ADVERTENT1ËN. Ondertrouwd Amersfoort, 28 Maart '1883. De Heer Gleichman is niet geslaagd in de samenstelling van een Kabinet en heeft de hem opgedragen taak neergelegd. Bij Kon. besluit is bepaald dat onder officieren, die, anders dan rnet pensioen of gagementden dienst verlatenhoe kort hunne afwezigheid ook mocht zijn bij wederindiensttreding alle aanspraak op soldijverhooging voor 3 of 6-jarigen dienst hebben verloren. Gisteren namiddag, omstreeks 6 uur, raakte een mandie naar men ons meldt te veel aan Bachus geofferd had, aan de Lange Gracht alhier te water, onder toeloop van eene menigte menschen werd hij spoedig op het drooge en met een nat pak huiswaarts gebrachthet koude bad zal hem wel ontnuchterd hebben. Wederom ontviel aan het nog kleine corps strijders van 1830 en 31 en ver dedigers van de citadel van Antwerpen een krijgskameraadde alom geachte en door allen die hem kenden beminde stad genoot, de Heer H. ROSENSTOK. Gis teren avond overleed plotseling de waar dige man, te huis gekomen van een zie ken vriendwelke hij had bezocht. Zondag, 1 April zal Ds. A. BUSWIJ- LER, predikant bij de Vrije Ger. Gem. alhier, ten 9'/2 ure bevestigd worden door Ds. "YVedemeijer van 's Gravenhageen des avonds ten 5 uur zijn intrede doen. Dinsdag 27 Maart is in Utrecht eene vergadering van rectoren gehoudenal waar de rapporten der Gecommitteerden voor de eindexamens der gymnasia in '1882, en de verbeteringen, die in het onderwijs in de Natuurwetenschappen aan de gymnasia zijn aan te brengen, besproken zijn. Besloten in een adres aan het Minis terie van Binnenlandsche zaken te ver klaren dat het niet raadzaam geacht wordt te groote eenparigheid in de eind examens voor te schrijven en aldus alle individualiteit te vernietigenen dat het raadzaam is de medici en natuurkundigen reeds na afloop van het 5e jaar van de gymnasia te ontslaan en hun in het 5e jaar meer onderwijs in de wiskunde en minder in het Grieksch te geven. Voor het volgende jaar is de vraag aan de orde gesteldof het raadzaam is de juristen, theologen en literatoren van de stereometrie te ontslaan en daarentegen de planimetrie uitvoeriger te behandelen. Burg. en SWeth. reeds vergunning heb ben gegeven. Uit Monnikendam wordt gemeld Zoover het oog reikt, is de Zuiderzee bedekt met ijs. De gemeenschap met het eiland Marken is gestremd. BINNENLAND. Z. M. de Koning zal bij de kroning van den Czaar vertegenwoordigd worden door een buitengewoon gezantschapbe staande uit Mr. Baron Schimmelpenninck van der Oye, Jhr. Boreel, Jhr. Mr. Van Tets, Jhr. Steengracht en Graaf Van Lijnden Luit.-Kolonel der Huzaren. De Utrechtsche Waterleiding-maat schappij is thans met de werken te Soest gereed. De leiding is mede in orde, zoo dat binnen eenige dagen tot de exploi tatie kan worden overgegaanwaarvoor digeu, of weinig schuldigen te treffen, als wij zelf ons recht trachten te handhaven." Dr. Tuchsmidt voegde zich naar de verstan dige vermaningen van zijn compagnon, hoeveel moeite hij ook had zijne ondergeschikten te weerhouden op den hoop te vuren, toen deze de loods openbrak, de werktuigen naar buiten sleepte en bij het licht der in brand gestoken loods vernielden. Op de fabriek deden de oproer lingen evenmin als op het huis van Beekman een anderen aanval, dan dat zij eene menigte steenen tegen de muren en deuren en door de ruiten slingerden. Men danste als duivels onder een helsch misbaar, waarbij het brullend gezang begeleid werd door het