NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Bunschoten, Eenines, land, t Woensdag 4 October 1882. No. 79. Elfde jaargang. Uitgever: A. Al. Slothouwer, tb amïr8f00rt. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8'/s uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Buitenlandsch Overzicht. Den 19en October zullen de verkie zingen van leden der kiescolleges voor den Pruisischen Landdag plaats hebben acht dagen later geschiedt door dezen de benoeming der Afgevaardigden. Had de Regeering nog langer kunnen uitstellen, zij zou het waarschijnlijk gedaan hebben, want de onderlinge verhouding der poli tieke partijen is schrikkelijk verward, terwijl eigenlijk niemand kan zeggen, aan welken kant de Regeering in het nieuwe Volkshuis een meerderheid zal moeten vinden. Ook de partij-combinatiën ter voorbereiding van het verkiezingswerk geven weinig licht: alleen schijnt bij de uiterste conservatieven blinde onderwer ping aan al hetgeen de Regeering voor stelt het wachtwoord te worden, terwijl de ultramontanen voeling zoeken met de fortschritt en de vrij-conservatieven met de nationaal-liberalen tot de vorming van een midden-partij willen samenwerken. Eerst nadat de nieuwe Kamer er is, zal over een en ander met meer zekerheid gesproken kunnen worden. Bijna alle Pruisische Ministers hebben zich candidaat gesteld, zonder door een bepaalde partij als volksvertegenwoordigers te worden ge steund. FEUILLETON. MISTRAL, DE DICHTER, naar het Fransch van A. Daudet door Lobé. 1) Toen ik gepasseerde Zondag ontwaak te dacht ik dat ik in de Faubourg Montmartre was. Het regende, de lucht was grauw, de molen zag er droevig uit. Ik zag er tegen op dezen kouden, regen- achtigen dag te huis door te brengen en tegelijk bekroop mij de lust, om mij te gaan verwarmen bij Frédéric Mistral de groote dichter, die drie mijlen van mijn pijnboomen af woont, in zijn dorpje Maillane. Zoo gedacht, zoo gedaan: een mirten houten knuppel, een overjas, en ik ging op weg. Er was niemand op het land. Onze katholieke provincie laat 's Zondags de grond rusten. De honden waren alleen in buis; de boerderijen waren gesloten... Nu en dan zag ik een voermans karretje met een golvend zeil overdekt, waarin eene oude vrouw zat, die gehuld was in eenen donkergelen mantel, getrokken door muilezels in hun galakostuum, bestaande uiteen overkleed van blauw en wit spaansch Ernstiger dan alle politieke kibbelarij is het plotseling weder opleven van de Jodenvervolging, ditmaal in Hongarije. Te Presburg broeide het sinds geruimen tijdde redevoeringen van den Rijksdag afgevaardigde Istoczyeen nijdig anti semiet werden met veel genoegen gele zen, en zijn collega Symonyi ruide in een door hem geredigeerd blad dagelijks de bevolking op. Vrijdagavond kwam het tot een hevige uitbarsting: een duizendtal woestelingen snelden naar de Jodenwijk, en richtte een hagelbui van steenen tegen de woningen der Israëlieten. Huizen en winkels werden geplunderd, huisraad werd op straat gesmeten en vernield. Gelukkig was de gewapende macht spoedig bij de hand: met gevelde bajonet moest zij de aanvallers verdrijven ten einde de Joden straten te bezetten. Dat er van weerszij den gewonden vielen, is wel te begrijpen: sommige „Christenen" waren zoo woe dend, dat zij als razend tegen de bajonetten in liepen. Ruim 40 belhamels zijn xSet groote moeite gearresteerd. De stedelijke Regeering en de commandant der troepen namen zeer krachtige maatregelen kort na het uitbreken van het oproer waren reeds 18000 man onder de wapens, zoo dat Zaterdags de beroeringen niet herhaald zijn. Een