Officiële Publicatie. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, d.d. 2 Maart 1882, No. 1 Az. (Provinciaalblad No. 24) en art. 228 der gemeentewet Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), alle vorderin gen ten laste van het Rijk over het jaar 1882, vóór den 1 Juli e. k. moeten wor den ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van leve- rantiën zijn gegeven; en dat de belang hebbenden die hiertoe van de tusschen- komst des gemeentebestuurs wenschen gebruik te maken hunne declaratiën voél den 30. Juni aanstaande ter Secretarie behooren inteleverenterwijl voorts in herinnering wordt gebrachtdat de vor deringen over 1882, ten laste van deze Gemeentevóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moeten zijn ingediend. Amersfoort, den 6. Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisVAN PEllSIJN. W. L. SCHELTUS. POLITIE. Aan het Bureau van Politie alhier zijn gedurende de maanden November, De cember, Januari en Februari als gevon den gedeponeerd 1 zilveren vingerhoed 1 paar bedgordijnen, '1 gouden dames halsketting, 1 zilver suikerlepeltje, '1 ge deelte van een petroleumlamp1 pet en eenige portemonnais. Rechthebbenden kunnen deze voorwerpen terug bekomen alle werkdagen van 122 uur. De Commissaris van Politie, Cii. F. BECK. Amersfoort, 7 Maart 1883. Indien ooit iets goed slaagde dan was het de uitvoering die hier op 3 Maart door eenige dillettanten in Amicitia ten voordeele der algemeene armen werd gegeven. Dat men iets goeds verwachtte bewees de flinke opkomst van het publieken wij durven bewerendat de verwachting werd overtroffen. Het orkest, klein maar rein, opende op aangename wijze de werkzaamheden, en daarna brachten de oude heeren Kwik en Kwak door hunne geestige en niets kwaads bedoelende kwinkslagen op Amers- foortsche toestanden het auditorium in de gewenschte opgeruimde stemming om met aandacht te luisteren naar het blij spel „Oom slaapt". De opvoering van dit stukje werd ingeleid door eene nocturne voor piano van Leybachdie verdienste lijk werd voorgedragen. „Oom slaapt" gaf veel genoegen. Niet alleen waren allen, die in dat blijspel optraden, uitstekend gecostumeerd en gegrimeerd, zonder uitzondering werden de rollen goed vervulden ware het niet ongepast bij het beoordeelen van dillet tanten eene schifting te makendan zouden wij kunnen vermeldenwie hun ner een buitengewoon talent aan den dag legde. Geen wonder, dat er telkens hartelijk werd gelachen. Wat verbaasde blikken staarden naar het tooneel, toen Jumbo verscheen, ge leid door zijn keurig nagebootsten kornak Het dierontworpen en vervaardigd door eenigen der dilettanten, gaf verrassende kunststukken te aanschouwen, tot het eindelijk omver viel en zijn levend me chanisme te aanschouwen gaf, waarin het publiek twee bekende gezichten her kende. Het slotnummerhet komisch kwartet, werd tot tweemaal toe gebisseerd. De vier zangers, potsierlijk uitgedost als echte incroyables, patzers of snobs, zin gende op spraakklanken, die zij evenmin verstonden als het auditoriumwisten de grappige muziek zoo voor te dragen en door gebaren en dansbewegingen zoo op te sieren, dat zij voortdurend geac compagneerd werden door een half onder drukt gelach in de zaal. Het baldat nu volgde, was zeer geanimeerd. Blijkbaar wilden de lieve danseressen het hare bijdragen om den avond even genoegelijk te doen eindigen als hij begonnen was, en zij waren zoo gelukkig daarin volkomen te slagen. De dilettanten dragen zeiven de kosten van al het genot dat zij hebben verschaft. De opbrengst der uitvoering wordt geheel aan de algemeene armen dezer stad uit gekeerd. Mogen dezen even dankbaar zijn als allen, die de uitvoering bijwoonden. Op de eerste van dit jaar, 5Maartj.l. alhier gehouden paardenmarkt waren aan de lijn gebracht 256 paarden en 68 veu lens en 94 paarden en 5 veulens op de stallen. De handel was gering niettegenstaande er uit den vreemde vele kooplieden tegen woordig warende prijs der paarden varieerde tusschen de f 300f 400 en van f 550 tot f 600. ülachtpaarden wer den verkocht voor f30,tot f 60,—. Veulens konden van f150 tot f250 opbrengen. In het proces van de Nederlandsche Centr.