NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR T, IERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, DE POKINENTING F euilleton. No. 33. Woensdag 25 April 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. door LOBÉ. in. 4MERSF00RTSCRE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer d 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Reeds geruimen tijd liep in de finan- ciëele wereld van Frankrijk het gerucht, dat de Regeering van plan was over te gaan tot de conversie van een deel der staatsschuld in een fonds op lageren ren tevoet. Officieus werd het wel dikwijls tegengesproken, doch de verwachtingen ter Beurze richtten zich steeds op dat zelfde punt, en het voortduren der on zekerheid dreigde een belemmering te zullen worden voor den fondsenhandel. Thans is aan allen twijfel een einde gemaakt: verleden Donderdag werd de Fransche Kamer van afgevaardigden, ter stond bij de hervatting der zittingen, in kennis gesteld met een ontwerp, waarbij bepaald wordt dat de rente van de be staande 5percents-leeningen met een half percent zal worden verminderd. Houders van effecten, die in deze reductie niet wenschen te berusten, kunnen hun fond sen a pari afgelost krijgenvoor elke 5 francs rente, door hen genoten, ontvan- ren zij 100 francs kapitaal terug tegen intrekking van hun effecten. Wie tien dagen na het decreet geen aflossing heeft aangevraagd, zal geacht worden de con versie aan te nemen. In de aanvragen tot aflossing zal voorzien worden door de uitgifte op de wijze welke het best met de belangen der schatkist strookt van een nieuwe 4!/2 percents-leening tot het bedrag dier aanvragen. Op verzoek des Ministers werd het ontwerp naar een commissie gezondenwelker leden Vrij dag werden benoemd. Zij bestaat uit NAAR HET DuiTSCH van Fr. GEBSTACKER. Dat verlengde den weg en Forbach zag tel kens met angst op zijn horloge. Maar aan de zaak was niets te veranderen; hij moest zijn geduld maar wat oefenen, en eindelijk traden zij toch het huis binnen, waar hij gelukkig niet meer bevreesd behoefde te zijr. dat hij een van zijne talrijke vrienden of bekenden zou ontmoe ten die zich over zijn «huisvaderlijke plichten» konden amuseeren. Het huis dat de stadsgeneesheer Baumann voor de inenting had ingericht was een ouder- wetsch gebouw met eene nauwe steenen wen teltrap, die naar de eerste verdieping voerde; daar moest men dan eene ruime, luchtige zaal binnengaan, en Forbach bemerkte tot zijnen niet geringen schrik dat daar reeds een groot aantal oude en jonge dames en dienstmeisjes, die meest allen een klein kind op de armen droegen, zaten te wachten, zoodat de zitting dus van zeer langen duur beloofde te zijn. Hij keek dan ook ongemerkt op zijn horloge dat reeds elf uur aanwees. Er bestond nog eenige hoop dat hij juist bij tijds bij Rörichs zou kun nen zijn maar dan moesten de vóór hem geko- 11 leden, waarvan 7 voor den maatre gel zijn gestemd. Slechts één der leden wil van geen conversie iets wetende drie overige, waaronder de voorzitter dei- commissie, Allain-Targé, onder Gambetta minister van financiën, zouden liever con versie willen in 3-percents-rente, doch zijn niet beslist tegen het Regeerings- voorstel. Het is dus zeer waarschijnlijk dat de zaak haar beslag krijgt. Frank rijk zal door dien maatregel een intrest besparing hebben van, meenen we, 35 millioen francs per jaar, en in de fi- nanciëele omstandigheden waaronder de Republiek thans verkeert, is dat lang geen onverschillige zaak. Die minder schitterende toestand dei- geldmiddelen vloeit wel deels voort uit geringer opbrengst d; n vroeger van de middelen, maar hoofdzakelijk uit de kost bare expeditiën, door Frankrijk in de laatste jaren ondernomen tot bevestiging of uitbreiding van zijn koloniaal bezit. Nu weder wordt die naar Tonkin gereed gemaakt. Tunis ligt nog versch in het geheugen, terwijl de Congo en Ma dagascar nog moeielijkheden genoeg kun nen opleveren. Van sommige zijden wordt de Regeering ernstig gewaarschuwd tegen de gevolgen barer koloniale poli tiek, die er toe kan leiden Frankrijks eenigen bondgenootEngelandte ont stemmen. De oud-minister van financiën Léon Say is sterk tegen het conversieplan en zal het in den Senaat