„AJAX" Loge Jacob van Gampen. schilders- BEHANGERSVAK. ADYERTENTIËN. Buitenlandsch Overzicht. Firma Steel en van Hannrmli. Gpnastiet-en Sctaivereenipi I NADERE BERICHTEN. De rapporteur over het conversie-ont werp, de heer Naquet, concludeerde in de Maandag gehouden zitting der Tweede Kamer tot aanneming: alleen stelde de commissie voor te bepalen dat in geen tien jaren verdere rente-vermindering zou plaats hebbenin plaats van vijf zooals in de voordracht staat. De Minister van Financiën vereenigde zich met deze wij ziging. De Bonapartisten Paul de |Cas- sagnac en Haentjes bestreden het ontwerp. Het Engelsch Lagerhuis heeft een be gin gemaakt met de beraadslaging over het Wetsontwerp der Regeering ter ver vanging van den parlementairen eed door een eenvoudige verklaring voor wie zulks verlangen. De oppositie, bij monde van den oud-Minister Cross, betoogde dat deze wet niet strekt tot handhaving van gods dienstvrijheid maar alleen ten doel heeft aan erkende athéisten den weg naar het Huis te banen. Het debat wordt Donderdag voortgezet. Amersfoort, 25 April 1883. Naar wij vernemen is door de politie alhier pioces vei baal opgemaakt tegen zekere K.als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstalzijn wij wel ingelichtdan werd zij niet lang ge leden uit de gevangenis ontslagen. Wij maken onze lezers gaarne attent op achterstaande advertentie der a.s. Za terdag te geven uitvoering van „Ajax," Wie zulk eene uitvoering reeds vroeger bijwoonde, weet hoe gezellig het daar toegaat en welk een genotrijke avond hem wacht, voor dezen is dus alle aan beveling overbodig. Hen evenwel die nog nimmer zulk eene gymnastiek uitvoering bijwoondenen tevens liefhebbers van dansen zijndurven wij met een gerust geweten ten sterkste een bezoek aanra den. Daar de opgebrachte gelden ten bate komen der algemeene armen, doet men door te komen tevens een goed werk. De Tweede Kamer zal vermoedelijk worden opgeroepen om met 7 Mei a. s. hare werkzaamheden te hervatten. Ter Secretarie der gemeente Soest zijn inlichtingen te bekomen omtrent een remontoir-horloge den 15en April 1.1. on der die gemeente gevonden en door den eerlijken vinder aldaar gedeponeerd. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der maand Maart 1883. 1 Mej. W. GrasveldAmersfoort. 2 Mej. Wenteles, Amsterdam. 3 G. T. Kortbeek 4 Mej. Koolle, 5 Mej. Bolte, 6 Mej. Huis, Enkhuizen. 7 Th. v. Nijkerk, Haarlem. 8 M. Schullman, Hazerwoude. 9 H. C. v. Halle, Rotterdam. 10 v. Leuzen en Smit, 11 Mej. A. v. Roosmalen, 12 K. FrederiksScherwoude. BRIEFKAARTEN. 1 J. W. v. EssenAmsterdam. 2 Mevr. C. Schreuder, Amersfoort. 3 Mevr. Kruseman, Heinkenssum. BINNENLAND. Eindelijk een nieuw Ministeriehet is samengesteld als volgt: Binnenl. Zaken mr. J. Heemskerk Az.Buitenl. Zaken Van der Does de Willebois; Justitie Du Tour van Bellinchave; Marine Geerling, gep. vice-admiraalFinanciën Grobbée oud-hoofdinspecteur van financiënOorlog Weitzel, gep. gen. majoor; Waterstaat Van den Berghhoofd-inspeeteur bij de StaatsspoorwegenKoloniën Van Bloemen Waanders. Heden zullen die nieuw be noemden hun portefeuille aanvaarden. De onthulling van het grafteeken ter herinnering aan de slachtoffers der r mp van de Adder zal op Donderdag 5 Juli den eersten verjaardag van die ramp, te Helder plaats hebben. Uit Suriname wordt ons het volgende geschreven betreffende een hoogst belang rijke verzameling, welke van daar naar de Amsterdamsche tentoonstelling gezon den is. Een zeer belangrijke collectie voor de Koloniale Tentoonstelling, ook vooral uit een wetenschappelijk oogpunt, is den 3n dezer uit Suriname per Fransche mail naar Amsterdam vertrokken. Men dankt deze belangrijke bijdragen op ethnologisch