Articles de Luxe et i'utilité. DÉP0SIT0-KAS Utreclitsche BaiiDertenUiii de BAS Co. REISKOFFERS, REIS-N ECESSAIRES, Wandelstokken, GRANAAT OORBELLEN, Granaat Broches, INGEZONDEN. ADVERTENTIEN. ALPHOfS ANNEGARN, REISTASSEN, Buitenlandsch Overzicht. Bijkantoor Amersfoort. Langestraat F 19. Ontvangen 4818 (Staatsblad No. 12), bedreigende eene geldboete van hoogstens f 50 en eene gevangenisstraf van hoogstens drie dagen, hetzij afzonderlijk of samen genomen. En opdat niemand hiervan onwetend heid voorwendezal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoo^ gebruike- lijke plaatsen. Amersfoort, den 2. Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Verleden week heeft de telegraaf de wereld dagelijks op de hoogte gebracht van de verrichtingen van de Nationale Iersche Conventie, te Philadelphia ge houden. Gelijk men weet woonde Par- nell haar niet bij, zoo het heet om redenen van gezondheidmaar het is waarschijnlijker dat hij eerst het katje eens uit den boom heeft willen zien. In hoe verre de Conventie aan de tamelijk hoog gespannen verwachtingen heeft beant woord, zal nog nader moeten blijken de verschillende vereenigingen zonden p. m. 1200 gedelegeerden, onder welke de priesterstand zeer sterk was vertegen woordigd. In kalmte en gematigdheid bij hun redevoeringen hebben de gees telijke heeren niet uitgemunt, en de mo ties ter afkeuring van de Engelsche po litiek ten aanzien van Ierland, met wel ke de vergadering zich vereenigde, wa ren over het algemeen niet rnalsch. Toch schijnt de meer geavanceerde richting, die van de «ontplofbare zelfstandighe den,» een échec geleden te hebben, en O'Donovan Rossa, die weldra bespeurde naar welken kant men koers zette, hield zijn dynamiet-voorstellen wijselijk bin nen. Hij woonde nu de conventie slechts als reporter van zijn eigen blad bij. Onder de vrouwelijke gedelegeerden be vond zich ook ParnelPs zusterzijn moe der woonde mede een zitting bij. De inleidings-speech van Mooney was wel vol bitterheid, maar liet de dynamiet- quaestie onaangeroerd. In verschillende moties is verklaard dat Engeland de Ieren door allerlei wreede handelingen vervolgt; dat de Engelschen geen recht hebben in Ierland te blijven, en het de plicht is van alle Ieren in de geheele we reld hun landgenooten langs wettigen weg te helpen in het verkrijgen der au tonomie. Verder wordt het zoogenaamd-liberaal kabinet Gladstone veroordeeld en gepro testeerd tegen het zenden van arme Ie ren naar Amerika. Er is een nieuwe Iersche «National League» van Amerika opgericht, die met Parnells «National League» zal samenwerken een bureau voor de nieuwe vereeniging werd be noemd, er werd vastgesteld dat jaarlijks éénmaal een Comité zal bijeenkomen bestaande uit één gedelegeerde voor eiken Staat dei1 Unie en één uit Canada, en ten slotte werd de conventie voor onbe- paalden tijd verdaagd. Omtrent de Iersche processen wordt gemeld dat drie fenians, Kington, Gib- ney en Healy voor de rechtbank van cor- rectioneele politie te Dublin verschenen, onder beschuldiging van den toeleg an dere fenians te verinoorden die zich on tevreden toonden over de besluiten van het uitvoerend comité. Een der «broeders» was weer de aanbrenger. Als de heeren onder elkander willen plukharen zou men hen dan maar niet hun gang laten gaan'? De vierde aangeklaagde wegens den moord in Phcenix-parkFagon, is door de jury schuldig verklaard en werd ter dood ver oordeeld. Over den derde, Kelly, ismen het nog niet eens kunnen worden. Te Northampton werd door de politie een nitro-glycerine-fabriek ontdekt. uur had geduurd, «dat het athéisme in het Huis zal zegevierenintegendeel de