NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Biinsclioten, Mm, HamersYÉ, t, NIEUWE Zaterdag 9 December 1882. EERSTE BLAD. De Oudjes. No. 98. Elfde Jaargang Uitgever: A. M. Slothouwer, Dit nummer twee bladen. bestaat uit Advertentlën kunnen Inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 87, uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal In rekening gebracht. Naar aanleiding van het „Adder-"rapport. Abonnementsprijs roor Amersfoort per S mtauden 1, Franco door het geheels Fijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdagt. TB AMERSFOORT. Advertentien th 16 regelsJ 0,A0. Iedere regel meer 0,06. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,30. Groote letters worden berekend naar plaatsmimte. De inhoud van het Verslag aan den Koning, uitgebracht door de Commissie benoemd bij Besluit van den 21en Juli is in zoo verre bevredigend, dat het een hoogen dunk geeft van den ernstde degelijkheid, de onpartijdigheid waarmede het onderzoek naar de vermoedelijke oor zaken der zeeramp heeft plaats gehad. Dat het niet tot positieve resultaten heeft kun nen leiden, spreekt vanzelfhet schip heeft men niet kunnen lichten, en niemand van de bemanning overleefde de ramp. De overtuiging, ydat verschillende oor zaken zijn te zamen geloopen om eerst gevaar, daarna nood voor den monitor te doen ontstaan," door de Commissie aan FEUILLETON. II. (Slot.) Eensklaps richt de oude man zich in zijn' armstoel op: ,/Maar, Marriëtteik denk er nu pas aandat hij misschien nog niet eens ontbeten heeft rNiet ontbetenriep Marriëtte met de handen in de lucht: //Mijn Hemel!" Ik dacht dat dit alles nog op Maurits betrekking had, en wilde antwoorden dat die goede jongen nooit later dan te twaalf uur ontbeet. Maar neen't was over mij dat men sprak, en ge kunt u niet voor stellen welk eene verwarring toen ik zeide dat ik nog niet ontbeten had. //Gauw een bord, kleine blauwtjes! De tafel midden in de kamer, het beste tafellaken, de bord jes met bloemen. Niet zoo lachen, als het tl belieft! haast je, rep je!" En of zij zich haastten. In een oogenblik was de tafel gedekt. //Een goed ontbijt," zeide Marriëtte, z/maar gij zult het alleen moeten nutti gen. Wij hebben reeds ontbeten." Die arme oudjes, op welk uur of men ook komt, zij hebben altijd reeds ontbeten." 't Goede ontbijt van Marriëtte bestond uit een beetje melk, wat dadels en een soort van gebakgenoeg om haar en hare het begin van het derde gedeelte van haar rapport uitgesproken, zal thans wel door ieder gedeeld worden. Dat we op de droe vige zaak nog terugkomengeschiedt uit begeerte om op twee punten meer speciaal de aandacht te vestigen. Vooreerst hebben we den indruk ont vangen dat inzonderheid bij onze Haag- sche Marine iets niet in den haak is: niemand schijnt goed te weten, tot wiens commando een schip in zee behoort. Wij weten niet precies hoe deze dingen waren geregeld in de dagen, toen Jan de Witt zijn oog liet gaan over onze zeemacht: misschien waren er toen wat mannen min der die daar met een pen in de hand 's lands vloot zaten te commandeeren, maar ondanks het gebrekkige van den toenmaligen regeeringsvorm vergeleken bij de voortreffelijkheid van den tegenwoor dige, zullen de heeren beter geweten heb ben waar hun verantwoordelijkheid begon en ophield. De directeur te Amsterdam meent, dat een vaartuig, de reede verlaten hebbendeals alleen staand schip is te beschouwen; heeft hij dus van dat ver laten den Minister van Marine kennis gegeven, dan is hij geheel van de zaak af, en al