NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, VROEG GEKNAKT. Officiële Publicatie. Feuilleton. No. Woensdag 17 Januari 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, BuitenlandscR Overzicht. VERORDENING tot heffing van bijdragen voor het genot van onderwijs aan het Gymna sium te Amersfoort. Besluit: AMERSFOORTSCIE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,—. Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 1O regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenlandi> 0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advert entiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens S'/i uur des Woensdags en Aaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebracht. Het regende hevigtoen Zaterdag Gambetta's lijkplechtigheid te Nice plaats vond. Des morgens te acht uren kwam de extra-trein voor de overbrenging van het lijk aangewezenaan: de salonwacht kamer van het station was met floers en rouwzinnebeelden versierd. De uitvaart werd bestuurd door den heer LerisGam betta's schoonbroeder. Ook hier stroomde een talrijke menigte samen om de kist ie zien of er een krans op te leggen. Te een uur verliet de stoet het station en richtte zich naar het kerkhof. Niet min der dan 1200 kransen en eenige driekleu rige banieren versierden den lijkwagen. Gambetta's vaderen een bejaarde dienst maagd, die den staatsman als kind had helpen verzorgenvolgden diep bedroefd daarachter een breede stoet van hooge Staatsambtenaren. Vóóraan liepen de troepen van het garnizoen. Op het kerk hof waar men ten vier uren aankwam werden toespraken gehouden door den profeet, den maire, en den garnizoens commandant generaal Bellamare. De deelneming was zeer algemeen. De Fransche Kamer van Afgevaardig den heeft den heer Henri Brisson tot haren Voorzitter gekozendeze aanvaardde in de zitting van Zaterdag opnieuw zijn Een oorspronkelijke novelle.) II. «Je bent een vreemde jongen! Geef maar hier,» vervolgde zij, toen Willem een papier openvouwde. Hij reikte 't haar over en zij las: «Ik stond in een ondoordringbaar woud; vogels van de heerlijkste vormen en schitterendste kleuren, zaten op de takken der eeuwenoude boomen, en zongen zoo wegsleepend schoon, dat mijn hart trilde van een wonderbaar genot. Het was mij alsof ik daar jaren en jaren had geleefd; en toen ik dacht aan vroegere tijden, herinnerde ik mijhoe vrienden en vriendinnen vruchteloos hadden getracht mij van liet bosch terug te houden maar ik had niet naar beu gehoord, en was doorgedrongen, verder en ver der tot ik haar had gevonden, de schoone fee, die nu naast mij stond en het lokkige hoofd op mijn' schouder vleide en ik zag haar aan, en een zalig gevoel doorstroomde mijne borst De avond was gevallen; de maan scheen op de donkere, grootsche boomen, en een heldere heek vloeide murmelend door het woud en de fee sloeg haren zachten arm om mijn' hals en kuste mij. «Wij hebben lang genotenwij zijn langen tijd gelukkig geweest», fluisterde zij. «Nu moeten wij scheiden.» «Scheiden?» riep ik verschrikt, «o lieve, blijf hij rnij, verlaat mij niet!» Zij schudde zachtkens het hoofd. «Ik moet heen, ver, ver, van hier», zeide zij, en wederom drukte zij mij een kus op het voorhoofd. «Arme jongen!» presidium met een redevoering, waarin hij zijn medeleden dank zeide voor het hem geschonken blijk van vertrouwen, en verklaarde dat hij hen zoo mogelijk in hun belangrijken arbeid zou onder steunen. Hij wees op de weldaden van eendracht en goede verstandhouding, en niet minder op de voordeelen van stabi liteit der regeering. Zijn slotwoord was: «De ontwikkeling der republiek is het beste middel om onze dooden te eeren en trouw te zijn aan ons mandaat. De Engelsche nota betreffende Egypte is door den Britschen gezant aan den Minister Duclerc overhandigd. Sommige Fransche bladen zijn weinig gesticht over de wijze waarop de Engelschen de zaakjes in het land der pyramiden opknappen: de «Temps» voorziet dat de Engelsche