Officiële Publicatiën. verkoopen: SCHUUR en een houten SCHUURTJE, EIKENBOOMEN ADYERTENTIËN. Eene gemetselde naarchistische enz. sensatie-nieuwtjes. Te Petersburg vond men bij een dame, naar wie reeds twintig maanden was gezocht, den sleutel tot vroeger in beslag genomen stukken in cijferschrift. Aldaar pleegde een jongmensch zelfmoordomdat het lot hem had aangewezen den Czaar te vermoorden. In Andalusiëmen houde ons dien sprong uit Rusland naar Spanje ten goedeontvangen de rechters voortdurend dreigbrieven. Te Cadia werd een gevangene, van wien gevreesd werd dat hij belangrijke onthullingen zou doen op geheimzinnige wijze vermoord. Te Xeres moet de politie de bronnen bewaken, uit voorzorg tegen plannen tot vergiftiging. NADERE BERICHTEN. Zaterdag werd de Fransche Minister van Binnenlandsche zakenWaldeck- Rousseauin de Kamer geïnterpelleerd over de gebeurtenissen \an Vrijdag. Hij antwoordde dat de republikeinen ze af keuren zij zijn weinig geschikt om de belangen der arbeiders te bevorderen. De taak der Regeering, zei hij, is zeer eenvoudig: gisteren deed zij de wet eer biedigen morgen zal zij hetzelfde doen. Een opmerking van De Cassagnac over de verdenking dat de monarchalen tot de manifestatie hebben aangezet, welke bewering door den Minister niet werd weersproken gaf tot een levendige ge- dachtenwisseling aanleiding. Daarna werd de eenvoudige orde van den dag, dooi de regeering gevraagd aangenomen met algemeene stemmen, bij onthouding van de rechterzijde. Zondag vertoonde zich weder een men- schenophooping op het plein voor het Stadhuis. De politie deed de menigte vertrekken en dit tooneel herhaalde zich eenige malenzonder dat er iets ernsti- gers voorviel dan de arrestatie van een vijf tiental personen. Er waren meer nieuws gierigen dan eigenlijk rustverstoorders. In Belleville moet herstemming plaats hebben voor den Kamerzetelvacant ge worden door Gambetta's dood. De radicaal Sigismond Lacroix heeft de meeste kans. De Donau-conferentie te Londen is met haar taak gereed gekomen. Het mandaat der gemengde Europeesche commissie is voor 20 jaar verlengdhaar rechtsgebied uitgebreid tot Braïla, terwijl van dat punt tot aan de controle eener andere commissie, samengesteld uit vertegen woordigers van Oostenrijk, Roemenië, Seivië en Boelgarije, benevens een gede legeerde uit de eerstgenoemde commissie. Te Baden-Baden overleed de Russische Rijkskanselier Prins GortschakolTte Athene de Grieksche staatsman Comoun- douros. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienst jaar 1882/83 (van den 1 November 1882 tot en met den 31. Januari 1883) aan gifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehou den op Maandag, den 19. Maart aan staande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddagsen dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien Cents. Amersfoort, den 12. Maart 1883. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den 7en Maart 1883, No. 1, A.z.(provinciaal blad No. 27); Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat bij het Koninklijk besluit van den 1G Februari 1883, No. 12, vrij stelling van Zegelrecht is verleend voor alle declaratiënmandatenordonnantiën van betalingkwitantiën en andere stuk ken ten onderwerp hebbende de vol doening van geldendoor het Rijk aan liet Rijk verschuldigd, en dat die vrij stelling toepasselijk is verklaard op de stukken van gezegden aard vóór de dag- teekening van opgemeld Koninklijk be sluit op ongezegeld papier afgegeven. Amersfoort, den 12 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van AMERSFOORT. Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat de lijsten, aanwijzende de personen, in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede karner der staten-generaalde Provinciale staten en den Gemeenteraadzijn vast gesteld en benevens diebehelzende de namen der personenwelke ingevolge art. 35 der wet van den 4 Juli 1850 ('Staatsblad No. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt, op heden aan de berg plaats bij het raadhuis zijn aangeplakt; welke lijsten gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 13 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Ameisfoort, 14 M. art 1883. Gisteren morgen ongeveer zeven uur- ontdekte men op de Kortegracht alhier een binnenbrand, door het uitslaan der- rook uit het dak van liet pakhuis van Hillebrandnaar men verneemt worden daarin ook veerenbedden gestoomd. Door de hulp van eenige lieden werd de brand spoedig gebluscht; later maakte een woeste koe de bewoners der Kamp straat in onrust, door zijn springen en rennen langs de straat. Mejuffrouw L. J. Weenik, onderwijze res aan de openbare Meisjesschool van Mejuffrouw Mingelen alhier, is met alge meene stemmen door den gemeenteraad van Zutfen benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Meisjesschool aldaar. Door de politie werd proces verbaal1 opgemaakt tegen de dienstbode A. v. 