CLOSET PAPIER, NATIONALE MILITIE. ADYERTENTIËN. A. M. Slothouwer. Scherpenzeel 26 Januari. V rijdag, „Eendracht maakt macht" De Burgemeester en Wethouders van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den '17. Januari 1883, No. 3 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 10), Gelet op de artt. '27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72,) benevens artt. 20 en 21 van het koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46; Doen te wetendat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenen behoorende tot de lichting van 1883, in het gebouw AMICITIAaan het Plant soen^ tusschen de Utrechtsche en Slijk- poorten alhier gelegen zal geschieden op Maauilag, den 12 Februari 1S83, aan te vangen des voormiddags Half elf. En voorts dat op Zaterdag, den 17. en Woensdag den 21 Febru ari aanstaande, telkens van 's voormid dags, 10 tot 1 uur des namiddags, door of van wege de lotelingen (gesteund door tw ee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor ile getuigschriftenvermeld in de 2. en 3. zinsneden van art. 53 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broe der dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt: «Om vrijstelling wegens eigen militairen «dienst of dien van broeders te verkrijgen, «moet men overleggen een paspoort of «ander bewijs van ontslag, of een uittrek- »sel uit het stamboekof een bewijs van »werkelijken dienst.» »Ter bekoming van vrijstelling wegens »broederdienst moet men bovendien over- »leggen een getuigschrift van den Bur- »gemeester, waaruit het getal zonen, »tot het gezin behoorende, blijkt.» «Vrijstelling als eenige wettige zoon «wordt verleend op overlegging van een »getuigschrift van den Burgemeester, «waaruit blijkt dat men eenige wettige «zoon is.» En art. 21 van aangehaald koninklijk besluit: «Het bewijsstuk, vermeldt in de eerste «zinsnede van art. 53 der wetwordt ten «minste tien dagen voor den dag (den «tweeden maaudag in Maart,) waarop de «eerste zitting van den Militieraad wordt «geopend ingeleverd bij den Burgemees- ster der gemeente, in welke de loteling «die vrijstelling verlangt, wegens eigen «militairen dienst of dien van eenen «broeder of broedersvoor de militie is «ingeschreven.» Amersfoort, den 26 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCIIELTUS. Amersfoort 27 Januari 1883. Wij verwijzen nogmaals naar achter staande advertentie, op de tooneelvoor- stelling te geven door de vereeniging „oefening baart kunst"het bedrag na aftrek der onkosten, is bestemd voor watersnoodlijdenden in Nederland. Steunt het loffelijk streven van die vereeniging, welke steeds bereid gevonden wordt, daar waar nood heerscht hunne beste krach ten te wijden tot leeniging. Entree kaar ten zijn nog verkrijgbaar bij den heer HUETINK en heden avond aan het locaal van het koffijhuis «de Arend.» Wij ontvangen ter bespreking een rouw zang van F. Smit Kleinemet inleidend schrijven aan de volksvertegenwoordigers Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer en Mr. J. H. L. Hatïmans, Utrecht, Beijers. Ge noemde Heeren hebben n.l. in de zitting van de Tweede Kamer een paar gevleu gelde woorden gefabriceerdwaarmede de dichter instemde en wat hem gele genheid gaf, in eenige verzen, waaruit verontwaardiging spreekt, zijn gevoel te uiten. Ik geloof evenwel, dat, wanneer de Heer Haffmans de man van «meer licht,» zegtmen vecht om kleinigheden, terwijl de vijand over de poorten is, hij daaronder heel iets anders verstaat dan de Heer F. Smit Kleine. De Heer Haff mans noemt misschien de strijd om de neutrale school, een kleinigheid, doch niet alzoo de man der XIXde eeuw. De Heer Van Nispen zegt: een ander gebrek is een volslagen gebrek aan energie. Ik houd deze uitspraak voor pessimistisch ook al valt er