Officiële Publicatie. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van de Grondbelasting over het dienst jaar 1883 aan den ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 18 Januari 1883. De Burgemeester voornoemd. VAN PERSIJN. Amersfoort, 19 Januari 1883. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Dinsdag den 23 Januari 1883, des namiddags ten 1V2 ure. punten van behandeling: 1. Rapport der Commissie in zake de rivier de Eem en het vuur-haven- en tongeld. 2. Ontwerp-verordening voor de open bare gezondheids-commissie. 3. Voorstel tot het verleenen van eene jaarlijksche gratificatie aan de weduwe van W. Stol. 4. Ontwerp-besluit betrekkelijk de hef fing van den aanslag in den hoofde- lijken omslag, dienst 1883. 5. Benoeming van een schatter be doeld bij art. 5 der verordening tot heffing van vergunningsrecht tot verkoop van sterken drank in het klein. 6. Benoeming van een Marktmeester. 7. Verzoek van den heer J. T. F. X. Dickman om eervol ontslag als onder wijzer aan de openbare jongensschool. Zondag, 21 Januari a.s.zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer M. J. Mees predikant te Haarlem. In den nacht van 17 op 18 dezer werd door de politie op de Singel alhier eene vrouw aangehouden, die merkbaar te veel sterke drank had gebruikt en in het be zit werd bevonden van een pak nat wasch- goed, hetwelk haar, zooals zij beweerde, kort te voren door een haar onbekenden man ter bewaring was toevertrouwd. Den politiebeambte scheen die bewering ech ter wat al te verdacht voor te komen althans hij nam het goed in beslag en stelde de vrouw ter ontnuchtering in be waring. Bij nader onderzoek bleek al spoe dig dat het in beslag genomen linnengoed ten nadeele van zekere vrouw W., wonende aan de Scharbierstraat alhier was ont vreemd en wel van uit eene kuip welke op - de plaats achter hare woning stond, zoomede dat de aangehoudene A. H. wed. B. J. P. genaamd, reeds getracht had, het bij haar bevonden goed van de hand te doen. Heden middag werd zij naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht. BINNENLAND. Aangaande de plannen van Z. M. den Koning voor de reis naar Engeland wordt uit 's Hage bericht, dat HIJ. MM. den 9den April e. k. zullen vertrekken en hun verllijf nemen op eene villa tusschen Richmond aan de Theems en Hampton Court, waar zij tot den 23en daaraan volgende denken te vertoeven. Alvorens daarheen te vertrekken zullen HIJ. MM. hun gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengenn.l. op 3 April e. k. De Koning en Koningin zullen dan rechtstreeks van daar de reis naar Engeland aanvaarden. H. K. H. Prinses SophieGroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, heeft aan het ondersteuningsfonds voor de nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheve- ningsche visschers f5000 geschonken. Verscheidene leden van de Eerste Ka mer der Staten Generaal, behoorende tot de liberale partijhebben Dinsdag een samenkomst gehouden, ter bespreking van hunne houding met het oog op de aan staande debatten. Reeds is in Delft en omliggende ge meenten voor f 1540,65 ingeschreven tot de oprichting van een standbeeld voor Hugo de Groot. Te Deventer is het water van de groote wegen en uit de poorten der stad ver dwenen. De buitengewone riviercorrespon- dentie langs den Gelderschen IJsel is op geheven. Èenige familiën hebben hunne woningen, die in de buitenwijken onder water stonden weder betrokkende dij ken hebben weinig of niets van het water geleden. Donderdag namiddag ten half twee had de inwijding plaats van den nieuwen tempel der loge De drie kolommenin den Oppert te Rotterdam. Het gebouw in oud-IJollandschen stijl opgetrokken, is inwendig vorstelijk inge richt en als een sieraad van bouworde aan te merken. Het college