Scherpenzeel. Donderdag 26 October 1.1. vierde onze geachte Burgemeesterden Heer D. Pool en zijne Echtgenoote hun 25 jarig huwelijksfeest, omringd door hun zevental kinderen. Vele blijken van belangstelling en waardeering werden dien dag door hun ondervonden, van meest alle Bunschoten. Door de visscherlieden Peter Korlaar en Jacob van Diermen, met hunne knechts, werd op jl. Dinsdag, bij het heerschen der toen gewoed hebbenden storm, een tjalkschip in de Zuiderzee, ten Noorden van Harderwijk, ontdekt, dat de noodvlag heesch. Beide visscherlieden ble ven met hunne vischschuiten in de nabijheid van de in nood verkeerende bemanning van het tjalkschip, en door Jacob van Diermen werd van het zinkende vaartuig de op het zelve zich bevindende vrouw en twee jonge kinderen geredbenevens eenige kleeding en beddegoed, terwijl Peter Korlaar, toen de storm begon te bedaren met zijne visch- schuit het zinkende schip op sleeptouw nam, doch daar kort daarna het tjalkschip zonk en de schipper W. Venema met des- zelfs knecht zich in het want begaven gelukte het beide schipbreukelingen een touw toe te werpen en hen beide behou den aan boord der vischschuit van P. Kor laar op te nemen, die hen op hun verlangen te Kampen behouden heeft aangebracht, nadat hij vooraf de vrouw en kinderen van de vischschuit van J. van Diermen had opgenomen. zal Diet uitblijven. Alleen dat geloof moet bezegeld worden door onze daden. De vrijzinnige beginse len moeten in ons geen lauwe, geen wer- kelooze voorstanders hebben. Tegenover de offervaardigheid, die we aan de overzijde waardeeren, hebben wij te stellen gelijke toewijding, want vanzelf zwenken doet het schip niet. OÏTTCIEËLE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij de wei van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102). Doen te weten, dat het aanvullings-ko- hier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1882, goedgekuerd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maan den op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 27. October 1882. Burgemeester en Wethouders vooornoemd, De Burgemeester. De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amerfoort, den 17. October 1882. Naar men verneemt is een paard van de 2e Afdeeling van het le Regiment Veld-Artillerie, lijdende aan kwade droes, afgemaakt. Ds. Joh. C. Bekking zal de godsdienst oefening bij de vrije Geref. Gemeente leiden, Zondag 29 Oct., des voormiddags ten half tien uur en des avonds ten 5 uur. Woensdag 1 Nov., des avonds ten 6 uur, plechtige herdenking van den 365 jaardag der Kerkhervorming. Voor de kermis van dit jaar weer tot het verleden behoort nog een enkel woordje erover. Beginnen wij met datgene, wat het meest onze aandacht trok, ons het meeste genoegen verschafte, met het Nederl. Volks theater van den Heer Leon Veith. Dit the ater handhaafde niet alleen den goeden naam dien het zich het vorige jaar alhier had verworven, hetgeen den Heer Veith ons dit maal te zien gaf overtrof nog verre onze ver wachtingen. Den Heer Gray mag zich met recht beroemen onder de eerste equilibristen en jongleurs te behooren. Zijne vele toeren allen even elegant uitgevoerd getuigden van een vlugheid als wij slechts zelden zagen. Onze zwarte kunstenaar den Heer Mahomed zit op zijn stoel even rustig op de trapeze als gelijkvloers. Zoo ook den Heer Carino die op eenloshangend telegraafdaad kalm heen en weder wandelt, een sigaartje rookt en van kostuum veranderd. Wat de familie Veith zelve betreft, wij zouden bijna zeggen dat de gymnastische toeren nog sterker waren en nog netter werden uitgevoerd als vroeger. Kortom het geheel was keurig. Wij wen- schen den Heer Veith dan ook heden avond bij zijne laatste voorstelling een even volle tent als de vorige avonden. Zij had hem zoo