NIEUWS- MADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Bisciten, Eamiies, Hamersvelfl, laai L NIEUWE Woensdag 15 November 1882. No. 91. Elfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentiën hunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. Bruispoeder en Cognac. 7) Abonoemeut«prijs voor Amersfoort per 8 meenden f 1, Franco door het geheele Bijlc1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad versohijnt des Woemdags- en des Zatcrdagt. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Amersfoort, 15 November 1882. De arrondissements-rechtbank te Am sterdam heeft op 18 October j.l. uitspraak gedaan, in een sedert het jaar 1878 han gende procedure der Singer-maatsehappij te Nieuw-York (hoofdkantoor voor Ne derland Amsterdam Kalverstraat 25) kontra den handelaar in naaimachines, den heer A. Leeuwenstein te Amsterdam. Men zal zich herinneren dat laatstge noemde bij vonnis van 19 December 1879 wegens gebruik maken van den naam Singer" veroordeeld werd tot schadevergoeding, nader op te maken bij staat en in de kosten. Op grond van dit vonnis heeft de Singer-maatschappij na gedurende ruim 5 jaar ondervonden te hebbendat de veroordeelde zich niet aan de vermelde uitspraak van de rechtbank stoorde, maar dood eenvoudig voortging niet van de Singer Company afkomstige machines onder de benaming van verbe terde of veel verbeterde Singer-machines, aan te bieden, thans het opmakeD, bij staat der haar eerst in principe toegestane scha devergoeding. De rechtbank vereenigde zich dan ook met het gevoelen van de eischeres en heeft den gedaagden veroor- Uit het Duitsch door Lobé. De brief kwam van een oud vriend die nu burgemeester was in de plaats waar Tröbel was geboren en waar nu nog zijne zusters woonden. Daar was plotseling de apotheker gestorven en nu wendde men zich tot hem met het verzoek van in de courant een flinke apotheker op te roe pen, die de gestorvene zou kunnen ver vangen. De goede menschen wilden namelijk bepaald eenen man uit de hoofdstad heb ben want zij dachten zeker dat deze hen met grootere hoeveelheden spoediger naar de andere wereld zou helpen dan de af gestorvene, die hen zijne waar bij de kleinst mogelijke hoeveelheid toediende, maar zelf telkens groote stukken grond aankocht. De burgemeester verwachtte veel van het doorzicht van zijn vriend en daarom wendde hij zich tot hem in plaats van zelf zijne oproeping in de courant te plaat sen. Nadat hij dus zijn avondeten gebruikt had, zette Tröbel zich aan zijne schrijf tafel, nam pen en papier en na lang na denken had bij eindelijk eene goede ad vertentie gereed. „.Breng dat morgen bij deeld tot vergoeding van vijfduizend gul den en in de kosten. De eisch werd toe gelicht en bepleit door Mr. Ph. A. Haas Azn.terwijl voor den gedaagde Mr. J. Kapeyne van de Coppello en Mr. W. Reinaer (allen advokaten te Amsterdam) optraden. Het bij den naaimachine handel ingeslopen gebruik om machines bij wel ker fabrikatie, de machine der Singer- Company als model gediend heeft eenvou dig als verbeterde of veel verbeterde Singer-machines aan te bieden en zoo doende het publiek in de waan te bren gen dat er sprake is van machines uit de gerenomeerde fabrieken der Singer-maat schappij, zullen zulke handelaren zich wel wachten met dit bedrog voort te gaan in geval zij zich willen vrijwaren voor een dergelijk vonnis. De heer J. H. van Loo was bij de j.l. Yrijdag gehouden aanbesteding tot het wasschen van het uachtgoed der militairen alhier in garnizoen de minste inschrijver. Naar wij vernemen is de paardenarts le klasse, van het garnizoen alhier, over geplaatst naar dat te Deventer. Morgenochtend van 1012 ure heeft op het raadhuis alhier de verkiezing plaats van 3 leden voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken. "Van de 3 aftredende leden de heeren H. Gerritsen, D. P. Ha mers en R. G. M. van Beek heeft laatst genoemde bij advertentie te kennen gegeven, wegens ziekte niet meer in aanmerking te willen komen. den uitgever van onze courant," zeide hij tot zijne dochter en gaf haar het verze geld papier. Waarom hij het verzegeld had weten wij niet, wij gelooven echter dat hij niet heel zeker was van zijne spel ling en bevreesd was voor eene aanmer king van zijn dochtertje. „Wat zou Papa in de courant te zetten hebben?" zei Thilda. Gisa antwoordde lachend: „waarschijn lijk zijne insectenverzameling, die echter niemand zal willen overnemen daar de zeldzaamste soorten uit meel- en hout- wurmen bestaan. „Gij spotster," lachte Thilda. Gisa voegde er echter met kluchligen ernst bij dat zij haar oom eens had afge zien toen hij bezig was met eeDe oude dikke vloo tot de beroemde verzameling in te lijven. Terwijl de meisjes zich over de lief hebber van insecten vroolijk maakten, bracht de brievenbesteller eenen brief voor Gisa, die hare opgewektheid veel deed verminderen. Gisa's moeder, de zuster van Tröbel, riep namelijk hare dochter naar huis terug, daar zij haar niet langer