NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BillRN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, EDELMAN EN FABRIKANT. Officiële Publicatie. F euilleton. No. 28. Zaterdag 7 April 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, SPELEN. A. J. C. KREMER. x. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden i, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland-0,076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte ■p— Advertentiën knnnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal ia rekening gebracht. i. Yooi de gymnastiek hebben we een we durven wel zeggen onbegrensden eerbied. We zijn er stellig van over tuigd, dat Jong Nederland ook binnen een halve eeuw een kloek Nederland zou zijn, indien het opkomend geslacht, van beide sexenvan de kindsheid tot den volwassen staatzich dagelijks eeni gen tyd bezig kon houden met turnen en gaarne gaven wij alle biljarten over welke onze jongelingschap zich zoo sierlijk buigt om een koninklijken caram bole te maken, voor een zeker aantal parken met gymnastiektoestellen present. Dus ook den kinderen gunnen wij gaarne die kunstmatige lichaamsoefenin gen ondanks het bezwaar van een blauwen plek misschien en een scheur in de kleeren nu en dan; in weerwil ook van de verzuchting dat de jongens er nog ondeugender door worden. „Geen muur zoo hoog of ze klauteren er op me lieve mensch 't lijken wel katten!" Toch hebben we ook wel een paar bedenkingen, volstrekt niet tegen de gymnastiekmaar wèl tegen de ma nier waarop zij somtijds wordt toegepast tegen haar algemeene verspreiding, en tegen den niet voordeeligen ruildien onze jeugd er zich voor moet getroosten. Primo. Toegegeven dat er waarheid isen veel waarheid zelfs in de bewering omtrent de hooge eischentegenwoordig aan de verstandelijke ontwikkeling ge steld en dat mendoor de langste school- door alk kan niet begrijpen hoe iemand zulk een afschuwelijken baard kan dragen,» had zij eens gezegd, doch dat schijnt bij die Duitschers mode een leelijke mode intusschen.» «Zoo kon mijn Hugo er thans hebben uitge zien,» dacht de baron toen een oogenblik bij zich zeiven, niet zonder eenige jaloerschheid op de ouders van den vreemdeling. De notaris vervolgde. aHoewel de heer Gewerbe geen fortuin heeft, heeft hij het door zijne bekwaamheid, eerlijk heid en zijn goed gedrag zoover gebracht en zich de achting van zijn patroon zoozeer ver worven dat deze hern niet alleen als deelgenoot in de zaak wilde opnemen, maar hem zelfs de hand van zijne dochter Cilia, die zich eindelijk •ioor den knappen jongen heeft laten verbidden, schenken zal." «Zoo, gaat Cilia trouwen?" riep de baron «enigszins verwonderd. «Men spreekt van eene vroegere genegenheid," antwoordde de notaris, adoch daar die liefde hopeloos was, heeft zij de verstandigste partij gekozen. Toen de jonge Beekman in Duitsch- land het fabriekwezen en den handel leerde, maakte hy daar kennis met den heer Gewerbe. Be' '-u gevoelden zich tot elkander aangetrok- tijden te breken met een half of heel uur gymnastiekhieraan kan te gemoet komen: dan vragen we: Wordt dit altijd, daar waar zij op het programma een plaats inneemt, zoo gedaan? Wij kennen voorbeeldendat rnen de jongens 's mor gens een uur vroeger laat komen orn te gymnastiseerendaarna moeten zij drie uren op de banken zitten. Zou Hïer het doel wel bereikt worden? De knapen zijnna zich eenigen tijd lichamelijk vermoeid te hebbenniet frisseher voor hun arbeid dan wanneer zij regelrecht van huis kwamenzelfs gelooven we dat zij onder deze omstandigheden de studie niet zoo lang zullen volhouden. Ook weten we, dat ergens de gymnas tiekles onmiddellijk na de schooluren wordt gegeven: zou het in dat geval niet veel beter zijn, de jongens moor huiswaarts te doen keerenvooral omdat bij velenna een schooltijd van drie urende maag haar rechten reeds weer doet gelden en de geschiktheid voor krachtsinspanning dan meer dan twijfel achtig is? Niet te lang achtereenen tusschen de les-uren, dat is voor de jongelieden de hoofdvoorwaarde om er nut van te trekken. Secundo. Op' onze gewone lagere scholen voor onvermogenden doet de gymnastiek minder nut dan haar vurigste voorstan ders meenen. Vooreerst is de