veel te verbeteren en ik kan niet begrijpen, hoe de Heer Smit Kleine daar aan het zegel zijner goedkeuring hecht. Doch de man is verontwaardigd en dat verklaart veel. Of is het soms eene sa tire K. den 19den Januari des avonds om half acht uur had alhier in het Societeitslo- caal eene voorstelling plaats door den be roemden goochelaar Stot-Tai. Als gewoonlijk viel hem een talrijke opkomst ten deel en ook hier heeft hij aan de van hem gekoesterde verwachting ten volle beantwoord. Van zijn programma trok vooral zijn geheugentoer algemeene attentiedeze bestond namelijk daarin dat honderd woorden achtereenvolgens door verschil lende personen in de FranscheDuit- sclie, Engelsche, Latijnsche en Spaansche taal opgegevendoor hen nauwkeurig werden herhaaldwerd een naam voor de tweede maal opgegeven dan wist Stot- Tai zelfs het nommer te noemen, waarbij deze vooi de eerste maal voorkwam, ten slotte werden alle namen, zonder een enkele te missen in omgekeerde volgorde door hem herhaald. Ook de sierlijkheid en vlugheidwaarmede hij zijne toeren zooals die met messen, ballen ringen en borden, waren bewonderenswaardig. Door zijne eigenaardige persoonlijkheid èn zijn komischen zin, die vooral uitkwam toen een der aanwezige heeren aan Stot-Tai's uitnoodiglng om hem te komen helpen bereidwillig gehoor gaf, waardoor een treffend ensemble ontstondwerden de lachspieren gedurig in beweging gebracht. Daar eerst twijfel bestond omtrent de echtheid van Stot-Tai, werd die twijfel terstond opgelost door twee aanwezige heeren waarvan de een verklaarde hem te hebben gezien aan de Spaansche kust te Gibraltar terwijl de ander hem ont moet had op een Hyenajacht in het Hi- malaijagebergte Bunschoten. Bij 't 11. Zaterdag gehouden jaarfeest der Zangvereeniging te Bunschoten is de Directeurde Heer A. vanWijland, Hoofd der School aldaar, inet een paar keurige botervlootjes ver eerd. Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 23 Jan. Yoorz. de burgem. Mr. F. II. v. Persijn. Tegenwoordig zijn al de leden. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is het rapport der commissie in zake de rivier de Eem en het vuur-, haven-en tongeld, welke commissie den Raad voorstelt te besluiten. 1. Het adres aan Gedep. Staten, betreffende overname van die rivier, vast te stellen zooals het door B. en W. is ontworpen. 2. Voor het jaar 1883 van het bestaande ta rief van 't vuur-, haven- en tongeld 50% te heffen, en tevens te besluiten dat, zoolang de werken der gemeente van de Eem, en die rivier zelve, door het rijk of de provincie niet zijn overgenomen, de percentage der helling voor het volgend jaar zal worden vastgesteld in het laatste kwartaal van elk jaar. 3. Eene korting van 50% der hoofdsom toe te staan aan die schippers welke het over de jaren 1881 en 1882 verschuldigde vuur-, haven en tongeld voldoen binnen 30 dagen na de aanmaning tot betaling, en, als gevolg daarvan, aan de schippers die na 1 Mei 1881 vuur-, haven en tongeld hebben betaald, des verlangst 50% terug te geven. De voorzitter doet mededeeling: van eene uitvoerige memorie van toelichting te deze zake ingekomen, waarin de heer van den Wall Bake, lid derzell'de commissie, tegen en kele conclusion van haar rapport, zijne be zwaren blootlegt. Daarbij onderwerpt de heer Bake aan 's raads oordeel de navolgende voor stellen luidende: 1. De gemeenteraad, overwegende dat de tegenwoordige toestand der rivier onhoudbaar is, dat alleen door meer bevoegde autoriteiten, 't zij de Staat of de Provincie, ofwel beide gezamenlijk, eene afdoende verbetering tot stand gebracht kan worden, en dat de kos- telooze overdracht van door de gemeente bui ten haar grondgebied aangelegde werken, en het opgeven van haar recht tot tolhoffiug, in de eerste plaats moeten worden aangeboden. besluit B. en W. uit te noodigen zich in dien geest te wenden tot Gedep. Staten van Utrecht. 