NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bimsclioten, StoateaMrg, t, Woensdag 29 November 1882. EERSTE BLAD. No. 95. Efifde Jaargang. Uitgever: A.M. Slothouwer, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens SV2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Bruispoeder en Cognac. 11) Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 maanden f 1, Franco door het geheele Bijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenlandu 0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Amersfoort, 29 November 1882. Maandag j. 1. had een noodlottig on geval plaats. Een schip, genaamd „Zie op u zeiven" van schipper W. T,. met stuks goederen geladen en van de Zaan afkom stig, stiet ter hoogte, ongeveer van de Eemnesser vaart op een paal die in het water staat, maar thans door den hoogen waterstand niet zichtbaar is. Onmiddelijk zonk het vaartuig, zelf zoo vlug dat de vrouw der schipper met haar kind van 13 weken niet in veiligheid gebragt kon worden, gelukkig op hare rokken wegdreef en door de bewoners van „het haventje" gered werd. "Voor vele kooplieden hier ter stede is dit ongeluk een groote schade, daar bijna niets van de lading verzekerd is. FEUILLETON. Uit het Duitsch door Lobé. Daarbij opende zij de deur van de woon kamer en sloeg even met haar voorschoot op een der stoelen opdat de sporen van tabak, die haar man altijd op alle meubels morste, de pantalon en jas van den ele- ganten mijnheer niet zouden beschadigen. Hierop verliet zij de kamer en ging naar boven om Gisa nog eens te roepen. „Maar tante, we hebben reeds iemand!" riep Gisa toen zij haar vroeg of ze nog even beneden wilde komen om inlichtin gen aangaande de advertentie te geven. „Wie hebt gij?" vroeg Thilda ver wonderd. „Nu, eenen apotheker voor onze stad," zeide de kleine verlegen. Nu eerst be merkte haar nichtje de schijnbare valsch- heid, die toch niets anders geweest was dan het teederste medegevoel. „Een' apotheker?" herhaalde juffrouw Tröbel verbaasd. „Nu ja, dat zal/zij u straks wel vertellen, als gij bet nog niet weet," meende de moeder, „laat nu die knappe mijnheer niet wachten en kom mee naar beneden. Gij ten minste,'" wend de zij zich tot haar nichtje. „Gij zijt in BINNENLAND. Den heer J. C. van Steijn, te Drieber gen, is door Z. M. den Koning benoemd tot Zr. Ms. rentmeester te Apeldoorn. Een wetsontweep tot herziening van de wet op de personeele belasting is bij den Raad van State aanhangig. Het centraal-bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, omtegen censusverlaging te prote steeren en te verzoeken het daartoe strekkend wetsontwerp te verwerpen, doch daarentegen, de grondwet in dier voege te wijzigen, dat vele meerderjarige, man nelijke ingezetenen kiesbevoegdheid beko men. Aan de berichten per laatste post uit Atjeh ontvangen, wordt voorloopig ont leend, dat door Tongkoe di Tirou een hernieuwde poging is -gedaan om in de 22 Moekins den verloren invloed te herwinnen waartoe hij zich in den nacht van 28 op 29 September met een talrijke bende in de nabijheid van Djeir bevond en dat het minder goed gezinde deel der bevolking van de Moekim Pager had getracht de door het bestuur in het belang der veiligheid genomen maatrege len te doen mislukken. GEMENGD NIEUWS. Den 13 dezer trouwde een leidekkers knecht te Georgswalde, in Oostenrijk, met ooms aangelegenheid ingewijd." Daarbij verliet moeder Tröbel de kamer en Gisa wilde haar juist volgen, toen Thilda haar handje grijpende sprak: „Gij hebt dus geheimen voor mij, Gisa p" „Ach, 't is om te lachen," antwoordde de kleine. „Als gij daar niet zoo op de sopha verdiept waart geweest in droome- rijen over uwen graaf, dan zou ik u al lang de geschiedenis verteld hebben. Maar wacht nu tot ik terug ben!" Bij deze woorden liep zij zoo gauw ze kon de trappen af. Moeder Tröbel was in gesprek met den man in de cachenez toen Gisa binnentrad. Als door den bliksem getroffen bleef de kleine staan en stotterde: „Mijnheer de graaf!?" „Kent gij mijnheer?" vroeg hare tante ten hoogste verbaasd. „Ik heb sedert kort die eer," antwoordde Gisa en voegde er spottend bij„U wilt toch de apothekersplaats niet vervullen?" „Waarom zou ik niet, juffrouw?" vroeg de cachenez. „Omdat gij zeker niet voor apotheker gestudeerd hebt," zeide Gisa scherp. „Maar mijnheer kan toch wel als be schermer van een' jong beginnenden optre den," meende de Tante, die den toon van Gisa tegenover den graaf ten hoogste af keurde. „En als dit nu eens niet het ge- een dochter uit hei, geslacht van den Pool- schen koning Sobieski. Haar grootvader, Jacob Sobieski, verliet in 1831 zijn va derland en vestigde zich te Praag, waar