NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, RAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSOEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, EDELMAN EN FABRIKANT. Feuilleton. No. 19 Woensdag 7 Maart 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. A. J. C. KREMER. in. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07° Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte AdTcrteutiëu kunnen lngezon' den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur de» Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad' vertentie wordt sleclits driemaal lu rekening gebraclit. Men zou zoo zeggenEen vroolijk we reldje, waar we het tegenwoordig mee stellen moeten 1 De buitensporigheden van het dynamiet en ander ontplofbaar tuig, de woelingen van anarchisme en nihi lismeoproerverzet tegen het openbaar gezag, geheime complotten en openbare geweldenarijenmen 'hoort haast van niets anders. Vanwaar toch die vreeswekkende ver schijnselen? Zou het inderdaad waar zijn, dat over gansch Europa een net van samenzwering ligt uitgespreid, waarvan de knoopen in enkele centraalpunten van het verkeerals LondenBrussel Genève gezocht moeten worden? Of moet elke uiting van wraakneming op de maat schappij op regeerders en gouvernemen ten op zichzelf worden beschouwd? De Spaansche beroeringen schijnen ten minste geen buitenlandsche verbindingen te hebben. In Andalusië moet eene ver- eeniging bestaan onder den naam „De zwarte hand", welker leden, volgens in beslag genomen naamlijsten zeven duizend in getal, zich het plegen van misdrijven tegen leven en eigendom ten doel stellen. Eigenlijk dus een uitgebreide rooverbende, die aan haar snoodheden zekeren staat kundigen tint tracht te geven. De hoof- door Mevrouw begreep dat g»baar; 't gaf zooveel te kennen als «herinner u maar eens den tijd voor ons huwelijk.» Nu was het waarheid dat de baron in dien «1' enfant cheri des dames,» geweest was. Hij was een eenige zoon, eigenaar van een aanzien lijk landgoed dat onbelast was en groote renten afwierp, had aanzienlijke bloedverwanten en was van een oud geslacht. Bovendien was hij een knap sterk gebouwdzeer groot man met een gunstig voorkomen, een flink danseur en wiens geheele opvoeding er op gericht was ge weest hem in gezelschap te doen schitteren. Clara, baronesse van Ëonschoten had dan ook geen gelegenheid verzuimd om vrouw van Oos terwoud te worden, niet zoozeer uit liefde dan wel uit ijdelheid uit zucht om al hare vrien dinnen de loef af te steken. Zij had een tame lijk fortuin, was van aanzienlijke geboorte, bezat verstand en talenten en 't gelukte haar van Oosterwoud op haar te doen verlieven, dat is te zeggen, zij wist te verkrijgen dat hij hare goede hoedanigheden bovenmate vergrootte, haar bekoorlijkheden toeschreef die zij niet bezat, en blind werd voor hare minder aanbevelingswaar dige eigenschappen. Evenwel die oude geschiedenis was mevrouw nu al lang vergeten, of zij wilde die verge ten, allerminst er aan herinnerd worden. Zij beet zich op hare smalle lippen en draaide met een.... «naar, akelig».... het hoofd orn. De baron stond op en ging voor een der ramen staan, terwijl hij verstrooid, zooal niet verstoord, naai' buiten staarde. den benevens 500 leden zijn in handen van liet gerecht: er blijven evenwel nog genoeg van die heeren vrij loopen om ongerustheid te verwekken. Den 26e Februari hebben 21 hunner een hoeve overrompeld, de mannen vermooid, de vrouwen mishandeld en alles vernield. Te Keres hebben zij een groot getal wijnstok ken bij den wortel afgehaktaan de over heid dreigbrieven gezondenen trachten zij de boerenarbeiders tot opstaiN aan te zetten. Zonderling klinkt bij dit alles de verzekering van den Minister van Binnen- landsche zakenGuyon in de cortes dat de regeering reeds een jaar lang kennis droeg van het bestaan dier ver- eeniging en de zaak had gesteld in han den der rechterlijke macht, alsmede dat de prefecten in Andalusië krachtige maat regelen genomen hadden om de pachters tegen de aanslagen dier boosdoeners te beschermen. De republikeinsche partij zag haar pogingom van deze zaak een machine de guerre tegen het ministerie te maken mislukkenhaar voorstel tot het instellen van een enquêtedoor den Minister bestreden en als een votum van wantrouwen opgevat, werd met 125 tegen 45 stemmen verworpen. In Italië is het evenmin pluis. Inzon derheid in de Venetiaansche districten schijnen de onlusten meer van agrarischen