politiek in Egypte het Oos- tersche vraagstuk weer zal openendaar zij aan Rusland een voorwendsel zal geven om Armenië te bezetten, en aan Oosten rijk om meer tot Salonika te naderen. Voor het hof te Lyon wordt het proces gevoerd tegen de anarchisten, betrokken in de jongste woelingen inzonderheid te Monceau-les-Mines. De hoofdbeschuldigde is de bekende Russische agitator, Prins Krapotkiri. Hij heeft zich, ofschoon zeer rijk zijnde, niet van rechtskundigen 1 ij- stand voorzienmaar is voornemens zelf zijn verdediging voor te dragen. Nu en dan ontving de president van het Hof dreigbrieven. Van de rampen, door de jongste over strooming teweeggebracht heeft ook Hongarije zijn deel gehadde stad Raab is door het bezwijken van een dijk geheel ondergeloopenzoomede het omliggende landschap. De Hongaarsche bladen noe- lk beefde. «O, laat rnij met u gaan naar uw rijk! Neem mij mede, ik wil er alles, mijne ziel. mijne zaligheid voor geven! Neem mij tot u!» Bn weder schudde zij het hoofd. «Het kan niet», sprak zij zacht. Toen kwam het mij plotseling voor den geest, dat ik gewaarschuwd was; «Ga niet!» had men gezegdmaar ik had het gewild en ik boog het hoofd en fluisterde: «Gij zijt schoon, gij zijt goed als een engel ik mag u niet weer houden ga, waar ge gaan moet.» «Vaarwel», zeide zij en de hoornen boven ons, suisden het na: Vaarwel! Vaarwel! Zij reikte mij hare hand: «O, kon ik u red den!» zuchtte zij er blonk een traan in hare oogen en zij drukte rnij een kus op de lippen en vervolgde: «Wees moedig! Keer terug.» Eu ik hief de oogen opmaar de fee was ver dwenen. Ik wilde mij wenden tot het pad van waar ik gekomen was; maar er was lood ïn mijne voeten en wanhoop in mijne borst. Het gezang der vogelen was verstomdde boomen lieten hunne takken hangen en een koude wind streek door de bladeren. Ik zag om mijen een oud man zat aan den weg, dien ik voorhij moest. «Kent gij rnij? Ik ben de Dood,» sprak bij zacht; maar ik wist het, ik had het gevoeld, reeds vóór hij het zeide ik rilde maar hij stond op van het mos en knikte mij vrien delijk toe Het was of mij het hart in den boezem zou springen, en ik dacht aan de fee, aan hare schoonheid, aan hare liefde en ik wist, dat zij in eeuwigheid voor mij verloren was, en ik breidde mijne armen uit naar den Dood, en riep: «O, geef Gij de ruste weder aan mijn hart, neem Gij mij tot u!» En hij naderde en legde mij zijne ijskoude hand op het hoofd men deze gebeurtenis een tweede »Ize- gedin»een menigte huizen zijn reeds ingestortduizenden personen zijn zonder dak en rnen vreest dat zeer velen het leven verloren hebben. De laatste dagen der vorige week vroor het vrij sterk waardoor het brengen van hulp op vele plaatsen bijna onmogelijk washetgeen den nood niet weining verergerde. Uit Petersburg komt het bericht, dat circus-Beldistreff geheel door brand is vernieldwaarbij ongeveer 300 menschen zijn omgekomen. Ook meldt men van daardat de Czaar binnen kort zich voor goed in zijn hoofdstad zal vestigenmet het gereed maken van een paleis tot zijn bewoning is men bijna gereed. Te Dublin zijn Zaterdag twintig per sonen in hechtenis genomen: onder hen bevindt zich de heer Careylid van den gemeenteraad. Verscheidene der gearres teerden worden \erdacht van deelneming aan een complotdat ten doel had eenige politie-heamhten te vermoorden. De afgetreden Spaansche Minister van Financiën Comacho heeft in den Senaat een redevoering over zijn bestuur ge houden. Toen hij in het Ministerie kwam was er een tekort van 95 rnillioen pesetas en 194 rnillioen vlottende schuld; hij zijn heengaan liet hij een saldo in het budget na van 6 rnillioen. (Een peseta is circa 51 cent.) De rente van de schuld was gewaarborgden het evenwicht zou be waard blijven indien de nieuwe Regeering slechts krachtig optrad bij het innen der belastingen. Aan het eind ontving Coma cho de gelukwenschingen van al de Mi nisters. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de Raad dier gemeente de navolgende verordeningen heeft vastgesteldluidende DE RAAD der gemeente AMERS FOORT. Gezien zijn besluit van den 23 Mei 1882 tot het oprichten van een Gymna sium Gezien art. 24 der wet van 28 April 1876 (Staatsblad No. 102); Artikel 1. Voor iederen leerling aan het Gymna sium te Amersfoort wordt ter gemoet- koming in de kosten gevorderd eene bijdrage van f 60 in het jaar. Art. 2. Voor iederen toehoorder, die slechts de lessen in enkele vakken aan het Gym nasium bijwoont, wordt daartoe gevor derd yoor elk vak f 6 's jaars indien eenmaal 's weeks 9 tweemaal »12 driemaal »15 vier-of meermalen 's weeks onderwijs in dat vak wordt ge geven. Art. 3. De voormelde bijdragen zijn verschul digd dooi de ouders ol' voogden dei- leerlingen en toehoorders; zoo die ouders of voogden niet in de gemeente Amers foort wonendoor de verzorgers der leerlingen en toehoorders. Clara was ernstig geworüen. «Je droom is erg, erg treurig; weet je wat beter was geweest? Had vóóraf eens gevraagd of de fee wel altijd blijven kón of wilde. En had zij «neen» gezegdhad dan het bosch nog eens vroolijk doorloopen, wie weet of je niet eene andere had gevonden, die wél altijd bij je was gebleven. «Laten wij er maar niet meer over spreken zei Willem en hij wendde zich af, om door het venster te zien. In gedachten verzonken zag Clara hem aan. Eén oogenhlik kwam de gedachte bij haar op, dat hij haar beminde maar spoedig ver wierp zij dit vermoeden. Willem was ook jonger! Zij had hem lief als een broederen wanneer hij gevraagd had, of zij hem eene zuster wilde zijn, met vreugde zou zij «ja!» hebben geant woord en kon zij gelooven, dat hij meer verlangde «Kom juffrouw! onswaak uit je gepeinzen!» riep Willem, die zich spoedig hersteld had van de ontroering, die kort te voren op zijn gelaat te lezen stond. Clara glimlachte. «Je moest eens weten waar ik aan dacht,» zei ze blozend, terwijl ze hukte om naar 't theewater te zien. De laatste dag werd zoo aangenaam mogelijk doorgebracht. Willem had alle kwellenen ge dachten van zich afgezet, en Clara was vroolijk als altijd maar toch, toch scheen zij eenigs- z'ns veranderd. Nu eens was zij voor Willem hartelijker dan ooit, dan weer ontweek zij hem; en toen hij den volgenden ochtend naar huis terugspoorde, vroeg hij zich zeiven telkens, telkens af: «Heeft zij rnij lief?» 111. Het was ruim een jaar later. De zomer met zijn lachenden zonneschijn was reeds voorbijge gaan de bladeren begonnen te vallen en de hemel was den gansehen dag in grauwe wolken gehuld. Het najaar was gekomen; en de aan houdende buien, de gure wind en het kaal wor den der hoornen 't gaf alles iets sombers aan de natuur. Op zulk een treurigen dag was het, dat een paar jongelieden door de bosschen dwaalden, welke om het stadje A gelegen waren. «Eindelijk dan van school af!» sprak de een, «ik had 'ter waarachtig ook niet langer uitge houden!» «Ja, nu zal het prettige leventje ook voor ons beginnen. Ben je al met je afseheidsvisites klaar, Bonna?» «Hier in de stad wel maar van avond ga ik nog even naar B., naar Van Ransherg.» «En dan vindt er eene roerende afscheidsscène plaats met de schoone Clara viel de ander hem vroolijk in de rede. «Weet je wel, dat je een geluksvogel bent, daar je zoo hij Van Ransherg in en uit kunt loopen als hij je eigen thuis? Je hebt daar Cone ook zeker leeren kennen nu, die kan je protegeeren «Ik verlang geene protectie van hem», sprak Willem; zijne stem trilde. «Dat is dwaas, kerel! Hij is gezien onde.i de lui.» «'t Kan best zijn, dat liet een aardige, beste vent is maar ik zie hem liever niet, danwèl.» «Ik geloof, dat je jaloersch op hem bent.» zeide zijn vriend lachend, «lleh ik liet geraden?» ging hij voort, «heb je ook een goed oogje op zijn meisje?» «Op wie?» vroeg Willem heftig. «Wel Clara Van Ransherg, bedoel ik.» «Luister eens Karei. Ken je haar?» «Wie. Clara? Jawel: niet zoo als jij. maar toch Wordl vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1