genadig behandelt, hem haren trouwen vasal genoemd en hem op zijne vraag of hij haar naar den schouw burg begeleiden mocht, zulk een zacht tikje op den wang gegeven och, hij kon niet voorzien dat dit tikje de voorbode van latere en waarschijnlijk wel minder zachtere wezen zou. Zij ging alleen naar den schouwburg om de menschen geen stof tot praten te geven. Tröbeltje mocht dan een half uur later komen om te zorgen' dat niemand haar bij het instuderen harer rol zoude hinderen. Ondertusschen had de oude majoor zijn middagslaapje gedaan, en zich uitrekkende viel zijn nog wat benevelden blik op de bewustte stolp. Een welwillend lachje speelde om zijne lippen bij de gedachte hoe zijn veelbelovende zoon telkens de oogen op het crusifix gevestigd had en tegelijkertijd viel hem in dat de pantalon van zijn eenigen stamhouder zeer door zichtig begon te worden. Wordt vervolgd.) huizen wapperde de driekleur, tegen 3 uur werd hun door eene commissie een zilver theeservies aangeboden met album bevattende de namen dergenen die er aan hebben bijgedragen. Ds. Ruijs, lid der commissie, hield daarbij een schoone en zeer hartelijke toespraak welke evenzoo door den Heer Pool werd beantwoord, buiten dit geschenk werden nog verschei dene kostbare geschenken aangeboden van personen uit deze en andere gemeenten, zoodat het voor hun een ware feestdag mocht heeten zooveel hartelijke genegen heid te ondervinden. De talrijke vrienden welke des morgens het zilveren echtpaar hunne gelukwenschen kwamen aanbieden werden verzocht des avonds terug te ko men om dien zoo gezellig mogelijk door te brengen, waarvan door velen gebruik gemaakt werd, menige dronk werd gewijd aan het Echtpaar en hun kroost, regt aangenaam en hartelijk was de ontvangst zoodat eerst laat in den avond de vrien den vroolijk gestemd huiswaarts keerden. Volgens verhaal der visschers is er nog een vaartuig met bazaltsteen geladen voor Elburg gezonkenwaarbij drie kinderen zijn verongelukt, en is er vóór Harderwijk een praam met turf geladen omgeslagen waarvan de opvarende bemanning door Har derwijker visschers zijn gered. BUITENLAND. Er wordt verzekerd, dat Koning Cete- wayo in de eerste zes maanden nog niet naar zijn land zal terugkeeren. Zijne Majesteit is over dat uitstel lang niet in zijn schik. Te Lyon heeft Dinsdagnacht een nieuwe ontploffing plaats gehad, tegen de muren van een gebouw op een der kaden, waarin zich de wervitigsbureaux bevinden. Alle rui ten werden vernield, doch niemand gewond. De schade, veroorzaakt door een brand in het groote houtentrépöt te Petersburg, wordt op niet minder dan 2V3 millioen roebels geschat. Koning Milan van Servië, op wien in een kerk geschoten werd, is door dat voorval veel meer populair geworden. De Engelsche advocaten, Arabi toege voegd, verlangen, dat alle personen die licht kunnen verspreiden over zijne hou ding zullen worden gedagvaard. Arabi's-proces zal naar het zich laat aanzien, lang duren. In Engeland en Wales woedde Dinsdag een geduchte storm, vergezeld van regen en sneeuw: waardoor op land eD op zee groote verwoesting en veel ongelukken zijn veroorzaakt. De Regeering van Transvaal heeft een sterke macht uitgezonden tegen het op perhoofd Mopach, die, op verzoek en op aanraden van eenige EDgelsche opruiers, het gewaagd heeft 't gezag der Republiek te trotseeren. BINNENLAND. Uit Nieuwediep wordt ons gemeld: De schoener Willem Barende is Don derdag door een loodskotter dwars voor Terschelling gezien. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is f 100 geschonken voor het her- inneringsteekendat men te Nieuwediep wil oprichten op 't graf van 28 der om gekomenen met de Adder. Volgens een, via Penang, bij de Regee ring ingekomen telegram, is den 15 Sept. de cholera in de Kraton op Atjeh epide misch verklaard. GEMENGD NIEUWS. Een onderwijzer te Steinbach-Hollenberg, Thuringen, zond onlang3 aan Keizer Wil helm een spreeuw, dien het volgende had leeren zeggen „Leve de Keizer 1 Ik ben een Pruis kent gij mijne kleuren Zwart, wit, zwart, witBismarck, Bismarck De Keizer liet den gever eene goede som in geld toekomen en hem hartelijk dan ken, maar zond den vogel terug, omdat Z. M. den onderwijzer niet van zijn leer ling wilde berooven. Deze werd daarop door den eigenaar voor 100 mark verkocht. Een ingezetene der gemeente Gestel, bij Eindhoven, gaf deze week eenige oogen- blikken voor zijn dood te kennen, dat onder zijn bed een pot met geld was nauwelijks was de man een lijk, toen een paar erfgenamen toeschoten, het stoffelijk overschot in lakens wikkelden en dit op de tafel nederlegden, om ten spoedigste het bed te onderzoeken. De schat werd gevonden, en deze moet nogal aanzienlijk geweest zijn. In Amsterdam overleed zeer onlangs eene eenvoudige, maar zeer gefortuneerde juffer uit Noord-Brabant, gelogeerd bij hare kleindochter, aan herhaling van be roerten. De practiseerende geneesheer raadde de familie aan, om de zieke die onafscheidelijk van haren baaien rok was, van dit benauwende kleedingstok te ont doen, Tot verbazing der familie vond men dien rok gevuld met effecten, rondom in genaaid. Op bevel van Z. M. den Koning is in de vorige week met een omvattend werk een begin gemaakt. In het Wiesselsche bosch, Zr. Ms. eigendom, en achter pa leis Het Loo gelegen, zijn 58 arbeiders bezig met het graven van diepe kuileD, zoogenaamde vosse- of wolfskuilen, die later, met stroo of lossen grond overdekt, moeten dienen om herten te vangen. Met dien arbeid verdienen die menschen een behoorlijk weekgeld, terwijl hun nog da gelijks door vriendelijke beschikking van onzen Koning, een warme en krachtige maaltijd, uit soep, vleesch en brood be staande verstrekt wordt. Mevrouw Tanner, de echtgenoote van den bekenden dokter, die 40 dagen heeft gevast, is in Prankrijk aangekomen. Zij is van haren man gescheiden om eene zonderlinge reden. Tanner is een man van proefnemingen h:j bewees het zelf. Door zijne onderzoekingen was hij tot de over tuiging geraakt, dat het menschelijk ka rakter zich wijzigt naar het gebruikte voedsel, vooral naar de groenten, die men eet. „Kroten zeide hij maken schuw en gemelijkuien bevorderen de zachtheid van gemoed en een langdurig gebruik van snijboonen maakt iemand opvliegend." Een zijner vrienden sprak dit laatste tegen, waarop Tanner met hem eene wed denschap aanging. Hij noodzaakte zijne vrouw twee kilogram snijboonen dagelijks te eten. Het gewachte gevolg bleef niet uitMevr. Tanner werd opvliegend en wierp den achtsten dag haren man een kruik naar het hoofd, waarop Tanner haar dadelijk aan het verzachtende regime van uien onderwierp. Daar kon mevrouw Tanner niet tegenzij vroeg en verkreeg echt scheiding. Voor de betrekking van gemeenteveld wachter te Dirksland hebben zich niet minder dan 75 sollicitanten aangemeld. In den nacht van 14 op 15 Oct. 1'. zijn, door middel van braak ontvreemd uit een lade op het kantoor der firma van Gend Loos te Grave, 5 bankbiljetten, als: een van f 100, een van f 60, twee van f 40 en een van f 25 benevens f 6 a f 7 aan klein zilver en kopergeld, en een muntbiljet van f 10. De bankbiljet ten zijn voorzien van een zwart grijsach- tigen ovalen stempel in den rand, bevat tende de woorden „Hotel Gouden Leeuw, Grave/' en van binnen: „wagendienst Th. G. Theelen." Opsporing, aanhouding en beiicht worden verzocht door den officier van justitie te 's Bosch. In Berlijn is een persoon overleden, die een slachtoffer is geworden van zijn rook woede. De man had steeds een pijp in den mondging hij naar bed dan werd de pijp versch gestopt en voor den volgenden