Bunschoten. Woudenberg. AD VERTENTIËN. Wed. PANHUIZEN. KOST en INWONING de bittere ondervinding opgedaan, dat sleur, juist door zijn domheid en zijn luiheid, meer slachtoffers maakt dan een opzettelijke wreedaard. Voorbeelden be hoeven we stellig niet te noemenieder onzer zweven ze op de lippen. En het ergste is, er kunnen geen wet ten of verordeningen gemaakt worden, om de rampen, door sleur teweeggebracht, te beperken. Hij doet overal zijn invloed gelden, waar men zich niet helder wakker houdt, waar men bij hetgeen verricht wordt het nadenken vergeet. Het eenige is, dat wij hem tot de orde roepen, over al waar wij hem zien optreden, als 't noodig is natuurlijk bij ons zeiven niet te vergeten. Ook bij de meeste waak zaamheid en met den geroutineerdsten stuurman aan boord, kan het vaartuig op het strand terecht komen, maar als de bemanning in den dagelijkschen sleur maar altijd door dezelfde manoeuvres ver richt, onverschillig uit welken hoek en met welke kracht de wind waait, ja, de hemel weet hoe 't dan moet af- loopen Amersfoort, 6 Januari 1882. De heer Dr. R. A. Kollewijn, leeraar in het Nederlandsch aan deH.B. School te Deventer, is in die betrekking benoemd te Amsterdam. Naar wij vernemen is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen ze kere T. D., die, in den avond van den 24 December j.l., ten verzoeke van een alhier in garnizoen liggend veld-artillerist, diens milit. overjas zoude hehben verkocht. Woensdagavond j.l. liep een veld-artill. de sigarenwinkel binnen van den heer It. alhier, kocht voor vijf cents sigaren, be taalde die, en pakte bij het verlaten der winkel van de etalage een kistje sigaren mede, waarmede hij met de looppas af marcheerde; zoodat de bediende, die zich achter de toonbank bevond, niet in staat was hem tegen te houden. Den volgenden dag werd de dader ont dekt en van het gebeurde proces-verbaal opgejnaakt. Tot agent van politie alhier is benoemd W. van Oostrum, te Abcoude, in plaats van C. Citteureervol ontslagen. Naar men verneemt zijn er onderhan delingen aangeknoopt over den verkoop van het buitengoed Beekenstein. Men schrijft uit Overijssel: Bijna alle veesoorten zijn zeer in prijs gedaald. Het buitenland heeft opgehouden met het doen van inkoopen. In het verkeer met Groot-Britannië zijn, te rekenen van af 1 Januari 1883, brief kaarten met betaalt antwoord toegelaten. Men schrijft uit Deventer: De IJsel is weder buitengewoon hoog, en heeft bijna hetzelfde peil van in het begin der maand December jl. bereikt. Nadat alle voorzorgsmaatregelen door het Gemeentebestuur waren genomen, om in geval van overstrooming in de buitenwij ken enz. de noodige hulp te verleenen, moesten al spoedig verschillende gezinnen de vlucht nemen. Zij meldden zich bij de commissie voor den watersnood aan, en hun getal vermeerdert nog steeds. Allen worden in een daarvoor bestemd gemeente gebouw opgenomen en van het noodige voorzien. Alle lof komt toe aan den fun- geerenden burgemeester, den heer L. Hui sdier toe, die met het ambtenaarspersoneel der gemeente overal de noodige hulp ver leent. De gasfabriek wordt thans ernstig bedreigd. Dag en nacht wordt het water er uitgepompt. Ook de andere fabrieken loopen groot gevaar van onder water te geraken. Enkelen hebben reeds opgehou den te werken De grootmeester-nationaal van het Groot Oosten van Frankrijk, de heer Saint Jean, is op 73jarigen leeftijd te Parijs overleden. De Keizer van Rusland moet nu be paald voornemens .zijn zich in Petersburg te vestigen. BINNENLAND. Dat ook ten platten lande meer en meer gebruik wordt gemaakt van de post, ter verzending van geldswaarde, blijkt ons uit de opgave van het hulpkantoor te Oude Schild, waar gedurende 1882 f50,280 werd ontvangen en verzonden. 