aard te zijn. Behelzen de berichten waar heid dan is er maar al te veel reden tot ontevredenheid. De landbouwende be volking wordt door de grondeigenaars letterlijk nitgezogen. Er zijn boeren die sinds lang leven van zemelen en gras voor hun zieke kinderen koken zij soep van afval, op de mesthoopen verzameld. Het beste van den oogst wordt door den «Mevrouw vutte haar kous weder op, met drift vloog de naald door het klcedingstuk en de slag met welke zij de maasbal op de tafel legde bewees danook weldra, dat zij inet haren arbeid gereed maar hare drift nog niet bekoeld was. De baron keerde zich om. «Mevrouw,» zeide hij«daar zie ik Evert Beek man de laan opkomenzal ik hem ontvangen «Doe wat gij wiltverklaarde zijne nog altijd verstoorde echtgenoot. «Dat zal ik, mevrouw!» antwoordde de edel man op koelen toon, hoewel hij weinig minder woedend was dan zijne wederhelft en verliet met de handen op d«n rug zijne plaats aan het venster om het vertrek uit te gaan. Toen hij daarbij zijne vrouw voorbijkwambleef hij een oogenblik voor haar staan. «Mevrouw!» zeide hij op ernstigen toon. «Gij kent onze overeenkomst, ik bemoei mij niet met de opvoeding der freules, die van mijn zoon is mijne zaak!» De barones verwaardigde haar man met geen blik of woord, maar het trillen harer handen bewees hoe de storm in haar woedde. Toer. Van Oosterwoud de kamer verlaten had, zij bespiedde hem uit den hoek van haar oog, en de deur achter zich had toegetrokken, sprong zij op, bergdc haar werk, greep hare reticule en trok heftig tweemaal aan de schel. Dat was het sein voor hare kamenier. Hansje kwam een oogenblik later binnen. «Waar is de jonker?» vroeg mevrouw. «De jonker is uitgegaan, ik denk naar den koepel.» «Zoo! Ik heb vreeselijke hoofdpijn, ik zal niet aan tafel komen, zeg aan mademoiselle dat ik niet met de freules kan gaan rijden en zij die maar moet bezighouden.» Daarna stapte de vertoornde vrouw, die op dit oogenblik nog langer en magerder scheen dan gewoonlijk, hare kamenier voorbij en ging zich in hare vertrekken opsluiten: landheer opgeëischt. Onder zulke omstan digheden zijn de opstandelingen niet te veroordeelen. Een ander karakter dragen weer de beroeringen op Siciliëdaar zijn wijzigingen in de spoorwegtarievendie handel en nijverheid met ondergang drei gen de oorzaak. Te Catania is de toe stand het meest gespqjinenwinkels en openbare gebouwen zijn er gesloten, twee oorlogsschepen en eenjjregiment troepen werden er heen gezonden om de orde te herstellen .Indien de regeeringen waFmin- der^aan^politiek^'deden en zich meer bekommerden om den économischen toe stand der bevolkingener zou gewis minder onrust heerschen. Over Ierland is weinig nieuws mede te deelennu en dan arrestatiën van medeplichtigen in het beruchte moord complot. Het te New-York verschijnend blad „Irish World", tegen welks hoofd redacteur Sheridan een aanvraag om uit levering in overweging is, gaat voort het vuur aan te blazen. Het heeft thans het volgende plannetje bedacht: vijfhon derd moedige mannen moeten zich be schikbaar stellendriehonderd gaan dan naar Londen, tweehonderd naar andere groote steden van Engeland en Schotland. Ieder huurt een kamer en brengt er eenige gallons petroleum. Op een gege ven sein in een nachtals het ferm waait, zullen te Londen 300 branden te gelijk uitbarstenbij welker schijnsel de wereld het charter van Ierlands onafhankelijk heid zal kunnen lezen. Slechts een half millioen dollars zijn voor deze grootsche onderneming noodig: zeker goedkoop ge noeg. In het Britsch Lagerhuis is men dan eindelijk toch klaar gekomen met het adres van antwoord op de troonrede Gladstone is de vervelende debatten net jes misgeloopen. De laatste dagen zijn er eenige practische voorstellen gedaan door den Ier O' Shaugnessy tot invoering van den leerplicht in Ierland, dat aan genomen werden waarmede de regee ring verklaarde zich te vereenigenonder voorbehoud dat zijwegens het groot aantal nog in behandeling zijnde onder werpen eerst in de volgende parlements- zitting een bepaalde voordracht zal indie nen en een van vier ledentot afschaf fing van deaan lezers van de „Pickwick papers" welbekende rechtsvervolgingen in zake verbreking van trouwbeloften. De Donau-conferentie is met haar arbeid gereed. Het resultaat isdat Rus land vrijheid heeft verkregen, de Kilia- monding der rivier in bevaarbaren toe stand te brengen en daar dezelfde rechten te heffen als op de andere monden be staan, en dat