hersenin spanning die er gevergd wordt betrek kelijk gering, alhoewel het bezwaar van drie uur achtereen zitten niet is weg te redeneeren. Maar wanneer men de kin deren zich een kwartier of een half uur laat „vertreden" door een of ander spel of een kleine wandeling, dan is alles weer in orde. De regelmatige bewegin gen van de gymnastiek vorderengoed uitgevoerdmeer van de spieren dan het gebrekkig gevoede lichaam kan geven; en de erkentenis dat we zulks diep be treuren is niet voldoende om de droe- ken en werden boezemvrienden. Evert kwam hier të land terug en trad in de fabriek van zijn vader. Gewerbe bezocht nog onderscheidene fabrieken in Duitschland, en was hier te land ook eenigen tijd in verschillende fabrieken werk zaam gedurende welke hij wat geld bespaarde en het Hollandsch zoo goed leerde, dat geen mensch hem voor een Duitscher zou houden. Hij is onbegrijpelijk vlug naar het schijnt. Toen hij nu op voorstel van Evert Beekman Junior als directeur in de fabriek werkzaam waswas het natuurlijk, dat hij veel bij Beekman aan huis kwam, vooral ook door zijne vriendschap met den zoon des huizes. Zoo is, naar het schijnt, de liefde langzamerhand in beider harte geslo pen," lachte de notaris, «doch ik raak geheel en al van de wijs, heer baron." «Ga maar voort,» antwoordde de baron die in de beste luim was. «Ik stel zeer veel belang in dat juffertje. Ik geloof dat mijn Hugo» hij zuchtte «tamelijk verliefd op haar geweest is, die arme jongen!» De notaris keek vreemd op. «Baron,» zeide hij, «ik zou het nooit gewaagd hebben daarvan te spreken, maar nu u daar over begint, durf ik wel zeggen dat Beekman zeer in zijn nopjes is dat Cilia eindelijk trouwen zal. Zij moet zich een paar woorden hebben laten ontvallenwaar uit hare ouders opmaakten dat zij wezenlijk zeer veel van uw zoon gehouden heeft, en dat hij de persoon was om wien zij al dien tijd ge treurd heeft.» «God zegene haar!» zeide de baron uit de volheid des harten, terwijl zijn hand te vergeefs naar zijn zakdoek zocht om een traan, die tegen wil en dank in zijne oogen opweldeaf te wis- vige reden, om welke wij bij zulke kin deren tot een hoogst bescheiden gebruik van de gymnastiek aanmanen, weg te nemen. Tertio. Denkt u eens een vergadering van duizend jongens,, die te stemmen had over de vraag: „Gymnastiek of bal slaan?" hoe zou dan de beslissing uitvallen Inderdaad, bij al wat er gedaan is om de opvoeding der jeugd te verbeteren, is het een bedenkelijk verschijnsel dat het eigenlijk „spelen" meer en meer tot de zeldzaamheden gaat behooren. Wijt dat niet aan het schoolonderwijs, noch aan het huiswerk: er schiet van beide tijd genoeg over. En nu geven we gewonnendat de gymnastiek het vrije spelen niet behoeft uit te sluitendoch waar is het, dat het beoefenen van de eerste ons veel lichter dan wenschelijk is doet heenstappen over het gemis van het laatste. Vooral voor de jongens uit den mid denstand is het in dit opzicht een slechte tijd. Waar, vragen wij u, kunnen zij eens lekkertjes ravottenop ouderwet- schen trant? De ouders zijnvooral wan neer zij in de stad wonenklein behuisd een tuin hebben zij niet, en, zoo al, dan is deze niet bestemd voor Jantjes en Heintjes bokkesprongenmaar wordt netjes afgepast in perkjes en met bloemen gevuld voor 't mooi. Owe zeggen er niets tegen, het gevoel voor natuur schoon heeft ook zijn rechtenwe constateeren alleen de gevolgen voor onze jongens. Op straat spelendaar kan geheel niets van komen: bedenkt eens, onze jongen zou da;.r in aanraking zijn met de klompendragende straatjeugd, en thuis komen met manieren en uit drukkingen die in een fatsoenlijk gezin in 't geheel niet geduld kunnen worden. Ofschoon wij nu juist niet zooveel ver schrikkelijks zien in dien omgang, kun nen we toch niet tegenspreken dat eenige schen. «Om tot de zaken terug te keeren,» begon de notaris nu weder, terwijl hij deed alsof hij niets bespeurde van de gevoeligheid van den edelman. «De heer Gewerbe zal nu in de firma worden opgenomen en dit zal eene uitbreiding der fabriek ten gevolge hebben, daar Evert Beekman Junior ook in het huwelijk zal treden met eene duitsche dame, eene freule Von Clauspruch. Men moet voor drie families meer geld verdienen, dan