blijft het daarna nog een jaar te IJmuiden, 't doet er niet toe. Zijn collega te Hellevoetsluis is van idee, dat het schip onder Amsterdamsch commando blijft zoolang de bevelvoerende officier zich niet onder zijn bevelen heeft geplaatst. Voor beide meeningen is iets te zeggen; de Commissie geeft, naar onze meening terecht, aan de eerste de voorkeur; maar kanaries acht dagen lang te voeden En dat alles at ik alleen op Ge kunt denken hoe verwonderd mijne toeschouwers waren De blauwtjes fluisterden en giegelden en stootten elkander met de ellebogen aan, en de kanaries keken elkander aan of zij zeggen wilden//Okijk die gulzigaard hij eet de geheele koek alleen op!" En ik at ze heelemaal op, en haast zonder het te bemerken, ik had zoo veel te zien in dat heldererustige kamertje waarin uit alles een waas van netheid orde en kalmte mij tegenstroomde Ik kon hoofdzakelijk van die twee kleine bedjes mijne oogen niet afhouden. Zij wa ren niet veel grooter dan een paar wiegen en ik stelde mij voor hoe zij 's morgens vroeg daarin zouden liggen, achter die gebloemde gordijnen met franje, 't Slaat drie uur in den morgen. Zij worden wak ker, bijna altijd te gelijk: //Marriëtte, slaapt ge?" //Neen beste." *Is Maurits niet een brave jongen?" //Ze ker, zeker, 't is een goede jongen!" En zoo hoorde ik in gedachten een ge heel gesprek, alleen door bet zien van die twee kleine bedjes die daar naast elkander stonden In dien tusschentijd werd er aan het andere einde der kamer een vreeselijk drama afgespeeld. Er moest namelijk van de bovenste plank van eene kast eene flesch met kersen op brandewijn gekregen dat zulk een belangrijk verschil van op vatting tusschen twee vlag-officieren kan bestaan, dat men in den Haag van dat verschil geen kennis droeg, en derhalve ook nooit op de gedachte is gekomen om het door stellige voorschriften, die geen speling meer laten voor verschil van op vatting, uit den weg te ruimen, dat is het ergerlijke van de zaak. En nu moge het waar zijn, dat de monitor niet meer te redden ware geweest, al had de Minister van Marine tijdig bericht van het vertrek uit IJmuiden gehad en zijn maat regelen daarnaar ingericht, we zullen dat ook zoo maar aannemen, het feit zelf bewijst alweer dat onze dure Marine slecht is georganiseerd. Wij meenen dat zulke dingen duidelijk gezegd moeten worden't gaat niet aan zich er van af te maken met een //Nu ja, het geval leit er nu eenmaal toe, er zal terstond order op gesteld worden." Er zijn misschien nog wel eeu dozijn gebrekkige organisatiën, en als we telkens zoo'n verlies moeten lijden eer ze zijn in orde gebracht, dan is dat veel te duur. Als we het rapport verder volgen, en kennis krijgen van nog andere tekortkomingen, dan kunnen we, al wordt het ook naderhand eenigszins vergoelijkt, een uitroep van verontwaardi ging niet smoren bij het lezen van deze woorden z/Alzoo drieledig misverstand. Misver stand bij den kommandeerenden officier van den monitor of bij den directeur en kommandant te Amsterdam omtrent de vraag, wie van hen beiden kennis moest wordendie sinds tien jaren op Maurits wachtte en die men nu ter eere van mij zou openen. Niettegenstaande al de tegenwerpingen van Marriëtte wilde de oude man zelf die kersen krijgen en was daarom tot grooten schrik van zijne vrouw boven op een stoel geklommen Gij kunt u het tooneel voorstellen 't oude mannetje bevende, zoo ver mogelijk reikende, de blauwtjes krampachtig de stoel vasthoudende, en Marriëtte er achter in doodsangst met de armen uitgestrekt, en