-Spoorweg-Maatschappij tegen den Burgemeesterals vertegenwoordiger der gemeentebetreffende het onderhoud van het stationsplein, heeft het Gerechtshof te Amsterdambij arrest van 2 dezer, zich niet vereenigd met de conclusie van het O. M.maar het vonnis der Rechtbank te Utrecht bevestigd met veroordeeling van de gemeente Amersfoort in de kosten. Wie zich laatsleden Dinsdag naar de voor liet publiek gereserveerde afdeeling van de Raadzaal spoedde, in de ver wachting orn schitterende redevoeringen te hooren over de gaskwestie, moet zich bitter teleurgesteld hebben gevoeld, en innig spijt hebben gehad dat hij den warmen haard verliet om de verschrik kingen van een echten Maartschen sneeuw storm te trotseren. Even koud als het buiten was, even koud waren de edel- achtbaren en men zou het door hunne vergadering niet hebben geleerd dat de gaskwestie eene belangrijke kwestie is, ja zelfs niet dat zij voor Amersfoort eene kwestie is. En zoo het ooit voor iemand in deze goede stad een punt van over weging is geweest of de voorziening in de openbare en particuliere verlichting door eigen exploitatie eener eigen gas fabriek verkieslijker is dan die door mid del van eene concessiethans is het niet meer noodig zich daarover het hoofd te breken; de Edelachtbare Raad der Ge meente heeft in zijne vergadering van 11. Dinsdag met eene schitterende meerder heid van ééne stem uitgemaakt dat aan eene verlenging van het contract met dentegenwoordigen concessionaris boven alles de voorkeur moet- worden gegeven. Ingevolge het besluit in de vorige ver gadering genomen was de concessionaris uitgenoodigd mededeeling te doen van de voorwaarden, waarop hij genegen zou zijn de concessie op nieuw voor een aantal jaren te aanvaarden. Hij had aan die uitnoodiging voldaan, echter op zoo danige wijze dat de Voorzitterdie klaarblijkelijk niets lievei wenscht dan eene verlenging van het contract, het noodig oordeelde om vóór dat de beraad slagingen over het ingekomen antwoord een aanvang namen, op het onaanneem- lijke van de aanbieding in dien vorm te wijzen, zeker vreezende dat de conces- sionarislievende meerderheid in den raad het aanbod met beide handen zou aan nemen en hem voorzitter in de onaange name noodzakelijkheid zou brengen van een raadsbesluit niet uittevoeren. Om evenwel zijne critiek van des Heeren van den Berkhofs missieve, die niet scher per had kunnen zijn wanneer hij stuk voor stuk het onvolledig en gebrekkige er van had aangetoondeenigszins te verzachten, begon de Voorzitter met de voorwaarden voor eene concessiedie door de commissie als concept waren ingeleverdmet een enkel woord te behandelen. Hij consta teerde dat ze vrij wel overeenkomen met die, welke te Amsterdam door B. W. aan den gemeenteraad zijn voorgelegd en door dezen aan deafdeelingen waren verzonden tot onderzoek en tot zeer waarschijnlijke belangrijke wijziging. Nu de voorzitter eenmaal gezegd had dat de raad wijs zou doen met de aan bieding niet onveranderd goed te keuren was het te verwachten dat de docile meerderheid in deze met de opponerende minderheid mede zou gaan en het aan bod v. d. Berkhof zou verwerpen. Dit nu lag niet in de bedoeling, want dan had de gemeenteraad wel moeten beslui ten om eene algemeene inschrijving te openen. De kwestie werd daarom in twee deelen gesplitst en aan de vergadering de vragen gesteld: 1«. is de aanbieding als zoodanig aan nemelijk, en 2". kan de aanbieding de grondslag uitmaken tot nadere onderhandeling. De Voorzitter kende blijkbaar zijne schaapjes, want vraag 1 werd met bijna algemeene stemmen met neen beantwoord en vraag 2 werd door de reeds genoemde meerderheid an 8 stemmen bevestigend beantwoord. Deze meerderheid bestond uit de Heeren Croockewit, Celosse, v. BurgsteedenLagerweijVan Beek, Schel- tus, Zandijk