INGEZONDEN. De Amersfoortsck klastini (arak. Bunschoten. Bij de Commissie voor het ontvangen van giften ten behoeve van de nagelaten weduwen en weezen van verongelukte vissc-hers, zijn aan na- giften nog ingekomen de somma van f54,55; zoodat de giften voor het ge heel in deze gemeente beloopen f734,55. Lunteren. De collecte Zondag jl. in de Herv. Kerk gehouden ten voordeele van ile nagelaten weduwen en weezen voor Moddergat enz., heeft f28,80 op gebracht. Scherpenzeel. Vrijdagavond 30 Maart gaf de nieuwe opgerichte Tooneel- vereeniging „Ons Genoegen" hare eerste uitvoering in het schoolgebouw, alwaar een smaakvol tooneel was opgeslagen en verder het geheele gebouw ingericht als een feestzaal. Men kon er het gewone locaal bijna niet uit herkennen. Den heer J. Pool, bewerker van dat alles, komt daarvan alle eer toe, ten 7uur opende de heer Röxener Manz President, de vergadering met een gepaste toespraak. De stukken „de twee Suprises" en de „Wonderdokter", werden afgewisseld door pianomuziek, Hink uitgevoerd. De dames zoowel als de heeren toonden dat ze hunne rollen begrepen en goed bestu deerd haddenen speelden zeer gemak kelijk. De comische zangstukjes van den heer Eikensluiters overtroffen aller ver wachting; de muziek er bij was onver beterlijk, zoodat hij de lachspieren ge ducht in beweging wist te brengen. Na afloop der werkzaamheden werden werkdagen van 's mórgens 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie verkrijg baar zijn, en maakt hen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gele gen js de bedoelde verzoekschriften be hoorlijk ingevuld, vóór den 'lOden Mei aanstaande ter voormelde plaatse inteleve- ren opdat men tijdig voorzien zij van eene acte of vergunning vdör het seizoen 1883 '84. Amersfoort, den 6 April 1883. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. Amersfoort, 7 April 1883. Zondag, 8 April'83, zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer J. H.MARONIER, predikant te Rotterdam. Nog is overgegaan aan de Rijks-Nor maalinrichting van de 2e naar de 3e klasse Leendert Stol; dit werd ons heden mede gedeeld. Door onzen geachten stadgenoot Dr. D. Burger, als zijnde oudste lid van de Remonstrantsche kerkenraad is Donder dag middag een gedenksteen gelegd aan de voor die gemeente nieuw te bouwen kerk in c]e Heerenstraat alhier. Slechts de kerkenraad was daarbij tegenwoordig en de aannemer de heer Lensing. Door Ds. Kalfl' werden eenige toepasselijke woorden gesproken. Door II.H. dilettanten die eene uitvoe ring gegeven hebben den 3en Maart 11. ten voordeele dei' algemeene armen dezer gemeente is aan den heer Burge meester afgedragen eene som van f'275 met verzoek de som te willen verdeelen onder de armbesturen der verschillende kerkgenootschappen. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen bij het bestuur der Sociëteit Amicitia om in verband met eenige jon gelui bij voldoende deelname op Donder dag avond 12 April a. s. een Strsius- avond te geven. Daar zeer zeker, deze musicale avond de laatste winter vermakelijkheid zal zijn hier ter stede, vei trouwen wij dat men door eene groote deelneming bewijs geeft prijs te stellen op de vele moeite die II.II. bestuurders der Sociëteit Amicitia zich getroosten. Den 3c", 4en en 5en April jl. werden te Utrecht geëxamineerd 16 dames voor de akte als Onderwijzeres. Hiervan ver kregen 12 dames de verlangde akte. Onder de geslaagden waren de volgende leerlingen der Rijks Normaalinrichting alhier: A. M. Elink Schuurman. L. A. Boshuizen. A. E. Groeneboom. De examens duren voort. Volgens de laatst gesloten lijsten be draagt te Amersfoort het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal 438, voor de Provinciale Staten 432 en voor den Gemeenteraad 666. de stoelen opgeruimd, èn hebben de danslustige jongelui