van groot-officieren depu- tatieën van tal van loges in Nederland en vrijmetselaren van heinde en verre woonden deze plechtigheid bij. Z. K. H. prins Alexander der Neder landen, Grootmeester-Nationaal, was door ziekte verhinderd tegenwoordig te zijn. Op hel terrein der internationale ten toonstelling te Amsterdam wordt voor den duur der tentoonstelling een post en telegraafkantoor in werking gesteld. Berend Stek, die op een mooien zo mermorgen in Juli van 't vorige jaar bij 't overbrengen uit het huis van arrest te Winschoten naar het spoorwegstation al daar, om elders zijn gevangenisstraf van zes maanden te ondergaan aan den daarmede belasten rijksveldwachter, juist bij den afdraai naar den Stationweg aldaar, met de geboeide handen wist te ontsnappen en sedert onzichtbaar bleef voor het oog van belangstellenden in zijn persoon, keerde voor een paar dagen ge heel vrijwillig te Winschoten terug, stelde zich ter beschikking van de justitie en gaf aan bovenbedoelden beamte terug de aan dezen toebehoorende, doch door S. verbroken handboei. Laatstgemelde zit nu weer in de doos, en zal naar zijn bewe ren over enkele dagen wegens het ver strijken van zijn straftijd worden ontsla gen. Bij terugkeer vóór den verschijndag zou volgens zijn lezing het ontvluchten geenerlei gevolgen hebben, m. a. w. de vrije tijd worden geacht in de gevange nis te zijn doorgebracht. Eergisteren heeft de justitie uit Dord recht zich wederom naar Gorinchem be geven en van daar naar Vuren, ten einde nog nadere onderzoekingen in te stellen in verband met de zaak van Jannetje Struik. Een 83-jarige vrouw te Arnhem was gisterenmet de voeten op een warme stoof, in slaap gevallen. Hare kleederen kwamen met het vuur in aanraking, en weldra stond de vrouw in volle vlam. Met ernstige brandwonden werd zij naar het gasthuis vervoerd, en overleed kort daarna Te Lunteren heeft dezer dagen eene 81-jarige weduwe nog schaatsen gereden, tot groot genoegen van een menigte toe schouwers. Uit Tessel meldt men De vaten petroleumwelke hier aan spoelden ongeveer 4000 stuksworden thans nabij Hoogenberg op een stuk land gereden. Vermoedelijk zal de petroleum eerlang hier verkocht worden. Voor tal van boeren is dit karweitje eene mooie tegemoetkoming in de zuinige winter dagen. Men meldt uit EindhovenDe aanstaan de internationale tentoonstelling te Am sterdam begint reeds hare werking naar buiten te doen gevoelen. Met het oog op de vele vreemdelingendie dan in Am sterdam zullen vertoeven, hebben zoowel de bestaande als de nog nieuw op te rich ten hotels belangrijke orders op damast- artikelen gegeven, zoodal de damast-fa brieken te Eindhoven en omstreken, zoo wel als die te Boxtel en Veghel vele be stellingen hebben, en sommige fabrikan ten niet anders als met bijzondere kracht inspanning aan de orders zullen kunnen voldoen. Ontploffing van de krulto- vens te Muiden. Hedenmorgen is door een tot dusver nog onbekende oorzaak eene ontploffing ontstaan op het terrein der kruitfabriek welke op ongeveer tien minuten afstands van Muiden is gelegen. De fabriek is genaamd «De Krijgsman» en staat onder directie van den Heer J. J. Bredius, te Amsterdam. De eerste schokweldra door een drietal lichteren gevolgd was ontzettend, zoodat al wat in Muiden was zich in de eerste ontsteltenis door de vlucht uit de stad poogde te reddendaar de pannen van de daken vlogenglasruiten aan scherven door de lucht werden geslingerd, de vensters uit de hengsels werden gelicht enz. De fabrjtek zelf en al de gebouwen in den onmiddelijken omtrek bieden een ont zaglijk tooneel van verwoesting aan. Niet slechts de gebouwen zijn geheel vernieldvan dak beroofd en de muren gescheurdmaar ook de houten loodsen zijn te splinter geslagengansche vakken kreupelhout zien er uit