blazen op ossenhoorns en het kloppen op koperen ketels, om de bran dende loods, totdat deze, onder een luid «hoera der bendeinstortte. Toen slonk langzamerhand de woeste troep en eindelijk verlieten de laatst- geblevene oproerlingen onder het aanheffen van zegekreten de plaats der vernieling, den weder in zijn vorig duister gehulden omtrek der fabriek. Den anderen dag reed een detachement kava- lerie het dorp binnen. De gewapende macht, door den burgemeester ingeroepen, belette ver dere ongeregeldheden en het onderzoek der justitie ving aan. Van uit de hooge vensters van het kasteel hadden de baron en de zijnen den gloed der vlammen gadegeslagen, die uit de loods opste gen. Zwijgend 'ging hij nu en dan de kamer op en neder, hij schudde van tijd tot tijd met zijn hoofd stond een oogenblik stil voor een der vensters en hervatte dan weder zijne wandeling. De barones echter juichte inwendig. Zenuw achtig lachende zeidezij tot Mademoiselle Lacour: «Het volk verschaft zich zelf recht. Nu zal van die heele stoomgeschiedenis wel niets komen." De baron bleef ditmaal stil staan! hij luis terde als had hij zijne ooren niet vertrouwd. BUITENLAND. Tegen meer dan driehonderd ortho doxe Joden uit Gallicie, rabijnen en won dermannen, is een vervolging ingesteld wegens het verstoren der openbare rust. De orthodoxen hadden den banvloek uit gesproken over alle Joden, die bij de verkiezingen voor hervormde Joden zou den stemmen. De overheid heeft het orthodoxe tijdschriftwaarin de banvloek voorkwam in beslag genomen. De rabijn Schneider, het hoofd dier orthodoxen en afgevaardigdeis gisteren plotseling aan een beroerte overleden vermoedelijk tengevolge van het proces, dat overal groot opzien wekt en algemeen wordt goedgekeurd. HbT. Het doodvonnis van Armand en Leon Peltzer is door den Koning der Belgen in levenslange gevangenisstraf veranderd. De beide broeders zullen eerst tien jaren cellulair gevangen zitten te Leuvenen daarna overgebracht worden naar de minder strenge gevangenis te Gent. De Parijsche wijk Belle\ ille heeft eenen nieuwen vertegenwoordiger in de Kamer gekozen ter vervanging van wijlen Gam- betta, iemand van geheel tegenoverge stelde denkbeelden, Gambetta's vriend en geestverwant, Dr. Métivier, verwierf slechts 1897 stemmen tegenover den ra dicaal Sigismond Lacroixdie 3795 stem men bekwam. De Russische Staats-inkomsten hebben in 1882 ruim 42 millioen roebels meer bedragen dan in 1881, en de uitgaven waren ruim 26 millioen minder. Het stel sel van meerdere zuinigheid en overleg, waarvan de tegenwoordige Czaar een groot voorstander is, begint dus vruchten te dragen. Tot verdere stappen in die richting zullen ongetwijfeld leiden de in de jongste weken gedane nieuwe ontdekkingen om trent financieele knoeierijen van zeer hooggeplaatste beambtendie op den Czaar eenen zeer diepen indruk hebben gemaakt en waarschijnlijk tot ingrijpende veranderingen in liet personeel zullen aanleiding geven. GEMENGDE BERICHTEN. Tot gemeente-secretaris te Putten is benoemd de heer J. G. H. R. Bonhoff, te Veenendaal. De Loge „de Friesche Trouw," te Leeuwardenheeft eene som van f 600 beschikbaar gesteld ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers te Moddergat en Paesens. Te Eindhoven brak Zaterdagavond 11. een hevige brand uit in twee naa^t elkander gelegen sigarenfabriekende eene toebehoorende aan den Heer J. de Rooijen de andere aan den Heer F. Verbunt. In het benedenste gedeelte der