BIJVOEGSEL, TWEEDE BLAD. Nieuwe Amersfoortsclie Ct. van 2 December 1882. behoorende bij de OFFICIËELE PUBLICATION. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door CARLES JOHANNES HESSELING ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene Spekslagerij in het perceel alhier gelegen aau de Langestraat, Wijk A, no. 21, bij het kadaster bekerd onder sectie E, no. 1847, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den 11. December aanstaande, des voorraiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten vaD de inrichting intebrengen. Amersfoort, 2 December 1882. De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W.L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van PATENTBLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienst jaar 1882/83 (van den 1. Augustus tot en met den 31. October 1.1.) aangifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Donder dag, den 7. December aanstaande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namid dags, en dat de niet-afgehaalde patentbla- den door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 30. November 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 5 van de personeele belasting en van het patent recht over het tweede kwartaal van het dienstjaar 1882/83 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 30. November 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat blijkens het proces verbaal van stemopneming nopens de ver kiezing van esn lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heden als zoodanig is verkozen de heer D. Hubers, en dat voorzegd proces-verbaal gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van tien tot één uur, op de gemeente-secretarie voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 30. Nov. 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 2 December 1882. Onze vroegere stadgenoot de heer C. P. Burgers is aan de Leidsche Rijks Universiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, daar htj zijn arts-examen reeds gedaan heeft, zal hij zich te Rotter dam als geneesheer vestigen. In den vroegen morgen van j.l. Don derdag werd door den binnenvader van het Diaconie oude mannen- en vrouwen huis ontdekt dat een der vrouwelijke gasten, de doofstomme M. v. W. uiet in het gebouw tegenwoordig wasna eenig zoeken werd zij levenloos gevon den in de gracht aan de Zuid-Singel. Daar al de lekken gesloten waren, ver moed men zij door den Haag zich toe gang tot de gracht heeft verschaft, rede nen onbekend. De ongelukkige werd op jeugdige leef tijd in het gesticht opgenomen en aldaar ongeveer 25 jaren verpleegd. Donderdag namiddag had alhier een droevig ongeval plaats; een oppassend man, opperman van beroep, werkzaamhe den verrichtenden op het dak van een huis in de nieuwstraat had het ongeluk daarvan af te vallen, waarop de dood on- middelijk volgde. Gisteren voormiddag vervoegde zich bij de winkelierster K. op 't Zand alhier de 17-jarige A. d. M. en verzocht haar om wolleu mutsen te mogen zien, toen aan dat verlangen werd voldaan bleek al spoe dig dat er geene keuze bij was waarop zij zeide later terug te zullen komen en de winkel verliet. Na haar vertrek ont dekte de winkelierster dat er twee mutsen vermist werden waarmede de politie in kennis werd gesteld, die kort daarna de genoemde A. d. M. nog in het bezit dier mutsen aanhield en eene vervolging tegen haar instelde. Door de politie alhier is proces-ver- baal opgemaakt tegen eene jeugdige duit- sche C. von D. genaamd, die eert sedert enkele dagen bij het reg. Hussaren alhier in garnizoen als vrijwilliger was aangeno men en verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal ten nadeele van den winkelier J. D. V. B. aan de langestraat alhier. Lijst van brieven geadresseerd aan onbe kenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand October 1882. Ch. Durville Amsterdam. G. A. Nijhuis Rotterdam. - H. Schoemacher van Bemmelen Utrecht. Jan de Kamp Voorthuizen. Wed. J. van Ieperenburg Warden. De Directeur van het Postkantoor maakt bekenddat, bij uitzondering op Zondag 3 December e.k., het kantoor zal geopend zijn, oot tot verzending van Postpakketten. De Directeur, SMITT. BUITENLAND. In 't eerste halfjaar van 1882 hebben in Groot-Brittannië en Ierland 552 spoor wegongelukken plaats gehad, welke aan 308 personen het leven kosten en aan 2075 beambten en reizigere kwetsuren berokkenden. Aan de Times wordt uit Durban het volgende nieuws omtrent den Transvaal gemeld van 24 November ^Rondom Ma- pochs vesting vonden den 16n en 17n ge vechten