toepassing van rechtvaardige begin selen is het beste middel om dat te voor komen. In elk geval moet aan den Brad- laugh-strijd een einde komen. Al die dis cussie over godsdienstige quaestie kan alleen aan den godsdienst afbreuk deen.» In het Hoogerhuis heeft Lord Derby aangetoond dat het wenschelijk is de con ventie met Transvaal te wijzigen. De «Pal Mall Gazette» zegt daaromtrent, dat de niet-olïiciëele zending van Dr. Jo- rissen bij de Engelsche Regeering met een onverwacht goeden uitslag is be kroond; het schijnt dat Lord Derby over tuigd is geworden door de argumenten van den bezadigden «Nederlander,» en dat de uiteenzetting der bedoelingen van de Ti ansvaalsche Regeering het Engelsch gouvernemert er toe geleid heeft, zich tot een wijziging der laatste conventie geneigd te toon en. «Het is niet meer dan billijk,» zegt het blad, «dat Engeland aan de Transvaal de vrijheid toekenne zichzelf te regeeren, een vrijheid die de Kaap en alle andere koloniale onder- hoorigheden van het Britsche Rijk be zitten.» De Egyptische constitutie staat op het punt afgekondigd te worden, nu uitge maakt is dal den Khedive het i echt toe komt, de Wetgevende vergadering bij decreet op te roepen of te verdagen. Tot dusver maakt het een punt van quaes tie uit of die bevoegdheid niet aan den Ministerraad behoorde. In het Pruisische Huis van Afgevaar digden is verleden week het voorstel be handeld van den heer Windthorst, be treffende het lezen der mis en het be dienen der sacramenten. De minister van eeredienst Von Gosler wees in zijn antwoord nadrukkelijk op de verzoenings gezindheid der Regeering en beriep zich op de nog gevoerd wordende onderhan delingen met den H. Stoel, die door het aanhangig voorstel zouden bemoeilijkt worden. Op de nota, die voor eenige dagen van de Curie was ontvangen, had de Rijkskanselier een antwoord in ge- eedheid gebracht, dat thans aan de Ko ninklijke goedkeuring was onderworpen. Het bevatte positieve voorstellen, die naar hij hoopte, waarschijnlijk tot een over eenstemming zouden leiden en den grond slag vormen voor verdere stappen. Een beraadslaging van zes uren volgde, aan het eind waarvan wel he* voorstel-Windt- horst werd verworpen, maar een voor stel van de conservatieven met 209 te gen '154- stemmen werd aangenomen, waarin de verwachting wordt uitgedrukt dat de Regeering, zoo spoedig de onder handelingen met Rome dit zullen gedoo- gen, tot een organieke herziening der Mei-wetten zal overgaan, in dien geest dat het opdragen dei' mis en het toedie nen der II. Sacramenten voortaan niet strafbaar zullen zijn. In parlementaire kringen beschouwt men dezen uitslag der zitting als eer persoonlijke nederlaag voor den Minister van Eeredienst, daar hij het nemen van een besluit had ontraden. Het Ooster rijksch Huis van Afgevaar digden nam met slechts drie stemmen meerderheid (470 tegen 467) de voor gestelde wijziging van de schoolwet aan. Daardoor wordt voortaan de tijd van den wettel ijken leerplicht van 8 jaar tot 6 jaar teruggebrachten bepaald dat het hoofd eener school tot het kerkgenoot schap van de meerderheid zijner leerlingen moet behooren. Tevergeefs betoogde de Duitsch-liberale minderheid dat voor deze wet, als inbreuk makende op de consti tutie een meerderheid van twee derden wordt vereischt. De discussiën leverden heftige episoden op. Amersfoort, 2 Mei 4883. De directrice der bizondere, gesubsi- diëerde school voor meisjes alhier, Me- In het Britsch Lagerhuis is men voor-1 juffrouw G. J. Mingelen, is benoemd eerst pog niet door de eeds-qu estie heentot léerares aan de bizondere, Middel de oppositie tegen het Regeerings voor stel is zeer