Daarop trad hij toe op de barones en zeide: «Mevrouw, gij weet niet wat gij zegt. Het volk is nooit in staat zichzelf recht te verschaf fen. Recht wordt alleen verschaft door de «ge stelde overheden": hoezeer ik ook afkeerig ben van de onderneming van dien man toch kent de wet hem het recht toe en hij is dus in zijn recht, 't Is wat anders, of het goed was dat hij er gebruik van maakte. Ik heb hern de gevolgen voorspeld; zij zijn niet uitgebleven. Wanneer wij edellieden het beginsel ver laten dat de wet moet gehoorzaamd en gehand haafd worden, 't zij 'tons lief of leed is, dan vernietigen wij ons zeiven, want al onze privi leges, al ons prestige berust op de wet. Zonder de wet zijn wij niets." Van Oosterwoud zweeg. Mevrouw kon de waarheid niet ontkennen van wat hij gezegd hadmaar toch het deed haar genoegen dat de gehate fabrikant, zeer zeker onaange name oogenbhkken zou beleven. Op het oogen blik dacht zij niet aan de huisgezinnen, die tengevolge van deze geweldplegingen in het ongeluk zouden worden gestort. 't Was der arme vrouw, want arm was zij bij al haar rijkdom, wel eenigzins te verge ven, dat zij zich verheugde in den tegenspoed van den gehaten Beekman. Was hij toch niet de oorzaak van het nameloos leed dat haar ge troffen had, sedert den dag waarop zij het eerst zijn voornemen, om een stoomfabriek op te richten, vernam'? Haar Hugohaar eenige zoon, de trots der familie, de eenige hoop ook van zijn geslacht, hij was op dien dag uit den koepel als levenloos te huis gebracht, en slechts met groote moeite was het den geneesheer ge lukt hem in het leven terug te roepen. Het sterke, gezonde gestel had, ondersteund door goedgekozen en juist aangewende middelen, schijnbaar niet door het zenuwtoeval, dat hem getroffen had, geleden: maar toch had een ge- fabriek van Verbunl was de timmermans werkplaats van H. Kooken gevestigd. De brand had een zoo grooten omvangdat er aan blusschen geen denken viel. Alle aanwezige voorraad van tabak, sigaren en timmerhout is grootendeels vernield. Jl. Woensdagavond werden te Gronin gen twee dienstmeiden van een geacht ingezeten onaangenaam verrast door de komst van de politie ten huize van ha ren heerom een onderzoek in te stel len naar gepleegde oplichterijen ten na- deele van verscheidene manufacturiers en kooplieden in galanteriën te dier stede. Het bleek weldra, dat de politie niet ver keerd had gezien, want onder de klee- dingstukken dier beide meiden werden tal van luxe-artikelen gevonden, welke door de eigenaars herkend werden als de hunne, die op bedriegelijke wijze van bezitters waren veranderd. De beide op- lichtsters zijn reeds naar het huis van arrest overgebracht. Aangaande de opgravingen in de Akro- polis te Athene, wordt nader gemeld dat daar nog gevonden zijn Een vrouwenbeeldje; het linkergedeelte van den romp met de linkerhand van een bijzonder groot en oud beeld van Athene (Minerva)de godin voorstellende met een met bladeren versierd schild; verder den romp van eene zittende Egyp tische vrouw en verscheidene rompen van kleinere beelden, allen van zeer ouden datum. Curieus en van groot be lang voor de geschiedenis der kunst zijn echter eenige brokstukken van reliefs op preïschen steen; zij zijn in twee groe pen te verdeelendie der eerste stellen een paar slangen en een wagenmenner op diens wagen voor; die der tweede een man, welke naar het schijnt met een ander strijdt, doch beiden zijn waar schijnlijk afkomstig van denzelfden