NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, OAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, EDELMAN EN FABRIKANT. No. 25. Woensdag 28 Maart 1883. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Feuilleton. A. J. C. KREMER. AMERSFDORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk4,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07J Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal iu rekening gebracht. Niet tevreden met hun anarchisten, monarchisten, communisten, Gambettis- ten enz., hebben de Franschen het bui tenkansje, dat het getal hunner isten met één is vermeerderd. Er vormt zich namelijkin de uiterste fracties van de linkerzijde der Kamer, een club een anderen naam kunnen we er niet voor vinden, die zich de revisionisten noemt, en de herziening der grondwet als uit gangspunt van haar politiek vaststelt. Na de beslissing, kort geleden over deze zaak door de Kamer genomen, men herinnert zich dat Ferry de herziening niet onvoorwaardelijk van de hand wees doch haar tot gelegener tijd wenschte uitgesteld te zien werd in onderschei den vergaderingen de wenschelijkheid uitgesproken, propaganda te maken bij de overige fractiën der republikeinen die evenwel niet hard met het denkbeeld wegloopen. Intusschen is er een manifest gereed gemaakt, een comité van uitvoering benoemden al hetgeen verder bij zulke gelegenheden te doen gebruikelijk is. Dat de constitutie, tot stand gekomen door een vergelijkop een oogenblik dat het gevaar voor herstel der monarchie grooter was dan ooit, niet aan de wen- schen van velen beantwoordtis zeer natuurlijkmaar tot dusver heeft zij nooit bewezen een ernstige hinderpaal te zijn zelfs tegen zeer radicale maat regelen. Men zou het er dus nog wel een jaar of wat mede kunnen stellen. De bedoeling van de revisionisten is ech ter, al zeggen zij het niet openlijk, den Senaat weg te krijgen, en dan van de Kamer een soort van nationale conventie te makenwaarin het aan een handjevol politieke avonturiers niet moei lijk zou vallen den baas te spelen. Zulk eene herleving van den toestand van 1782 die hoogst waarschijnlijk ook met de af schaffing van het presidentschap gepaard zou moeten gaan zou slechts het begin van het einde der republiek kunnen zijn. Het Fransehe volk, dat men eigen lijk niet hoort, overschreeuwd als het wordt door enkele drijvers, zal op heden niet gemakkelijk voor het revisie-denk beeld te winnen zijn. Het verlangt rus tige werkzaamheid, zekerheid voor den handel, kalme ontwikkeling van nijver heid en vervoerwezen, en het begrijpt beter dan voorheen dat het politiek ge knoei en geknutsel een uitstekend mid del is om het van de wijs te helpen. Vooral nu het kabinet-Ferry krachtiger bewijzen van levensvatbaarheid heeft ge geven dan men durfde verwachtenkan het met hoop op succes de economische en administratieve hervormingen ter hand nemen, waaraan Frankrijk behoefte heeft, en die in uitzicht zijn gesteld. Als ten minste de buitenlandsche staatkunde maar geen nieuwe ongerust heid veroorzaakt! 't Is waar de ervaring heeft ons reeds lang geleerd dat de zwarte stippen zich meest schijnen te vertoonen als de parlementen naar huis zijn en de couranten, bij gemis van poli tiek nieuws toch vol moeten. Van daar dat we nog niet met alle zekerheid ingaan op het bericht, dat de Minister van Buitenlandsche ZakenChallemel-Lacour, tegenover Engeland een niet al te vrien- door VII. „Ik geloof," merkte zijne vrouw aan, „dat Cilia's woorden lang die beteekenis niet hebben welke gij er aan hecht. En wat den jonker be treft, moet men dat toch ook van zijn vader bekennen, dat op diens gedrag niets te zeggen valt, hoewel de barones juist niet een zeer be vallige persoon is en beiden, naar men algemeen hoort, juist niet altijd evengoed harmonieeren cn dat hij strenge tucht op het kasteel hand haaft en zijn zoon zeker geen slechte principes op dat punt zal hebben ingeboezemd. Ook ge loof ik ik moet het met schaamte beken nen dat door fabrikanten en kooplieden allicht nog slechter geleefd wordt dan door lieden van adel." Zij hield een oogenblik op. Daarop nam Beek man zijne blozende, gezonde, ronde, zachtzin nige vrouw bij de hand, trok haar tot zich en drukte een kus op hare wangenwaarbij hij verdacht kon worden op zijn teenen te gaan staan, en zijne goedaardige vrouw, dat zij dooi' zich een weinig te buigen, hem in zijne liefde betuiging een weinig te gemoet kwam, want zij was wel een half hoofd langer dan hij, eene lengte, op welke hij niet weinig fier was. Sedert spraken beiden niet