gebied voor de tentoonstelling aan eenige belangstellende heeren in Nederlanddie het initiatief in deze zaak genomen heb ben en de kosten voor de uitvoering dra gen terwijl het bijeenbrengen en de expeditie der verzameling door de goede en ijverige zorgen van den heer Julius E. Muller hebben plaats gehad. De bezending bestaat in een verzame ling RoodhuidenBoschnegers en andere inboorlingenKarboegers en andere ge kruiste rassen die voor exemplaren van de Inlandsche oorspronkelijke en gekruiste rassen in Suriname kunnen gelden. Het heeft heel wat moeite gekost, eer men de 24 menschen, uit welke de verzame ling bestaat, had overgehaald om de reis naar Europa te maken. Boschnegers noch Roodhuiden gaan gaarne over de hun onbekende zee, en het voorgestelde reis plan viel in den beginne niet bijzonder in hun smaak. Na lange onderhandelin gen met de opperhoofden slaagde men er eindelijk in eenige liefhebbers voor den tocht te vindenen den 3n dezer scheepten dezen zich voor Amsterdam in. De leden van dit vreemde reisgezel schap zullen op het tentoonstellingster rein leven in een speciaal voor hen in gericht houten gebouwwaaraan door de heerendie de expeditie laten over komen kosten noch moeiten gespaard zijn. Zij brengen hun eigen hutten mede zooals zij in Suriname gebruikenen deze zullen in het gebouw voor hen worden in orde gemaakt. Tijdens de tentoonstel ling zullen zij hun gewone bedrijven uit oefenen, als het maken van kruiken uit leem vlechtwerk houtsnijden enz.zoo dat de bezoekers de genoemde Inlandsche volksstammen in hun gewone leven kun nen leeren kennen. Ik deel u bij dit bericht tevens eenige bijzonderheden mede, die alvast eenige nadere kennis kunnen doen maken met de werkelijk hoogst belangrijke typen in het menschdom, die men dezen zomer te Amsterdam zal kunnen aanschouwen. De gezonden Roodhuiden, behoorende tot den stam der Arrowakkenzijn de eersten van dezen volksstamdie naar Europa worden overgebracht. Zij bewo nen het binnenland van Guyana en wor den voor de oorspronkelijke bewoners van de Noordwestkust van Guyana ge houden. De Arrowakken zijn zachtzinnig en goedaardig van karakter en veel vrede lievender dan de andere Indianen, die men in Guyana aantreft. Zij zijn eerlijk en trouw jegens elkander, zoowel als jegens vreemdelingen. Evenals de andere Roodhuiden van Amerika leiden zij een zwervend levenzij spreken een taal die geheel verschilt van die der andere stammen. Wanneer zij met elkaar een gesprek voerenziet hijdie spreektden aan gesprokene niet aan maar keert hij hem meestal den rug toe. «De honden zeg gen de Arrowakken zien elkander aan als zij met elkaar spreken.» De vrouw bewijst den man een slaafsche onderdanigheid in het algemeenzij dient hem het eten voor, maar gaat niet bij hem aanzitten. Voor ouderen van jaren wordt altijd door hen groote eerbied be toond. De vrouwen dragen snoeren koralen vast om de kuiten, die daardoor geheel mismaakt worden wat haar weinig aan trekkelijke schoonheid niet verhoogt. Bij de geboorte van een kind gaat de man in zijn hangmat liggen terwijl de vrouw haar werkzaamheden verricht alsof er niets bijzonders gebeurd ware. De Arrowakken tellen tot vier naar de vier vingers. V ij f wordt uitgedrukt door een handzes door een hand en vingertien door twee handenelf door twee handen en éen teen; twintig door twee handen en twee voeten of, zoo als zij zich in hun taal uitdrukken d o o r een mensch. Ten einde het tijdstip te bepalen waarop de eene of andere gebeurtenis moet plaats hebben bijv. een bijeen komst is bepaald gebruiken zij een touwwaarin evenveel knoopen zijn ge legd, als er nog dagen moeten verloopen, voor de bepaalde dag aanbreekt. Eiken morgen