nieuwe NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, BiscMbh, Ebmbs, Hamarsvelfl, Hoevelaken, Hooglanfl, Lbhéd, Soest, Zaterdag 18 November 1882. No. 92. Elfde Jaargang. Uitgever: A. HV. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V3 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Een nieuw plan Tan scHoolwetwiiziging. Bruispoeder en Cognac. Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Bijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. tb Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Als een wet bij de practische toepassing blijkt niet te voldoen, dan bewijst zulks niet altijd dat zij niet deugt: de fout kan wel liggen in de uitvoering. Alvorens dus op wijziging aan te dringen, behoort men zich ernstig te overtuigen of zij wel nood zakelijkerwijze voert tot de min of meer verkeerde gevolgen, tegen welke men meent te moeten opkomen. Wetsveranderingen moeten niet met lichtvaardigheid worden ter hand genomen. Om twee redenen: vooreerst dewijl zekere vastheid van wetgeving onmisbaar is voor de handhaving van den noodigen eerbied voor de wet: ons volk moet niet onder den indruk komen dat zeer belangrijke zaken van daag zus, morgen zóó kunnen worden behandeld, en dat het slechts van het goedvinden eener zeer toevallige meer derheid afhangt, of hetgeen gisteren wet was, het over weinige dagen nog zal zijn. Dan moet men ook niet uit het oog ver liezen, dat alle verrichtingen op wetgevend gebied veel tijd vereischeü; terwijl er thans hoogst gewichtige onderwerpen aan de orde zijn, die verband houden met onze nationale ontwikkeling in de naaste toe komst, (men denke slechts aan kies- belasting-her vorming recht, kinderarbeid, FEUILLETON. Uit het Duitsch door Lobé. 7) Gisa wierp den onbeminnelijken wegwij zer eenen verontwaardigden blik toe, ter wijl zij met een pruilend lipje fluisterde: tfüat is een afschuwelijk mensch!" In de aangrenzende kamer zat een knappe jonge man, met vriendelijke, voorkomende manieren. Deze nam Thilda's brief beleefd aan, las den inhoud en vroeg ten slotte de vereischte betaling. Wilt gij de aanvraag in groote letters gedrukt hebben vroeg de jonge man. z/lk weet het waarlijk niet I" fluisterde Thilda blozend, terwijl de moedig gewor den Gisa spottend zei//Ach, waarom niet, zulke mooie insecten zijn wel groote let ters waard!" De man lachte, Thilda kreeg haar beursje en Gisa maakte in stilte eene vergelijking tusschen den blonden apotheker en den blonden kerktoen zij achter zich eene stemdie zij dadelijk herkendehoorde vragen: //Zijn er brieven gekomen?" //Ja, mijnheer de graaf," antwoordde de klerk en na een pakket uit zijn schrijf bureau genomen te hebben, overhandigde tij het aan den man, wiens cachenez, die en herzieningen op militair gebied) is het niet overeen te brengen met begrip pen van goede politiek, ieder oogenblik te gaan beproeven eenmaal vastgestelde wet ten buiten dringende noodzakelijkheid op te lappen. De lap- en verstelmanie schijnt een vruchtbaar arbeidsveld gevonden te heb ben in de allernieuwste wet op het Lager Onderwijs. Nu eens zijn het ministers van Bin- nenlandsche Zaken, die met //interpretaties" verwarring komen stichten, dan weer Kamerleden, die door het schoolwet-gekra- keel tot de opinie zijn gebracht dat eigen lijk geen onderwerp van wetgeving belang stelling verdient dan het lager onderwijs. Pas hebben we gehad het voorstelLohman tot beperking van de hygiënische eischen voor gebouwen waar bijzonder onderwijs wordt gegeven, en welk voorstel, of schoon geen enkel feit de