hun hart nog eens opgehaald, zoodat het voor al de genoo- digden een recht aangename avond is geweest. De burgemeester, de heer Pool bedankte uit naam van allen, degenen die hadden medegewerkt om aan velen van Seherpenzeels ingezetenen zulk eenen genoegelijken avond te verschaffen. Daarop sloot de president de vergadering en ging elk zeer voldaan huiswaarts. BINNENLAND. HH. MM. de Koning en Koningin zijn in goeden welstand te Londen aange komen. Twintig runderen van een veehouder te Arnhem zijn door den district-veearts lijdende verklaard aan tongblaar. In Overijsel en Gelderland worden tegenwoordig, tegen zeer hooge prijzen, veel beste werkpaarden voor het buiten land opgekocht, Men biedt tot f 700 voor één paard. Met de elftvangst gaat het nog slecht. Maandag waren aan het Kralingscheveer een 6-tal van die visschen ter markt. Betreffende den moord welke te Go- rinchem heeft plaats gehad meldt de N. G. Crl het volgende: In de Pompstraat te Gorkum woonde de meer dan 80-jarige heer P. Monshou- wer met zijn en hare zuster. Schuin tegenover zijn woning in de Nieuwstad had zich sedert eenige tijd zekere 11. de Koning gevestigddiehet vak van tui nier en warmoezier uitoefenendesteeds in geldverlegenheid scheen te verkeeren en dan ook aan den heer Monshouwer de som van f35 schuldig was. Donderdagavond, ongeveer halfacht, verliet mej. Monshouwer hare woning om De Koning tot het betalen dier som uit te noodigen en tevens daarna een brief op de post te bezorgen. Zij vertrok, doch kwam niet terug. De verwonderde huisgenooten lieten bij De Koning vragen of zij niet daar geweest was; hij ant woordde bevestigend maar voegde er bij, dat zij reeds weder vertrokken was. Eenige oogenblikken later begaf hij zich naar de woning van den heer Monshou wer en vertelde daardat de vrouw naar Kouwenberg, een kuiper aldaarwas ge gaan dat diens vrouw plotseling onge steld was geworden en zij daar eenigen tijd zou blijven, om hulp te verleenen. Inmiddels bleef hij in de woning van den heer M.waar hij met een grooten houten hamer, dien hij had medegebracht, zat te spelen. Het werd lateren de oude man werd ongerust, waarop De Koning zich aanbood naar Kouwenberg te gaan nit aanbod werd aangenomen, hij nam een doek mede, dien hij in de gracht heeft geworpenbleef eenigen tijd weg en keerde terug met de tijding, dat Z1J nog wel eenigen tijd zou wegblijven, daar mej. Kouwenberg haar niet wilde laten gaan. De heer Monshouwer had zich in middels ter rust begevenen De Koning drong er op aandat ook de zuster te bed zou gaanhij zou wel bij den heel' Monshouwer blijven. Gelukkig voor dien ouden man dat de zuster niet weg wilde, wellicht of liever zeer waarschijnlijk IS daardoor een nog grooter gruwelstuk verhinderd. Er zijn ten minste gronden, om te veronderstellen, dat hij met mis dadige doeleinden die woning is ingetre den. De Koning wilde niet heengaan, hoe dringend men hem daartoe uitnoodigde. Toen het 's morgens zes uur was gewor den, verliet hij de woning en te halfacht ging hij op de boot van Fop Smit. naar Dordrecht. Nadat men echter 's morgens een be richt naar Kouwenberg had gezonden, bemerkte men, dat De Koning hun alles had voorgelogen en men vermoedde een misdaad of een ongeluk. De politie werd gewaarschuwd en de kantonrechter was met de politie al spoedig op de plaats aanwezig. De woning van De Koning trad men binnen zijn vrouw was reeds sedert eenigen dagen in Utrecht en naar men overal sporen van bloedzoo wel op den vloer der keuken als op den muur en aan de tuindeur zag, begreep men, dat do oplossing van het raadsel nabij was. De tuin werd onderzocht en in de grachten rondom den tuin gedregd. De kantonrechter echter zelf onderzocht een schuur, die aan de woning verbon den is en waar sporen van een gesleept voorwerp op de steenen zijn