't Getal ontvangen en verzouden brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, beliep over dat jaar 78,880 stuks onder mijn dak. Ik legde mij neder. De muur die mij van de andere kamer scheidde, was van liet en had zooveel gaten dat ik de ge- heele kamer kon overzien. Ik was nog ternauwernood ingedom meld, toen het luide spreken van Radai mij uit mijne sluimering wekte. De paardenhoeder stond midden in de kamer, met de armen op zijn borst gekruist. Ik wil weten, Josika hoorde ik hem zeggen of hij vandaag weder hier is geweest Zij zweeg lang; eindelijk zeide zij bits vNa ja, hij is hier geweest. Radai's voorhoofd betrok, zijne donkere oogen richtten zich dreigend op het meisje. Josika zeide hij en men kon merken dat hij moeite deed om bedaard te blijven en niet luide te spreken Josika, ge weet, ik wil niet dat die jon gen u naloopt. Het is een onbeschaamd heid van hem om zoo dikwijls hier te komen. Indien hij zich nog eens hier laat zien, dan dan Het overige kon ik niet verstaan, maar ik zag hoe de vingers van zijn rechter hand krampachtig grepen naar het mes dat in zijn gordel stak. Op het gelaat van Josika zag een uit drukking van trots, die haar schoon ge laat ontsierde. Radai liep eenige malen het kamertje BUITENLAND. Gambetta's vader heeft, toen hij de tijding van den dood zijns zoons vernam, uitgeroepen //Welk een verlies voor mij, maar hoeveel grooter nog voor Frankrijk Gambetta moet een vermogen nalaten van 13 h 20 millioen francs; men is echter gewoon bij de bespreking van zulk een nalatenschap zeer lichtvaardig met de millioenen om te springen. De begrafenis van Gambetta's lijk zal heden morgen, op het voornaamste kerk hof van Parijs, plaats hebben. Het gehee le Parijsche garnizoen bewees de laatste eer aan den overledene. Delany, schuldig bevonden aan een samenzweering ter vermoording van den rechter Lawton, Dublin, is tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. t De stad Parijs is voornemens een 100- tal werklieden op hare kosten naar de tentoonstelling te Amsterdam te zenden. De behandeling van de voorziening in cassatie tegen het arrest van het Hof van gezworenen in de provincie Brabant, waar bij de beide broeders Peltzer ter dood ver oordeeld zijn, zal waarschijnlijk eerst in 't begin van Maart plaats hebben. De Pruisische Minister van Binnenland- sche Zaken heeft een half millioen mark beschikbaar gesteld, om in de eerste be hoeften der noodlijdenden in de Rijn-pro vinciën te voorzien. op en neder. Toen werd hij rustig en zijn stem klonk weer vriendelijk, toen hij zeide Laat Czasz loopen hij is geen eerlijke jongen. Hij zal slechts schande over uw hoofd brengen. Hij wachtte op antwoordmaar het meisje deed geen mond open. Goeden nachtzeide hij eindelijk en ik zag hem door de achterdeur het kamertje verlaten. Mij had dit gesprek vei wonderlijk veel belang ingeboezemd; ik was nu geheel wakker. Josika zat een tijd stil en stond toen op. Uit een kast kreeg zij een pakje, dat naar het scheen eenige kleederen bevatte. Zij legde het neer, terwijl hare vingers onrustig op de tafel trommelden. Ik hoorde aan de deur kloppen en stond op. Josika had opengedaan, ik zag