noodzakelijkheid er van aantoonde, werd aangenomen voor namelijk omdat men de rechterzijde een bewijs wüde geven van geneigdheid tot voldoening aan haar wenscheu, of daar komt op nieuw een wijzigingsvoorstel, eveneens door een lid der oppositie aan geboden. Met dit onderscheid, dat de in diening thans van Katholieke zijde plaats heeft. Best: maar als er nu later weer aan de schoolwet wordt getimmerd, zal dan het initiatief weer van antirevolutionaire zijde uitgaan? Zoo kunnen de beide partijgroe- pen der minderheid elkander telkens aflos sen: en als dan de liberalen blijven vol harden in hun gemoedelijke toegevend heid, dan zal men hun over eenigen lijd hij ditmaal los om den hals gedaan had, de mooiste kin liet zien, die ooit door een zwart baardje versierd was geworden. Gisa liet eene zachte kreet van verras sing hooren. Thilda echter haalde diep adem; zij was waarlijk bang dat zij zou stikken onder den bloedstroomdie van haar hart naar haar hoofdje steeg. Zij was wezenlijk reeds verliefd, die kleine heldin, dat kon zijna dat blozenniet meer tegenspreken. En de cachenez maakte een eerbiedige buiging, zijne schitterende zwarte oogen za gen Thilda doordringend aan en hij zeide: //Goeden dag, dames!" waarvan de echo duizendmaal het hart van het meisje deed' trillen. Verward en verlegen vluchtte Thilda uit het vertrek alsof zij eene groote zonde begaan had, en Gisa, die ditmaal de ver standigste was, volgde haar bedaard. Thilda bleef doorloopen tot zij uit het gezicht van het huis waren, toen eerst stond zij stil en vroeg met opgewonden heid//Hebt gij hem gezien? O! wat is hij bij dag een knappe man!" 't Is nog al uit te houden met die mooiheid," zei baar nichtje in stilte tot zichzelf: //hij heeft veel te roode wangen; een heer moet bleek zijn om er gedistin geerd uit zien." z/Ach! waarom is hij toch een graaf" toeroepen„Ziet eens, zooveel sympathie hebt ge voor uw schoolwet, dat ge haar stuk voor stuk door ons laat afbreken." Komt dan eerlang het oogenblik, waarop men zich niet meer zal vergenoegen met aanvallen op ondergeschikte en als het ware buiten de linie van verdediging lig gende werken, doch storm loopt op de hoofdversterking, op het hoofdbeginsel der wet, och, de liberalen hebben dan reeds zooveel prijs gegeven, dat beetje kan er ook nog wel bij. Dal die laatste aanval komen zal, is boven eiken redelijken twijfel verheven. Anti-revolutionaire en Katholieke school- wetherzieners doen bij hun toelichtingen zeer duidelijk uitkomen, gelijk ook nu weer de heer Vermeulen, die Donderdag een voorstel tot verandering van de artt. 56, 61 en 65 indiende, dat zij niet geacht willen wordenook al wordt het aangenomen, een oogenblik af te zien van de print ipiëele bestrijding der wet. Van een compromis heeft het geen den geringsten schijn. Doch genoeg over de politieke strek king van het voorstelVermeulen. We willen practisch zijn en het verder alleen van die zijde bezien. En dan verklaren we vooreerst het in 't belang van het voorstel zelf te betreu ren, dat de heer Vermeulen er twee din gen in opgenomen heeft, die geheel niet bij elkander behooren. Hij wil 1°. de wiskunde als verplicht exa menvak bij het hoofdonderwijzers-examen doen wegvallen2°. de acte van bevoegd heid tot het geven van onderwijs in vreemde talen niet langer afhankelijk stellen van het zuchtte Thilda in haar eigen gedachten verzonken, zonder dat zij de boosaardige opmerking van haar nichtje gehoord had. En als in een droom ging zij den trap op die naar hare kamer leidde, wierp zich daar in den ouden