BIJVOEGSEL, HE» obthm AARDAPPELEN, TWEEDE BLAD. Ds. Bekking advertentiënT c. van Baaren, Appelmarkt, Amersfoort. Nieuwe Amersfoortsclie Ct. van 29 November 1882. Buitenlandsch Overzicht. behoorende bij de Ter afwisseling van het, misschien zeer belangrijk, maar niettemin op den duur wel wat eentonig debat over de wijziging van het reglement van orde, werd op het eind der vorige week in het Britsch La gerhuis door den Ierschen Afgevaardige Parnell een redevoering gehouden over de werking der arrears-bill," de wet tot regeling der achterstallige pachten, die, volgens spreker, volstrekt niet aan de verwachting voldoet, door de Regeering van haar gekoesterd. Had toch de heer Gladstone gemeend, dat vóór den eind- termijn van 30 November minstens 200.000 pachters, door betaling van het derde ge deelte van 't geen zij schuldig waren, een begin gemaakt zouden hebben met de ge- heele vrijmaking van de door hen bewoon de hoeve, de uitkomst heeft doen zien dat slechts 16.000 personen de bepalin gen der wet ten hunnen behoeve hebben- aangewend. Gladstone wees er alleen op, dat in de tegenwoordige buitengewone zitting van het Huis de tijd ontbreekt om nieuwe voorstellen in behandeling te nemen volgens Daily News is bij even wel voornemens om zoo spoedig mogelijk maatregelen te ontwerpen, ten einde in deD nood der pachters te voorzien. Dat alles in Ierland ook nog niet in orde is, blijkt hieruit, dat te Dublin een gevecht plaats heeft gehad tusschen tien fenians en een zestal geheime politie mannen, belast de gangen na te gaan van eenige personen, die verdacht werden tot een verboden genootschap te behooren. De aanvallers waren gewapend met revolvers en schoten één agent dood twee hunner werden gekwetst en een gearresteerd. Over den toestand van Ierland hield Markies van Salisbury, een van de leiders der con servatieve partij, een redevoering te Edin- burg, dus in het hart van het liberale kamp: hij zeide dat de nieuwe wetten voor dat land noodlottig zouden zijn, de arbeids- loonen doen dalen en den handel doen stilstaan. In de Egyptische zaken is weinig voort gang lord Dufferin heeft bij den Khedive aangedrongen op bespoediging van de maat regelen tot organisatie van de gendarmerie, opdat de Britsche bezetting een einde zou kunnen nemen. Dat verlangen is niet on gegrond de gezondheidstoestand van de Ei.gelsche troepen laat veel te wenschen over. Arabi blijft maar volhouden dat Alexandrië door het bombardement van de Engelsche schepen in brand is geraakt, een bewering die door de feiten geheel te niet wordt gedaan. Uit Soedan wordt be richt, dat de mahdi (//valsche profeet") er slecht aan toe isvolgens sommigen is hij geheel geslagen en wordt het overschot zijner getrouwen omsingeld, andere tijdingen spreken zelfs van zijn gevangen neming. De Turksche Regeerirg heeft weer met nieuwe onaangenaamheden te worstelen. Thans komen zij van den kant van Mon tenegro, dat aanspraak maakt op het district Kolatschin. De Porte richtte te dier zake een schrijven aan de Mogendheden, die daarop te Cetinje bij Vorst Nikita om ophelderingen hebben gevraagd. Dienten gevolge zal er waarschijnlijk een schikking worden getroffen, waarbij circa de helft van genoemd district aan de Montenegrij- nen zou worden afgestaan. Men moet dan ook maar Turk zijn om van alle kanten liefelijkheden te ondervinden. Niet alleen heeft de Sultan in Egypte en in Tunis niets meer te zeggen, maar ook in Oost- Roemelië wordt steeds door Russische agenten geknoeid. De toeleg is, om Aleko- pacha te nopen het bestuur neder te leg gen, en Oost-Roemelië, die fraaie schci- ping van het Berlijnsche Congres, met Boelgarije te vereenigen, misschien wel tot een van den Czaar afhankelijk konink rijk. Hoe het zij, de diplomatie vindt op