NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR I, Baarii BnscMeu, Eennes, HaimtU, Iralata, loM Lmli, Soest, NIEUWE Zaterdag 7 October 1882 No. 80. Elfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens $l/3uurdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. MISTRAL, DE DICHTER, AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdagt. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0.076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dat onze landgenooten veel belangstel ling aan den dag leggen voor de lagere school, voor 't geen daarin wordt gedaan en voor de wijze waarop zij haar doel tracht te bereiken, kan misschien be schouwd worden als een bewijs voor onze ernstige opvatting van hetgeen ons natio naal welzijn betreft. Twee gevallen willen we daarbij uitzonde ren. Waar de school dienst moet doen als politieke stormram, om een staatkundige partij de oppermacht in handen te bren gen, en men, ten einde daartoe te komen, niet schroomt de godsdienstige begrippen der menigte tot een hartstochtelijke on verdraagzaamheid aan te blazen, mogen zij zulks verantwoorden, die de school allerlei onbewezen, en, omdat zij vol komen onwaar zijn, nooit te bewijzen, beschuldigingen toewerpen; hun drij ven laten wij thans buiten beschouwing. Insgelijks ook de minder fraaie houding van hen, die vitzuchtig van nature, en gewoon ieder gebrek dat elke instelling noodzakelijk aankleeft, breed uit te meten, FEUILLETON. naar het Eransch van A. Daudet door Lobé. (2 Slot.) Mistral liet zich overhalen en met zijne welluidende en zachte stem begon hij, terwijl hij met de hand de maat sloeg, het eerste vers: //Ik zag u zingen van een meisje dat door de liefde krankzinnig geworden was, z,nu heb ik, u het droevig lotgeval reeds gezegd," ik zal u zingen, als God wil, van een kind uit Cassis, z/een armen kleinen visscher van an sjovis. Daar buiten luiden de klokken voor de vesper, de voetzoekers klapten op de markt, de fluiten en tambourijnen weer klonken steeds door de straten. De stieren van Camargne loeiden, terwijl men ze meevoerde. En ondertusschen zat ik, met de elle bogen op tafel en de oogen vol tranen te luisteren naar de geschiedenis van den kleinen visscher. Calendal was slechts een visscher; de liefde maakte hem tot een' held.Om het hart van zijne uitverko rene de mooie Estérelle te winnen, onderneemt hij de wonderbaarlijkste za- onophoudelijk hun vervelende aanmerkin gen ten beste geven, daarom ook bij elke gelegenheid onze nationale opvoeding en inzonderheid dat deel er van, dat bin nen de wanden van het schoollocaal plaats vindt tot liet onderwerp van hun beden kingen, klachten, verzuchtingen en grie ven maken. Zelfs bij hen, die het onderwijs, gelijk het van overheidswege wordt gegeven, een goed hart toedragen, ontmoeten we niet zelden personen die hun ontevredenheid betuigen over sommige bijzonderheden. De wijze waarop zij dit doen is niet altijd de meest gepaste: menigmaal vervalt men spoedig tot overdrijvinghet geval van minder juiste waarneming van het voor werp der grieve, of men gaat een ge brek, een niet al te gelukkige toepassing van eenig beginsel, of een bepaald ver zuim, dat in beperkten kring werd opge merkt, als algemeen aanwezig voorstellen. Dan wordt het publiek er bij gehaald, de behoefte aan bijval maakt dat men de dingen nog een beetje scherper doet uit komen dan noodig was, en de tegen partij, die niets liever wil dan twist in het kamp der verdedigers, opdat zij straks met te meer kans van slagen een nieuwen aanval zal kunnen ondernemen, ver heugt er zich in. De duizenden mannen en vrouwen, die aan het onderwijs in zijn verschillende takken hun beste krachten wijden, hebben recht op een billijke beoordeeling. Critiek op hun arbeid vreezen zij nietmogen zij althans niet vreezen: veeleer behooren zij die uit te lokken, door hun wijze van ken, en de twaalf werken van Hercules zijn nog niets naast de zijne. Eens, toen hij zich in 't hoofd had gezet dat hij rijk wilde worden, deed hij groote uitvindin gen van vischnetten en bracht al de visch uit de zee naar den oever. Een ander maal drijft hij de gevreesde bandiet van Olhou- les, graaf Sévéran, naar zijn roovershol te midden van zijne struikroovers, terug. Eens ontmoette hij twee partijen, die bij elkander gekomen waren om te duelleeren op het graf van meester Jacques, een landsman, die 't is geen kleinigheid al het timmerwerk voor den tempel van Salomo geleverd heeft. Calendal werpt zich te midden van het bloedbad en brengt de twistenden door zijne toespraak tot rust. Bovenmenschelijke ondernemingen Er was daarboven op de rotsen van Lure een ondoordringbaar cederbosch, waarin nooit een houthakker durfde komen. Ca lendal gaat er heen. Hij blijft er dertig dagen, geheel alleen. Gedurende die der tig dagen hoort men de slagen weerklin ken van zijn' bijl, die diep in de stammen doordringt. Het bosch schreeuwt om wraak; de een na de ander vallen de oude, reusachiige boomen neer, en rollen naar beneden in den afgrond, en als Ca lendal terugkomt is er geen enkelen ce derboom meer op den berg over. Eindelijk verkrijgt de visscher van an- werken met daad, woord en geschrift bloot te leggen. En is de afkeuring gegrond, dat zij dan niet aarzelen