kon missen. Gisa was nog slechts eenige weken bij haren oom en al had zij nog weinig ge noten van de vermakelijkheden der hoofd stad, toch vond zij het er zoo prettig, dat de gedachte aan het afscheid haar BINNENLAND. Den 3n December, gedenkdag van het bombardement der Citadel van Antwer pen, zal door de Regeering voor de wei nig overgeblevenen der Citadelverdedigers tot een heugelijken feestdag worden ge maakt. De gemeente Bergen-op-Zoom heeft het haven- en lichtgeld met 100 pCt. ver hoogd, in de hoop daarvan f2100 'sjaars voordeel te zullen trekken. Te Rotterdam moet het plan tot op richting eener groote assurantie-maatschap- pij tot rijpheid zijn gekomen. Het kapi taal is bepaald op 12 millioen gulden, waarvan voorloopig de helft zal worden uitgec/ven. Door den heer A. Voerman, oud ge meenteraadslid te Venlo, is rechtsingang gevraagd tegen de gezamelijke beheerders der liefdadigheidsgestichten in die gemeen te, nadat hij vruchteloos den burgemeester daartoe uitgenoodigd had. Hij eisebt terruggave der kapitalen die zij door ver keerde geldbelegging ten nadeele der ver schillende armeninrichtingen verloren hebber. De Heer Mr. Haakman, redacteur van 't Bat. Handelsblad, is bedreigd met eene waarschuwing van uitzetting. Als de Gouverneur Generaal, als de Minister daardoor den strijd tegen de schandelijke Atjehpolitiek wil tegen gaan ontstemde. Of mogelijk een zekeren apo theker ook het afscheid moeilijk maakte, is niet gemakkelijk te beslissen; wij geloo ven het echter zeker. Ook Mathilda die anders zoo weinig genoot in den kleinen kring, waarin zij zich bewoog, en die nu geheel opgevroolijkt was door het bijzijn van haar nichtje, dacht met smart aan de eenzaamheid, die zij na de scheiding weer zou gevoelen. Zij kon wel om uitstel vragen, maar zou dat ook toegestaan worden? En voor hoe lang? In terneergedrukte stemming sliepen deze nacht de beide vriendinnen innadat zij zich heden reeds in het vergieten van af- scheidstranen hadden geoefend. Bij het ontwaken was echter geen spoor meer van het verdriet te zien. Alles wat hunne hartjes bezwaard had, scheen ver slapen te zijn en lachend en stoeiend kleedden de meisjes zich aan. „Gij gaat toch met mij mee naar den uitgever van de courant?" vroeg Thilda. „Natuurlijk I" antwoordde Gisa. „Alsof dat niet van zelf spreekt; wij zijn immers onafscheidelijk „Ach, hoe lang zal dat nog duren?" wilde juist Thilda vol bekommering vra gen, maar zij onderdrukte de woorden en de zucht die hen begeleid zou hebben, om hare vriendin niet droevig te stemmen. Nadat zij de brommige Papa goeden dag dan gelooven wij, dat men meer en meer een jammerlijken weg opgaat. In Nederland zal men zulke Russische middelen, om de waarheid tot zwijgen te brengen, althans niet kunnen toepassen. Te Utrecht kwamen in de afgeloopen week 38 gevallen van mazelen voor, 3 met doodelijken afloop. GEMENGD NIEUWS. In den tijd van acht dagen hebben in den omtrek van het berucht Bochum weer drie moorden plaats gehad. Eerst werd de winkelier Tewes aldaar, toen de mijnwerker Jurgens te Höntrop, nu laatste lijk de werkman Schimansky vermoord. Het lijk van den laatste werd op den Wittenerweg gevonden. De werkman A. Lindenberg is als de vermoedelijke dader gearresteerd en heeft bekend den laatsten moord, met een zakmes te hebben ge pleegd. Het gerucht loopt, dat een pachter in Dumfrieshire erfgenaam is van den Schot- schen croesus Stewart, wiens nalatenschap geraamd wordt op twee-honderd-vier milli oen Hollandsche guldens. De concurrentie in heeren kleeding- stukken te Baltimore is van dien aard, dat een industrieel niet tegen de kosten heeft opgezien om een vocaal en instru mentaal gezelschap te engageeren, dat 's avonds in zijn magazijn voorstellingen geeft, afgewisseld door „soirees dansantes," alles te midden van broekspijpen en jaspanden. gezegd en hun ontbijt gebruikt hadden, verlieten de meisjes het huis om de bood schap van den ouden man te bezorgen. In eene smalle zijstraat der binnenstad bevond zich het advertentie-oureau. Ver scheidene menschen, die de kleine ruimte geheel innamen, verdrongen elkander voor de lessenaar, toen de beide meisjes bin nentraden. De verschiileDdste belangen werden hier behandeld. Hier moest iemand eene adver tentie plaatsen, daar kwam een ander in lichtingen vragen. Hart- en geldzaken wer den met denzelfden ijver besproken als een verloren hond, die door den eigenaar aan gegeven werd. De oude klerken waren doodmoe van de drukte en bromden bij elke nieuwe aankondiging. De beide meisjes naderden verlegen eenen van de ontevredenen en Thilda reikte hem Papa's couvert over. „Adverteeren?" vroeg hij kortaf. „Ja," antwoordde juffrouw Tröbel. „Daarheen!" schreeuwde de booze klerk, terwijl hij er woedend bijvoegde: ,,'t Is alsof die menschen niet weten waar zij zijn moe ten Daarbij wees hij met eene toornige beweging der hand naar de aangrenzende kamer. {Wordt vervolgd-)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1