groot getal Joodsche gezinnen zijn echter, uit vrees voor herhaling, naar Weenen of naar Pesth gevlucht. De juist te Presburg invallende jaarmarkt is, ten einde een hervatting der ongeregeldheden te voorkomen afgelast. Uit Rusland wordt gemeld, dat de kro ning van den Czaar toch te Moscou in het geheim zou hebben plaats gehad: de riet, roode hoofdsiersels en zilveren belle tjes, op een drafje gevolgd door een reis karretje vol menschen die naar de mis gingenverder zag ik tusschen den mist door een bootje met een' visscher, die zijn net uitwierp. Ik zag dien dag geen kans om op weg te lezen. De regen viel met stroomen neer, en werd mij door den noordenwind als het ware met emmers vol tegen het lijf gejaagd. Ik stapte dan ook in eenen adem door, en na drie uren geloopen te hebben kwam ik eindelijk aan de kleine cyprenenboschjes, waartusschen het dorpje Maillane zich verschuilt, uit vrees voor den wind. Er was niemand te zien op straat, iedereen was naar de hoogmis. Toen ik de kerk voorbijging zag ik de kaarsen flikkeren achter de gekleurde vensters. De woning van den dichter is aan het eind van bet dorp; het is het laatste huis aan de linkerhand op den weg naar Saint-Remy, een huisje van eene verdieping met een tuin er voor. Ik ging zachtjes naar binnen. Niemand. De deur van het salon was gesloten, maar ik hoorde daar achter iemand loo- pen en hardop spreken. Dien stap en die stem kende ik zeer goed. Ik stond een oogenblik zeer bewogen in de kleine be schilderde gang, met mijne hand op de deurknop. Ik voelde mijn hart kloppen. Keizer zou tot die handeling zijn overge gaan, ten einde de rechten van zijn op volger te waarborgen. Heeft later een openbare kroning plaatsdan wordt de voorafgaande daarmede van onwaarde. Vier Nihilisten, die voor eenige maan den te Smolensk zekeren Preiss, een ge heim politieagent vermoord hebben, zijn door het gerechtshof te Petersburg ver oordeeld: twee tot den strop, één tot dwangarbeid voor onbepaalden tijd, een voor 15 jaar. Te Konstantinopel heeft een diplomatiek standje plaats gehad tusschen de Porte en Lord Dufferin, en wel over dertig sjouwerlui, indertijd voor den Engelschen dienst in Egypte gehuurd, en die met een Russisch stoomschip terugkeerende, niet aan den wal mochten komen, naar het heette omdat zij geen passen hadden. De haven commandant ging met politie aan boord om de mannen op te eischen, 't geen door den kapitein werd geweigerd; de Porte liet weten dat zij hen zou ver bannen, maar daar kwam de Engelsche gezant tegen op, die de intrekking der bedreiging en waarborging hunner veilig heid verlangde. Dufferin moest echter eerst met zijn Vertrek dreigen, eer de lastdragers in tegenwoordigheid van een agent der Britsche ambassade aan wal gingen, en voorloopig in 't Ministerie van politie gehuisvest werden om na een on derzoek hunner indentiteit in vrijheid ge steld te worden. Als men over zulke nie tigheden zooveel drukte maakt, behoeft de Sultan waarlijk niet te zeggen dat hij 't niet helpen kan als men hem uitlacht. Donderdag hebben te Caïro, tijdens de Hij was daar. Hij werkte.Moest ik wachten tot het gedicht geëindigd was? Neen, dat zou te gek zijn, ik ging naar binnen. O! Parijzenaars, toen de dichter van Maillane met zijn Mireille tot u kwam, om u eene schets van Parijs te geven, en gij hem zaagt in uwe salons, dien Chactas in zijn stadskostuum, met èene rechte kraag en een grooten hoed, die hem meer hinderde dan zijn roem, toen dacht gij Mistral te zien.Neen, dat was hij niet. Er is maar één Mistral in de wereld, en dat is hij, dien ik ver leden Zondag in