voor eene, en nu heeft de firma weder het oog gevestigd op uwen volmo len, het spijt mij, maar hij heeft nu bijna niets meer te doen.» De notaris zweeg. Hij was zelf een weinig verschrikt over dat gezegde. «Gij hebt gelijk, notaris,» zeide de baron, «'t is waar, de volmolen brengt mij niet meer het vierdepart op van vroeger.» «Welnu, dan hebt ge nu gelegenheid hem goed te verkoopen. De heer Gewerbe wenschte hem gaarne te hebben, vooral wegens de lig ging. Als u er wat grond bij wildet afstaan zou hij daar een huis bouwen en er gaan wonen." «Had ik dien ongelukkigen molen vroeger maar afgestaan,» antwoordde de baron op treu- rigen toon: «Ware ik toen maar meester ge weest over mijn misnoegen, een ongeluk dat mij nu alle levensvreugd beneemt, mij en de barones, zou dan allicht niet gebeurd zijn, maar ik was verblind, ik haatte alle kooplieden en industrieelen; te laat vielen mij de schillen van de oogen.» De baron zweeg een oogenblik, als belette de smart hem te spreken. De notaris, die diep medelijden met den edelman gevoelde, eerbie- bezorgdheid van de zijde der ouders best te begrijpen is. De straatjeugd bezit zekere eigenaardigheden in haar handelingen en uitdrukkingen, die het raadzaam maken de verspreiding niet te bevorderen. Vergeet ook niet, dat het drukkere verkeer in onze steden het vrije spel vijandig is. Hebben we niet in Amster dam hooren voorstellen het vliegers- oplaten te verbieden omdat de paarden ei schichtig van worden En nu jade kinderen kunnen zich niet vrij bewegen waar het stadsgewoel de ruimte in be slag neemt; hun werpoefeningen zijn te midden der gevels met spiegelruiten ijselijk misplaatst De straat is niet meer het geschiktste speelterrein. Wat dan? Spelen is voor onze kinderen noodig als broodde behoefte daaraan is even groot als aan leeren. Er gaat van het vrije spel een opvoedende kracht uitdie voor de karaktervorming onmis baar is. Het spelen moet vrij zijn, maar toe zicht kan niet worden gemist, al ware het slechts om in tijds te waken tegen den verderfelijken invloed van knapen wier ruwheid tot afzondering dwingt. Met het oog op hetgeen hier is aan gevoerd wenschen we in het volgend artikel een woord te zeggen tot aanbe veling' van hetgeen naar onze meening onder de eerste behoeften moet gerekend worden voor elke gemeenteEen open baren speeltuin. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT brengt ter kennis van de be langhebbenden dat de blanco verzoek schriften tot het bekomen van jachtacten vischacten en kostelooze vergunningen opa te visschenbenevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillenalle digde zijn leed door te zwijgen, 't geen welde grootste zelfverloochening was waartoe men hern in staat kon achten. «Enfin, wat geschied is, is geschied. Gelijk gij wel begrijpt, notaris, hecht ik niet aan het bezit van den volmolen. Ik hecht aan niets meer. Wat belang heb ik nog op deze wereld dan mijne overige dagen in rust en vrede te slijten en te doen wat mijne hand vindt om te doen; om liefde te hebben voor God en mijne mede- menschen. Kon ik voor dien molen het geluk koopen mijn zoon slechts een oogenblik aan mijn hart te drukkenMaar wat zou ik daar voor niet afstaan? Geloof mijals hij terugkwam, als hij mij zeide: «Vader ik ben het, die met Cilia Beekman zal huwen,» wij,mijne vrouw en ik zouden haar met liefde als onze doch ter ontvangenhoe vijandig haar vader ons ook zijn moge.» «Cilia moet veel van den jonker gehouden hebben.» merkte de notaris op, «en ik geloof dat haar vader juist daarom u zoo vijandig is.» «God zegene haar!» zeide de baron, terwijl hij een traan wegpinkte, die zijns ondanks over zijne nog frissche wangen vloeide. «Dus ook zelfs in dat gehate huis leeft een wezen, dat zijne herinnering met liefde in eere hield zoovele jaren lang. Als het proces, wat ik thans met haar vader voer, is afgeloopen, en zij gehuwd is, zal ik naar haar toe gaan. Dan zal ik vergeving vragen voor de beleediging, die ik haar aandeed. Dat is recht! Ik zal haar verzoeken haar en haar man bij ons te komen. Ik wil vrede sluiten, ook met haar vader. Ik wil zonder vijanden uit de wereld scheiden." (Wordt Vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1