sterk. Als krachtig strijder voor het liberaal beginsel staat de grijze Gladstone op de bres: hij toont aan dat telkens, als een stap wordt gedaan in de richting der verdraagzaamheidde godsdienstige vooroordeelen der menigte in verzet komen. Zoo is het gegaan bij de emancipatie der Katholiekenbij de erkenning van de rechten der Israëlieten. Men beweert dat het doel is athéisten den toegang tot het Huis te banen maar op welken grond zou men iemand kunnen weren indien hij den eedvoor hem een zinledige formule, verkiest uit te spreken? «Wij vreezen niet,» met deze woorden eindigde Gladstone een van zijn gespierde redevoeringen die anderhalf bare school voor meisjes te Amsterdam. Van harte wenschen wij haar geluk met een benoeming, die voor haar een' in alle opzichten aangenamen werkkring opent. Voor Amersfoort is haar heengaan een groot verlies. Met alle recht kunnen wij een woord van hulde brengen aan de vele verdien sten, die zij zich ook in Amersfoort heeft verworvenniet alleen als onderwijze res, maar ook als opvoedster der aan hare zorgen toevertrouwde jeugd. Allen, die haar hebben leeren kennen, zullen eenstemmig zijn in den lof van hare algeineene ontwikkeling, degelijke kennis en van hare bizonderen takt om de leerstof met hare leerlingen op eene aan gename en bevattelijke wijze te behan delen. Wie met haar samenwerkt, heeft de gelegenheid te waardeeren, hoe onafgebro ken hare gedachten zijn vervuld met de be langen der school, aan wier hoofd zij is ge plaatst. hoe vele moeite zij zich getroost, om de belangen er van te bevorderen. De werkkracht, die zij daarbij ont wikkelt is groot. In één woordzij leeft voor haren werkkring. De achting, die zij geniet is dan ook ten volle verdiend. Moge hare opvolgster met dezelfde on vermoeide werkzaamheid en onverdeelde toewijding arbeiden aan de groote be langen die aan hare zorg in Amersfoort waren toevertrouwd. De Kiesvereenigjng Amersfoort heeft de aftredende leden der Prov. Staten van Utrecht tot hare Candidaten herkozen. H.H. Mr. COCK BLOMHOFF, Mr. VAN PERSIJN en Mrt. DE LOUTER. In aanmerking kwamen nog H.H. v.d. WALL BAKE en Jhr. Mr. VAN SASSE v. IJS- SELT. Door de Kiesvereeniging »Baarn,» in het hoofdkiesdistrict Amersfoortzijn voor de Prov. Staten van Utrecht gesteld de hh. Mr. De Louter, Mr. van Persijn en Mr. Cock Blomhoff, aftr. leden. Door het bestuur der kiesvereeniging voor de Piov. Staten «Nederland en Oranje» te Amersfoort, zijn candidaat gesteld de hh. J. W. L. Baron van Boet- zelaar te Amersfoort en H. R. van der Flier te Baarn. Mejuffrouw Klomp, geb. Veerhuizen binnenmoeder van het St. Pieters- en Bloklands gasthuis alhier, hoopt morgen 3 Mei te herdenken haar 40jarige werk zaamheid in dat gesticht. Zondag morgen jl. werd in de Beek nabij de Heerenstraat alhier, drijvende gevonden het lijk van een manspersoon, hetwelk herkend werd als zijnde de ver mist wordende H. U., welke in den nacht van 17 April zijne woning verliet tijdens den brand op het Spui. De man is bekend als een oppassend huisvader en laat eene weduwe met 6 jeugdige kinderen na. 312c Sta»ts-loterij. TWEEDE KLASSE. Trekking van 30 April en 1 Mei. PRIJZEN VAN ƒ30. Gevallen ten kantore van den gekwa- lificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amersfoort. 40, 25, 41-, 66, 68, 87, 91, 114,448, 423, 125, 466. 167, 180, 484, 190, 193, 194, 202, 205, 211, 213, 234, 906, 911, 918, 927, 931, 934, 941, 945, 969, 978, 987, 999, 2441, 2427, 243024402443246124622463 2470, 2475, 2494, 2493, 2500, 2512, 2560, 2570, 2577, 6401. 6811, 6812, 6814, 6815, 6824, 6832, 6857, 6862, 800680168042491231913219142 49154, 49161, 49172, 49474, 19477, 49202, 19237, 19257, 19262, 19282. 