meer over Hugo, maar sloe gen hunne dochter zorgvuldig gade, ,,'t was meer dan kinderachtigheid," zuchtte de moe der, toen zij na eenige maanden de ernstige plooi bemerkte, dien het karakter van Cilia aannam, ,,'t Zal wel overgaan, maar't was hoog tijd dat er een einde aan kwam," meende de vader. Met ijver werd aan de nieuwe fabriek gewerkt en tegen het einde van den zomer was het dan ook voltooid, 't Was een-groot, langwerpig, vier kant gebouw met een menigte ramen in twee rijen boven elkander geplaatst en aan het eene einde prijkende met een schoorsteen, die de be wondering van alle dorpsbewoners opwekte, want hij was weinig minder hoog dan de toren der dorpskerk. Dit gebouw verfraaide het dorp even wel niet, want in den tijd van Koning Willem 1 was de smaak nog niet zoo bij ons ontwikkeld als thans het geval is, en zijn dan ook alle ge bouwen, die toen werden opgericht, bijna zonder onderscheid, smakelooze steenmassa's. Toen men de fabriek onder dak had, kwam een reusachtige, ijzeren stoomketel en verschil lende machines van welke men het doel wel, maar de werking niet wist te verklaren. Bij de vaart die achter het werk gezet werdkon het niet anders of spoedig zou de nieuwe fabriek in wer king komen, iets wat de ongerustheid der overige bazen niet alleen, maar ook die hunner werk lieden niet weinig gaande maakte, eene onge rustheid die weldra tot wrevel oversloeg. De herbergen en kroegen werden drukker dan ge woonlijk bezocht. De gesprekken liepen o .er niets anders dan over den stoom als mededinger van den werkman; de opgewondenheid werd al grooter en grooter. Er hadden nu en dan zamen- scholingen plaats voor de nieuwgebouwde fabriek en het huis van Beekman. Nu en dan werden bij dezen in zijne nog onvoltooide stichting de glazen ingeworpen. De burgemeester vond het noodig het volk in eene publicatie tot rust en orde te vermanen en de politie, tot nu bestaande uit een veldwachter, die tevens gemeentebode, afslager bij verkoopingen en omroeper was met een paar rijkspolitiebeambten te versterken, I maar 't scheen of deze maatregelen veeleer de delijke houding aanneemt, en van geen overeenkomst ten aanzien van Egypte wil weten, indien Frankrijk daar niet optreedt als de gelijke van Engeland. Ook moet besloten zijn dat Frankrijk zijn werkelijke of vermeende rechten op een deel van Madagascar met kracht zal doen eerbiedigen. De levenmakers die te Parijs werden gevangen gezet, zijn weer voorloopig op vrije voeten gesteld. Tegen enkelen hun ner is rechtsingang verleend. Het schijnt de regeering meer te doen geweest te zijn om op den 18en Maart geen last van hen te hebben. Of de wettigheid van zulke arrestaties uit voorzorg boven alle bedenking is. betwijfelen we. Verleden week in den nacht tusschen den 20en en '21en, is De Brazza de ha ven van Bordeaux uitgestoomd voor zijn tocht naar de Congo. Zijn reisgezelschap bestaat uit dertig personenwaarvan de helft vrijwilligers van de marine. Uit Engeland is het nieuws schaars. Een dwaze oude damelady Florence Discie, een vriendin van Koningin Vic toria, bracht alle journalistenpennen in beweging door het verhaal van een aan slag op haar dierbaar leven, gepleegd door twee mannen met dolken, echte fenians waarschijnlijk, die kwaad op haar waren omdat zij in de „Times" iets ten nadeele van de land-liga had gezegd. Gelukkig had het arme slachtoffer een corset aan met stalen veeren en een hond bij zichzoodat z'ij er afkwam met eenige lichte kwetsuren aan de japori en schrammen in de hand. De Koningin zond haar een brief van gelukwensching met haar merkwaardige reddingoveral werden vergeefsche nasporingen gedaan. Later bleek dat er van de heele geschie denis niets waar was: de lady had het zich maar verbeeldIn het Lagerhuis uitwerking hadden van olie die in een vuur wordt geworpen, dan dat zij den smeulenden brand konden blusschenalthans op zekeren don keren avond trok een bende opgewonden werk lieden met aan stokken gebonden roode zakdoe ken tot verzamelingsteeken en gewapend met bijlen en mokers en koevoeten door het dorp vergezeld door een troep joelende en een voor de gelegenheid samengellanst oproerlied brul lende havelooze vrouwen en knapen. De burgemeester begaf zich onder de menigte doch men jouwde hem uit, en de veldwachter, die niet tot de moedigsten bleek te behooren, was nergens te vinden. De beide politiebedienden wilden na sommatie gebruik maken van hunne wapenen, doch zij werden ontwapendmet stee- nen geworpen en genoodzaakt, zoo zij hun leven niet nutteloos wilden opofferen, de vlucht te