tem pel, namelijk het oude Erechtheion, dat door de Perzen vernield werd. Men schat dat het werken uit de 2e helft der 6e eeuw v. Chr. zijn. Ook nu waren op de meeste beelden kleuren te zienen op velen zijn zij nog zeer levendig. Naar wij vernemenzullen Burgemees ter en Wethouders te Doornspijkheden Woensdag den 28. Maart eene collecte houden, langs de huizen der ingezetenen, ten behoeve van de nagelatenen betrek kingen der verongelukte visschers te Mod dergat en Paesens (gemeente Oostdonge- radeel) en van die te Urk. In den vorigen zomer kon aan onder scheidene aanvragen om logies in het hotel Nunspeet niet voldaan worden zoo dat de eigenaren hebben besloten tot eene uitbreiding over te gaan en 7 nieuwe kamers alsmede een afzonderlijke koffie- en biljartzaal te bouwen. Aannemers zijn de heeren L. Mulder te Nunspeet en Kok te Harderwijkvoor de som van ruim f9,000. De blokwachter van den Ned. Rijn spoorweg, tegen wien onlangs procesver baal was opgemaakt wegens het verkoo- pen van sterken drank in zijn blokhuisje stond afgeloopen week voor de Arr.-Recht bank te Utrecht terecht. De man ont kende voor geld getapt te hebben en be- heele verandering met hem plaats gegrepen. Hij, die vroeger zoo vroolijk, zoo levendig, zoo vlug, zoo werkzaam was, was nu ernstig, stil, droomerig en lusteloos, 't Scheen of zijn ziel toen uit zijn lichaam wagetogen en door eene andere minder e'dele, vervangen. Op den koepel wilde hij geen voet meer zetten, hoe zijne ouders hem daarom verzochten, zelfs smeekten. Hij zat weken lang na zijn herstel, rustig aan het venster in de woonkamer en las in hetzelfde boek uren lang soms over de zelfde bladzijde. Kwamen er gasten, dan sloop hij naar zijne kamer. In niet stelde hij belang, De voeger geniale jongeling scheen een idioot. Verandering van omgeving werd door de geraad pleegde geneesheeren aanbevolen. Zij begrepen zijne ziekte niet, want zijn geheugen en oordeel schenen tochals zij hem ondervroegen en hij zich verwaardigde te antwoorden, niet geleden te hebben. Alzoo zonden zij hem, even als alle patiënten wier ziekte men niet kent, van de hand. Mevrouw van Oosterwoud ging met hem op reis. Naar Duitschland, naar Zwitserland, naar Italië. Zij wilde overal met hem gaan waar kans bestond tot zijn herstel. Verder dan tot Bonn bracht zy het echter niet met hem. Daar scheen, onder behandeling van een in de be handeling van zielsziekten als zeer gelukkig bekend geneesheer, de nacht die op hem drukte te worden weggenomen. Hoewel zijn vroolijkheid verdwenen was, keerde zijne belangstelling in zijne omgeving, de menschen, de natuur terug. Eerst langzaam, daarna met reuzenschreden zoodat Mevrouw van Oosterwoud zich reeds be gon te verheugen spoedig met haar herstelden zoon de terugreis te kunnen aanvaarden, toen op zekeren morgen jonker Hugo niet aan het ontbijt verscheen. Men ging hem op zijn kamer opzoeken, maar hij was daar niet. Zijn bed was onaangeroerd, nog in denzelfden toestand als den vorigen avond, maar op de tafel lag een weei'dé dal zijn bezoekers hém feliciteer den met het vrijloten van .zijn zoon en dat hij hen daarom trakteerde. Het geld dat de veldwachters hem hadden zien ontvangen, was hem door de bezoekers cadeau gemaakt, omdat hij zoo'n groot huishouden had. 