2. De gemeenteraad, overwegende dat de tegenwoordige helling van vuur-, haven- en tongeld zeer zwaar drukt op de schipperij en daardoor op den handel, en buitendien niet in verhouding staat tot de onderhoudskosten besluit over het jaar 1883 te heffen: a. van schippers die gedurende dat jaar minstens een maal 's weeks, op vooraf vastgestelde dagen de Eem opvaren, 30% van de volle helling, en b. van alle andere schippers die de Eein opvaren 50% v.Tti de tegenwoordige helling, de persentages jaarlijks vast te stellen. li. Van een schrijven eener commissie der Amersf. afdeeling der vereeniging «Schutte- vaer,» ten geleide van een afschrift van een aan Gedep. Staten gericht adres van ingezete nen, benevens eene memorie van bezwaren, en eene kaart der rivier de Eem. Aan de beraadslagingen over deze zaak wordt deelgenomen dbor de heeren Herschel, Van Beek, Gerritsen, Croockewit, Van den Wall Bake, Visser, Celosse, lluet. Groeneboom, Cal- koen en den voorzitter met zoodanige uitslag dat de verschillende onderdeelen van hetadvies der Raadscommissie achtereenvolgens b- meerderheid van stemmen zijn aangenomen, met bepaling dat de koninklijke goedkeuring op verlaging van het tarief zal worden aangevraagd. Aan belanghebbende gemeentebesturen van nabij gelegen plaatsen zal het raadsbesluit betreffende de Eern worden medegedeeldop dat zij het rekest bij Gedep. Staten kunnen ondersteunen. Z. li. o. wordt besloten aan de rekwestranten mededeeling te doen van de genomen raadsbesluiten, met te kennengeving dat overigehs aan hun verzoek geen gevolg kan gegeven worden. De heer van den Wall Bake trekt de door hem gedane voostellen in terwijl bij meerderheid van stemmen wordt verworpen een voorstel van den heer Gerrit sen, daartoe strekkende dat de Raad zich in beginsel verklare voor het abaudonneeren van de werken door de gemeente Amersfoort buiten haar grondgebied aan en langs de rivier de Eem aangelegd en besluiten van deze verklaring kennis te geven aan den minister van water staat en Gedep. Staten. De zitting, aange vangen halftwee, wordt daarop te 4'/, ure Terdaagd tot morgenmiddag halftwee Voortgezette vergadering van 24 Jan. Voorzitter Mr. Van Persijn. Tegenwoordig 11 leden; afw. de heer Zandijk met kennisgeving en do heeren v. d. Wall Bake en Van Zijst. Aan de orde van beraadslagingen is eene ont worpen verordening voor de openbare gezond heids-commissie, zamen te stellen uit vijf leden, bij voorkeur twee geneeskundigen, een schei kundige, een bouwkundige en een rechtsgeleerde. Eene des betrekkelijke missieve van den ge neeskundigen inspecteur is er bij overgelegd. Met algemeene stemmen wordt de verordening vastgesteldzullende in de volgende vergadering de benoeming geschieden van leden dier com missie. y Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eene jaarlijksche gratificatie van f150 aan de weduwe van W. Stol, in leven gem.-bode en concierge van het raadhuis. Een voorstel van den heer Gerritsen om voor de eerste vijfjaren f 250 en vervolgens f 150 's jaars toe te ken nen, wordt niet in behandeling genomen, ter wijl het voorstel van den heer Groeneboom om gedurende slechts vijf jaren f 150 te verleenen, wordt verworpenwaarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 4 st. (de heeren v. Beek, Calkoen, Groeneboom en lluet). Ontwerp-besluit tot heffing van den vollen aanslag in de pl. directe belasting voor het dienstjaar 1883. Aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel van het dagelijksch bestuur om over te gaan tot de benoeming van een herschatter, bedoeld bij art. 5 der verordening tot helling van vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank, waarbij B. en W. te