19295, 19354 49420, 49440, tige schare aanwezig was. Voor het vei laten van het kerkgebouw werd den scheidenden leeraar Ps. 434 3 door de gemeente staande toegezongen. BINNENLAND. Tegen een lowoner van Katwijk aan den Rijn is eene boete van f 10 geëischt, daar hij de kerk heeft bezocht tijdens in zijn gezin de pokken heerschtenterwijl de burgemeester, in overleg met de plaat selijke gezondh iidscommissie, het noodig had geacht de ingezetenen bij circulaire te ontraden kerken te bezoekenbij aldien in hunne woning een besmettelijke ziekte heerscht. Te Katwijk aan den Rijn zijn Donder dag de eerste asperges van den kouden grond gestoken. Nabij Putten en in het Pntterbosch fop de Veluwo) heeft een boschbrand gewoed, die toegeschreven wordt aan kwaadwilligheid. Een groote uitgestrekt heid dennenbosch is verbrand. 19283, 49336, 19382 49434. 49480 49565, 19285, 49340, 19388, 49438, 19492 19573, 19514 19587, 19306, 19373, 19423, 19445. 49521 19590, Mijnheer de Redacteur. Als trouw le',er van de Nieuwe Amersf. Courant, heb ik en de overige lezers van dit bladreeds eenige malen ingezonden stukken aangetroffen over belasting pa rades en nog wat. Zoo bevat de courant van Zaterdag 28 April j.l. eenige tele grammen uit Spakenburg. Deze en de vorige stukken, blijkbaar van denzelfden inzender zijn van inhoud zoo duister, dat, behalve de schrijver, zeker niemand er iets uit wijs kan wor den. De inhoud schijnt mij toe, klink klare nonsens, die zelfs het aantrekke lijke van vermakelijk te zijn mist. Met de opname van dergelijke stukken zoude U schade doen aan den naam van uw blad. Ik geloof dat u het publiek eene dienst zoude bewijzen met de opname van dergelijke stukken te weigeren. Wil Paksalidin wijzen op de slechte grondslagen van den Amersfoortschen hoofdelijken omslag, hij vertelle dit dan in verstaanbaai Hollandsch. Met de opname hiervan zult u ver plichten VERSÉLEWEL DE WITT HAMER. Amersfoort, 28 April 1883. Wij plaatsen bovenstaand, een der na Zaterdag ingekoinene stukken omdat wij elke gedachtewisseling over verschil lende onderwei pen aan het oordeel van het publiek wenschen te onderwerpen. Wij zullen echter datgene wat men nog mocht zenden over de «Amersfoortsche belasting parade» niet meer opnemen, tenzij de inzender zijn schrijven onder teekend. Red. der 49724, 19759, 19766, 19783. Te zanten III prijzen 19325, 19374, 49426, 49469 -J9548' Ingaande 1 Mei 1883 is de rente ver- 1970° Soeding v&n a déposito gestorte gelden 1 als volgt 3'/,%. De internationale. Koloniale Wereldtentoonstelling te Amster dam werd gisteren door Z. M. de Koning geopend(later hopen we hierop terug te konten. Ds. J. P. Hasebroek, die meer dan 30 jaren het leeraarsambt bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam bekleedde, en onlangs om redenen van gezondheid eer vol emeritaat had aangevraagd, nam Zon dagmorgen in de Oude kerk afscheid van de gemeente. Het ruime kerkgebouw was letterlijk eivol, en tot zelfs de trappen van den preekstoel waren met belangstellenden bezet. Het onderwerp van 's sprekers rede was Matth. 24 35. Diep geroeid dankte hij aan 't slot er van voor de liefde en belangstelling, die hij steeds zoo vele jaren hier had ondervonden, en richte daarbij nog in het bijzonder het woord tot zijn grijzen vriend Dr. Nicolaas Beets, die bij zijne intrede te Heiloo was tegenwoor dig geweest, en ook nu bij het neder- leggen van zyn ambt onder de aandach- Met 4 dag opvragens Voor 4 maand fix 3 maanden fix. Amersfoort, 30 April 4883. 4'/a%. (Emballage immer geheel »rij.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2