een jongeling binnenkomen. Dat moet Czasz zijn 1 Knap was hij. Uit zijn blozend ge laat schitterden van verre de donkere oogen en toen hij zijn witten mantel afwierp, zag ik zijn welgevormde mannelijke hou ding. Hij omhelsde het meisje en kuste haar met gloed en vuur. Zij scheen in zijn nabijheid alles om zich heen te vergeten. Zijt gij klaar, fluisterde hij eindelijk langzaam. Zij knikte en nam het pakje kleeren op. Kom, kom, sprak hij, terwijl hij naar de deur liep. BURGELIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 29 Dec. 1882. Rijk Johannes, z. van Lodewijk Wilhelmus v. d. Mast en Cornelia Johanna van Ekelen. Johannes, z. van Gerard Antonie Steppe en Johanna Aletta de Bok. Piet, z. van Johanna Elselina Brantenaar. Anna Elisabeth, d. van Bernardes Dieterink en Elisabeth Sophia Porton. Arrisje, d, van Hendrik de Kruijff en Hendrijntje van Wagensveld. Baukje Maria, d. van Dirk Hubers en Baukje Maria Rijnders. 30 Dec. Teuntje, d. van Jan de Graaf en Antje Veenendaal. Gerrit, z. van Lubertus Brink en Hendrika Teunisje Jansen. 31 Dec. Wilhelmus Theodorus, z. van Jan Johannes Heere en Johanna Josina Patist. Johanna, d. van Thimoteus Spijker en Gerarda van de Wetering. 1 Jan. 1883. Johanna, d. van Evert van Surksum en Geertruida Johanna van Mid dendorp. Rijk Theodorus, z. van Jo hannes Bernardus Boomhouwer en Neeltje Langelaar. Johannes, z. van Comelis van Barreveld en Willemina Kaal. 2 Jan. Maria Genoveva, d. van Hermanus Sleking en Jannetje van de Loodwijk. Brandina Maria, d. van Barend Valken burg en Maria van der Maas. 3 Jan. Roeland Willem, z. van Roeland de Haas en Agneta Antonia Schimmel. Overleden: 27 Dec. 1882. Teuntje de Groot, 76 j. wed. van Jacobus Ramakers. 28 Dec. Hendrikje Hendrikse Aalte, 82 j. wed. van Hendrik Meester. 29 Dec. Hendrik van Apeldoorn, 32 j. echtg. van Maria Louisa Johanna van de Mast. Mechteld de Ruiter, 65. j. ongeh. 30 Dec. Hermanus Dieterink, 57 j. ongeh. 31 Dec. Cornelia Peters 2 m. 3 Jan. 1833. Een levenl. aangeg. m. gesl. van Johannes van der Velden en Petronella Hof. Bevallen 29 Dec. Francijntje Heinen vr. van Frank Hartog z. Ondertrouwd geene Gehuwd geene Overleden 31 Dec. Willem de Graaf 28 j. met Willerapje van de Groep. In 1882 werden in deze gemeente Ge boren, 29 jongens 34 meisjes, levevloos aangegeven 1 m. en Overleden 12 maanel. 8 vrouwei. Bevollen 31 Dec. Klaasje Vink, geb. van Garderen, d. 3 Jan. Willemijntje Veldhuizen, geb. van Garderen, d. Overleden3 Jan. Evert Meerveld, 12 j. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgend?, zitting houden op MAANDAG 8 JANU ARIJ e.k. ten Raadhuize te Amers foort, des namiddags van 12 tot 2 ure terwijl belanghebbenden worden uitgenoo digd om hunne boekjes tot het bijschrij- der Renten, hetzij in die Zitting, hetzi vooraf, ten huize van een der Commissa rissen in te zenden. A. J. BOS, Secretaris. hulpbank te amersfoort. Tot het geven van GELDEN TER LEEN zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 8. JANUARI aanstaande, ,s namiddags van HALFTWEE tot HALF DRIE; zitting houden in een der localen van hetRaadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor teruggeven van gelden. J. C. LEINYVEBER. Secretaris. Voorspoedig bevallen van een' ZOON, A. A. DÉ HAASSchimmel. Amersfoort3 Januarij 1883. Een oogenblik scheen zij te dralen; misschien vielen haar de woorden van haar broeder in. Toen blies zij vastbesloten het licht uit. Het werd binnen donker en stil. Bui