't L., verdacht van diefstal ten nadeele van haar meester, den heer W. B. alhier. Nadat zij eerst getracht had de dienst heimelijk te verlaten, hetgeen terstond tot vermoedens aanleiding gaf, vertrok zij naar Nijkerk. Na haar vertrek ver miste men een zilveren lepel en vork, die door de vereenigde pogingen der Amersfoortsche en Nijkerksehe politie.I aldaar ten huize barer moeder in beslag werden genomen. De diefegge is reeds door de mat ge vallen. Een verzoek. Lezers wilt achterstaande advertentie uwe aandacht niet onthouden 200 weduwen en weezen te Moddergat treuren om echtgenooten en vaders, 83 kloeke visschers vonden bij denjongsten storm, 5 Maart, den dood in de golven. Mochten er onder U zijn, die een pen ningske willen afzonderen, voor die onge lukkige natuurgenootende uitgever dezer courant is gaarne bereidelke gifthoe klein ookin ontvangst te nemen. De in te komen giften zullen in dit blad bekend gemaakt worden. Wanneer wij in andere bladen ver meld vinden hetgeen onze stad of stad- genooten betreftnemen wij zulks over, naar wij vertrouwen ten genoege onzer lezers, vooral wanneer zulks geldt een verdienstelijk stadgenoot. Met zeer veel genoegen hebben wij het Leidsch dagblad van 12 Maart j.l. gele zen, waarin onder rubriek «kunst» voor komt, het tweede symphonie-concert in de stadszaal te Leiden gegevende re dactie schrijft daar: Het tweede Symphonie-concertgister avond in de Stadszaal gegevenheeft niet enkel als zijn voorgangei weder uitnemend voldaanmaar dien zelfs o. i. overtroffen. Allereerst droeg de uitvoering van de orkestwerken den stempel van degelijke studie, flinke leiding en goede krachten: eigenschappen welke niet anders kunnen ten gevolge hebben dan dat de werken der meesters zooveel mogelijk tot hun recht worden gebracht. In de tweede plaats trad er een twee tal solisten op, dat het concert rijk illu streerde. Mevrouw G. V. uit Amersfoort, droeg eenige liederen op zulk een aan minnige eenvoudige en toch zoo schoone wijze voor, dat zij het wel is waar niet zeer talrijk publiek met baai- zangrijke stem geheel aan zich boeide en op aanhoudend verlangen Lassens «Es war ein Traum» herhaalde. Niet minder welkom was de medewer king van onzen stadgenoot den heer Th. Enderlé, van vroegere concerten zoowel hier als elders zoo welverdiend gunstig bekend. Ook nu handhaafde hij zijn naam als degelijk pianist, die aan zijn edel spel een bezielend vuur weet te verlce- nen. Bijna ademloos werd hij van het begin tot het einde zijner voordrachten gevolgd, en waren deze ten einde, dan barstte ook voor hem een daverend ap plaus los en werd hij bij herhaling terug geroepen hetgeen door hem welwillend met een extra-nonimer werd beantwoord. De Leidsche courant schrijft ov&r het zelfde concert. De «Symphonie C-dur,» van L. Von Beethovenwaarmede het concert een aanvang namwerd door het goed bezette orchest goed en met bewonderenswaar dige eenheid uitgevoerd. Mevrouw V. reeds vroeger bekendbracht met hare gevoelvolle en zuivere sopraanstem eenige liederen ten gehoore als: «O saume lan ger nicht,» van W. A. Mozart.Widmung.» «Du bist wie eine Blume,» beiden van Schumann, «Es war ein Traum,» van Lassen. Vooral in dit laatste lied bleek de schoonheid van hare stem en toonde zij de bezieling die haar beheerschte. De zoete droom van den banneling, die in verre oorden de taal van zijn4lvaderland door een geliefd wezen hoort uiten en het droevig ontwaken van den man, die zijne illusies ziet verdwijnente kennen gegeven door het «Es war ein Traum,» dat alles deed zij als het ware het pu bliek gevoelen. Niet weinig lauweren mocht zij dan ook hiermede oogsten talrijke applaudissementen vielen haar ten deel, waardoor zij zich genoopt zag dit laatste stuk te herhalen. Zij werd geaccompagneerd door hare vroegere on derwijzeres mej. K. Grippekoven. Verkooping van Vaste Goederen in «'t VALKJE» te Amersfoort op Zaterdagavond 10 Maart. Notaris de Heer A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. Een Huis en Erf op 't Bloemendal. D. 372 f860.