het Balkan-schiereiland nog altijd werk. De Eransche Kamer van Afgevaardig den is aan de begrooting bezig. Zaterdag Oorlcg aan de orde. Op een vraag van den heer Haentjens antwoordde de Minis ter van Einanciën, Tirard, dat de uitgaven voor Tunis, omdat zij een buitengewoon karakter hebben, niet op het gewone bud get mogen voorkomen; het mag niet ge zegd wordendat Frankrijks begrooting met een tekort sluit. //Ja maar," werd toen van de rechterzijde geroepen, //Léon Say zegt het toch," hetgeen de Minis ter beantwoordde met de opmerking, dat de schulddelging niettemin geregeld wordt voortgezet. Even te voren had nog de Minister van Oorlog, verklaarddat de Fransche vlag te Tunis zal blijven en dat de Kamer eerlang te beschikken zal hebben over de toekenning van een nieuw crediet. Uit Duitschland komen voortdurend on rustbarende berichten aangaande den was van den Rijn en zijn voorname zijrivieren: reeds is het zeerhooge peil van 1876 aan merkelijk overschreden. Voor ons vader land zijn alzoo de gevaren niet gering. Het Brusselsch gerechtshof heeft een aanvang gemaakt met het getuigenverhoor in zake den beruchien moord van den advocaat Bernays door Léon Peltzer op aansporen van zijn broeder Armand. De acte van beschuldiging, dezer dagen door de dagbladen openbaar gemaakt, is een omvangrijk stuk, waarin zonneklaar de misdaad en haar beweegredenen worden aangetoond. Zij wordt geroemd als een meesterstuk van rechtsgeleerdheid. Staten Generaal. De Tweede Kamer ving in haar zitting van Vrijdag de beraadslaging over het wetsontwerp tot verlegging van de uitmon ding der Maas (naar den Amer), en zette die in de vergadering van Maandag voort. Onderscheiden sprekers hadden tegen die voordracht bezwaar, omdat niet tevens de dichting der Heerewaardensche overlaten en daarmede volkomen scheiding van Maas en Waal was vastgesteld, in welken zin zelf door den heer Seret een amendement is aangeboden. De heer Heydenrijck was van oordeel dat daarmede de toestand in Gelderland zou verergeren; hij wilde te gelijkertijd de Waaldijken op Rijkskosten verhoogd en verzwaard zien. De heer van de Werk deed uitkomen, dat voor Noord brabant de bezwaren zouden vermeerderen, terwijl de heer van der Sleyden wees op de gebrekkige toelichting, waardoor men volstrekt niet de noodige zekerheid omtrent de kosten verkreeg. Eenige Noordbrabant- sclie en Limburgsche afgevaardigden daar entegen, de heeren Van Baar, Vermeulen, Clercx en Ruijs zagen in de voordracht een flnke poging om de jaarlijksehe over strooming in het Zuiden des lands te keer te gaan, terwijl ook de heer Dirks zich wel met het ontwerp kan vereenigen, mits bij de latere onteigeningswet een aantal bijzonderheden voldoende werden geregeld. De heeren Rutgers en Dijckmeester be streden krachtig de voordracht, als niet volledig, niet in het algemeen belang en slechts een onderdeel van andere zeer kostbare werken. Ware een volledige rege ling voorgesteld, dan zou bet thans ge raamd bedrag van miliioen blijken slechts een klein deel van de vereischte uitgaven te zijn. GEMENGD NIEUWS. Uit Raamsdonk meldt men aan de N. R. Ct. van 19 November. Heden voormiddag heeft alhier eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats gevon den ten huize van den landbouwer J. P. Terwijl deze naar de kerk was en zijne zuster te huis bleef, is een of ziju meer dere personen (dit is nog onbekend) het huis binnengekomen, en hebben de zuster zoodanig mishandeld dat men voor haar leven vreest. Al de wonden schijnen toegebracht te zijn met een groot stuk hout hetwelk in het vertrek is gevonden, waarna de daders de sleutels uit haren zak hebben genomen en daarmede het kabinet hebben geopend, waaruit alles door het vertrek lag ver spreid. Groote geldswaarde was er niet