door dat alles eene heerlijke geur van bergamotdie mij uit de geopende kast en de groote stapels geel geworden linnen tegenstroomde't Was bekoorlijk. Eindelijk, na heel wat tobben, bereikte hij de bewustte bokaal en een' ouderwet- schen beker van gedreven zilver, de beker waar Maurits als kind steeds uit gedron ken had. Hij werd voor mij tot aan den rand met kersen gevuld; Maurits hield zoo veel van kersenEn terwijl hij mijn' beker vulde zeide 't oude mannetje zachtjes tot mij z/Gij zijt wel gelukkig dat gij er van proe ven moogtmijne vrouw heeft ze zelve ingemaaktEn gij zult eens proeven hoe heerlijk zij zijn." Helaas 1 zijne vrouw had ze wel zelve ingemaakt, maar 't lieve oudje had ver geten er suiker bij te doen. Wat zal ik u zeggen? Een mensch vergeet wel eens geven aan den Minister van het vertrek naar zeemisverstand bij den beambte der telegraphic te Ymuiden; misverstand eindelijk van het uit Amsterdam naar Hellevoetsluis gezonden Telegram." En als eenmaal het gevaar, tegen het welk we ons trachten te behoeden door het doen vervaardigen van monitors die een millioen gulden kosten, door het bou wen van vestingwerken waarvan niemand den fabelachtigen prijs kan bepalen, door het vrijwillig bijeenbrengen van een oorlogsbudjet van zeven gulden per hoofd, zuigelingen incluis, als dat gevaar inderdaad komt, en de vijand nadert of betreedt ons grondgebied, dan zullen we, na ons jarenlang al die offers te heb ben getroost, misschien nog willen vech ten als leeuwen om vrij te blijven. Maar door een //drie- of meerledig misverstand" bij de commandeerende officieren zal al les in de papieren loopen, precies op het oogenblik dat we eens een goeden slag zouden slaan. Mogen we den heeren eventjes in her innering brengen, dat zij worden bezoldigd om goed, niet mis te verstaan. Inzonder heid geldt dat hun, die aan uitvoerende beambten instructiëu te geven hebben. Tot een tweede opmerking vinden we stof in de laatste afdeeling van het ver slag waar de Commissie spreekt over de maatregelen, welke naar haar overtuiging kunnen strekken om voor het vervolg een ongeluk, al* dat de //Adder" heeft ge troffen, te voorkomen. We lezen daar het volgende: //Tot de maatregelen, die wat als hij oud wordt. Zij waren bepaald afschuwelijk, die zure kersenarme Mar riëtte maar 't nam niet weg dat ik ze tot de laatste opal, zonder een spier van mijn gelaat te vertrekken. Toen het maal geëindigd was stond ik op om afscheid te nemen. Zij hadden mij nog wel wat langer willen houden om over hun' besten jongen te praten, maar 't begon reeds te schemeren, mijn molen was nog ver af, en ik moest dus vertrekken. De oude man was tegelijk met mij op gestaan//Marriëtte mijn rok!ik wil hem' tot aan de kerk brengen." Marriëtte vond het eigentlijk wel wat koel om mij zoover te brengen maar zij liet er niets van merken. Toen zij hem hielp zijn' Zondagschen rok met paarlmoe- ren knoopen aan te trekken hoorde ik het goede schepseltje zachtjes zeggen: //Gij zult toch niet te laat terugkomen, niet waar?" En hij met een ondeugend lachje z/Ja 1 ja!dat weet ik nog niet misschien wel Daarna keken zij elkander al lachend© aan, de blauwtjes lachten toen zij de oudjes zagen lachen en de kanariën in hunne kooitjes begonnen op hunne wijze te lachenOnder ons gezegd ik geloof dat de lucht van de kersen hen wat op gewonden gemaakt had. 't Werd al avond toen wij op weg giDgen, de oude grootvader en ik. 't Kleine blauwtje volgde ons van verre om hem

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1