nemen. Na dit succes der woeste bende, werd het aantal der deelnemers aan de te plegen ge weldenarijen nog grooter, want verscheidene boeren arbeiders, daartoe voornamelijk aange lokt door den sterken drank die werd uitgedeeld voegden zich bij het fabrieksvolk; zoo trok men het dorp uit naar de fabriek. Beekman, die dit onweder had zien aankomen, had zijne maatregelen zoo goed mogelijk ge nomen. Hij zelf bleef zijn zoon was naar Duitschland vertrokken te. huis bij zijne be kommerde vrouwen. Hij had zooveel mogelijk alles van voor de ramen doen verwijderen, wat door ingeworpen steenen kon beschadigd of vernield worden. Op eene achterkamer der bo venverdieping, wier ramen door stevige luiken beschermd waren, zat zijn gezin, terwijl hij en een paar knechts, op wie hij kon vertrouwen, gewapend in de benedenverdieping de wacht hielden, ten einde zoo noodig met geweld een gewelddadig binnendringen te beletten. In de fabriek voerde Dr. Tuchsmidt, die daar reeds zijne kamers betrokken hadhet vroeg een der leden spottendof de regeering geen premie zou stellen op het ontdekken van de sluipmoordenaars. De daders van den dynamietaanslag te Londen blijven nog maar steeds onbekend. Een lid van het Lagerhuisde heer St. Aubyn, ontving van een vrouw een schrif telijke waarschuwing, dat hij vooreerst maar niet in het parlementsgebouw moest komen, want na Paschen zou men het in de lucht laten vliegen. Te midden van alle aanslagen en be dreigingen maakt het een goeden indruk dat te Belfast een Iersche jury het „schul dig" durfde uitspreken over zes leden der „Vaderlandsche broederschap," we gens samenspanning tot moord. De vervanging van den Pruisischen Minister van Marine Von Stosch door Caprivi, een hoofdofficier van de land macht, is met weinig ingenomenheid aanschouwdmaar men durft er niet veel van zeggen. Groot zijn de verdien sten des aftredenden admiraals voor de uitbreiding en inrichting der Duitsche oorlogsvloot: onder zijn bestuur werd zij in staat om den aanval van elke andere maritieme mogendheid af te slaan. Hij was ook een der weinige Duitsche regee- ringspersonen die tegenover Von Bismarck een meening durfden hebben. De groote internationale land- en tuin bouw tentoonstelling die dit jaar te Mos kou moest plaats hebben, wordt een jaar uitgesteld omdat zij anders met de kro ningsfeesten zou samenvallen. De gouver neur dier stadprins DolgouroukofT, ontving onlangs een brief waarin gezegd werd dat, aangezien de Czaar niet van plan is een constitutie toe te staan vóór de kroning deze plechtigheid ver hinderd zal wordenal moest ook het geheele Kremlin met al de vreemde en hooge gasten er bij in de lucht springen. bevel. Voor de fabriek zelf bestond weinig ge vaar. De werklieden die tot bescherming er van waren opgeroepenhadden zich wel is waar schuil gehouden of bewogen door de tranen hunner angstige vrouwen en kinderen en de bedreigingen der oproerlingen, meest allen uit de voeten gemaakt, maar men waagde het niet den Pruis aan te tasten, voor wien men, even als voor de Duitschers en Walen die hij bij zich had om de machines te stellenzeer veel ontzag had. Daar de macht over welke de dokter kon beschikken, echter zeer gering en de fabriek zeer uitgestrekt was, moest hij de verdediging der loods, in welke zich nog de meeste ma chines bevonden, opgeven, en op deze wierp zich dan ook de woedende menigte. Er valt niet aan te twijfelen of de Duitscher zou van zijne vuurwapenen hebben gebruik ge maakt om de loods te beschermen, indien Beek man hem niet de belofte had afgedwongen, slechts in den uitersten nood en wanneer door aantasting van de fabriek zelf persoonlijk ge vaar voor hem en de zijner^ bestond, zijn toe vlucht tot geweld te nemen. «Wanneer wij,» zeide hij, «het ongeluk had den een dezer verdoolde lieden te doodenzou den wij een krimineel proces te voeren hebben, dat allicht voor ons treurige gevolgen kon na zich slepen. Maar wij zouden in ieder geval hier de zaak moete opgeven; wij zouden niet langer in veiligheid leven, indien de justitie ons al ongestraft liet, en daarbij ik ken al die lieden, zij zijn wezenlijk goedhartig, maar even als hunne patroons verblind; het zou mij leed doen ik zou het nooit vergeten zoo een van hen ongelukkig werd door onze hand. Later zal de justitie ons recht doen, wees daar van verzekerd, 't Is beter, als eenigen dierhe den ongelukkig moeten worden, dat dit geschiede do >r eene rechtspraak, dan door onze wapenen. Wy loopen altijd gevaar betrekkelijk onschul-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1