wordt dan éen knoop losgemaakt, tot de bepaalde dag daar is. Bij feestelijke gelegenheden beschilde ren zij het geheele lichaam met roode en zwarte kleurstof. Als de meeste Roodhuiden zijn zij hart stochtelijke liefhebbers van sterken drank en als zij dien kunnen machtig worden, dienen zij zelfs zuigelingen daarvan toe. Pogingen om hen te beschaven bleven steeds vruchteloos. Zij zijn door de Ca raïben Calibi's van welken stam in het vorige jaar een familie in den «Jardin d'acclimatation» te Parijs te zien wasvan de kustlanden verdrevenzij zullen vermoedelijk binnen niet langen tijd het lot der andere Roodhuiden on dergaan en geheel verdwijnen. De Boschjesnegers bewonen het hoog en bergachtig land der bovenrivieren in de kolonie Suriname. Zij stammen af van Afrikaansche Negerslaven, die in de vorige eeuwen van de Plantages zijn weggeloopen en tijdens het beleg der ko lonie Suriname door den Franschen ad miraal De Cassard in het jaar 1712 door hun meesters naar de bosschen werden gezondenom zich aldaar tot na het sluiten des vredes te verbergenmaar toen weigerden terug te komen. In latere jaren voegden zich daarbij telkens slaven die van de Plantages wegliepen. Meer dan een halve eeuw hebben zij de kolonie verontrusttot het Bestuur eindelijk ver plicht was vrede met hen te sluiten. Bij verdrag van het jaar 1761 werden zij als een vrij en onafhankelijk volk erkend. Hun opperhoofd moest door de Regeering worden erkend en jaarlijks moesten hem geschenken worden toegereikt, waartegen zij zich verbonden de tot hen komende slavendie zich van de plantages ver wijderden uit te leveren. Hun regeerings- vorm bestaat, behalve uit het groot op perhoofd uit een majoor en kapiteins. Bij het overlijden van het groot opper hoofd volgen niet zijn zonenmaar de eerstgeboren zoon van zijn oudste zuster hem op. Heeft hij geen zuster of heeft deze geen mannelijke afstammelingen, dan benoemd het grootopperhoofd bij zijn leven zijn opvolger. De Boschnegers zijn in hooge mate bijgeloovig en met enkele uitzonderingen afgodendienaars. In hun dorpen hebben zij priesters (Loekemans genaamd)die zij als een orakel raad plegen. Zij gelooven dat de geesten hun ner overleden ouders en voorouders kun nen blijven omzweven en weder in jong geboren kinderen overgaan. Als b.v. een grootvader sterft en kort daarna een kind wordt geborenzeggen zijdat de ziel van den grootvader in die van het kind is overgegaan. In geval van ziekte raad plegen ze de priesters. Zij gelooven niet, dat iemand een natuurlijken dood kan stervenmaar dat hij óf door de gees ten zijner voorouders, wien hij heeft mishaagdvan het leven is beroofdóf door zijn vijanden is vergiftigd. De Bosch negers zijn over het algemeen welgevormd, zwaar gespierd en veel krachtiger dan de geëmancipeerde Negers. Zij zijn ja- loerschwantrouwend en haatdragend van karakter en daarbij zeer luivooral de mannen. Tot geregelden arbeid heeft men hen nog niet kunnen bewegen. Dooi de onvermoeide pogingen der Hernhutter zendelingen zijn wel eenigen tot het Chris tendom overgegaan maar in het algemeen zijn de resultaten van den arbeid om hen te beschaven nog zeer gering. Ciar en zijn gemalin de geheele vlakte kunnen overzien. Men verwacht, dat minstens 400,000 personen aan het feest zullen deelnemen. Eten en drinken zal kosteloos aan het volk verstrekt worden uit 120 versierde goederenwaggonsdie tijdelijk in buffet ten herschapen en op een rij geschaard zullen zijn. Ieder bezoeker krijgt een aar den kruik, met het keizerlijk wapen er op, waarin hij zijn bier kan krijgen. Voorts ontvangt ieder twee vleeschpasteien, suikerwerkgedroogde vruchten en koe ken. In vier groote schouwburgtenten en een circusdoor