aanwezig, zoodat er weinig vermist wordt. De broeder vond bij zijne tehuiskomst zijn zuster op den grond liggen onder een laken, hetwelk over het lichaam schijnt geworpen te zijn. De politie was heden namiddag ijverig in de weer om een onderzoek in te stellen, doch tot heden avond heeft zij nog niets met zekerheid kunnen ontdekken. Te Vif (Frankrijk) is in twee dagen 25 duim sneeuw gevallen. Men schrijft ons uit Maastricht De berichten uit de omliggende dor pen luiden treurig. Te Qeulle is het be nedendeel der gemeente letterlijk over stroomd. De bewoners zijn met hun tilbare have naar de hooger gelegen plaatsen gevlucht, nadat vooraf het vee in veilig heid was gebracht. Te Eijsden staat het water in de straten. Te Heergem zijn de bewoners door het water ingesloten, en huizen vele gezinnen op bovenkauiers en zolders. Dit is ook het geval te Bunde, Limine], Haren en Smeermaas. In en om die gemeenten staat alles onder water en voert de hevige vloed de wintergranen en den vruchtbaren grond mede. De spoor- wegdijk der lijn Luik Maastricht heeft het ook zwaar te verantwoorden daar de stroom met kracht daartegen beukt. Ook is men beducht voor een overstrooming van het spoorwegstation, zooals in 1880. De directie van den Grand Central Beige heeft ech ter voorzorgen genomen om in dat geval zooveel mogelijk in den dienst te kunnen voorzien. In verschillende logementen en koffie huizen in Duitschland vindt men bussen door een weldadigheidsvereeniging geplaatst waarin eindjes sigaren en giften worden verzameld. De opbrengst dient om met Kerstmis kleeren uit te deelen onder arme kinderen. In 1881 was de opbrengst ruim 15,000 gulden, zoodat men 1700 kinde ren van kleeren kon voorzien. De Antwerpsche Précurseur bevat in een bizonder bijvoegsel de acte van be schuldiging tegen de gebroeders Peltzer, wegens den op den Antwerpschen advokaat Bernays gepleegden moord, wier proces heden een aanvang neemt. Volgens dit stuk, het welk niet minder dan twaalf ko lommen van het in groot formaat gedrukte blad inneemt, heeft zich de misdaad, in hoofdzaak, volgenderwijs toegedragen: Guillauine Bernays trad den 26 Decem ber 1872 te Antwerpen in het huwelijk met Julie Pecher aldaar. Deze verbintenis, welke voor den jongen advokaat zeer schitterend en vol beloften voor de toe komst was, bleek reeds na eenige maan den beider ongeluk te zijn. Bernays, koud en hard, soms heftig van aard, geheel vervuld van eerzucht, van zijne zaken en geldverdienen, niet in alle deele wel op gevoed, begreep zijne zenuwachtige, opge wonden, tot ziekelijkheid toe gevoelige gade niet. Het duurde niet lang, of de echt- genooten leefden feitelijk gescheiden in hunne woning en in den loop van 1876 was er een oogenblik sprake van eene echtscheiding, welke echter door de fa milie verhinderd werd. Middelerwijl was in 1875 de ingenieur Armaud Peltzer uit Zuid Amerika te Antwerpen gekomen, om zijne broeder Léon en James te hel pen, die, failliet verklaard, wegens bank breuk vervolgd werden. De heer Bernays was de vriend en de advocaat der gefailleerden, de zaak ein digde met vrijspraak en Armand werd van lieverlede Bernays huisvriend, ja de vertrouweling en bemiddelaar tusschen hem en zijn vrouw. Dit leidde ten slotte tot eene ongeoorloofde betrekking tusschen Armand (zelf vader van een dochtertje) en mevrouw Bernays totdat de echtgenoot der laatste, van beider schuld overtuigd, den 18 September 1881 Armand een brief schreef waarin bij dezen zijn huis ontzegde. Nu eischte mevr. Bernays (die even als Ar mand zelf alle schuldigen omgang met dezen ten stelligste ontkent) op hare beurt echtscheiding, doch weder werd de zaak, in het belang van haar eenig kind, ge schikt door eene schriftelijke overeenkomst dd. 7 Oct.waarbij Bernays