kennen geven dat door hen zijn benoemd de heeren C. van der Zoo de Jong en J. Fortuin tot schat ters en J. A. bloksbergen tot herschatter. Met 10 stemmen wordt de heer T. C. van Gelder op nieuw benoemd, terwijl de heer C. J. Jacobs 1 st. verkreeg en 1 briefje in blanco was. Overgaande tot de benoeming van een markt meester wordt na verschillende stemmingen, waarbij ook J. A. Hoksbergcn in aanmerking kwam, bij herstemmiug benoemd J. H. Stol met 7 st. tegen 5 op N. Vink uitgebracht. Verzoek van den heer J. F. T. X. Diekman, benoemd tot onderwijzer te Enkhuizen, om eer vol ontslag als onderwijzer aan de jongensschool, tegen 14 Maart, of zoo veel vroeger als zijn opvolger in functie treedt. Z. h. o. ingewilligd. Verzoek van den heer J. P. de Keizer, onder wijzer aan de kostelooze school in de koestraat, om overplaatsing naar de jongensschoolwaarom trent de Voorz. zegt dat de hoofden der betrokken scholen zijn gehoord en het rapport van den Schoolopziener wordt ingewacht. Rapport van B. en W., bevattende het voor stel om aan de heeren G. T. van Eek en H. Overgooi' op hun verzoek den grond waarop hunne leerlooierijen gevestigd zijn, respectieve- 1 ijk voor f (300 en f 400 vrijgeld, onder zekere voor waarden te verkoopen, en het verzoek van de heeren A. Schimmel c. s. om aankoop van den grond waarop hooibergen staan, te wijzen van de hand. Te behandelen in eene volgende vergadering. Een schrijven van B. en W., waarbij met verwijzing naar de verordening d.d. 18 Jan. 1870 voor de commissie van fabricage vastge steld, te kennen wordt gegeven dat het bij de behandeling der gem.-begrooting uitgedrukt ver langen weder zoodanige commissie in 't leven te roepen, geen bezwaar bij hen oplevert, wes halve zij voorstellen door het benoemen van drie leden over te gaan tot de zamenstelling der commissie. Hiertoe wordt de volgende vergade ring aangewezen. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot de uitvoering van eenige door den minister van waterstaat verlangde herstellings-werken aan het rijks-telegraafkantoor, eigendom der gemeentewaartoe ongeveer f 70 méér zal be- noodigd zijn dan het op de gem.-begrooting voor 1883 beschikbaaar gesteld bedrag van f 50. Te behandelen in eene volgende vergadering. Ingekomen zijngoedkeuring van Gedep. Staten op drie aanvullings-kohiercn van den hoofdelijken omslag over 1882 en op het raads besluit tot wijziging der gem.-begrooting over 1882. Voor informatie. Koninklijke goedkeuring op de verordening tot helling van Schoolgeld op het gymnasium. Als voren. Proces-verbaal van opening der boeken en kas bij den gcm.-ontvanger dd. 11 Jan. Ter se cretarie. Dankbetuiging van don heer W. 11. Kam, gem.-architectvoor de hem over 1882 toege kende gratificatie. Voor informatie. Reclame van den heer IC. de Yidel de St. Ger main tegen zijn aanslag, voor de laatste twee maanden van 1882, in den hoofdelijken omslag, zich beroepende op art. 245 gernw., waarbij is bepaald dat door hen, die geen drie maanden in de gemeente verbleven zijn, niet in die be lasting wordt bijgedragen. Te behandelen in eene volgende vergadering, met het advies door B. en W. uit te brengen. Aan B. en W. wordt machtiging verleend om de gewenschte overbrenging van een paar posten in de gem.-rekening over 1881 te bewerkstel ligen als maatregel van orde. De voorzitter brengt in het midden dat het gymnastieklocaal der gesubsidieerde meiS school thans voor het onderwijs is ingericht J zoo de gemeenteraad die school mocht wil behouden, de kostschool zal opgeheven wordf om nog meerdere localen beschikbaar te krijd Voor het hoofd dier school bestaat er uitz] eerlang eene onderwijzeres met hoofdacte hare inrichting te plaatsen. Voor informa De heer Gerritsen erlangt van de vergaded verlof om aan B. en W. de navolgende inlil tingen te vragen. 