aandacht trokken en in een donker hok zag hij het slachtoffer onder een jas liggen. Nad t door den gemeeme-geneesheer de dood was geconstateerd, werd het hok verze geld, in afwachting van de komst der justitie uit Dordrecht, De kantonrechter ging inmiddels over tot het getuigen ver hoor en daaruit bleekwat wij hierbo ven neerschreven. Des namiddags kwamen de rechter commissaris en substituut-officier van ju stitie uit Dordrechtwaarna des avonds, in tegenwoordigheid van gemelde heeren en den commissaris van politie, de lijk schouwing plaats hadde brief werd on geopend bij de verslagene gevondenuit het visum repertum bleek verder nog dat de moordenanr haar zes dolksteken heeft toegebrachtwaarvan twee tot een diepte van 15 cM. in de rechterarm zijn ingedrongen. De dolk is in de woning teruggevonden. Op het hoofd werd een schedelbreuk geconstateerdwaarschijn lijk door een slag met een gewicht of met een houten hamer veroorzaaktter wijl de ellendeling een vinger geheel heeft verbrijzeld om een gouden ringetje mach tig te worden. Eenig gelddat zij in haar beursje had, had hij meegenomen. Nader meldt men Door den commissaris van politie te Garinchem werd Zaterdagmorgen vroeg bij den vader van H. de Koning, in be slag genomen een brief, met het postmerk den Haag, toen juist ontvangen, en in welken brief H. deK. zijn vader met het door hem bedrevene bekend maaktetoe zending van geld verzocht en zijn verblijf opgaf. Dientengevolge werd door geroemden ambtenaar onmiddellijk naar de politie alhier geseind, met de noodige opgaven en werd H. de K. gearresteerd. GEMENGDE BERICHTEN. Zondagochtend heeft in een woning in de Groenelaan te Schiedam een brutale diefstal plaats gehad. Terwijl de bewo ners uit waren en twee kinderen nog te bed lagen, is er een man binnengekomen die, ten aanschouvve van de kinderen, die niet durfden roepen, een kast heeft opengemaakt en daaruit f 10 ontvreemd. De lucifersfabriek van de heeren Ga briels Geelen Co., te Roermond, is een prooi der vlammen geworden. In de nabijheid van Namen is een vrouw uit een in volle vaart zijnde trein ge sprongen, met het doel om zich op deze wijze van het leven te berooven. Zwaar gewond werd zij opgenomen. De N. R. C. verneemt dat de firma Bec- quer Co (Bredius) te Bergen op Zoom, in staat van faillissement verklaard is. Een 30jarig heer uit Kalisch, die on geveer 80000 roebels had geërfd, reisde er dezer dagen mede naar Monaco om zijn geluk te beproeven. Hij verloor echter alles en eindigde met zich dood te schieten De zoon van Vanderbilt te New-York gaf dezer dagen in zijn nieuwe woning een gemaskerd bal, waarop eenige dui zenden gasten wai en genoodigd. De kos ten van het bal bedroegen ongeveer 240.000 gulden. In Japan worden de lijken verbrand tegen betaling van slechts twee gulden en tien cent. In 1882 hebben daar 9000 lijkverbrandingen plaats gehad. Te Weenen heeft zich een 68jarig gepensioneerd majoor, waarschijnlijk ten gevolge van een smartelijk lichamelijk lijden, doodgeschoten en daarbij een zeld zame wilskracht aan den dag gelegd. Toen men de gesloten kamer met geweld open de, vond inen den majoor in een plas bloed liggen, een revolver met zes loopen krampachtig in de hand houdende, en waarmede hij niet minder dan vijf kogels op zich had afgeschoten. Bij een genees kundig onderzoek bleek, dat hij eerst drie schoten op de linkerborst had gelost, die echter niet doodelijk waren. Toen had de majoor den revolver tegen het voorhoofd gelegd en zich tussclien de oogen en de neus een kogel door het hoofd gejaagd. Ook deze kogel trof het doel niet en eerst het vijfde schot, tegen een der sla pen, had den dood tengevolge. De groote Amersfoortsche belasting rade zal gehouden worden op den I5en Mei 1883 in het Christiaanspark, 's na middags ten één ure. OPSTELLING. 