Salarnonsky opgericht zullen voorstellingen gegeven worden, en twaalf militaire muziekkorpsen zullen zamen met 12 zangvereenigingencon certen geven in de open lucht. In het Sonolinkij park wordt aan de regimenten van de lijfwacht een afzon derlijk groot feest bereid. Prins Bismarck heeft te Potsdam een zonderlingen vijand, die, door vlijt en spaarzaamheidvan een eenvoudig met selaarsgezel een welgesteld kapitalist en eigenaar van verscheidene huizen gewor den is. In zijne voorspoedige loopbaan heeft hem sléchts één verschrikkelijke slag getroffen; zijn zoon sneuvelde na melijk in den oorlog van 1870 voor welke ramp hij den prins verantwoorde lijk heeft geacht en nog acht, en daar om heeft hij de volgende zonderlinge wraak op hem genomen: Hij is eigenaar van een stuk grond op de Potsdammer begraafplaatswaar hij na de begrafenis van zijn zoon een fraai praalgraf heeft opgericht, met een kuns tig gebeeldhouwden uil er boven op, welks kop eene sprekende gelijkenis met het gezicht van Prins Bismarck vertoontde welbekende «drie haren» niet te verge ten. Eenige jaren geleden heeft die man een huis laten bouwenmet een gebeeld houwden Bismarckskop boven elk ven ster, en de historische «drie haren» wor den door drie kanonnen voorgesteld. Nog onlangs heeft hij een huis laten bouwen met dezelfde portret-versieringenmaar ditmaal hebben drie slangen de drie ka nonnen vervangen. Voor de vele bewijzen van ba- 7 langstelling bij zijne ziekte ondervonden, yt betuigt de ondergeteekende zijnen har- telijken dank. S. VAN ROSENTHAL. In een beschaafd gezin V wordt huisvestingkost en toezicht gezocht, voor A* een LEERLING der- H. B. School alhier. Aanbiedingen v.ooral met opgaaf van voorwaarden aan het Bureau van dit Blad onder lett. D. BUITENLAND. Te Dehliin Britsch-Indiëzijnbij een aldaar gewoed hebbenden brand 2000 woningen in de asch gelegd. Von Bismarck heeft aan het Parlement verzocht om den beer Vollmarafgevaar digde, te vervolgen. Men herinnert zich dat Vollmar (die ook in Nederland lezin gen heeft gehouden) te Kiel in hechtenis werd genomenbij zijn terugkomst van het Duitsche socialisten-congres te Kopen hagen. Men verwacht in Weenen een brood- nood, daar al de bakkers voornemens zijn het werk te staken. Op Rusland's grenzen zoudennaar men zegt, verscheidene nihilisten-hoof den gearresteerd zijn, die tijdelijk in het buitenland vertoefd hadden en nu wil den terugkeeren. Telegrammen uit Egypte komende, be richten dat de veepest aldaar verschrik- j kelijk woedt. De toebereidselen voor de kroning van Czar Alexander III zijn nu in vollen gang; de Regeering legt er millioenen aan ten koste, en de rijke edellieden, burgers en kooplui wedijverenom den Keizer een schitterende ontvangst te bereiden. Op de uitgestrekte chodynski-vlakten, waar de groote volksfeesten gegeven zul len wordenverrijzen tal van kramen tenten en allerlei gebouwenwaaronder ook een keizerlijk paviljoenvanwaar de en Ondergeteekenden hebben de eer hunnen geachten stadgenooten te berichten dat zij zich alhier voor bovengenoemde vak- Jj ken hebben gevestigd. Zij vleien zich door eene civiele en soliede bediening de ach ting en het vertrouwen hunner geëerde begunstigers te zullen waardig maken. Onder minzame aanbeveling Voorloopig adres Korte Gracht A 367. Zaterdag 28 April 1883. x Openbare Uitvoering in het lokaal AMI- CITIA te Amersfoort ten voordeele der Amersfoortsclie algemeene armen. Na afloop zal er gelegenheid tot dan» sen gegeven worden. Aanvang 7 uur. ENTREÉ f 0,99. Het Bestuur. WOENSDAG 25 APRIL s' avonds om 8 uren vergadering in den 2den graad, daarna in den 3<len gr.-. Mac. bijeenkomst te 8'/i uur.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2