BIJVOEGSEL ct ING BAART r Twee oude gekken in de klem BOEK-, COURANT- EN HANDELSDRUKKERIJ ADVERTENTIËN. SLOTHOUWER Co. INGEZONDEN. DE ADVOGAAT DER ARMEN, Vader en Zoon, Ten voordeele van de water- snoodlijdenden in Nederland. Entreékaarten le Rang 0,99, 2e Rang f 0,60verkrijgbaar bij den Heer C. E. HUÊTINKBoekhandelaar alhier. Aanvang acht uur precies. TrouwbrievenRouwbrieven, Visitekaartjes, Rouwkaar ten, Rekeningen, Nota's, Facturen, Kwitantiën, Wissels, Etiquetten, Menu's, Diploma's, Convocatie-Biljetten, Verkoo- pings-Biljetten, Adressen op Enveloppen, Strooibiljetten, Bruiloftsdichten, Brievenhoofden, Reglementen, Circulaires, Bestekken, Registers, Verslagen, Brochuren, Assignatiën, enz. enz. ia behoorende bij de van 27 Januari 1883. HH. BINNENLAND MM. de Koning en de Koningin zullen na een verblijf van 18 dagen in Engelandzich den 21 n April rechtstreeks van daar naar Luxemburg begeven Naar wij vernemenzullen voortaan de retour-biljetten, die des Zaterdags aan de stations der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen genomen worden, in het binnenverkeer geldig zijn op den dag der afgifte en de twee vol gende dagen. SïPHet is wellicht niet overbodig belang hebbenden te herinnerendat alle decla- ratiënquitantiën enz., ter zake school geld, vrij zijn van zegelrecht, mits op de stukken gesteld worde: «Vrij van zegel, ingevolge Koninklijk Besluit van 14 April 1871. No. 11. (Jf. Ktf'V. (jfiDe Eerste Kamer der Staten-Generaa) heeft het ontwerp van wet tot verlegging der uitmonding van de Maas aangenomen met 21 tegen 18 stemmen. (^Noord-Brabant zij gefeliciteerd. BUITENLAND. De Fransche regeering moet aan de Russische hebben voorgesteld gezamenlijk maatregelen tegen de anarchisten te nemen. Keizerin Eugenie houdt thans te Parijs verblijf in hetzelfde paleis, dat de over leden Keizer bewoonde, toen hij in 1848, onder de republieknaar Parijs kwam. Zij wenscht haar recht van vrij verblijf in Frankrijk te bevestigen. GEMENGDE BERICHTEN. Nadat Donderdag nachts buiten de Weerd te Utrecht brand ontstaan was die spoedig gebluscht, werd men omstreeks halftwee met grooter geraas gewekt en zag men langs en boven de daken vuur en vonken waaien van een brand in eene sigarenfabriek uitkomende op de Malia- plaats, doch liggende tusschen eenige nauwe steegen en straten, grootendeels bewoond door het vrouwelijk geslacht, aan welker waakzaamheid het zeker mag te wijten zijn, dat er spoedig hulp is opgedaagdofschoon door den verren af stand van het water ditmaal de spuiten niet terstond konden werken, en men zich met de Maria-pomp en andere pom pen moest in verbinding stellen. De vlammen woedden een half uur en binnen een uur tijds was het perceel uitgebrandzonder verdere uitbreiding. Brandweer en autoriteiten, militaire en schutterswachten waren er; maar door de achterligging van de fabriekkon men zich niet best roerenzoodat de compagnie hospitaalsoldaten, gelegerd in de Stroo- steegwacht moest doenalléén om te zorgendat er niet over de slangen der spuiten werd geloopen. Men krijgt eenig begrip van het spe- culeeren te New-York als men weet dat in 1882 aldaar 30 millioen balen katoen zijn verhandeld, ofschoon de geheele oogst slechts 480,000 balen bedroeg, en dat de koopen, van tarwe over 647 millioen bushels liepen, terwijl slechts 44,7 milli oen werden gewonnen. Nog sprekender zijn de cijfers van mais (443 millioen bitshek verkocht bij een oogst van 16,4 millioen), en van petroleum, waarvan niet meer dan 10Va millioen vaten is gewon nen, maar 1525 millioen is omgezet! In November alleen werd negenmaal de ge heele voorraad petroleum verkocht! Verleden Zondag is in een kruitfabriek bij Oaklandin Californiëin de lucht gevlogen. Eerst sprong de eigenlijke fa briek en daarop zes magazijnen. Een meesterknecht en veertig Chineezen kwa men om. De kruittoren, waarin 200 ton kruit, bleef gespaard. In het Panopticum wordt, onder lei ding van den