alsof het geboomte met geweld door een woeste hand was omgehakten ook zwaardere boomen lagen door den schok ontworteld. Het centrum der verwoesting is de stoomstoof, waar men dan ook vermoedt dat de eerste oorzaak der ontploffing moet ge zocht worden. Daar ook heeft men de meeste lijken of gekwetste lichamen van slachtoffers der ramp gevonden. Een twintigtal arbeiders, meest allen hoofden van huisgezinnenwaren op het oogenblik der ontploffing op de fabriek aan het werk, daarvan hebben slechts enkelen zich door een overhaaste vlucht kunnen redden, en wonderlijk genoeg is de portierdie zich in de stoomsti of bevonden toen hij den slag hoorde in een hoek kroop, hoewel hij een lijdelijk toeschouwer van het tooneel der vernie ling bleef, geheel ongedeerd gebleven. Men vreest dat bij het onheil een J0 a 12 tal menschen zijn omgekomen. Op verschillende plaatsen vond men afge scheurde ledematen. Een zestal menschen lagen bij het samenstellen van dit be richt nog onder de puinhoopen. De eerste indruk dien de schok in gansch Muiden teweegbracht was ont zettend. Velen dachten aan een aardbeving. Allen dat de laatste dag was aangebroken want niet slechts dat de grond dreunde en de muren waggeldende deuren en vensters uit hunne hengsels geraakten meubelen van hunne plaats werden gezet groote spiegelruiten in stukken spiongen, en een regen van dakpannen en steenen als 't ware de lucht verduisterde maar ook de vaart trad buiten hare oevers en spatte haar drabbig schuim tegen de huizen. Toen de eerste ontzetting week en men eenigszins tot bezinning kwam, begon ieder om de zijnen te denkenen roerend waren de tooneelen van droefheid met vreugdetranen vermengddie men alom aantrof, want geen pen beschrijft met nauwkeurigheid hoe men te moede was zich zoo eensklaps uit eene omgeving van vreedzame rust in een tooneel van wanorde en verwoesting verplaatst te zien. Het ergste was dat in de woningen der tot de fabriek behoorende werklieden, die er aan grensden. Daar bleef letterlijk geen stuk op zijn plaats of heel, en ook een viertal runderen en een paar geiten lieten in den stal door den schok of het neervallend puin het leven, Slechts een enkele dezer laatsten bleef ongedeerd. Te Naarden, waar de schok niet alleen gehoord maar ook gevoeld werd en ook menige glasruit kostte, was de militaire bezetting, onder leiding van hare wakke ren commandantaanstonds gereed om zich naar het tooneel des onheils te spoe den, en weldra waren een 200tal militairen, de brandspuiten achter zich aan slepende, naar Muiden op weg, waar hunne zoo noodige diensten zeer gewaardeerd wer den. Zij waren het, die door hunne te genwoordigheid van geest grooter rampen voorkwamen, want een 200tal bakken, elk met 30 kilo kruit gevuld, werden van uit eene gevaarlijke plaats, terwijl de brand in de nabijheid woedde, door hen in een sloot geworpen. Uit alle plaatsen in den omtrek kwa men in den loop van den dag berichten van de groote verwoesting, door de ont ploffingen teweeggebracht. In M u i d e n gelijk wij boven r^eds meldden, is zelfs geen glasruit heel en geen schoorsteen staande gebleven, mu ren en daken zijn gescheurd en ingestort. Ofschoon de ramp voor die plaats nog niet te overzien is kan de plaats veilig een halve ruine genoemd worden. Hoe wel door de doeltreffende genomen maat regelen, die vrees wellicht wat voorbarig is, is men altijd nog in angst dat meerder kruit aanwezig is, waar echter de noodige voorzorgsmaatregelen genomen zijn. Ook in het een half uur verwijderde Weesp. Schoorsteepen, daken en ruiten zijn daar bij honderdtallen vernield. Te Abcoude, N i g t e v e c li tB a a m- brugge, Naarden, B u s s u men vele andere plaatsen in den omtrekis door de drie achtereenvolgende dreunende sla gen mede veel