1. Of bij het dagelijksch stuur nog niets is ingekomen van de commi<| voor de straatverlichting, waar omtrent loopende contract reeds in Aug. 1884 cindil 2. of de Liendertsche weg, die in onhoudbl toestand verkeertdoor B. en W. is geschoul en welke maatregelen tot verbetering genoiif worden; 3. waaraan is toe te schrijven datl verordeningen, regelende het aantal endojal wedde van leeraren, door den gemecnteraT naar de afdeelingen verzonden, daarin n| worden onderzocht en door B. en W. eigenmachl in handen van de inspecteurs zijn gesteld, voorzitter geeft dienaangaande te kennen van de gascominissie nog geen rapport is ind komen, zich evenwel vleiende het spoedig] zullen ontvangen, en dat omtrent beide ande punten, met het dagelijksch bestuur te besprekd in eene volgende vergadering zullen worden 1 antwoord. De zitting is daarna gesloten. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 18 Jan. Albertus, z. van Dirk vo| Zijl en Ruttera Ilendrica Schoonderbeek. Jan. Johanna, d. van Bernardus Yixseboxse Jennegien van Laar. Alijda Johanna, d. vs Gijsbertus Georg Bakker en Geertruida CathJ rina Oud. Jan, z. van Jacobus Barbie en Mal grietha van der Geld. Pietcr, z. van Izaiik val Vooren en Adriana Snelleman. 21 Jan. Wil lem, 7. van Jan Bos en Jannetje de Vrij. Jil hannes Gerardus, z. van Jacobus Stork en JoT hanna Cecilia van Son. 23 Jan. Willeminal d. van Grietje Oostendorp. Cornelia JohannaT d. van Gerrit Hulst en Johanna Cornelia Meeiï veld. 25 Jan. Antonia, d. van Antonie vai den Biesebos en Annetje van Voorst Wouter z. van Hendrikus Elschot en Johanna Helder man. Berta Johanna, d. van Gerardus Boer sen en Geertruida van der Logt. Ondertrouwd: 25 Jan. Frans de Bree en Ja coba Everarda Rijndcrs. Hendrik Mertz ei Willemijna Berendsen. Gehuwd: 24 Jan. Jan Kok en Rijntje van dt Beek. Philippus van der Pol en Susanna Steenbeek. Albert van Oostenbrugge en Jan nigje van Dijk. Overleden: 17 Jan. Hendrik Willem Vecnen- daal, 17 m. 18 Jan. Maria Hendrika Sleeking, 2 m. Helena Henrietta Hoinülle 45 j. onge huwd. 19 Jan. Gijsberta Dirkse Kleijer, 75 j. wed. van Peter Rutgerse van den Heuvel. 21 Jan. Catharina Sophie Maria Quaadman, 84 j. ongehuwd. Gerritje van Eldert, 1(5 d. 22 Jan. Sophia de Goede, 8 d. 24 Jan. Antonie Hendrikus Staal, 8 d. W oudenberg. Geboren: 21 Jan. d. van Catharina Jacoba Groengeb. Ilartbrecht. 22 Jan. z. van Clasina Vlastuin. Getrouwd: 19 Jan. Aart van de Weerd, 23 j. en Gerritje van Ginkel 16 j. Overleden: 22 Jan. Willemijntje van de Koot, gehuwd met Andries Dirk Schoenman 24j. 25 Jan. Mor van der Kamp, wedr. van Aaltje van Harskamp 88 j. Hoogland. Geboren: 20 Jan. d. van Neeltje Veldhuizen vrouw van Dirk van den Heuvel. 22 Jan. z. van Jantje Visser vrouw van Hendrik Adams. Bunschoten. Ondertrouwd: 19 Jan. Lammert de Jong en Grietje Muijs. Bij acte d.d. 26 Januari 1883, is door den Kantonrechter te Amersfoort, aan den minder jarige WILLEM MEIJERS, wonende te Rotterdam, zoon der echte- lieten PHILIP MEIJERS en AALTJE VISSER, wonende te Amersfoortop zijn verzoek, verleend handlichting tot het drij ven van agentuur Commissie en verderen handel en het aangaan van alle daartoe betrekkelijke verbintenissen. Geschiedende deze aankondiging inge volge art. 486 .Burg. Wetboek. De Griffier van het Kantongerecht te Amersfoort. Mn. J. G. A. VAN ZIJST. Allen die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan den boedel van den Heer J. F. K. HAAKMAN VAN DEN BERGH onlangs te Amersfoort overledenworden verzocht daarvan vóór- of op den 15 FEBRUARI aanstaande opgave of betaling te doenten kantore van den Notaris Mr. J. DE LOUTER, alhier. door II.II. Geneeskundigen aanbevolenvoor 50 cent het pak, bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2