de oorzaken van de minder gunstige beoordeeling weg te nemen. Zoo kan men tot verbetering komen, als ten minste de gebreken niet te wijten zijn aan wettelijke regelingen tegenover welke onderwijzers en school- autoriteiten machteloos zijn. Een klacht, die niet nieuw is, maar toch in den laatsten tijd luider en alge- meener is uitgesproken dan te voren, loopt over het zoogenaamde //huiswerk." Voorheen zaten de jongelui zeven of acht uur per dag in de school. Een ge deelte van dien tijd konden zij bezigen voor practische oefeningen, waarbij alleen toezicht, geen leiding van den onderwijzer noodig was. Niettemin kregen zij nog werk mee naar huis, dat dcu volgenden dag werd gecorrigeerd. Later zijn gaandeweg de schooluren ingekrompen, op grond van de eischen der gezondheidsleer, 't Spreekt van zelf dat wij aan het gezag der laatste geen afbreuk willen doen. Maar de school moest toch haar taak blijven verrichtenen hoe wel nu belangrijke verbeteringen in de methode het mogelijk maaktenom in minder tijd degelijker resultaten te ver krijgen gewerkt moest er in elk geval worden. Daarom zocht de school, en meer speciaal die, waar het onderwijs niet bin nen de //gewone" grenzen was beperkt, haar toevlucht niet zelden bij vermeerde ring van het //huiswerk," makende alzoo den huiselijken kring tot een succursaal sjovis, tot belooning voor zooveel helden daden, de liefde van Estérelle, en wordt hij door de bewoners van Cassis tot con sul benoemd. Ziedaar de geschiedenis van Calendal. Maar wat komt Calendal er op aan? Provence speelt de hoofdrol in dit gedicht. Provence met zijne geschiedenis, zijne zeden, zijne legenden, zijne land schappen, een eenvoudig en vrij volk dat vóór zijnen dood zijn' grooten dichter ge vonden heeft. En nu, leg vrij uwe spoor wegen aan, plant de telegraafpalen, ver ban de landstaal van uwe scholen. Niet tegenstaande dat alles zal Provence eeuwig leven in Mireille en in Calendal. Nu hebben wij genoeg poëzie gehad, zei Mistral, terwijl hij zijn boek dicht sloeg. Laat ons nu naar het feest gaan zien. Toen wij uitgingen waren bijna alle menschen op straat, de wind had de lucht gezuiverd en de zon scheen vroolijk op de roode daken, die nog nat waren van den regen. Wij kwamen juist bij tijds om de processie nog te zien. Een uur lang zag men niets als het voorbijgaan van witte, blauwe en grijze boetelingen, gods dienstige genootschappen van gesluierde meisjes, roode vaandels met vergulde bloemen en groote heiligenbeelden van verguld hout gemaakt en die op vier schouders gedragen werden, heiligen van van de schoolwereld. Ziedaar het misbruik, hetwelk mede aanleiding heeft gegeven tot de klacht, dat men onze jongens door overmaat van hersen-inspanning bederft. Dat men er tegen te velde trekt, is zoo natuurlijk mogelijk. Doch dit toetegeven en volmondig er kend -zijnde, mogen we ook weieens vra gen of zij, die thans bij hun strijd tegen het misbruik ook het gebruik den oorlog hebben verklaard, wel overdacht hebben wat zij doen? ffAls de kinderen vijf uren per dag in de school hebben gezeten, is dat mooi genoeg. De rest van den tijd moeten zij vrij zijn. De poëzie van het kinderleven is evenwel al te gauw vervlogen: we be hoeven ons daartoe geen extra moeite te geven. Zoo wordt or gooogd. Maar Loaiitou de meeste ouders wel een middel, om de kleinen gedurende den overigen tijd bezig te houden? Ze moeten spelen, zegt ge. Nu, het moge maar eens beproefd worden, een uur of vier, vijf per dag. In de vrije natuur, zeggen de heeren. Dat is, voor stedelingen, op straat. Bij mooi weer en bij regen. Straks honderd en duizend klachten over kattekwaad. De politie wordt uitgescholden omdat zij het niet verhindert. De onderwijzers krijgen circulaires van de burgemeesters over het gedrag der jeugd buiten de school. Een enkele maal verdrinkt er eens een erg roekelooze jongen, en de ouders roepen moord en brand. Is dus //huiswerk" aan te bevelen uit gekleurd aardewerk, als afgodsbeelden, met bouquetten in de hand, koorkleederen, hostiënschoteltjes, draaghemels van groen fluweel, kruisbeelden in eene wit zijden lijst, en dat alles zich door de wind voort- bewegenden in het licht van de kaarsen en van de zon, te midden van psalmen, litaniën en klokkengelui. Toen de processie geëindigd en de hei ligenbeelden in hunne nissen geplaatst waren, gingen wij naar het stierengevecht zien, toen naar den strijd tusschen men schen, de drie watervallen, de katten- wurging, het spel met de lederen flesch en al die mooie vermakelijkheden van Provence. Het was laat in den avond toen wij in Maillane terug kwamen. Op de markt, vóór het kleine koffiehuis, waar Mistral 's avonds zijn partijtje gaat maken met zijn' vriend Zidore, had men een groot vreugdevuur aangestoken. De dans werd geregeld; lantaarns van uitgeslagen papier werden, overal waar 't donker was, aangestoken, de jeugd nam plaats, en na eenige oogenblikken gaven de tambourij nen het teeken voor een' wilden, onstui- migen dans rond het vuur, die den ge- heelen nacht moest voortduren. Nadat wij ons avondeten gebruikt had den, waren wij te moe om nog meer te loopen en gingen dus naar de kamer van Mistral. Het is eene eenvoudige boeren-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1