. En het aller eerste begin van elke hervorming kan geen ander zijn dan: Afschaffing van den afkoop van de oefenplicht, onder welken vorm ook. Na dien eersten stap zullen alle andere gemakkelijk vallen. Amersfoort, 16 September 1882. Gisterennamiddag werd in het locaal //de Arend" alhier eene vergadering gehouden der Afd. Amersfoort van het Utr. Ge nootschap van Landbouw en Kruidkunde, waarin de uitreiking geschiedde van de prijzen, in den vorm van spaarbankboek jes, toegekend bij gelegenheid der stie renkeuring, 14 April 1.1. gehouden; voorts werd met algemeene stemmen besloten tot het houden eener stierenkeuring in 1883, alsmede tot het geven eener subsidie groot f 200, voor de Internationale Landbouw- Tentoonstelling, welke in 1884 te Amster dam zal plaats hebben. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Mr. H. J. H. Baron van Boetselaar van Oosterhout. Zondag, 17 SepL e.k.zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door Dr. G. van Gorkom, predikant te Amsterdam. De verjaardag van H. K. Prinses Ma ria Elisabeth Louisa Frederika van Pruis- sen, douairière van Prins Hendrik der Nederlanden, werd j.l. Donderdag alhier op gebruikelijke wijze gevierd. verbannen, toen ik u gisteren weerzag, en uw gedrag alsmede uw geheele uiterlijk wa ren weinig geschikt, dien te ontwapenen. Gij hebt mij indertijd veel leed berokkend, want gij waart een d weeper, een revolution- nair, die omver wilde stooten, wat anderen heilig was." z/Ik bid u, laat die oude geschiedenis rusten, Martin," viel Joseph hem in de rede, z/het leidt tot niets. Onze levensbeschouwin gen zijn al te zeer uiteengeloopen en wij zullen elkander nooit overtuigen; laat ons daarom slechts trachten eene verzoening tot stand te brengen." z/Juist daarom zocht ik u op," hernam Martin en ging voort: //toen gij gisteren zoo onverwacht uit de lucht kwaamt vallen, te voet en zonder bagage, moest ik wel ver onderstellen, dat gij nog steeds de oude waart, die misschien mij en mijn huisgezin compromitteeren zoude. Was het dus niet mijn plicht, als onderwijzer van de mij toe vertrouwde jeugd, om dit openlijk schandaal te voorkomen? Wanneer uw oog u ergert, zoo ruk het uit, zegt de schrift, en zoude ik dan aarzelen, om zelfs den broeder van mij te stooten, indien deze zich niet naar be- hooren gedroeg?" z/Ik zal u niet van denkwijze trachten te veranderen indien gij deze als de beste beschouwt en zij u gelukkig maakt," ant woordde Joseph min of meer ironisch; Yan ons voornemen om de gemeente- begrooting met de daarbij behoorende Memorie van toelichting van 1883, in ons blad op te nemen, moeten wij wegens gebrek aan plaatsruimte afzien. Door de politie alhier zijn aangehouden en ter beschikking der Justitie gesteld de personen van W. V. en P. W., eerstge noemde als zijnde uit het gesticht Om- merschans ontsnapt en P. W. ter zake zich gisteren avond binnen deze gemeente aan bedelarij te hebben schuldig gemaakt. BINNENLAND. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft het beschermheerschap aanvaard over de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterkeu drank. De Prins zou zich nog deze week naar het buitenland begeven. Men weet, dat Maandag de zittingen van de beide Kamers der Staten-Generaal worden geopend. Volgens den Maasbode heeft wijlen de heer C. F. Lurasco, in de maand April van dit jaar te Amsterdam overle den, aan de //Vereeniging tot Weldadig heid van den Allerheiligsten Verlosser" een legaat van f10,000 vermaakt, vrij van successie. De stoomvaartmaatsch. Nederland heeft den kap. ter zee Van Alphen een prachtig geschenk vereerd, als dank voor gewich tige diensten, aan de Maatschappij bij het stranden van de Voorwaats, in de straat van Messina, in April jl. De kolonel-commandant van het le re- gement infanterie, is door Z. M. den Koniug benoemd tot ridder 3e kl. van de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Omtrent het duiken op het wrak van de Adder wordt gemeld, dat Zaterdag de duiker Pluijlaart ten 11 ure 39 min, naar beneden ging en ten 11 u 51 m. boven kwam. Hij had van het wrak niets ont dekt, doordat het water zoo troebel was. Op den bodem der zee vond bij eenige roosters van het beveiliginsbordes, bene vens een nieuwe loodlijn, welke voorwer pen, met behulp van een tros, werden opgehaald, terwijl hij een nieuw los plankje mede naar boven bracht. Bij een tweede duiking door Pluijlaart, ten 12 u. 30 m. ondernomen, kon hij evenmin