BIJVOEGSEL t ADVERTENTIEN L umiN Holloway's Pillen HUGH VAN DITMAR IT IA si NIEUWE AMERSFOORTSGHE COURANT A. F. MARLE'. 119 IU1SCB1FHI VI» Waarborgkapitaal 33 noen. A. HERSCHEL Bz. en H. E. VAN SWEDEn. van 14- April 1883. Hulpbank te Amersfoort. BREUKEN. Algem. Advertentie-Bureau Hoofdkantoor: ROTTERDAM. Filiaal: AMSTERDAM. TARIEVEN GRATIS. Fransche Maatschappij van Verzekering tegen ongelukken. Gevestigd te PARIJS, Rue le Peletier 8. Directeur Mr. DELPON DE VISSEC. Inspecteur voor Nederland de Heer P. L. LASEUR, Amsterdam. Behoorende bij de BINNENLAND. Een der nieuwste locomotieven op den Hollandschen IJzeren Spoorweg heeft den naam gekregen van Hugo de Groot. De heer Dr. Jorissenprocureur-gene raal van Transvaal logeert thans met zijne familie in het Hotel Pays Bas, te Utrecht. Dinsdag had een bedevaart plaats naar de Nieuwe Kerk te Delft, oin het graf van den grooten Hugo de Groot te zien en dat met kransen te versieren. In 't Nc orden des lands hebben vele landboawe s, den vorigen herfst, proeven genomen met het inkuilen van groenvoe- dez voor het vee. Bijna zonder uitzonde ring zijn ze goed geslaagd, en aan eene herhaling op grootere schaal kan niet getwijfeld worden. De handel in kievitseieren op Texel die de vorige jaren ruim f5000 uitvoer opleverde, is thans in vollen gang. De concurrentie onder de talrijke opkoopers is zeer groot, zoodat zelfs nu nog 18 a 20 cent voor een ei wordt betaald. Het gevolg van dat alles isdat aan de vogeltjes bijna geen rust wordt gegund en geheele troepen eierenzoekers door de weiden en velden zwerven. De kie vitten hebben door dit alns nog meer te lijden dan door het gure weer van Maart. Gelukkig dat na 5 Mei het op rapen en vervoeren van kievitseieren bij de wet verboden is. De wonderen zijn de wereld nog niet uit, dat bewijst de benoeming van een juffrouw, te Haarlem woonachtig, tot makelaar in roerende goederen. Z. M. de Koning heeft te Londen een bezoek^ebracht aan het atelier van den schilder Koekoek. Zondag bezoeken HH. MM. de Hol- landsche kerk. Dr. J. Steyn ParvéInspecteur van het middelbaar onderwijs, is overleden. Op den dag der opening van de ten toonstelling te Amsterdam zal, volgens besluit van den Gemeenteraadgeen beurs worden gehouden. Op den avond van 1 Mei zal van ge meentewege aan alle werkliedendie op het tentoonstellingsterrein zijn bezig ge weest, een feest worden aangeboden in het Paleis voor Volksvlijt. BUITENLAND. Als een staaltje, dat men Garnbet- ta's nagedachtenis in eere houdt, kan dienendat op de eerste lijstom voor hem een standbeeld op te richtenvoor 59,604 francs is ingeschreven. Uit Chattam zijn 400 militairen aan gekomen, ter versterking van het Lon- densche garnizoen. Al de schildwachten zijn in het bezit van scherpe patronen en staanna zons ondergang, met geladen geweer op post. GEMENGDE BERICHTEN In de IJselstreken werden in de laatste jaren geheele bosschen met aalbessen boomen aangelegd. De bessen werden tegen hooge prijzen opgekocht. Thans leggen zich nog veel meer landbouwers op die cultuur toe en naar men verzekert worden zij gebruikt om er „Madera" van te bereiden. Twee beambten van het telegraafkan toor in de Avenue de Frieland te Parijs zijn den 5den dezer in hechtenis genomen. Zij hadden een groot aantal groote tele grammen [dus waarvoor veel betaald was, in plaats van verzonden in de snipper- mand geworpen en het geld opgestoken, Sedert den tijd, dat men voor een be wijs van ontvangst van een telegram 10 centimes moet betalen, laten velen zich geen kwitantie meer geven en zoo bleef dus van de- verduisterde telegrammen geen spoor achter. De zaak kwam aan het licht, toen men, wegens de vele klachten aan het hoofdkantoordit bu reau streng 'iet bewaken. Onder de ver duisterde dépêches bevond zich ook een van den secretaris van het Japansche gezantschap. Deze was van groot gewicht en had 233 francs gekost. In de volgende bewoordingen wekt Di Afrikaansche Patriot zijn lezers op om Amsterdamter gelegenheid der ten toonstelling met een bezoek te vereeren. „Dit is seker nou *n mooi kans vir Afrikaners wat Europa wil besoekom nou te gaan met gelegenheid van di Arn- terdamse Tentoonstelling. Dit bied 'n moo geleenheid an om kennis te maak met onse Hollanse vrinde, di veral di laatste paar jaar so veel vrindskap vir Suid-Afrika, en by name