NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Bunschoten, Ems, ïïaiersvelfl, land. L t, Woensdag 25 October 1882. No. 85. Elfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8l/„ uur des Woens dags en Zaterdags. Eeue viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Bruispoeder en Cognac. 3) Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nnmmers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekerd naar plaatsruimte. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de proces sen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in afschift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 18. October 1882. Burgemeester en Wethouders vooornoemd, De Burgemeester. De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 25 October 1882. Gebrek aan plaatsruimte noodzaakte ons onderstaand tot dit nummer uit te stellen. Donderdag avond j.l. gaf den heer Enderlé van Nijkerk met medewerking van de dames L. en de KoeElzinga een concert in de St. Joriskerk, hetgeen allezins als welgeslaagd mocht beschouwd worden. Het schoon gekozen programma werd prachtig ten uitvoer gebracht en niet FEUILLETON. Uit het Duitsch door Lobé. Gisa sprong in vertwijfeling op den hoek steen boven welken het klokkentouw hing en trok er zoo hard aan, dat zij het in de hand hield. Waarom zulk eene drift, mijne lieve juffrouw?" vroeg nu eene heldere, aange naam klinkende stem. //Houdt ge mij voor een bandiet, schoone scheikundige?" Voor de meisjes nog konden antwoorden, opende de huismeester brommend en schel dend de deur. De cachenez nam zeer beleefd den hoed af en liet bij deze gelegenheid een der schoonste mannenhoofden zien, die de meis jes nog ooit aanschouwd hadden, en terwijl de lantaarn van den Cerberus zijn lachend gelaat verlichtte, vloog een blik uit zijne zwarte, schitterende oogen over de blozende gezichtjes van Thilda en Gisa, terwijl hij al buigende sprak //droom genoegelijk van uwen bruidegom Voor dat de meisjes weder tot kalmte gekomen waren, was de cachenez verdwe nen en zij zeiven in hare woning aangeko men. Papa en mama mochten niets van dit ongelukkige en toch niet onaardig avontuur vernemen, en de oude huismeester had zijne weinig werkten daartoe de dames solisten mede, ondersteund door den zeer verdien stelijken musicus den heer Enderlé. Me vrouw de Koe zong zooals gewoonlijk prachtig; krachtig klonk haar liefllijke stem door het ruime kerkgebouw, vooral in no. 6Ps. 95 van Mendelsohn duet van 2 sopranen, hetwelk ons inziens den eerepalm van den avond wegdroeg en waar in ook de schoone stem van Mej. L. tot haar volle recht kwam. Wij hopen spoedig nog eens in de gelegenheid te zijn een zoo goed georganiseerd concert hier ter stede te mogen bijwonen met een even talrijk publiek als dien avond op gekomen was. Naar wij vernemen is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren A. W. als vedacht van op den openbaren weg een vrouwspersoon te hebben aange rand. Het luiden der brandklok dat jl. Za terdag avond bij menigeen onzer inwoners de zoete rust verstoorde, had plaats naar aanleiding van eene brand onder de ge meente Hoogland aan de grens van onze gemeente. De brand bepaalde zich bij de schuur en drie hooibergen op de buiten plaats //Vinkenhoef;" nog deelt men ons mede dat er eenig vee zoude verbrand zijn. Schuur en hooibergen waren tegen brand schade verzekerd. Wij maken onze lezers met genoegen opmerkzaam, dat het Nederlandsche Volks theater van den heer Léon Veith zich dit belofte om te zwijgen, tegen een gulden verkocht. De oude Tröbel, Mathilda's vader, een gepensionneerdedoor de jicht geplaagde majoor, was een verklaard vijand van den schouwburg. Deze afkeer dagteekende van zijne jeugd, toen hij evenzeer dweepte met Thalio's tempel en deszelfs discipelen als hij ze nu verafschuwde. Deze tragisch komische geschiedenis had plaats in den academietijd van den jongen Tröbel. Hij telde toen zestien zomers en had een uiter mate gevoelig hart, verslond de dichterlijke ontboezemingen der Duitsche klassieken en leverde er zelf, die helaas niemand ooit gelezen heeft. Zijn vader was ontvanger in eene kleine provincie-stad, die een klein inkomen bezat, maar daarentegen door het noodlot met zeven gezonde meisjes en een mager, schraal zoontje gezegend was. De jonge stamhouder zou, volgens vaders berekening, later de geheele familie onder steunen, als de zusters j^een man vonden en de oude heer niet meer werken kon. Daarom liet de oude den jongen van alles leeren, en hoopte op zijn minst een minister uit hem te zien groeien. De jonge Tröbel bezat niets van de verstand beoevelende eerzucht zijns vaders. //Genieten" was zijn motto en dit grond beginsel huldigde hij met een' ernst, eene jaar weder op de Kermis bevindt. Zij die het 't vorige jaar bezochten, hebben zeker geen aansporing noodig om er ook nu weer heen te gaan. Van de lichtste tot de zwaarste toeren worden allen met de grootste