der Boeren plaats, waarbij de Kaffers met verliezen van 50 dooden ver slagen werden. Het verlies der Boeren was één doode en twee gewonden. Mapoch zond den 18n een witten os en vroeg de vredesvoorwaarden. Joubert antwoordde, dat Mapoch zelf moest komen. De Boeren namen het vee en graan der Kaffers, en bovendien 6 forten rondom de sterkte van Mapoch, welke zij den 21 n bestormden. Dit geschiede met de bajonet, nadat het vuur der Boeren zonder effect bleef. De vrijwilligers drongen tot in de sterkte door en ver nielden drie vierden zijner verschanste hut ten ondanks het vijandelijk geweervuur. Men zegt dat de Kaffers ontmoedigd en zonder mondvoorraad zijn. De Belgische Kamer heeft, met 60 tegen 21 stemmen, het wetsontwerp tot invoering van de Jury voor druipers- processen verworpen. BINNENLAND. Het totale bedrag der Unie collecte voor de scholen met den Bijbel kan thans, in ronde cijfers, vastgesteld worden op een tonne gouds. Te Yenlo, Kempen en Zevenaar is de gemeenschap door de overstroomingen ver broken. Coblenz is geheel ondergeloo- pen. De dierentuin te Keulen staat onder water. Bij Mainz is de spoorweg brug overstroomd. Bij Halle staan alle landerijen en buitenpolders blank. Ons is heden een particulier telegram uit Penang toegezonden, meldende dat io Atjeh in drie dagen 23 gewonden en doo den aan Nederlandsche zijde zijn gevallen, en dat o. a. een kapitein is gesneuveld, wiens naam niet is overgeseind, evenmin als de dagteekening der gevechten. (H.) GEMENGD NIEUWS. Dezer dagen is te Munchen het dood vonnis uitgesproken over een 21 jarig jon geling die, ondanks zijn jeugdreeds een leven van moord, roof en diefstal achter zich had. Hij is een kantoorbediende, Melzl genaamd, die een zijner vrienden, Glas, te Tunis, waarheen hij zich met hem be geven had, vermoordde. Na dien moord nam hij het geld en goed van Glas in bezit, inde de schuldvorderingen van zijne vriend, zette op naam van den vermoorde diens familie geld af, en pleegde met een rooverbende, aan welker hoofd hij stond, een aantal diefstallen, die de stad in aan houdende onrust hielden, zoodat het een verlichting was voor iedereen, toen hij eindelijk gevat en uitgeleverd werd. Melzl droeg altijd verscheidene doodelijke ver giften bij zich en trachtte daarmee o. a. een der personen, die nu tegen hem ge tuigden, om het leven te brengen, omdat hij hem de moord op Glas had medege deeld. Hij bekende allesbehalve dien moord, maar het genoemde getuigenis, als mede verklaringen in zijn dagboek, bewe zen zijn schuld volkomen. Het doodvonnis werd, bij de voorlezing, door het publiek met blijken van instem ming aangehoord. De jeugdige booswicht bleef kalm en onbewogen. De kosten van Arabi's verdediging, die tot nog toe reeds tusschen de 2 en 3000 p. s.t. beliepenzijn geheel door zijn vriend Blunt gedragen. Deze ziet evenwel geen kans om ze langer fe bestrijden en doet daarom in de Times een beroep op geldelijke steun van allen, die er prijs op stellen, dat het eenmaal aangevangen rechtsgeding behoorlijk kan worden voort gezet. De Times zelf, schoon weinig in genomen met het politieke proces, dat men van de zaak van dezen Hrebel" is gaan makensteunt dit beroep op het publiek. Uit Alexandrie wordt aan de Times opgemerkt, dat de mededeeling van Arabi in zijn schrijven aan dit blad, dat de oor lóg is verklaard volgens besluit van den kabinetsraad, gepresideerd door den Khe dive en Derwisch, geen nieuws is. De Khedive zelf heeft dit erkend en tot zijn verdediging aangevoerd, dat hij handelde door overmacht gedwongen. In de om standigheden, waarin hij toen verkeerde, zou hij zijn eigen doodvonnis hebben ge teekend, als 't van hem gevorderd was. Voor de som van twee kwartjes werd dezer dagen een oudkleerkooper te Amster dam de gelukkige eigenaar van een schil derijtje van Jan Steen. De man verkocht het met f 5,50 winst (dus voor f 6) aan den oudheidhandelaar G. in de Kalverstraat, aldaar. Deze deed het over aan een Duitsch kunsthandelaar voor den kapitalen prijs van f 4000. Dat was met recht een buitenkansje! In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Dantumadeel ging het zeer ontstuimig toe. De begrooting werd behan deld en een der leden, baron Van Sytza- ma, wilde op bijna alle posten, hoe laag ook geraamd, bezuinigen. De volgende scène had plaats. Van Sytzama tot den voorzitter (o p- staande) Ik zal voor u gaan opstaan. De voorzitter (hem den rug toe keer e n d e). Ik wil u niet zien. Van Sytzama (in woede). En ik zeg u, gij hebt het wel gezegd. Gij wilt niet in de commissie zitten, om