zijn leedwe zen over zijne onrechtvaardige beschuldi ging uitsprak. De vrede zou echter niet lang duren, daar mevr. Bernays, krachtens de overeenkomst, eischte, dat Armand weder in het huis zou worden toegelaten. Dit weigerde Bernays beslist. Een brief van den 15n Oct-, waarin Armand hem, zoo hij schreef ter wille van de eer zijner vrouw, aanbood, zich j/voor de wereld" met hem te verzoenen, werd ongeopend teruggezonden en nu besloot Armand den ongelukkigeu advocaat uit den weg te ruimen. De verdere loop der zaak is bekend. Léon, sedert het voorjaar van 1880 te New-York, had sedert zijn failliet in En geland en later te Buenos Ayres vruchte loos zijn geluk beproefd, zieh aan oplichterij schuldig gemaakt, een vriend bedrogen enz. Dit treurig verleden, de hem door Armand bewezen diensten en zijn zwak karakter maakten Léon tot een geschikt werktuig voor de wraakzucht zijns broeders. Door dezen ontboden, kwam hij den 1 Novem ber met de //Arizona" aan en de broeders overlegden te Parijs hun plan. Met hulp vau den Parijschen pruikenmaker Daumou- che wist Léon, door zijn broeder van geld voorzien en in alles van raad gediend, zich zoo te vermommen, dat Dauraouche en zijn conciërge zelf hem niet herkendendeed als een Engelschman, Yaughan genaamd, die eene stoomvaartmaatschappij wilde stich ten, reizen naar Amsterdam, Hamburgen Bremen, trad met Bernays in correspon dentie en wist dezen den 7 Januari dezes jaars in een te Brussel gehuurd huis, in de rue de la Loi, te lokken, waar hij hem met een enkel revolverschot in den nek ver raderlijk vermoordde, om vervolgens naar Duitschland te vluchten. Sedert onder hield hij eene geheime correspondentie met zijn broeder, en dit leidde tot de ont dekking van beider schuld, daar de heer Lavisé, die, zonder het te weten, daarbij tot tusschenpersoon diende, zich eindelijk genoopt zag de justitie te waarschuwen. De gebroeders Peltzer worden nu be schuldigd van moord met voorbedachten rade, en zulks, //hetzij demisdaad uitvoe rende, of rechtstreeks tot de uitvoering medewerkende, of door welke handelingen ook eene zoodanige hulp tot de uitvoering verleend hebbende, dat zonder dien bij stand de misdaad niet zou hebben kunnen worden bedreven, of rechtstreeks tot de misdaad aangespoord hebbende door gif ten, beloften, misbruik van ontzag of van invloed, listen en lagen of misdadige kunst grepen." Armand is 39, Léon 35 jaar oud. Amersfoort, 29 November 1882. De Majoor Jhr. L. J. H. Teding van Berkhout, van het 3e Reg. Hussaren te 's Gravenhage, zal met 1 December a.s. het commando aanvaarden over het depot van het le Reg. Hussaren, alhier in gar nizoen. Gedurende de maand October is in de Rijks-postspaarbank meer ingelegd dan terugbetaald f 66,613,32. Tot einde Oc tober was door verschillende personen in gelegd voor f 1,820,071,94. Gisteren werd weder van het alhier in Garnizoen liggend Veld-artillerie-korps een paard lijdende aan kwade droes, afge maakt en begraven. Naar wij vernemen stond j.l. Maandag voor de Arrondissements-rechtbank te Utrecht terecht zekere L. H. alhier woon achtig, als verdacht zich te hebben schul dig gemaakt aan diefstal ten nadeele van den winkelier H. Het openbaar Ministerie achtte de schuld van den beklaagde voldoende bewezen en eischte tegen hem eene gevangenisstraf van drie jaren. Voorspoedig bevallen van een ZOON, A. G. VAN DEN BRINK, echtgenoote van J. J. JACOBS. Amersfoort, 23 November 1882. zoekt in deze stad een geschikt LOKAAL tot het houden van goedsdienstige voor drachten. Adres St. Andriesstraat 246. eene nieuwe zending puik beste ZEEUW- SCHE, SAKSISCHE en ROODE DUIT- SCHE allen tegen billijke prijzen. Monsters of proeven worden geleverd bij de 5 kop.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 6