't Kwam precies uit op 5 ets. het borreltje! De man beklaagde zich erg dat de spoorwegmaatschappij hem op grond van een courantenbericht had ontslagen, en de voorzitter scheen wel gaarne gezien te hebben, dat de politie, die toch al lang vermoeden op den wach ter had, reeds vroeger een der ambtena ren van het vergrijp had'kennis gegeven, aangezien daardoor toch ook ernstig ge vaar voor de veiligheid had kunnen ont staan. Het requisitoir luidde f25 boete, subs. 7 dagen celstraf. In geheel Friesland wordt op de 400 groote en kleine dorpen eene schaalcol- lecte gehouden voor de ongelukkigen te Moddergat.: De uitkomst zal ongetwijfeld bewijzenhoe algemeen het medelijden is met hun treurig lot. Bij de begrafenis van Koumoundouros eerste Minister van Griekenland waren de Koning, twee Grootvorsten en Prins Frederik van Denemarken tegenwoordig. Toen de stoet aankwam gingen de Ko ning en de Grootvorst (vader van de Ko ningin van Griekenland) naar buiten en hielden zelf de koorden van het lijkkleed van de deur der kerk tot aan de kata falk waarop het lijk geplaatst werd. De begrafenis (op Staats-kosten) heeft ongeveer 15000 N.-Drachmen vereischt, waaronder de bloemen echter niet begre pen zijn,.daar éen enkel huis voor 28000 N.-Drachmen leverde; twee dagen voor de begrafenis was er dan ook geen enkele levende of gemaakte bloem in Athene meer te krijgen en moest men zich te vreden stellen met kransen van lauwer bladen. ANTONIUS MARINUS HABES EN BERENDINA BROESE. Amersfoorti 4 Kampen 25 Maart 4883. Voorspoedig bevallen van een dochter J. J. BLOMDoets. Amersfoort 27 Maart 1883. Tot onze diepe droefheid overleed heden te Rotterdam onze geliefde Vader en Behuwdvader, de WelEd. Heer A. BERMAN, in den ouderdom van 71 jaren. E. T. BECKBerman. Ch. F. BECK. Amersfoort 24 Maart 1883. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene zullen geene uiter lijke teekenen van rouw worden gedragen. briefje kort maar krachtig: „Mama. Gij hebt de liefde in mijn hart gedood. Ik heb den eerbied voor mijn vader verloren. Bij u blijven kan ik niet langer. Ik hoopdat mijne verwijdering mij terug zal schen ken wat ik verloor, dan keer ik weder, doch ook slechts dan. God zegene u en mijn vader!" De lange, magere vrouw, die in haar leven oneindig veel meer zenuwachtigheid voorgewend dan wezenlijk last van de zenuwen gehad had, kreeg het ditmaal op de zenuwen. Zij schreef terstond naar huis en zond een bediende met den brief om dien zoo spoedig en zeker moge lijk te doen bezorgen, en zette justitie en po litie in beweging. Van Oosterwoud kwam onmid dellijk over en voegde zijne pogingen bij de hare, liet oproepingen in de nieuwsbladen plaatsen, loofde premies uit enz., maar alles te vergeefs. De jonker was spoorloos verdwenen. V. De justitie bemoeidfe zich natuurlijk ernstig met het oproer en eenige ongelukkige werklie den werden wegens feitelijk verzet tegen de politie in functie, het vernielen van werktuigen en brandstichting tot tuchthuisstraf van langer of korter duur veroordeeld. Nieuwe werktuigen werden aangevoerd en ditmaal zonder verzet in de fabriek geplaatst. De fabriekarbeiders zagen te laat de nutteloosheid en de gevolgen in van hunne onwettige handelingen, en nog in het najaar steeg de rook uit den geduchten schoor steen, kraste „de duivel" de wol dooreen, won den de assortimenten der spinmachines die tot draden, klepperden de weefspoelen de getou wen, rookte de verwketels, wentelde het volrad om zijne as en steeg gezang op uit de zalen waarin lakens en bukskins werden geappreteerd, genopt en gepakt. (Wordt Vtruoigd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2