leuningstoel, die hare grootmoeder nog bad gekend, en vouwde de handen over haar hartje, dat zoo ver schrikkelijk klopte. Gisa die haar nichtje spottend uit de verte gevolgd was, naderde haar nu zoo stil mogelijk en boog het guitige hoofdje tot haar over, en terwijl zij eene van Thilde's zwarte lokken onder haar neusje hield, hetgeen een' baard moest verbeel den, fluisterde zij dweepend: ,/Kom aan mijn hart geliefde, ik ben uw zwarte graaf!" z/Ik neem den eersten die zich aanbiedt, dat zweer ik uriep de oude Tröbel zijne wederhelft toe, toen deze hem er op had willen voorbereiden, dat er voor de apothekersplaats mogelijk meer concurren ten zouden komen, als hij wenschte. z/Hebt gij het meisje gezegd, dat zij dadelijk beneden moet komen als ik haar noodig heb?" voegde de oude er bij. z/Neen vader," antwoordde zijne gade verontschuldigend //maar ik zal haar roe pen zoo gauw gij het verkiest." Dit korte gesprek werd door het echt- bezitteu der hoofdonderwijzers-acte B maar alleen van de onderwijzers-acte A. Hadde de heer Vermeulen zich uitslui tend tot het laatste punt bepaald, we zou den gaarne met hem mee gaan, overtuigd als we zijn dat bij de tegenwoordige rege ling het gebrek aan klasse-onderwijzers met toelating voor een of meer vreemde talen zich spoedig za! doen gevoelen. Wij kun nen volstrekt niet inzien dat men, om met vrucht onderwijs te geven in de beginselen van een vreemde taal, vooraf hoofdonder wijzer moet zijn. Wel is de gewraakte regeling niet zoo maar klakkeloos en zon der geldige reden in de wet opgenomen de vroegere ervaring sprak van een niet gering aantal jonge onderwijzers, die, na hun eerste examen te hebben gedaan, al hun tijd gingen besteden aan de studie van Fransch of Duitsch, om vervolgens geheel op te gaan in tallooze pogingen tot het verkrijgen eener acte, terwijl het hoofdonderwijzers-examen, dat eigenlijk in ieder geval de hoofdzaak moet blijven, er bij inschoot. Maar om dit euvel te gene zen is men tot een ander vervallen, tegen hetwelk het voorstelVermeulen terecht een redmiddel wil gebruikt zien. Doch intrekking der wiskunde als ver plicht examenvak voor hoofdonderwijzers zouden we ten hoogste moeten afkeuren. De wet spreekt van //beginselen" en deze heeft men noodig om met vrucht onderwijs te geven in vormleer en reke nen. 't Is mogelijk dat sommige examen- commissiën wat al te ver gaan in hun eischen, en dat zij het bestaan van het woord //beginselen" in de wet nog niet hebben opgemerkt. Dan zou het misschien paar Tröbel gevoerd op den morgen dat de advertentie voor bet eerst in de cou rant verscheen. De oude man zette een zuur gezicht, zoo zag hij tegen de drukte van al die concurrenten op. Het was na den middag. Thilda en Gisa hadden juist eenen hartroerenden brief aan de moeder der laatste geëindigd, waarin zij om uitstel van vertrek vroegen, toen moeder Tröbel de kamer van de meisjes binnentrad en Gisa verzocht bij haren oom te komen om hem eenige in lichtingen aangaande bare geboortestad te geven. Bereidwillig volgde de kleine, terwijl zij Thilda nog eene kushand toewierp en lachte hartelijk toen de goede tante, ter wijl zij haar de wilde lokken van het voorhoofd streek, opmerkte//Wat ziet ge er weer uit 1" z/Dat komt er niet op aan," lachte Gi sa, //ik kan toch geen veroveringen op oom maken, al was ik zoo mooi gekapt alsof ik naar een bal moest." Daarbij stormde zij de kamer van haren oom binnen om maar gauw bevrijd te zijn van de onderhandelingen met den ouden man. Wordt vtrvolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1