bestrijden. Men zegt dat er op dat punt in den minister raad géén eenstemmigheid heerschte ten slotte moesten de leden van het ka binet hun eerewoord gevendat zij Ti- rard niet in den steek zouden laten. Spotters voegen er bij dat van den mi nister van Oorlog Thibaudin, den beken den woordbreker uit den Fransch-Duit- schen oorlog, bovendien een geldelijke borgstelling werd verlangd. De dynamiet-vrees, die bij eenigen van menen zeer gauw geholpen worden, en als hij niet om 12 uur op zijn gewone plaats wasvoelde hij zich altijd den geheelen dag van streek. Zijne aangeborene goedhartigheid belette hem echter om zich van zijne dienst te ontslaanhij kon toch zijne kleine Liesje Erich niet als een ontrouwen cavalier in den steek laten, en moest zich dus maar in de zaak schikken. Een ding stelde hem toch een weinig gerust, het meisje kreeg namelijk bij het binnenkomen een bewijs, om de volgorde te onthouden en zij konden dus niet overgeslagen worden. Hij trooste zich dus ook maar met de gedachte dat er aan alles op de wereld, zelfs aan eene inenting, een einde komt. Mevrouw Erich zag dadelijk bij het binnen treden in de zaal eene kennis met wie zij een gesprek aanknoopte, (de inenting had in de aangrenzende kamer plaats) en Forbach had dus den tijd om zijne omgeving goed op te ne men. De helft der kinderen huilde en de kin dermeisjes maakte daarbijom hen stil te krij gen nog veel meer leven als de kleine schreeu wertjes zelf. Er was dus zulk een oorverdoovend geraas in de zaal dat men de stem van den man die de nommers kwam oproepen, nauwe lijks verstaan kon. Forbach vond nog het intressantste van alles om naar de dames te zien die zich onder deze Chaos van geluiden met elkander onderhielden en elkaar de woorden zoo hard moesten toe schreeuwen alsof ze allen doof waren. Riekje van de jonge Mevrouw Erich deed te vergeefsche pogingen om het kind in slaap te sussen, en Èlise deelde in den aanvang hare opmerkzaamheid tusschen de vriendin en haar «schatje,» dat zich hier naar het scheen genood- onze Britsche overburen tot een beden kelijke hoogte is gestegen, wordt door anderen weer tot een onderwerp van onzes inziens niet zeer fijne aardigheden gemaakt. De redactie van de »Times" heeft men er nu al ten tweeden male laten inloopenonlangs werd getelegra feerd dat in hadr bureaux een doos werd gevondenmet kruit gevuld, doch geluk kig verwijderd zonder schade te veroor zaken, - terwijl later werd bericht dat er maar papiersnippers in waren. De heeren fenians zijn en blijven niettemin gevaarlijke broedersop het eind der vorige week werd bericht dat het parle mentsgebouw te Québec in Canada (Britsch Noord-Amerika) geheel door brand is vernield, en dat het hun werk was. De tweede aangeklaagde in het Du- blinsche moord-proces, Curley, werd door de jury, vooral op grond van de aanwij zingen van den medeplichtige en verklik ker Carey, schuldig verklaard en tei dood veroordeeld. In een vrij lange redevoe ring hield hij staande dat hij wel 12 jaar geleden op 22jarigen leeftijd, tot de fenians is toegetreden en sedert dien ijverig voor de vereeniging heeft gewerkt, maar noch rechtstreeks, nocli zijdelings deel heeft gehad in den moord van de heeren Cavendish en Burke. De derde beschuldigde heet Kellyomtrent hein zijn de gezworenen het niet eens kunnen worden, zoodat zijn proces nogmaals, jen voor een nieuwe jury, zal worden gevoerd. Het Lagerhuis nam de voordracht tot het toekennen van eere-jaargelden aan de loids Wolseley en Alcester (Seymour) aan met 178 tegen 55 stemmen. Het ontwerp, door Gladstone zelf verdedigd, werd bestreden door den radicaal La- bouchère, den vriend van Bradlaugh, op grond dat de diensten, door beide lords in Egypte bewezen, een zoo aanzienlijke belooning niet wettigden. De Ieren stem den met de minderheid. zaakt zag haar stemmetje ook eens te laten hooien. Verder merkte Forbach een zeer gemengd gezelschap op. In de algeineene angst, die de epidemie in de Stad veroorzaakte was ieder toegestroomd om zich te laten inenten voorname dames en arme vrouwen met hunne kinderen, en de stads geneesheer kon nu geen onderscheid maken want daar zou het volk. tegen op gekomen zijn. Alle menschen die kwamen weiden toegelaten