het wrak zien, doch toen bracht hij twee in elkander geschoven koperen trechters mede. De vloedstroom belette verder onderzoek. De duiker Rietveld ging ten 2 ure 20 min. naar beneden en kwam eerst na 21 minuten weer boven. Hij kwam neder aan de landzijde van het wrak, even achter den schoorsteen- Op handen en voeten kruipende, naderde hij het wrak en bracht een hekje van de longroom boven. Riet veld constateerde, dal de ligging van het wrak geheel is overeekomstig de teeke- king, daarvan door den luitenant ter zee Nijgh gemaakt. Ten 3 u. 42 m. ging //evenmin wil ik onderzoeken, wat welde reden is van uwe plotselinge zachtmoedig heid, maar alleen mij in het feit verheu gen. Gij wilt u verzoener, zegt gij Wel nu, niets zal mij aangenamer zijn dan dit. Laat de broedertwist vergeten zijn en niets dan oprechte vriendschap tusschen ons woneD. Geef mij uwe hand, Martin. De zonen vau éénen vader zullen niet in boosheid van elkaar scheiden, al verschil len zij ook nog zoo in hunne gevoelens." De onderwijzer greep de hem toege reikte hand en drukte die vol vuur in de zijne. Zijne koude, grijze oogen hadden eene uitdrukking, die waarlijk eenige ontroering verrieden, en in zijn hart verrees een gevoel, hetwelk niets ge meen had met de vreugde die hij koesterde over het welslagen van een plan, waartoe hij oorspronkelijk alleen door zelfzuchtige beweegredenen werd aangezet. z/Ik dank u, broeder, voor uwe toe geeflijkheid," zeide hij, „en het doet mij innig leed, dat wij elkander in al die jaren niet begrepen hebben. Maar dat is thans voorbij. Neem nu ook zonder rar- zelen de gastvrijheid aan, die ik u vol gaarne bied, zoolang gij in Duitschland verwijlt. Wie weet, of gij hier dan niet voor goed blijftvoegde hij er lachend bij. Joseph schudde het hoofd. Wordt vervolgd.) dezelfde duiker weder naar beneden en bleef tot 4 u. 3 min. onder. Hij kwam neder achter de stuurboordschroef en kon, zich oprichtende, de as betasten. Ouder het wrak vond hij, in het zand, een hoop vlaggen, in stukken hout gewoeldhij bracht een stuk vlag mede naar boven. De sterke eb, die beneden reeds liep, dwong hem toen van verder onderzoek af te zien. De schout bij nacht Esscher, comman dant en directeur der marine te Amsterdam, heeft Dinsdag op Zr. Ms; opleidingsschip Anna Paulowna te Rotterdam eene in spectie gehouden. De jongens aan boord gaven blijken van hunne vorderingen in geweer-, geschut- en zeilexcercitie, in de vakken van lager on derwijs, in gymnastiek enz. Na afloop daarvan hield de genoemde vlagofficier op het dek, in aller tegenwoordigheid, eene rede, waarin hij zijne hooge ingenomenheid betuigde met alles, wat hij gezien en gehoord had. BUITENLAND. De Fransche Minister, onder wiens be heer de posterijen zijn, brengt een wets ontwerp in gereedheid, waarbij het biief- port verlaagd wordt van 15 centimes tot 10. Von Bismarck is door zijne geneeshee- ren geraden zich dood kalm te houden. Hij doet dan ook niets anders als de meest noodzakelijke stukken onderteeke nen. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het Hugstetter spoorwegon geluk is in vollen gang. Officieel is reeds medegedeeld, dat gebleken is, dat inder daad de machinist boven het voorgeschre ven snelheidsmaximum is gegaan en ook het rempersoneel zijn plicht niet is na gekomen. Italië zal een standbeeld oprichten voor den grooten schilder Rafaël. Het zal ver rijzen op een groot plein, in de plaats waar de schilder geboren is. Alleen in dit jaar hebben zich in de Amerikaansche stad Grand Rapids 500 Hollanders met der woon gevestigd. De cholera woedt nu in Cochinchina, doch hoofdzakelijk onder de inboorlingen. De gemeenteraad van Kopenhagen heeft het aantal drankhuizen beperkt en onder streng toezicht geplaatst. Van de tegen woordige 1350 drankhuizen moeten er 1050 worden gesloten. De eigenaars daar van zullen ieder eene schadevergoeding van 300 kronen ontvangen. "Voor de 300 overblijvenden, wordt de tegenwoordige belasting van 60 kronen verhoogd tot op 200. De Engelsche soldaten hadden geklaagd dat zij geen tabak meer hadden. De heeren Rothschild hebben hun thans 12 vaten tabak en 5000 pijpen gezonden, waarop, volgens order van den Khedive, geen in voerrecht behoefde betaald te worden. De Gouverneur-Generaal van Algenë heeft een formeel verbod uitgevaardigd aan de Arabieren, die in Fransch grond gebied wonen of in het Fransche leger dienen, om deel te nemen aan de bede vaarten naar Mekka, en wel