mijn brutalen bek of mond, zooals gij zegt, om dat ik de zaken in de war stuur, omdat ik de man ben, die onrust stookte maar ik zal die vlam aanwakkeren! Gij noemt mij leugenaar, maar ik wijs u aan als leugenaar van de eerste soort. Ik vraag de vergadering, of het eerlijk en billijk is, haar openlijk te bedriegen! Ik wenschte, dat uw verzoek om verplaatst te worden ingewilligd werdhoe eerder gij ver trekt, hoe liever. Dan zal ik de vlag uit steken, want gij zijt schadelijk voor de gemeente. Toen de heer Sytzama later het woord weer vroeg, zeide de voorzitterU hebt het woord reeds tweemaal gehad. Van Sytzama. Ik heb het uiet ge had. Gij praat als een gemeen vischwijf, men moest u de gemeente uitjagengij moest nog uaar een meisjesschool. De voorzitter. Is er nog iemand, die aanmerking heeft op de notulen Niemand Dan worden ze goedgekeurd. Van Sytzama. Wij zullen uwe schan dalen ontmaskeren, wij zijn veel te lang fatsoenlijk geweest. Door den Raad beslo ten Ik niet't Is kwajongenswerk. Het Vliegend blad van Amsterdam deelt in een ingezonden stuk het volgende staaltje mede van de behandeling, dien de patiënten in het Binnengasthuis te Am sterdam ondervinden. De zieken worden, zelfs in het midden van den winter, des nachts ten 5 ure uit hunne kribben gejaagd. Zeker zeer doelmatig, daar de meeste zieken, vooral doodzwakken en zenuwlijders, aan een ge- rusten en niet ontijdig gestoorden slaap hoofdzakelijk niet alleen hunne genezing te danken hebben maar soms hun leven. Is de zieke wakker gemaakt of geschud, dan moet hij zich zoogenaamd wasschen, op eene zeer primitieve wijze, met koud water. Vervolgens wordt hem gelast zijn bed op te maken; heeft hij daarentegen bezwaar of is hij ziek of te lusteloos, dan wordt hem door een ziekenoppasser, die het bed behoorde op te maken, toege snauwd K Je kan (met een knoop) wel naar het secreet kommen, dan kan je ook je krib opmaken." Er wordt na de beddenmakerij" wel gezegd,/Nouals je je eigen gewasschen hebt, kan je ommers weer gaan liggen en slapen," maar dat is letterlijk onmogelijk. Met den waschtijd ontstaat er, vooral op groote zalen, b. v. zaal 1, zulk een helsch leven, gedraaf, gegooi en gesmijt door het dienstdoend personeel, dat een kazerne waarlijk er wel een kerk bij mag genoemd worden. Wee den armen zieke, die aan zenuwziekte of hoofdpijn lijdt Eenigen tijd geleden gebeurde het 's win ters, dat een zieke des nachts ontwaakte en de volgende opbeurende dialoog ge voerd werd Zieke: /Oppasser! is het al tijd? Is het al 5 ure?" Opp.//Smoel houwe daar!" Zieke: „Is dat een antwoord? In de cel wordt men zéé niet behandeld." Opp.: yHou je smoel (weder met een knoop) je mag 's nachts niet praten." Zieke: «Nu man, maak je maar niet zoo driftig; ik vraag je immers maar fat soenlijk of het al 5 ure is, want hier is geen klok." Opp.: (Vliegt van zijne dekens achter de kachel op naar den zieke en houdt hem de vuist voor het gezicht). ,/Als je nou (een paar knoopen er bijvoegende( nog één woord kikt, zal ik je voor je bek slaan, hoor!" Zieke: //Ik zal rapport maken aan den professor van je handelwijze, daarvan kan je verzekerd zijn. Ik ben een zieke en geen varken!" Opp.//De prefester en jij kunnen al lebei hier volgde een verwensching, die het blad maar niet zal vermelden. Het spreekt van zelf, dat nog de Directeur-Geneeskundige, noch de Huis meester voor zulke handelingen kunnen aansprakelijk gesteld worden, maar ze gebeuren toch. HELLERSCHE SPEELWERKEN worden jaarlijks om dezen tijd geadverteerd, om spoedig daarop als glanspunten op dui- zende kersttafels de kostbaarste zaken te overschaduwen. Wij roepen uit overtuiging ieder toe; Wat kan de echtgenoot aan zijne vrouw, de bruidegom aan de bruid, de vriend aan den vriend schooners en meer welkom schenken? Het vertegenwoordigt gelukkig doorgebrachte uren, lacht en scherts door zijne nu eens vroolijke verheft hart en gemoed door zijne ernstige melodien, ver- bandt treurigheid en melancholie, is de beste gezelschaphouder, de trouwste vriend van den eenzame; en niet het minst voor den lijden de, den zieke, den aan het huis geboeide! met één woord, een HeHersch spóel- werk mag en moest in geen salon, aan geen ziekbed, in 't algemeen in geen beschaafd huis ontbreken. Voor Heeren kofflhuishouders en Con- diters, alsmede voor allerlei zaken, is er geen eenvoudiger en zekerder aantrekkings middel dan zulk een werk, om de gasten en klanten duurzaam te boeien. Zoo als ons van vele zijden bevestigd wordt, werden de in-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 5