—. BINNENLAND. In Overijssel werden in 1882, 2032 huwelijken gesloten; geboren werden 9098 en overleden zijn G12J personen. De Luxemburgsche Kamer heeft 15,000 frs. toegestaan voor de inrichting van1 het vroegere gouvernementsgebouw tot verblijf \an Z. M. den Koning- Groot hertog, bij zijne komst, daar te lande. Mr. F. H. R. R. baron Fagelzal Z. M. vertegenwoordigen bij de kroningsfeesten te Moscou. De Paus heeft P. M. Snickersbisschop van Haarlembenoemd tot aartsbisschop van Utrecht. Gedurende de vorige week zijn te Rotterdam 28 gevallen van pokken aan gegeven. De prijzen der aardappelen beginnen overal weder te aaienvarkens worden iets minder in prijs; kalveren brengen nauwelijks de helft meer op van 't geen voor een paar weken werd betaald, doch koeien, zoowel vette als andere, blijven duur. BUITENLAND. Het Engelsche Lagerhuis bewilligde Woensdag, met 195 tegen 40 stemmen in tweede lezing, het ontwerp van een der leden tot aanvulling van de wet tegen dierenmishandeling in dien zin dat alle schietwetstrijden op tamme dui ven voo.taan in Engeland verboden zul len zijn. De nieuw benoemde Pruisische Mjnis- ter van OorlogBronsartwas de eerste Duitsche officier, die den voet in Sédan zette en de overgave eischte. Ook voerde hij de eerste onderhandelingen met Napo leon III. Een der personen, die te Cadix ge vangen wasals behoorende tot de bende der Zwarte Handis in den kerker ver inoord, uit vrees dat hij geheimen zou openbaren. Het Engelsche Kabinet is Zaterdag bij eengekomen ten einde te beraadslagen over den tegenwoordigen toestand in Transvaal. Vorst GortschakolT, de man die in Rus land een groote rol speeldeis te Baden- Baden overleden. GEMENGDE BERICHTEN. Sollicitanten worden opgeroepen naar een betrekking van inwonend directeur- geneeskundige van het Binnen-G asthuis te Amsterdam, jaarwedde f5000. Als eene curiositeit wordt medegedeeld, dat een Rotterdammer aan den heer S. aldaar zijn hoofdhaar verkocht heeft voor f 25. 't Is voor den verkooper te hopen dat de levering eerst over een paar maan den moet plaats hebpen. Te Zwolle is j.l. Woensdag onder zeer akelige omstandigheden een zelfmoord gepleegd door een persoondie sedert eenigen tijd een ambteloos leven leidde en mijmerend was. Hij heeft zich aan de kruk van een kamerdeur, blijkens de houding waarin zijn lijk gevonden werd geworgd. Door verkeerden wisselstand ontspoorde Zondagmorgenongeveer 8 uurbij Uit geest een 3e klasse wagen van de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij waarin eenige passagiers gezeten waren. De wagen viel omen de reizigerswa ren genoodzaakt uit den wagen te klim men doch niemand had letsel bekomen. Het ongeval was spoedig verholpen, zoo dat voor de volgende treinen geen opont houd ontstond. Woensdagavond heeft in een sloot van de Byleveldspolder te nieuwland een ge vecht plaats gehad tusschen drie stroo- pers en twee veldwachters. Er ontstond een worsteling die drie kwart uur duurde, waarna het den stroopers gelukte te ont komen. Jammer, 't Recht van den sterkste is niet altijd goed te keuren. De vrouw van Wagner is nog steeds onder den indruk van den slag, die haar getroffen heeft. Zij stelt in niets belang, ontvangt niemand. Alle dagen gaat zij onverschillig welk weer het is, een uur op het graf van haren man doorbrengen. Een Nijmeegsche dronkaardsfamilie heeft het vaderland verlatendaar vader en de oudste zoon eerstdaags kennis zou den maken met de Ommerschans. Adieu. Tegen een vrouw te Utrecht is proces verbaal opgemaaktdaar zij als waarzeg ster handelend optrad. Heden overleed in den ou derdom van ruim 49 jarentot diepe droefheid van mijmijne kinderen en verdere- familiebe trekkingen mijn hartelijk geliefde Echtgenoot JAN VAN GELDER, J.H.Zn. C. E. VAN GELDER- van Meeteren. Amersfoort, 9 Maart 1883. De affaire zal met de noodige hulp worden voortgezet. V Hartelijk dank voor de belangstel ling ondervonden bij de geboorte van onzen zevenden ZOON. J. BUSQUET. A. C. BUSQUET—Muller. Amersfoort, 10 Maart '1883. De ontvanger der Registra- tie te Amersfoort zal op Donderdag 28 Maart e. k. des voormiddags te elf uur in de herberg te BAVOOBT publiek a contant beide tot afbraakstaande te Lens den bij de doorsnijding van den Ha- inersveldschen weginet den uitgebaken den spoorweg; aldaar geveld. Aanwijzing op dien dag des voormiddags te 8 V-i uur. Voorwaarden liggen ten kantore van gemelden ontvangeralwaar ook inlich tingen te verkrijgen zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2