gehavend. Huizen stond te schudden. Te Hilversum een afstand van kilometer hemelsbreedte werden slagen gehoord even vóór het vertrek v den trein. De eerste slag gaf den indr van het verzetten van zware kisten onmiddellijk daarop volgende twee, gav terstond den indruk van een groote oi ploffing en doofden op hetzelfde oogenb alle lichten uit. Toen de trein Weesp b reiktewas daar het gebeurde beke Tal van reizigers verlieten den trein, o zich naar het tooneel van de ramp spoeden. Uit alle oorden trouwens zijn duize den naar Muiden gestroomd. De drie slagen hebben in vele wijk van Amsterdam een afstand v 12 kilometer groote ontsteltenis ve oorzaakt. In de buurt van de Muiderpoo aan de Amsteloevers, zelfs aan den Ove toom liepen de bewoners vol schrik huizen uit; huizen dreunden en vele gla ruiten sprongen. De gedachte aan ee aardbeving was algemeen, totdat al spo dig door conducteurs en reizigers va den Gooischen stoomtram de eerste b richten van het gebeurde de stad berei ten. De stoomtram, die betrekkelijk ko voor de ramp de nabij de vaart gelege fabriek voorbijgereden was, heeft gee hinder van den schok ondervonden. Nie teinin was de schok zóo hevig, dat he water uit de vaart opgezweept werd tegen den train sloeg. Tot dusver ontbreken helaas nog be richten omtrent het lot van enkelen de personeu op het terrein van de fabrie aanwezig, daar men bij het wegruime der puinhoopen voorzichtigheid in ach moest nemen en dus alle vermisten no niet te voorschijn waren gebracht. Mei gaat echter steeds onvermoeid voort. Ook uit Amsterdam was het geheel garnizoen ongewapend ter hulpe gesneld en behalve de Burgemeester van Muiden de Procureur-Generaal bij het Gerechts hof in Noord-Holland, de Officier va Justitiewaren ook de Hoofdcommissar van Politie en de Directeur der Brand weer van Amsterdamop de plaats des onheils aanwezig. De thans zoo geteisterde stad Muiden een zeer oude plaats, telt J 740 inwoners Het vlak er bij gelegen beroemde Mui derslot zal, gelijk te vreezen is, mede zeer veel geleden hebben. Het vernielde was naar wij vernemen niet tegen brandschade verzekerd. (N. v. d. D.) BUITENLAND. Prins Napoleon is Dinsdagavond te Pa rijs gearresteerd. Hij had nu Gambetta dood is, gedacht eens heerlijk zijn slag te kunnen slaanen in Parijs op ruime schaal manifest doen aanplakken. Daarin werd de tegenwoordige regeering van Frankrijk allerlei liefelijkheden gezegd, 't Slot van alles was natuurlijk, dat Prins Napoleon deed uitkomen niet ongenegen te zijnomzoo noodig over Frankrijk te heerschen. Daar er zoovele Franschen meer dan genoeg hebben van de Napoleon's is het niet onwaarschijnlijkdat men Prins Plon-Plon zal verbannen uit het land waarover hij zoo gaarne baasje wilde spelen. De meeste Engelsche bladen keuren de inhechtenisneming van Plon-Plon af en achten het verstandigerdat men den man aan de algemeene bespotting had prijs gegeven. Uit Berlijn bericht men, dat het Huis van Afgevaardigden het wetsontwerp tot het verleenen van drie millioen voor de noodlijdenden door de overstrooming van den Rhijn, onveranderd geeft aangenomen. Te Moskou heerscht zulk een strenge koude, dat dagelijks op straat lijken ge vonden worden van personendie door de koude zijn omgekomen. Men heeft Vrijdag getracht te Limme- rick het postkantoor in de lucht te doen vliegen. Bij het stempelen vond men een pakket zonder adres. Later vond men er een aanzienlijke hoeveelheid dynamiet in. In verband met het moordcomplot tegen sommige leden der politie te Dublin, werden Maandag nog drie personen ge arresteerd een kantoorschrijver en twee handwerkslieden. Bij het onderzoek in de woningen der gearresteerden werden nog een 1000-tal patronen en een aantal geweren gevonden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2