dag klaar gelegd om dadelijk weer opgestoken te worden. Dit laatste nu is zijn dood geweest. De dokters ver klaren, dat hij gestorven is door dien hij steeds 's morgens met een ledige maag een pijp opstak. Een waarschuwing dus voor hen, die even verslaafd aan het roo- ken zijn als de overledene. Aan de Meijerijscke Courant wordt uit Zeelst het volgende geschreven Eene arme zonderling alhier, K. genaamd, had zijn bouwvallige hut hersteld met hetgeen hij noemde „z ij n aandeel in de onverdeelde bosschen der gemeente." Van daar proces-verbaal en veroordeeling tot een gevangenisstraf. De delinquent begaf zich echter op den bepaalden dag niet in arrest, en nu verscheen er verleden Zaterdag twee maréchaussées, om hem in verzekerde bewaring te brengen. K. zag hen in de verte aankomen en schoof den grendel voor de deur. „In den naam der wet, doe open!" „Wie bennen de heeren „Wij zijn de politie." „Jullie met je beiden En de bewijzen daarvan De beide maréchaussées wezen op hun kolbakken en op hun wapenrusting. „Geen bewijsmeende K. „zoo'n pakje kondeu ze wel bij een ouden kleerkoo- per gekocht hebben, hij zelfs had ook wel iets dergelijks op zolder liggen." De agenten van politie verwijderden zich en keerden een half uur later terug, dirnaal vergezeld van het hoofd der ge meente. Nu rees er echter bij K. ook twijfel op omtrent de identiteit van den burgemeesterhij was er o. a. volstrekt niet zeker van of deze wel herbenoemd was, en weigerde opnieuw audiëntie te verleenen. Het hoofd der gemeente plaatste zich vóór het raampje der hut, hing zijn medaille om, en een poosje daarna opende de broeder van den delinquent de deur. De beide maréchaussées traden bin nen, maar K. was nergens meer te vin den. Zij zochten op alle mogelijke en onmogelijke plaatsente vergeefs. Eindelijk daar hooren zij een ver dacht gestommel in den schoorsteen, zij ijlen om strijd vooruit, staren naar boven, en jawel, daar klinkt een stem uit den hooge fermez la porte, Heerenge volgd door een lawine van roet, zooals er wellicht nog nooit een op het hoofd van twee gendarmes was nedergedaald. En ter wijl de „heeren" vergeefsche pogingen de den, om uit hunne oogen te zien en zich uit de vreeselijke wolk los te wor stelen, klonk het alweder: fermez la porte, fermez la porte! totdat ten laatste één van beiden althans er in slaagde de vierde repetitie onder den vrijen hemel te ont vluchten. De Burgemeester die buiten ge bleven was, herkende den dappere niet meer quantum mutatus ab Ulo Een zoon van den NachtDoch slechts kort duurde de verbijstering, en de jacht werd hervat. De uniform behoefde nu niet meer ge spaard te worden, één der maréchaussées zou in den schoorsteen opstijgen en den delinquent arresteeren. Dit ging echter zoo gemakkelijk niet, K. ontweek naar boven op het dak, en toen ook de kolbak van den maréchaussée zich dreigend uit den schoorsteen verhief, liep de vervolgde over de vorst zijner hut naar de aangrenzende woning en daalde in den schoorsteen van zijn buurman af. Al spoedig echter bemerkte K.dat hij nu zoowel van onder als van boven bele gerd werdnog geruimen tijd handhaaf de hij zich op gelijken afstand van de beide uitersten, totdat de maréchaussée, die aan het benedeneinde had post gevat, op zijn beu.t een bewijs gaf van klimmen- den dienstijver, en hem in het juste milieu in arrest nam op den 14en dag van Wijn maand 1882. Op het IJ sloeg door de hevige ruk winden, eene vlet om. Gelukkig kwamen de twee opvarenden met een nat pak vrij. Aan de Utrechtschezijde, te Amsterdam, is van de daar in aanbouw zijnde huizen, een gedeeltelijk ingestort. Ook daar zijn gelukkig geene persoonlijke onheilen te betreuren, daar het werkvolk juist even te voren vertrokken was.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2