vir Transvaal betoon het. Yeral vir wynboere is di tyd ook net goed, want di Tentoonstel ling is in Mei en dus vir iemand wat wynlande, soos Frankryk, Spanje en Italië wil gaan besoekdi komt daar net in di somer, in die druiwe tyd. Mog di voorbeeld dus van ons Queenstownse vrinde wat daarheen gaan ook in di weste navolging vinde. Die oostelike provinsi roem daarop, dat daar meer onderremings gees en begeerte naar vooruitgang be staat dan in di weste. As dit werkelik di geval is, en dit lyk byna daarna, dan word di tyd vir ons westerse vrinde, om ni langer meer tevrede te wees niet wat ander voorpraat, mar om di sake self te gaan ondersoek en daarna te handel." Zaterdagavond kwamen drie personen te Parijs in een klein café en wenschten een partij billard te spelen. De eigenaar bracht de bezoekers naar de eerste ver dieping, waar het billard stond en liet hen toen eenigen tijd alleen. De bezoe kers slaagden er in de deur van een aangrenzende kamer open te breken en tevens de geldkist, die zich in dat ver trek bevond. Ma| 17.000 francs aan geld en verschillende waarden gelukte het den dieven het café te verlaten, zonder vooraf eenige achterdocht te wekken. Te Nordhorn (Pruisen op de Overijsel- sche grenzen, is bij het vergraven van een put, die voorheen geen goed water opleverde, eene petroleumbron ontdekt, die den eersten dag reeds negenhonderd liter heeft opgeleverd. Het hof van Assises te Saiiil-Gu.c. heeft zekere weduwe Delcourt tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeldomdat zij het natuurlijk kind harer dochter had laten doodhongeren, daar deze Hhn beter een man zou kunnen vinden. Aan den Sloterweg, onder Haarlem mermeer is een vrouw door een koe in den arm gebeten. Het dier nam haar vervolgens op de horens en wierp haar over een breede sloot. De toestand dei- vrouw was zoo ernstig, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Op sommige plaatsen in Spanje blijft het er nogdank zij de werkeloosheid der regeering, allertreurigst uitzien. Te Xeres b. v. neemt het aantal bedelaars met den dag toe en is de veldarbeid voor een grooi deel gestaakt. Men meent nu weder in zes gearre steerde individuen groote misdadigers gevonden te hebben, terwijl twee hunner hoofdee van geheime genootschappen zijn. 't Is treurigdat een zoo vruchtbaar land als Spanje steeds met onlusten heeft te kampen en men er te lui is den grond naar behooren te verbouwen. Een petitie op een rol papierdie een omvang had van 15% voet en door vier mannen getorst moest worden, werd deze week bij het Engelsche Lagerhuis inge diend. 'tWas een verzoekschrift tot slui ting der tapperijen op den Zondag. Zeker wel tot grooten spijt van Enge- lands eersten ministerGladstoneheeft zich diens neef te Liverpool in een koffie huis doodgeschoten. Een twist met zijne ouders moet de aanleidende oorzaak zijn geweest. De Engelsche «legers» zijn weer met een vermeerderd, n.l. «het leger der Chris tenen.» Te Mendalay (Britsch-Indiëzijn door een brand duizende huizen vernield waar onder verscheidene openbare gebouwen. Te Marseille hebben eenige duizenden werklieden het werk geslaakt. Het ge volg daarvan is een groote stremming in de scheepvaartbeweging. Honger is een scherp zwaard. Als deze zich doet gevoe len zal het met de werkstaking spoedig uit zijn. En zijn de werkiieden er dan beter op geworden? Te Berlijn wordt druk gesproken over voorstelling der Duitsche regeering, be treffende een internationaal strafrechts verdrag tegen Nihilisten van allerlei soort. Twee Duitsche doctoren zullen, in 't begin der volgende ma nd, naar de Trans vaal gaan, met het doel de handels en politieke betrekkingen van Duitschland met Transvaal te bevorderen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 5 April, Oatrina, d. van Elbert Bouwman en Teuntje van Ek. Petrus, z. van Hendrikus Voskuilen en Anna Verheulen. 6 April, Stephanus, z. van Pieter Bouw en -Mijntje van Daal. Jan, z. van Jan Kok en Rijntje van de Beek. Hendrika Maria, d. van Arnoldus van Doornik en Antonia de Vos. 7 AprilThomasz. van Gerrit Marinus Gouw en Cornelia Buijs. Paulus Jacobus Thomas, z. van Gerardus Dieges en Geertruida Nieuw- boer. Theodorus Johannes, z. van Hermanus de Groen en Martina Isabella Maria Passtoors. 