zijn zoon met een arm burgelijk meisje trouwde. Uit dit huwelijk sproot de nu gehuwde, die als weefster in een fabriek te Gersdorf haar brood heeft moeten ver dienen. De zoon van Koningin Victoria, de Hertog van Connaught, beeft de orde van Verdienste, de hoogste militaire onder scheiding in Pruisen, ontvangen. Aan den Onderkoning van Ierland is voor vijf der daders van den moord te Maamtrasna degenen die schuld bele den gratie van de doodstraf gevraagd. De parapluie van de Arnhemsche Courant. Gisteren avond schrijft de Arnh. Ct. ontvingen wij bezoek van eene vrouw, zich noemende Bovenkamp. Haar man was al zes maanden ziek en zij zelve en hare kinderen hadden in ge- ruimen tijd niet gegeten. Toen zij kwam had de vrouw een mandje bij zichtoen zij heenging een mandje en een parapluie de onze, natuurlijk een nagenoeg nieuwe. Te New-York overleed de heel Weed, in den ouderdom van 85 jaren. De over ledene begon als drukkers-leerliug en wist zich op te werken tot mede-eigenaar van de New- York Times. Als journalist en politicus heeft hij zich een grooteu naam verworven. val was, als ik wezenlijk eens voor mij zelf kwam vroeg schertsend de jonge man. „Dan zou uwe moeite tevergeefsch zijn," ijverde Gisa, „want de plaats is reeds vervuld." „Waarschijnlijk door mijnheer den brui degom?" vroeg nu de vreemde spottend. „Door den bruidegom?" herhaalde tante verbaasd. „Dat gaat u niets aan, afschuwelijk mensch!" riep Gisa, zichzelf vergetende en werd rood van boosheid. „Gisa!" riep de tante verlegen „wat moet mijnheer de graaf wel van u denken?" „Wat hij wil," stotterde öekleineGisa weenend. „Waarom laat hij ons dan ook nergeDS met rust?" Daarbij stormde zij de deur uit en liep juist tegen haar nichtje aan, die hare vriendin gevolgd was en de laatste woorden gehoord had. Evenals Gisa wilde nu ook Thilda om- keeren daar zij nog niet begreep wie zich in de kamer van hare Papa bevond. De moeder hield echter haar kind tegen, want zulk eene gelegenheid als deze om haar mooi dochtertje aan een' hooggeboren graaf voor te stellen bood zich niet altijd aan. „Mijnheer de graaf, mag ik u mijne dochter Mathilda voorstellen!" sprak de trotsche moeder, terwijl zij het meisje in de kamer bracht. „Wij kennen elkander reeds," ant- Iii de politieke kringen te Petersburg wil men weten, dat het bezoek, 't welk de Russische Minister von Giers bracht aan Prins von Bismarck vooral gewijd was aan het bespreken eener lievelingsge dachte van den Czaar, om namelijk over te gaan tot eene algemeene ontwapening. De Raad van het Zwitsersche kanton Zurich heeft, met 128 tegen 41 stemmen, besloten om het voorstel tot opheffing van de verplichte inënting niet in overweging te nemen. Een der gea.chtste ingezetenen te Am sterdamJbr. Mr. de Bosch Kemper, is Donderdagnacht, door een noodlottig toe val, aan de Heerengracht te water geraakt en verdronken. De heer De Bosch Keroper was zeer bijziende. In Duitschland laat een weldadigheids- vereeniging in de koffiehuizen bussen plaatsen, waarin de eindjes sigaren worden verzameld. De opbrengst dient om met Kerstmis kleeren uit te deelen onder de arme kinderen. In 1881 was de opbrengst ruim 15000 gulden, zoodat men 1700 kinderen van kleereu kon voorzien. Dat is na tc doen. Vrijdag werd door den heer Volck het volgende telegram ontvangen van den Ne- derlandschen gezant te St. Petersburg: „Een geloofwaardig bericht maakt het waarschijnlijk, dat de Varna er in geslaagd zou zijn zich uit het ijs los te maken en is gaan overwinteren op Nova-Zembla." woordde de jonge man, licht blozend. Thilda dacht echter dat zij door den grond zoude zinken toen zij den vreem deling aanschouwde. „Kent gij mijn kind?" vroeg de moeder verwonderd. „Ja Mama," fluisterde Thilda, „het is de heer van dien bewusten avond." „Zoo!" sprak nu moeder Tröbel veront waardigd en hare goede gedachten over den hooggeborenen schenen als eene electrische vonk uitgedoofd te zijn. „Een toeval," sprak nu de jonge man, „bracht mij vóór korten lijd in gezelschap van de dames." „Dat is een leugen!" bromde Gisa bui ten de deur, door het sleutelgat. „Een toeval?" herhaalde twijfelend Ma thilda's Mama. „Ik woon namelijk in uwe buurt," her nam de cachenez, „en had evenals de dames den schouwburg bezocht, waaraan ik de eer en het genoegen van mijne ken nismaking met hen te danken heb. Ik kan nog niet begrijpen waardoor ik toen de dames zulk eene vreeselijke angst op het lijf gejaagd heb," ging de jonge man voort, „ik weet toch niet dat ik iets ge daan heb om hen in de apotheek te doen vluchten." Daarbij keek zij Mathilda uitvorschend aan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1