en een gemengder gezelschap liet zich dan ook moeiehjk denken. Daar zaten bijvoorbeeld naast elkaar op de zelfde baak de kapiteinsvrouw van Bernstein en de sergeantsvrouw Puster; naast de rijke ban kiersvrouw Meijer zaten waschvrouwen en werk sters en ieder moest geduldig blijven zitten tot zij hun nomtner hoorden afroepen en er zoo doende een einde aan hun wachten gemaakt werd. Het eenige wat Forbach geruststelde was, dat de stadsgeneesheer rnet den meesten spoed voortwerkte. Er bevonden zich telkens drie huisgezinnen in zijne kamer waarvan het eene ingeënt werd, terwijl het andere zich daartoe voorbereidde en het derde na de inenting zich gereed maakte om te vertrekken. Hij liet zich door niets sto ren, beantwoordde geen enkele vraag van de zorgvolle moeders; in één woord hij was met hart en ziel bij de zaak, en ging daardoor zoo snel vooruit. Forbach was in de stad te goed bekend om niet spoedig door eene menigte kennissen op gemerkt te worden. «Ei, zie eens aan, daar is mijnheer de doc- Op het Parlenientsplein te Londen werd, met redevoeringen van de hoofd mannen der conservatieve partijSir Stafford Northcote en den Markies van Salisbury, het standbeeld onthuld van wijlen den premier van het vorig mini sterie, lord Beaconsfield. Na de beweging, in het leven geroe pen door de Keizerlijke Boodschap aan den Duitschen Rijksdag, zijn de leden zeer kalm overgegaan tot de beraadsla ging over het ontwerp tot oprichting van ondersteuningskassen voor werklieden in geval van ziektehet beginsel dezer wet is door de meerderheid van den Rijks dag aangenomen. Over de Boodschap werd geen woord gesproken. Het is ook vrij zeker, dat de meerderheid gevolg zal geven aan den daarin uitgedrukten wensch tot behandeling van de begrooting voor 1884 en '85, zoodat de Rijkskanselier zich in een wezenlijke overwinning mag verheugen. Van een andere zijde is een nederlaag vrij zeker. De commissie uit den Prui- sischen Landdag namelijk, in wier han den het regeerings-voorstel tot den aan leg van een Rijn-Eems-kanaal is gesteld, concludeert tot verwerping. Een der le den, de centrum-man Schorlemer-Alst meende dat het geprojecteerde kanaal naar de haven van Emden toch niet in staat is de mededinging van Nederland te keerenzoo dit doel al te bereiken is, dan kan het alleen geschieden door annexatie van Nederland, een opmer king die met gelach werd ontvangen. De commissie besloot echter, de Regeering uit te noodigen in de aanstaande zitting een voorstel te doen tot den aanleg van een kanaal tusschen den RijnendeMid- den-Elbe, met een zijtak naar de bene- den-Eems. Paul Kruger is tot President van Trans vaal verkozen. De vredesonderhandelingen tusschen Mapoch en de Boeren zijn afge broken. tor ook,» zei een oude gerimpelde juffrouw, Simprecht genaamd die den naam had van eene groote kwaadspreekster. «Wilt de doctor zich ook laten inenten? Daar hebt u groot gelijk in ik zelf heb nog maar eens besloten om die ope ratie te ondergaan en nu verwacht ik hier nog eene vriendinhet is een gevaarlijke tijd tegen woordig.» «Wel juffrouw Simprecht het is mij zeer aangenaam u te zien. Neenik ben hier als geleider van Mevrouw Erich, en ik hoop, dat wij spoedig aan de beurt zullen zijn. «Hoe gaat het met uwe zuster?» «O, dank u, zij is zeer wel, dat wil zeg gen zij heeft eenige dagen geleden den voet verstuikt en heeft de roos in 't gezicht zoodat zij het bed moet houden.» «Wel, dat spijt mij zeer maar neem mij niet kwalijk waarde juffrouw, als ik u verlaat; ik geloof dat wij dadelijk aan de beurt zijn.» Hij maakte daarna eene diepe buiging en dankte den hemel dat hij zich zoo spoedig van dit ge sprek had kunnen afmaken. De juffrouw had namelijk ook den naam dat zij de menschen die zij aansprak, niet gauw losliet. Een paar jonge dames die juist ingeënt wa ren spraken hem ook nog aan en vroegen hem lachend of hij wegens zijne schoonheid bevreesd was voor de pokken; hij liep ook nog de burgemeestersvrouw Liebert voorbij met wie hij beleefdshalve een paar woorden moest wis selen en was blij toen hij eindelijk Elise Erich terugvond die hem aankondigde dat hun norn- mer nu spoedig volgde. ''Wordt Vervolgd.}

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1