kunstschilder Bisschop een Hinloper kamer in orde gebracht, geheel gemeubeld met antiek (geen na gemaakt) huisraad. Dit antiek ameuble ment is door onzen stadgenoot de heer J. Schulmangoudsmidbezorgd. Op onderscheiden plaatsen in de ge meente Brummen is de ontploffing te Muiden waargenomen. Iemand aldaar zeide, dat hij het in de richting van Loenen op de Veluwe had hooren don deren wat later gebleken is de ontplof fing te zijn geweest. Waarom is de z.g. nieuwe spelling heilzaam? Zij verlengt de vrolijkheid (vroolijkheid) en verkort de benaauwd- heid (benauwdheid). In de onmiddellijke nabijheid van Weert werd Zaterdag 11. een wild zwijn ge schoten, dat vermoedelijk, uit de eene of andere diergaarde in Duitschland ontsnapt is. Een paar lieden te Weert, zagen het kortelings al zwemmende de Maas oversteken. Nadat men dagelijks op verkenning uitging, werd het Zater dag door twee met hooivorken gewapende boeren opgemerkt die het trachtten te doodenen waarbij een hunner nog al belangrijk verwond werd. Een toegesnelde jager, den gevaarlijken strijd ziende, joeg het zwijn een kogel door den kop. Het gedoode dier is tegen betaling ter bezichtiging gesteld, hetgeen ongeveer f200 voor de algemeene armen opgebracht heeft. Men verneemt, dat de opgezette huid op de tentoonstelling te Amsterdam zal prijken. Mag men Berlijnsche bladen gelooven dan is de zoogenaamde prinses Krapotkine eene Israelieti'sche juffer van Odessa. Zij heet Sara Rabinaria, was gehuwd, doch is van haren man gescheiden. Zij is niet de vrouw van prins Krapotkine, maar zijne bijzit. In Zwitserland heeft zij ge durende eenige jaren in de geneeskunde gestudeerd; in 1881 werd zij tot med. dr. gepromoveerden thans is zijvoor het winterhalfjaar 18821883 aan de universiteit van Geneve als student in de chemie ingeschreven. Een Engelsch ingenieur, de heer King, heeft een plan ontworpen om Ierland met Schotland te verbinden, door het verlengen van de landtong van Schotland die ten Zuidwesten het meest uitsteekt met een het dichtst daarbij gelegen punt van de Iersclie kust. De zoo gemaakte landengte zou natuurlijk voor de scheep vaart doorgestoken blijven. In December 1881 verongelukte het Engelsche parlementslid Powell met een luchtballon. Thans heeft de Balloon So cietyte Londen een brief uit Parijs ont vangen, meldende, dat de ballon Saldin, waarmede hij verloren ging, gevonden is in Spanje, in het gebergte Sierra del Pedrona. Een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing te Muiden is door den officier van Justitie en den rechter-commissaris begonnen. Er moet gebleken zijn dat o.a. op de fabriek petroleum werd gebruikt. Een der militairen bij de vesting-ar tillerie te Naarden geplaatstmaakt in de Zutph. Ct. melding van de volgende kloeke en beleidvolle daad van een sergeant: «Men had de turfloods omvergetrokken, de turf opgegraven en de inwending smeu lende vuurgloed verdoofde in het steeds toenemende water. «Het gevaar was dus gewekenzoo meende mendoch nog ware het ongeluk niet te overzien geweest, indien niet de aandacht van den sergeant Lijnen der ge nietroepen, ook daar aanwezig, gelukkig getrokken was door het rumoer in de nog half staande machinekamer; een nog staande ketel had nog stoom op, en daar men verzuimd had de vuren te blussclien, had deze ketel meer stoom dan was voor geschreven. Genoemde sergeant springt tusschen de machine en weet er iets te verbrijzelen waardoor het grootendeels aan hem te danken isdat het getal doo den niet met. nog een 30ta) is vermeer derd.» In de Turnhalle te Nordhausen is dezer dagen een jong schilder, Reimann ge naamd die als een der eerste gymnasten van Duitschland bekend stondop treu rige wijze om het leven gekomen. Bij den zoogenaainden «reuzenzwaai» bleef zijn voet aan den rekstok haken, waar door hij viel en den nek brak. Aan het observatorium te Puebla (Mexico) heeft men weer een nieuwe komeet ontdektdie in de nabijheid van Jupiter werd