het mandaat der gemeng de commissie van toezicht op den beneden- Donau met 15 jaren wordt verlengd. Uit Frankrijk wachten we op het be richt, dat de Kamer met betrekking tot het van radicale zijde ingediend voorstel tot wijziging van de grondwet is over gegaan tot de eenvoudige orde van den dagof in een anderen vorm de zaak voorloopig van de baan heeft geschoven. Die uitslag, waardoor het voortbestaan van het Kabinet Ferry voor eenigen tijd is verzekerdis het gevolg van het besluit der „Union républicaine" de Gambettistische partijomzonder het beginsel der herziening los te laten, den voorgestelden maatregel thans ontij dig te verklaren. I II. Sedert onheuchelijke tijden waren op het dorp tal van lakenwevers gevestigd, 't Was den mees ten der bazen tamelijk goed gegaan, zoodat eenige families zich in redelijken welstand moch ten verheugen. Over het algemeen stond ieder baas aan het hoofd van een eigen zaakdie in vergelijking met de tegenwoordige fabrieken belachelijk klein en gering was; toch Verdien den zij in den regel geld genoeg om geld te beleggen, meestal door het aankoopen van land en ontginning van kleine stukjes heide. De werk- loonen waren toen laag; toch waren zij, als er werk was, dat trouwens zelden ontbrak, vol doende, want de fabriekarbeiders bezaten of huurden voor weinig geld een huisje en een stukje grond en hadden hun brood. Alles geschiedde toen op de lakenfabriek rnet de hand. Barbarijsche, Saksische, Deensche en inlandsche wol die uit Australië was toen nog onbekend en de Barbarijsche is nu bijna geheel uit den handel verdwenen, werd ge sorteerd, want in iedere baal zit wol van ver scheidene waarde-verschillende soorten gemengd, gewasschen, gesponnen, geverwd, geweven, geroldalles zonder zeer zamengestelde werk tuigen. Bijna ieder fabriekant had zijn «blauw kuip» en verwde rood en zwart en groen en bruinmaar gevold werd op den molen van den heer, wiens voorzaten vroeger wind- en water- recht hadder. bezeten. Een van deze had ten gerieve der lakenwevers en ten bate van zijn eigen zak een volmolen gebouwd op het riviertje dat door het park en langs het kasteel stroomde, 't Was in dea tijd geweest toen de eerste la kenwevers, die om een en andere politieke re den elders uitgeweken warenzich in deze streek vestigden: hij scheen zeer goed met hen inge nomen geweest te zijn, zoodat hij hun verschei dene gunsten bad bewezen, zooals door het ver- leenen van grond in erfpacht, en andere ver gunningen welke zijn nazaat thans niet weinig onaangenaam waren. In lateren tijd was dan ook de verstandhou ding tusschen den heer en do bazen er niet op verbeterd. Het water- en windreeht was sedert lang afgeschaft en de bazen bepaalden nu zelf het volloonwant op een naburig dorp was een tweede volmolen gebouwd en concurreerde met dien van den baronook dreigden de bazen ge zamenlijk een derde te zullen zetten. Naarmate zij meer geld verdienen concurreerden zij ook met den heer als er land te koop kwam. In drukke tijden gaven zij hooger loon en dreven daardoor de dagloonen op; in slappe tij den, als zij geen werk hadden voor hunne werk lieden maakten het deze den baron lastig door aanzoeken om ondersteuning en geen juLt be grip van het mijn en dijn. Daarbij gevoelden de bazen hunne onafhankelijkheid van den heer en daar zij met velen tegen een enkelen over- stonden, werden zij meester in den gemeente raad en schreven niet zelden de wet voor aan hem, wiens voorzaten zich altijd als gebieders en heerschers hadden beschouwd over alles wat leefde binnen de grenzen van hunne toenmalige heerlijkheid. De ergste grief echter was nog wel, dat de fabriekanten het stroopen van wild be vorderden door het betalen van goede prijzen voor hazenhoenders, snippen, eenden en ander wild. De baron en zijne vrouw waren trotsch tegen over de fabrikanten, de fabrikanten waren onbeleefd, beleedigend niet zelden, tegenover den baron en de overige bewoners van het kasteel en Evert Beekman, die verreweg de rijkste was van zijne vakgenooteneen beschaafd en zeer ontwikkeld man, die dan ook met nog een paar anderen, door allen «mijnheer Beek man» en niet «baas Beekman» genoemd werd, was om die voorrechten niet minder op het kasteel gehaat. 't Kan dus geer. verwondering opwekken, dat, toen de fabrikant bij den baron op de biblio theek werd toegelaten, deze hem zeer koeltjes, om niet te zeggen, uit de hoogte ontving. (Wordt Vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1