1°. Het Corps belastingschuldigen met de Kootwijker harmonie muziek aan het hoofdzal worden opgesteld met het front naar de zes nieuw gebouwde villa's in het Christiaansparkde rech tervleugel steunende tegen het vijfde molsgat van af paal Numero zes «Bouw terrein te koop.» 2». De verschillende Commissiën van Amersfoortsche vooruitgang en indus trie naar volgorde der dagteekening van hun bestaan; alsmede eenige deputatiën van elders als: a. Het bestuur der Amersfoortsche zalm- kweekerij met banier waarop eene photografie, voorstellende den Soester- weg bij regen. b. De Commissie voop de Amersfoortsche electrische verlichting in Je Bergstraat, YVolfsteeg en Leeuwenkuil met banier, waarop eene photografie voorstellende de petroleum lantaarn «eigen hulp» geplaatst voor de huizen van'den Heer van den Berg. c. Het bestuur der Amersfoortsche tele- phon maatschappij. d. De Commissie voor de asphaltbestra- ting van de ZuidsingelSt. Jorisstraat, Molenstraat en Breedesi:raat rnet ba nier, waarop eene phorografie voor stellende de verwonding van Jonkheer de Vitello de Marcelli aan de puntige keijen op de Zuidsingel. e. Het Bestuur der Amersfoortsche ver- eeniging tot afschaffing van openbare dronkenschap in de stadsplantsoenen op Maandag, met banier, waarop eene photografie voorstellende de wan hopige poging van twee dronken ta pijtwevers die een kastanjeboom in het plantsoen trachten omver te loo pen. f. H H. Commissarissen de" Amersfoort sche fabriek van Smy-na tapijten, met stoomvermogen. g. Het dagelijksch Bestuur der gemeente Slijkerdain, rnet den aanvang van 1884 een Hoofdelijken omslag wil lende invoeren en daarbij de grond slagen willende volgen der Amers foortsche Plaatselijke directe belasting, als de onbillijkste en meest drukkende voor niet gefortuneerde ingezetenen. h. Het personeel der Stadwerkers onder speciaal komrnando van den stadsar chitect, zullende ten einde het getal zes te completeerenvoor deze parade, twee stadswerkers te Utrecht worden geleend. 3«, De deputatie van ingezetenen die ten gevolge der treurige grondslagen geen cent-hoofdelijken omslag betalen en bestaan zal uit eigenaren van meer dan zes tot en met vijf en twintig huizen, alsmede uit gefortuneerde ingezetenen die bij Moeder of Zuster uit de pot van Egypte mede eten waaronder één met f3000 's jaarlijks inkomen één met een Rijkstractement van f1500,enz. enz. en voor welke Heeren zal gedefileerd wordendeze deputatie zal worden opgesteld ter hoogte van de ophaalbrug over de Luntersche beek met het front naar het Amersfoortsche belasting Corps. De banier der deputatie zal bestaan uit een blauw veld waarop met zil veren letters «Leve de onbillijke grond slagen van den Amersfoortschen Hoof delijken omslag,» verder zal deze eene photografie bevattenvoorstellende de woning van Henri van Nikkeren, bijgenaamd Hent Riest, grondeigenaar en eigenaar van circa twintig huizen, volgens Amersfoortsche regeling vrij van Hoofdelijken omslag. De Heeren dezer deputatie zullen zoodra voor hun gedefileerd wordt, en gedurende het defileeren den rech terhand aan hunne nemen brengen, neuzen en leelijke gezichten trekken alsmede om de twee seconden geza menlijk met luider stern uitroepen: «Buiten Schot waartoe zij eenige dagen te voren de leelijke gezichten zullen overnemen die dagelijks in de avertuurwinkel getrokken worden. INDEELING, STERKTE enz. Het muziekcorps der Kootwijker har monie ter sterkte van zestig manzal gezeten op witte muilezel, zich aan iiet hoofd der belasting parade plaatsen. De Zebrahengst Cayliarogolo zal door den Kapelmeester Würstdorff worden be reden zijnde deze hiertoe gratis afgestaan door den Heer Hammeiburg vrachtrijder van Nijkerk op Amersfoort. De Kapelmeester zal zorgdragen voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2