waargenomen. Een Berlijnsch brievenbesteller ontving verleden week eene uitnoodiging, om in het Koninklijk paleis het hem toegekende algemeene eereteeken in ontvangst te komen nemenen hij werd door deze blijde tijding, die geheel onverwachts kwam, zoo opgewonden, dat hij een beroerte kreeg en dood neerviel. Weer een bewijs tegen de bewering: «niemand sterft van blijdschap». De Belgische justitie heeft vermoedelijk op nieuw een geheimzinnige misdaad te onderzoeken. Er zijn nl. op den spoorweg, •bij Ilansbekemet bloed bevlekte mans kleederen en bloedige sporen op den grond gevondendie aan een mcord doen denken. Men verdiept zich in allerlei gissingen en er is terstond een onderzoek ingesteld maar tot dusverre bracht dit nog niets aan het licht. Naar men ons verzekert, zal het ge deelte 's-HertogenboschVeghelvan den stoomtramweg 's-Hertogenbosch Aelmondop Maandag 12 Februari a. s. in exploitatie gebracht worden. Aan zekere De Boer, te Krommenie, die onlangs een kind uit het ijs had gered, is, als blijk van waardeering, een zilveren tabaksdoos geschonkenen aan zijne oude behoeftige moeder een gemakkelijke stoel. Heden vieren de Kroonprins en de Kroonprinses van Duitschland in stilte, wegens den dood van Prins Carlhun zilveren huwelijksfeest. Het zal hun aan blijken van sympathie niet ontbreken want beiden, zoowel Prins Frederik Wil lem in de wandeling wiser Frits genoemd als Prinses Victoria zijn, wegens hunne belangstelling in de open bare zaken en het voorbeeld van een voudig en gezellig familieleven, dat ze met hun talrijk gezin geven, bij het Duitsche volk zeer bemind. Te Berditscheff zijn dezer dagen 150 Israëlieten, 70 «Grieksche Christenen» en 60 Roomsch katholieken begraven die bij den grooten brand in het circus aldaar om het leven kwamen. Mijnheer de Redacteur! Daar het stuk getiteld «Kunst en Ze delijkheid» voorkomende in Uw blad van 20 dezer niet weerlegd isverzoek ik U beleefd plaatsruimte voor het volgende De schrijver van dat stuk zegt: Een mensch is niet alleen een «Kunstlievend maar bovenal een zedelijk wezen.» Hoe ver zijn we echter nog niet van de waar heid van dit gezegde verwijderdZoude schrijver om dit ideaal tot werkelijkheid gebracht te zien niet den verkeerden weg ingeslagen zijn? Grondige kennis der maatschappelijke toestanden is daartoe noodzakelijk en deze wordt niet verkregen door vooroordeel. Het valt te betwij felen of schrijver in de door hem be doelde kringen ooit is doorgedrongen daar de grootsche figuur van Marguerite Gauthier door hem niet naar waarde is geschat. Zielenadel is in de demi-monde even goed bestaanbaar als in zijne kringen. Het oordeel van dezen inzender is m.i. even oppervlakkig als de reden van dè afwezigheid der Amersfoortsche jonge dames. Zou M. G. bij haar geen mede lijden hebben opgewekt met eene klasse welke zulks ten volle verdient Hulde daarom aan die damesdie on danks het vooroordeel, den moed gehad hebben, de opvoering van la Dame aux Camelias bij te wonenhaar zedelijkheids gevoel zal daardoor niet verminderd integendeel vermeerderd zijn. Onder dankzegging voor de opname Uw Dienstiv. X. DE TOONEELVEREENIGING zal op Zaterdag, 27 Januari"^ e. k. eene voorstelling geven in het koffijhuis „DE AREND" buiten de Slijk- poort. Opgevoerd zal worden OF Tooneelspel in drie bedrijven door LEONARD. DAARNA Kluchtspel in een bedrijf door T. VAN DER STEMPEL. NA AFLOOP: HET BESTUUR. Ondergeteekenden hebben de eer te berichtendat zij alhier hebben opgericht ppno étpLippI nipuwp voorzien van de nieuwste LETTERSOORTEN, VIGNETTEN en datgene wat voor een zeer nette D r u k lc e r ij benoodigd is. Door het in gebruik nemen eener Snelpers kunnen zij aan alle bestel lingen, welke men hun zal opdragen, zeer spoedig voldoenbizonder is de D ru k- kerij ingericht tot het leveren van: Onze inrichting beleefd aanbevelend, Snelpersdruk van SLOTHOUWER Co., te Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 3