8 April, Willem Henri Antoon, z. van Wil lem Stork en Joh nna Christina Ennega. Johannes Cornelis, z. van Johannes Cornelis van Mourik en Christina van Daal. 9 April, Antonius, z. van Gerrit Goorhuis en Elisabetha Lcenards. 10 April, Willem, z. van Willem Los en Cornelia Tetenburg. 11 April, Her man, z. van Hendrika Maria de Metter. Ondertrouwd: 6 April, Theodorus Vreeswijk en Wilhelmina Everarda van den Huijzen. 12 April, Dirk Voskuil en Mina Verschuur. Gehuwd: 11 April, Stephanus van den Uit hoorn en Cornelia van Goor. Overleden: 5 April, Gijsbertus de Vette, 78 j. wedr. van Philippina Walter van Latum. 6 April, Maria Kathagen, 68 j. wed. van Johan nes Arnoldus Rijks. Aukje Duif, 2 m. 8 April, Maria Mannesse, 53 j. echtg. van Gijs bertus Zeggelaar. Geertruida van Surksuin, 17 m. 9 April, Maatje van Diemen, 8*2 j. wed van Peter van der Heul. 10 Aptil, Peter Jacobus Hubertus van Montfort. 7 m. Soest. Geboren: 24 Maart, Petronella, d. van Wil lem van den Bremert en Jannetje Keizer. Petronella, d. van Martinus van Herwaardenen Keeltje Bos. 23 Maart, Gerritje, d. van Ger- ritje van Rouwendaal. 30 Maart, Adrianus, z. van Johannes van den Bremer en Rijkje Sta lenhoef. 2 April, Arie, z. van Gerrit Wouters en Hendrika Mollevanger. 4 April, Petrus, z. van Gijsbertus Dorresteijn en Maria Westhoff. 6 April, Evert, z. van Nicolaas van Slegten- horst en Rijkje Angenis Verkerk. 7 April, Hillegonda, d. van Fransje Wijn0" °>i Helena Broek. Gerrit, z. van Johannes Willem Smits en Catharina Lafebrc. Ondertrouwd: 30 Maart, Wouter Elschot en Maria van Tulpenbeide van Soest. Gehuwd: 3l Maart, Johannes Masteling en C.i-.aida Kuijer, wed. van Jan Dijkman, beide van Soest. Gerrit Veldhuizen van Baarn, en Clara de Zoete van Soest. Overleden: 29 Maart, Berendina Wilhelmina de Ruig, oud 1 maand. 31 Maart, Margare- tha de Bruin, oud 2 maanden. 2 April, Jan de Ruig, oud 4 jaar. Hoogland. Geboren: 6 April, z. van Jan van Westerlaak en Cicilia Aleida Schoonderbeek. 11 April, d. van Gerardus Hendrik en Maria Tolboom. Woudenberg. Geboren: 5 April, Hendrikus, z. van Gerrit Roelofsen en Errisje van Davelaar. Getrouwd: 7 April, Teunis Lagerweij, 37 j. en Aaltje Dorrestein, 42 j. Overleden: 8 April, Elizabeth van Bruggen 15 maanden. 9 April, Gerrit van Maanen geh. met Jannigje Dorrestein, 75 j. 8 April, Een levenl. aangeg. kind vr. gesl. van Elbert van Asselt en Maatje Rijksen. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 16. APRIL aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. NAAR DE VOLGORDE DER MAANDE; aangegeven en toegelicht me een aanbevelend woord van den heep. Prijs 25 Cent. Te bekomen in iederen boekwinki of bij den Uitgever J. KUIKEN Jz. t« St. Anna-Parochie. 1 m\ zijn het beste geneesmiddel ter wereU: voor van streek geraakte lever, gal e slechte spijsvertering. De wonderlijk kracht van dit heilzame middel en goed resultatenverkregen bij patiënten dit aan gemelde kwalen leden, zouden onge looflijk schijnen, waren zij niet bevestigd geworden door de tallooze genezingen er j door bewerkstelligd en door het besten dige voordeel uit hun gebruik getrokl Deze onwaardeerbare Pillen verzachten en versterken het zenuwstelselzuiveren liet bloed, regelen de afzonderingen en I versterken het gestel. De kwaal vliegt voor hen weg. Zij zijn geheel samengesteld uit uittrekselen van planten onvermengd met het eene of andere mineraalachtige' of schadelijke bestanddeel. Zij kunnei daarom gerust en volkomen veilig gebruikt worden voor zwakke vrouwen en jonge kinderen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0,80 e 1,80f 3—, 6,75, 13,50, ƒ20,50 zijn op fronco aanvragen a contant te bekomen bij alle Apothekers in Nederland, alsmede in Holloway's Etablissement te Londen 78, New Oxford Street. Volkomen genezing dooi- de Bandage. Régulateur van Br.Waersegers, gebreveteerd Breukmeester der Hospita len Commandeur en Ridder van ver schillende Orden. Groenplaats, 35 te ANTWERPEN. voor BIT BI.AB worden aangenomen en accuraat bezorgd door het: Contractanten met verschil- i lende Binnen- en Buiten- I landscke Couranten. PLAATSING VAN ADVERTENTIEN IN ALLE BLADEN DER WERELD. Proef-Advertentiën worden op verlan gen by elke prijsopgave kosteloos vervaardigd. WAARBORGKAPITAAL 12 MILLIOESf. Hoofdagenten te AilER&i OORT de Heeren Snelpersdruk van SLOTHOUWER Co.te Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 5