bevalligheid uitgevoerd. De gym- nastie der familie Yeith is eenig, de toe ren welke Signor Carino op het vrijhan- gend telegraafdraad verricht verbazingwek kend, terwijl de kracht welke den athleet Mr. Petro ontwikkeld, aan het ongeloof lijke grenst. Boven alle anderen noemen wij den Afrikaan Mahomeddie door zijne zoowel vlugge, sierlijke als sterke toeren, het geheele publiek in verrukking brengt. Deze verrukking stijgt ten top wanneer wij Miss Jenny Pedro en hare werkzaamheden bewonderen. De dage- lijksch veranderde pantomimes worden zeer goed uitgevoerd, terwijl costumes en de coratief schitterend zijn. Kortomwij meenen onze lezers een bezoek aan dat Nederlandsch Volkstheater gerust te kunnen aanbevelen. Het honden- en apen-Theater van den Heer Wery is iets voor de jeugd. Wil men zijne kinderen een prettigen avond bezorgen, men ga naar den Heer Wery, deze verklaart de kunst om door middel van zijne honden en apen de kleinen aan T lachen te krijgen en tevens de grooten te amuseeren. Ook wat hij ons aan gymnastie als anderzins te zien geeft is werkelijk niet onaardig. Zij die gaarne een goed uitgevoerd komediestuk (hetzij drama of blijspel) zien betere zaak waardig. Den voor //genieten" bestemden tijd, bracht hij meestal onder tooneelspelers door. Tröbel's vaderstad bezat namentlijk een schouwburg, 't Was wel is waar een tij delijke schouwburg, maar het was toch een muzentempel. Dezen te betreden, was den jongen poëet niet beschoren. Hij be zat geen zakgeld, daar zijne ouders het zelve niet hadden en wee hem ook als hij hem voor zulk een duivelsch genoegen iets gevraagd had. Hij moest en zou er in, zoodra de troep het gebouw betrok ken had waar de laurier groeide en het naar ranzige olie rook. Wat deed hij nu, de jonge kunstliefhebberom zich het genot der laatste en eenige galerij te ver schaffen Hij nam op zich in zijn vrijen tijd de versleten laarzen der tooneelspe lers te poetsen, was postillon d'amour der eerste tooneelspeelster, en kindermeis je bij eene jeugdige liefhebster als deze repeteeren moest. Verder droeg hij de tooneelstoelen aan en haalde bier en le verworst voor de directrice. In een woord hij maakte zich op alle wijze verdienstelijk en steeg dan 's avonds met een vrij kaartje in de hand trotsch de sporten van die ladder op die naar den Olympus voerde. Zijne ouders en zusters maakte Tröbeltje natuurlijk wijs, dat hij voormiddags werkte en studeerde en des avonds met een vriend repeteerde. raden wij aan een bezoek te brengen aan den Schouwburg van Mevr. de Wed. Bakker. Zijn al de artisten ook al geen speci aliteiten, hun spel is goed en het ensem ble is waarlijk aardig, reden waarom wij onze lezers ook dkttr een bezoek aanbevelen. BINNENLAND. De Minister van Koloniën Jhr. Mr. W. M. de Brauw is door Z, M. den Ko ning tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het Departement van Financiën, ter vervanging van den Minister van Financiën Mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenburg, die door ziekte in de waarneming van zijne betrekking wordt verhinderd. Z. M. de Koning heeft een gift van f 50 geschonken aan de //Vereeniging tot bescherming van den wildstand op den Veluwe-Zoom," die sedert het voorjaar van 1882 reeds 37 vossen deed dooden en f100 aan premiën uitbetaalde. De notaris S. de Haan te Amsterdam, heeft zich sedert eenige dagen van zijn standplaats verwijderd, zonder dat men weêt waarheen. Geldelijke aangelegenheden worden als oorzaak daarvan genoemd. Met den bovenbouw aan den spoorweg brug over den Rijn bij Rhenen vordert men, dank het gunstige weder, thans zeer snel de tweede spanning is gereed, en met de Hij ging zoo lang naar den schouwburg tot hij zijn hart brak. //Ongelukkiger wijze leerde onze jonge held de liefde kennen die hem niet alleen zijn levensgeluk kostte maar hem ook eenige oorvijgen bezorgde. Zijn ideaal was de heldin der troep, eene uitgebloeide rozen knop, op het tooneel en eene verdroogde dalia als men haar in huis zag. Maar zij had den slag het gevoel op te wekken zoo als geene andere dat verstond, als niemand dit geloofde, geloofde zij het toch zelve nog. Haar laatste offer was nu het hart van onzen jongen vriend. Toen hij haar op zekeren avond in de rol van Louisa zag waar zij ter dood veroordeeld werd zat Tröbeltje door haar onschuldig lijden tot .in zijn binnenste geroerd te snikken op de galerij. En den volgenden morgen klopte onze vereerder der kunst aan het heiligdom der geliefde. Zij zag dioomerig voor zich uit te staren op eene oude kist, met diamanten en paarlen getooid, naast zich eene uit blik vervaardigde kroon, op hare kniëen wiegde zich een chignon wier lokken zachtjes om den steel van den diksten pot lepel der huisvrouw gewonden werden. In de weinig eigene lokjes der kunstenares zaten tal van kleine veêrtjes, als of een troepje jonge kuikens daarin hun nestje gemaakt had. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1