ten huilde de wind. Ik was zenuwachtig en bevreesd voor het slot van dit tafereel. Daar hoorde ik op eens een doordrin genden kreet en daarna verwarde woorden. Ik snelde naar de andere kamer. De huis deur moest open zijn, want de wind blies ijskoud in het kamertje. Er was niets te onderscheiden. Ik strompelde naar de deur. Mijn voet stootte tegen iets, ik bukte het was Josika. .Met moeite gelukte het mij licht aan te steken. Daar lag Radai levenloos op den grond, het bloed stroomde uit een diepe woud in zijn borst. En over hem gebukt lag zij die de schuld was van haars broeders dood. Ik werd door ontzetting bevangen, mijne han den sidderden. Ik sloot de deur en wilde Josika op richten, maar zij stond reeds alleen op. Wij legden samen Radai op een bed en poogden hem weder in 't leven te roe pen. Alles tevergeefs. Aan haars broeders zijde knielde Josika neder, met het voor hoofd op zijn koude hand leunende Ik stond op en ging naar mijne ka mer. Eerst tegen den morgen geraakte ik in slaap. Toen ik ontwaakte, stond de zon reeds hoog aan den hemel, Ik opende Voor de zoo algeraeene deelne ming zoo hier als van elders ondervon den, bij het overlijden mijner geliefde: echtgenoot JOHANNA CATHARINA-, ADRIAN A WENSSEN VOSKUIJL,: betuig ik ook namens mijne kinderen en I behuwdkinderen mijnen innigen en har- telijken dank. J. HPRING. Amersfoort, 4 Januari 1883. /Z - I Voor de vele bewijzen van deel- neming ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd moeder en, Grootmoeder, JOHANNA ELISABETH VAN KALKENWed. PIETER JO SEPH HAMERS, betuigen wij onzen innigen dank. Amersfoort, Uit aller naam, 4 Januarij 1883. D. P. HAMERS, De affaire der firma Wed. P. J. HAMERS wordt voortgezet. De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat zij door verkregene vergunning, eene verloting zal houden van Deze voorwerpen zijn zoo nauwkeurig nagebootst, dat zij van de natuurlijke bij na niet zijn te onderscheiden. De dag der verloting zal nader worden opgegeven; de loten a 50 Cents, zijn verkrijgbaar Muurhuizen No. 525, alwaar de te verloten voorwerpen van des namid dags 1 tot 2 uur te bezichtigen zijn. Door vertrek naar elders bestaat, gelegenheid voor en desverkiezende huiselijk verkeer, tegen half Januari of begin Februari. het venster en keek naar het frissche schoone landschap. Langzamerhand kwam de herinnering bij mij terug. Het was mij alsof ik een benauwde droom had gehad. Bevende opende ik de deur. Daar lag Radai en naast hem knielde nog steeds Josika. Zij zag er vreeselijk uit, met haar ontsteld gelaat. Geen spoor van gel'jkenis meer met het schoone meisje van gisteren. Het geweten had in dien stillen nacht bij haar gericht gehouden. Ik ging naar buiten en riep Michael. Wij keken naar de paarden en ik gaf hem last in te spannen. Toen ik wilde terugkeeren, hoorde ik binnen spreken. Weg, weg! riep Josika, maak mij niet waanzinnig. Ik ging naar binnen Czasz was daar De jongeling liet het hoofd op de borst zinken, keek nog een3 naar het meisje en ging toen heen. Ik trad op Josika toe, hoe gaarne zou ik haar eenige troostredenen hebben toe gevoegd maar ik vond geen woorden Ik zeide dus slechts: Leef wel, Josika! Zij knikte ik ging naar buiten. Michael wachtte reeds. Wij reden in den schoonen morgenstond wegmaar dat sombere, ontzettende beeld van dien nacht in de Puszta zweefde mij nog altijd voor oogen. (Zondbl. van liet Rott. N.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2