ter voorko ming van overbrenging der cholera. De beroemde schrijver Emile Erckmann ligt op het oogenblik ernstig ongesteld. GEMENGD NIEUWS. Bij het nazien en schoonmaken van het kerkorgel te Vuren, vond de orgel maker daarin een muizennest. Of de beestjes reeds muzikaal waren, wordt niet gemeld. Aan het Lyonsche spoorweg-station te Parijs ontplofte eergistermorgen plotseling een groote koffer, met een groot aantal achtereenvolgende knallen, die den indruk maakten van een pelotonsvuur. Verschil lende andere pakken werden door de schokken stuk geslagen. Twee man van het personeel zijn zeer ernstig aan gelaat, armen, handen en borst gewond; twee andere minder ernstig. De inhoud der on- heilbrengde kist is gebleken te bestaan uit jachtpatronen, een geweer, waarvan de loop geheel verwrongen bleek te zijn, sterk beschadigde kleederen en linnen gouden epauletten en de uniform van een Fransch dragonderofficier. Een te Moskou verschijnend blad meldt, dat aldaar de cholera is uitgebroken en reeds 62 personen aan die ziekte overle den zouden zijn. Met alle omzichtigheid dient men met hectographeer-inkt om te gaan. Uit Ber lijn wordt gemeld, dat een beambte, met den hectögraaf werkende, een weinig inkt in een wond van de linkerhand kreeg, met het gevolgd, dat de hand, wegens bloedvergiftiging, terstond moest afgezet worden. De beroemde natuurkundige Bernard, heeft een dochter en deze is door de politie-rechtbank te Boulogne-sur-Seine veroordeeld tot 1 francs boete, wegens verregaande onreinheid van het door haar bewoonde huis, door het groot aantal honden dat zij houdt. Een daglooner te Bicêtre nam dezer dagen de handschoen op tegen een ker- mis-hercules. De twee worstelaars vochten met afwisselend succes; plotseling echter viel de daglooner neêr, en alle pogingen om op te staan waren vruchteloos. Een slagader was in de worsteling gebroken. Vijf jaar geleden merkte men onder de gewone bezoekers van het Café Anglais te Parijs op een Engelschman, Paul B., die zijn geheel fortuin verkwiste met het spel. Toen de millioenen op waren, was hij verplicht- bij een parfumeur als bediende op te treden. Paul B. raakte aan den drank en dezer dagen wierp hij zich in de Seine. Men haalde hem uit het water; voor den commissaris van politie gebracht verklaarde hij, dat hij vijf personen had gedood. De ongelukkige was krankzinnig geworden. Uit het huis van arrest, in Moabit, is Zaterdag Bertha Horlitz naar het krank zinnigengesticht overgebracht, waardoor een drama, dat voor eenigen tijd veel op zien wekte, voorloopig is afgespeeld. In het laatst van Mei vermeldden de dagbla den een daad van wraak, door een woe dend jaloersche vrouw op haar verloofde gepleegd, dien zij van ontrouw jegens haar verdacht. Zij had hem opgewacht en hem een dosis zwavelzuur in het gezicht ge worpen, zoodat de ongelukkige, de archi tect Hamel, den 25 Mei, onder de he vigste smarten, aan zijne wonden bezweek. De jaloersche vrouw was met moeite uit de handen der verwoede menigte gered. Sedert is zij allengs tot waanzin vervallen. Volgens een brief in het N. v. d. D. bevatte de New-York Herald onlangs het verhaal dat onze Koning nachten lang door de straten van den Haag wandelt en bij zijn tehuiskomst hoogst deszelfs eigen aardappelen bakt. In het niet ver van Venlo gelegen Anrath, vermaande een gendarme des nachts eenige jongelieden, om rustig te zijn, die daaraan echter geen gevolg gaven. De polietieman trok hierop zijn sabel en trof den 25-jarigen Johan Warner zooda nig, dat hij den volgenden morgen aan zijne worden overleed. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren 9 Sept. Julius, z. van Arend Lijpman van Rees en Naatje de Rooij. 10 Sept. Johannes Hendrikus, z. van Hen- drikus Bauland en Johanna Maria van der Heijden. Joseph Nicolaus, z. van Emil Maria Joseph Vacano en Maria Ganze- vies. Antonius, z. van Hendrikus Bliekendaal en Hendrika Maria Schipper. Wilhelmina Christina, d. van Gilles van Leuverden en Mijntje Fontijn. 12 Sept. Maria, d. van Wouter Aalders en Maria de Wilde. Ondertrouwd 14 Sept. Jan van Ful pen en Rijkje van de Loodijk. Nico- laas Jacobus van Harrewijn en Engelina Christina Hossevoort. Gehuwd 13 Sept. Peter Leenen en Gerarda Kuijer. Aalt van Ee en Aalt je Mandersloot. Basiiaan de Haan en Gerritje van Slooten. Bernardus Kraa- nen en Catharina Collet. Gosewinus i-an van Diejen en Anna Sophia van Koot.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2