zijn dorpje verrastte, met zijn' vilten hoed op één oor, zonder vest, in een kort jasje, met schitterende oogen, het vuur van bezieling op de wan gen, met een' trotschen glimlach, eenvou dig en gemakkelijk als een' griekschen veehoeder en met groote schreden op en neer loopende, de handen in de zak en verzen makende. „Hoe 1 zijt gij daar?" riep Mistra], terwijl hij mij om den hals vloog; dat js eens eene goede ingeving van u geweest, om hier te komen.En dat juist van daag, nu het feest is in Maillane. Wij hebben muziek uit Avig non, stieren, eene processiedans, in één woord, het zal prachtig zijn. Moeder komt dadelijk thuis van de miswij gaan dan ontbijten, en daarna, komdan gaan wedrennen, aan het Spoorwegstation ont ploffingen plaats gehad van waggons met kruit geladen, door felle branden gevolgd. Telkens hoorde men nieuwe vreeselijke slagen, die algemeen ontsteltenis ver spreidden. Over de oorzaak is men het niet eens: men sprak aanvankelijk van kwaadwilligheid, maar 't kan ook zijn dat de folie hitte een lont heeft doen ont branden. Er is slechts één menschenleven verloren gegaan, doch de materiëele schade is ontzagelijkonder anderen is voor niet minder dan 15 dagen voeding voor 25.000 man verongelukt. Zaterdag heeft Wolseley vóór het paleis van den Khedive te Caïro revue gehouden over 18.000 man Britsche troepen. Het indrukwekkend militaire schouwspel wekte bij de inboorlingen veel belangstelling. Wolseley schijnt plan te hebben over .ruim veertien dagen Egypte te verlaten: voorloopig blijven 10.000 Engelschen als bezetting in de voornaamste steden achter. De Indische troepen gaan het eerst weg. Met spoed wordt werk gemaakt van de reorganisatie van de krijgsmacht des Khe- diven. De vermaarde Stanley is te Brussel om aan den Koning van België en mis schien ook aan het publiek mededeelingen te doen over zijn verrichtingen in Cen- traal-Afrika. Aan de Congo zijn door hem nederzettingen gesticht, door wegen ver bonden, en die slechts op kolonisten wach ten: met de inlandsche vorsten zijn over eenkomsten gesloten. In Fransche bladen wordt beweerd dat een voor Fransche rekening daar optredend Italiaansch rei ziger De Brazzareeds véór Stanley wij de aardige meisjes eens zien dansen. Terwijl hij sprak, beschouwde ik met ontroering de kleine kamer, met licht behang, die ik in zoo lang niet gezien had en waar ik reeds zulke prettige uren heb gesleten. Niets was veranderd. Altijd dezelfde kanapee met gele ruiten, de twee armstoelen van stroo, de Venus zonder armen en de Venus d'Arles op den schoorsteen, het portret van den dichter door Hébert, zijne photograpbie door Etienne Carjat, en in een hoek bij het venster zijne schrijftafel, een eenvoudige kleine schrijftafel, die nog afkomstig was uit een kantoor van registratie alles bedekt door oude boeken en dictionnaires. Midden op die schrijftafel bemerkte ik een groot, opengeslagen, geschreven boek. Het was Calendal, het nieuwe gedicht van Frédéric Mistral, dat op het einde van dit jaar, tegen kerstmis, uitgegeven zal worden. Aan dit gedicht werkt Mis tral reeds zeven jaar, en het is bijna zes maanden geledendat hij het laatste couplet geschreven heeft; hij kan er zich echter nog niet van scheiden. Gij begrijpt, er is nog altijd een gedeelte aan te ver fraaien, een betere rijm te vinden. Mistral schrijft het dialect van Provence goed; hij werkt zijne verzen met zooveel zorg af, alsof iedereen op de taal zou let ten, en hem rekenschap zou vragen over AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdagi. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1