en Gerritsen. Een oogenblik scheen er mogelijkheid dat aan de commissie voor de straatver lichting, door het ontslag nemen van de Heeren v. d. Wall, Bake en Huet., nu slechts uit drie leden bestaande, de ver dere onderhandeling met den concessio naris zou worden opgedragen maar toen door den Heer Visser verklaard was dat z. i. de commissie had gedefungeerd en hij, in geval de gemeenteraad dit gevoe len niet deelde en tot die opdracht be sloot zijn ontslag zou nemenwerd ten slotte besloten om deze taak aan de zor gen van het dagelijksch bestuur toe te vertrouwen. De gaskwestie nu in goede handen zijnde is de commissie van advies voor de straatverlichting niet meer noodig en werd haar dan ook door den Voorzitter dank gezegd voor hare bemoeingen en rapport, hoezeer door den Heer v. d. Wall Bake was gewezen op het feit dat eene commissie moeielijk kon worden ontbon den alvorens zij hare taak voleindigd had, en deze commissie heeft nog aftekening te doen van het haar door den gemeen teraad toegestaan crediet. De raad scheen dit punt niet van belang te achten, al thans hij vereenigde zich stilzwijgend met de opinie van den Voorzitter die het wenschelijk achtte deze zaak nu maar te laten rusten. Zooals de zaken nu staan mogen wij wel met de vraag eindigen of het niet wenschelijk ware geweest dat de Voor zitter van den aanvang af de voorberei dende behandeling der gaskwestie bij het dagelijksch bestuur had laten blijven, en geene benoeming eener commissie door den gemeenteraad had uitgelokt. De door de commissie gemaakte kosten zouden dan althans bespaard zijn. Door de Vrije Geref. gemeente alhier is beroepen Ds. BUSWIJLE te den Hel der, en is dat beroep door ZEerw. aan genomen. De gemeente Barneveld heeft een ge voelig verlies geledende heer Mr. C. A. Nairac sedert 1841 burgemeester dier gemeente is j.l. Maandag op ruim 67- jarigen leeftijd aldaar overleden. Veel heeft hij voor den bloei der gemeente tot stand gebracht, waarvoor de inwoners hem openlijk hunnen dank betuigden bij zijn 25- en 40-jarig jubilé. Als ijverig verzamelaar van oudheden is hij genoeg bekendhet museurn van oudheden te Barneveldwaar veel merk waardigs te zien is, heeft men aan zijn initiatief te dankende werkjes welke hij geschreven heeft over Veluwsche toe standen, werden zoo gezocht, dat ee nige daarvan zijn uitverkocht; in het be lang van wetenschap en kunst heeft hij veel gewerkt, vele geleerde genootschap pen telden hem onder de werkzaamste leden. Zijne nagedachtenis zal bij allen die hem kenden blijven voortleven. Een ieder die goederen heeft gele verd aan Pieter de Groot, zich ook noe mende J. W. G. Goedkoop of J. W. G. Goedkoop en Co of wel de Groot en Co., aan het adres Heerenmarkt No. 6, Sloterdijkstraat no. 1, Haarlemmer houttuinen no. 66, Heerengracht no. 42, Egelantiersgracht no. 94 of Nieuwe Zijds Voorburgwal no. 115 te Amsterdam, zonder betaling te erlangen, of bestel lingen van genoemden persoon heeft ontvangen, doch na ingewonnen infor- matiën geen goederen heeft afgezonden, wordt dringend verzocht daarvan ten spoedigste opgave te doen aan den Offi cier van Justitie te Amsterdam, zijnde genoemde Pieter de Groot aldaar gede tineerd ter zake van valschheid in ge schriften, het desbewust gebruik maken daarvan en bedriegelijke oplichting. Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, O Maart. Voorzitter de burgemeester Mr. F. II. VAN PERSIJN. Tegenwoordig zijn al de leden. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Na het beantwoorden van twee in de jongste vergadering door den heer van den Wall Bake tot het Dage lijksch bestuur gerichte vragen omtrent de veranderde bestemming aan het gym- nastiek-locaal der gesubsidiëerde meis jesschool gegeven, stelt de voorzitter aan de orde het rapport der raadscommissie aangaande de straatverlichting, en doet daarbij mededeeling le van een schrij ven van den heer B. van den Bërkhof, de voorwaarden bevattende waarop hij bereid is de concessie te eontinueeren 2e van een schrijven der heeren v. d. Wall Bake en Iluet, hun ontslag als le den dier commissie aanbiedende 3e van een adres der leden van de commissie tot het bijeenroepen van eene meeting de aanhangige gaskwestie betreffende; 4e van uit Amsterdam verkregen inlich tingen nopens de aldaar aangehouden voorwaarden. Nevens den voorzitter ne men aan de beraadslagingen hierover deel de heeren v. Beek, Gerritsen, v. d. Wall Bake, Huet, Croockewit en Visser. Met 14 tegen 1 stem (die van den heer v. Zijst) wordt besloten de door den te- genwoordigen concèssionnaris gestelde voorwaarden niet aan te nemen, en is vervolgens met 8 tegen 7 stemmen be sloten met dien concessionaris in nadere onderhandelingen te treden naar aanlei ding van de door hem gedane voorstellen, Tegen stemden de heeren v. d. Wall BakeCalkoenGroeneboomHerschel Huet, Visser' en van Zijst. Eene daartoe betrekkelijke opdracht wordt gedaan aan Burgem. en Weth., waartegen de heeren Groeneboom en Gei-ritsen zich verklaar den. Z. h. o. is daarna het rapport der commissie aangehouden. Het rapport van Burgem. en Weth. in zake de leerlooierijen en hooibergen wordt op voorstel van den heer Croockewit aan gehouden tot na de behandeling van de gaskwestie. Voorstel van B. en W. om althans voor het loopende jaar den tuin in de Heeren straat niet te verhuren, maar dien ter beschikking van de gemeente te laten. Aangenomen met algemeene stemmen. De heeren Lagerweij en v. Burgstee den worden door den voorzitter uitge noodigd als stemopnerners te fungeeren bij de benoeming van een lid der gezond heids-commissie, in plaats van Dr. A. H. C van Driel, die voor de op hem uit gebrachte keuze heeft bedankt, terwijl de overige gekozenen hunne benoeming heb ben aangenomen. Bij de eerste stemming wordt Dr. N. Meursinge benoemd met 8 st. terwijl de heeren Dr. P. Smits 6 en J. C. Rolandus Hagedoorn 1 st. op zich vereenigden. Ingekomen zijn: een brief van Burg: en Weth. der gemeente Soest, inhou dende bericht dat zij geene termen vin den tot ondersteuning van het dezerzijds gedaan veizoek aan de bevoegde macht om de scheepvaart en waterlossing op de rivier de Eem ter harte te nemen. Voor informatie. Nader verzoek van den heer Cramer von Bauingarten om de vroeger reeds aangevraagde concessie voor den aanleg van eene tramlijn aan hem te verleenen. Verzonden aan B. en W. om bericht. Veizoek van den heer G. de Bont om ontslag als lid der pl. commissie van toezicht op het lager onderwijs. Op vooi stel van den voorzitter wordt het gevraagd ontslag eervol z. h. o. verleend met bepaling dat in de volgende verga dering zal worden voorzien in de vacature. Verzoek van den heer T. Bruijn, on derwijzer aan de kostelooze school in de Koestraat, om eervol ontslag tegen het tijdstip waarop hij als loteling van eene andere gemeente zijne militieplichten be hoort te vervullen. Z. h. o. ingewilligd. Een schrijven van curator en van het gymnasiumwaarbij zij Dr. A. G. J. N. Frantzen van Utrecht aanbevelen als tijdelijk leeraar in wiskunde tot het einde van den loopenden cursusin plaats van den Heer L. H. Tobbe overleden. Een door den voorzitter gedaan voorstel om deze zaak spoedshalve dadelijk in behan deling te nemenwordt bestreden door den heer v. d. Wall Bake, en met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Vóórstem den de heeren v. BeekCelosseCrooc kewit, Herschel, Lagerweij, Zandijk en v. Zijst. Verzoek van de heeren J. van de Brug en 28 anderen, om de beide hooge muren aan de brug buiten Bloemendalof althans één er van, met het oog op meermalen ter plaatse voorkomend gevaar, tot op de hoogte van een meter te verlagen en er een voldoend rasterwerk te plaat sen tevens een beter uitzicht opleverende. Verzonden aan B. en W, om advies. Ten slotte geeft de voorzitter te ken nen, dat de leden der commissie van fabricage allen hunne benoeming hebben aangenomen en die commissie bereids werkzaam is.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2