Officiële Publicatie. OORLOG? VREDE? STATEN-GENERAAL. Punten van behandeling: is van de afschaffing van eenige strafbepa lingen, volstrekt niet van de intrekking der gehate Mai-gesetze. Het Britsch Lagerhuis heeft zich in den laatsten tijd ook druk bezig gehouden met het verwerpen van wetsvoorstellen. Dit lot troffen o. a. een wet op het bouwen en besturen van schouwburgenen een waarbij de arbeid van meisjes beneden 14 jaren in spijkerfabrieken wordt ver boden. Tot grooten spijt der liberalen bestaat er weinig kans meer dat de wet tot hervorming van het bestuur der stad Londen, een dringende noodzakelijk heid daar de tegenwoordige regeling naar niets lijkt, nog in deze zitting tot stand komt. En wanneer het dan zal moeten gebeuren, durft niemand voor spellen, daar depositie van hetKabinet- Gladstone lang zoo sterk niet meer is als voorheen. Met het ophangen der veroordeelden wegens den moord in Phoenix-park is een begin gemaaktBrady had de eerste beurt. De beul Marwood krijgt het druk om hem tegen een aanslag te beveiligen wordt hij streng bewaakt. Een der ministers van het gewezen Kabinet-Gambetta, de heer Antonin Proust, heeft zich aan het hoofd gesteld van een commissiedie het eeuwfeest der revolutie van 4789 wil vieren door een wereld tentoonstelling te Parijs. Het denkbeeld is flinken de kans van slagen niet ge ring. Te Moskau rnag bij de kronings-op- tochten niemand te paard of met rijtuig de straten passeeren en mag geen ven ster worden geopend. Men zegt dat de Czaar drie weken in de oude hoofdstad denkt te blijven. Te Londen is verleden week in een vergadering van voorname reeders ge sproken over den aanleg van een tweede Suez-kanaal. Ofschoon de bijeenkomst niet openbaar wasmeent men toch te weten dat voorloopig voor een aanmerkelijk be drag werd ingeschreven. Daarentegen heeft een rechtsgeleerde commissie be vestigend geantwoord op een vraaghaar door de Egyptische Regeering voorgelegd, of de Suez-kanaal-maatschappij geacht moet worden een monopolie te hebben. De Khedive scheen anders niet ongeneigd, voor de tweede verbinding concessie te verleenen. Het nieuwe Ministerie en de Tweede Kamer hebben Woensdag en Donderdag kennis gemaakt. Even na de hervatting der Kamerzitting verkreeg de heer Heems kerk het woordna een korte bespreking der crisis deed hij een beroep op de medewerking der Kamer voor het minis terie, dat, ofschoon het extra-parlemen tair moet heetendat isbuiten de leden der Volksvertegenwoordiging benoemd, verre van anti-parlementair wil zijn. Daar toe zijn de wetsontwerpen betreflende het kiesrecht ingetrokken, naar het oordeel der regeering moet de oplossing van de vraag over kiesrecht worden voorbereid door het onderzoek van welke bepalin gen der Grondwet herziening raadzaam is, met welk onderzoek een Staatscom missie wordt belast. Gedurende haar werkzaamheden zullen eenige onderwer pen van wetgeving tijdelijk moeten rus ten; daartoe behooren niet de aanhan gige financiëele wetsontwerpennoch ook de omvangrijke voordrachten die noodig zullen zijn tot invoering en partiëele wij ziging van het Wetboek van Strafrecht. De toestand van 's lands financiën eischt de volle aandacht: de Regeering beschouwt herstel van het evenwicht der Staafsbe- grooting als haar duren plichtdoor zelf beperking in de uitgaven endes noodig door versterking der middelen. Natuurlijk zal tot dat einde de uitzetting der uitga ven in Indië moeten worden getempeid. Voorts zal de Kamer de Regeering ver plichten door de vele aanhangige ont werpen van administratie ven aard te be handelen. Den volgenden dag had het debat plaatsdat geopend werd door den heer Van der Hoeven. Spr. beweerde dat de crisis nog voortduurt, ook na de zonder linge wijze waarop het hoogst achtens waardig gezelschap dat thans de minis- teriëele zetels heeft ingenomenwerd bijeengescharreld. Echter zou er geen dadelijke reden tot bezorgdheid zijn, ware het niet dat in dit Kabinet een anti-par lementair Minister van Koloniën zitting heeft. De heer Van Bloemen Waanders heeft zich steeds een der vurigste voor standers getoond van een koloniale poli tiek, lijnrecht staande tegenover die welke sinds ongeveer 25 jaren door een reeks van elkander opvolgende Ministers gehul digd en door de groote meerderheid der Kamer voortdurend goedgekeurd werd. Het is daarom dat hij voor zich besloten heeft, tenzij de Minister de toezegging wil geven dat hij zich tot na de behan deling van het Xe Hoofdstuk der Staats- begrooting zal onthouden van alle ingrij pende maatregelen op sociaal en econo misch gebied in Indië en van het uit lokken van alle belangrijke benoemingen aldaar, zijn stem uit te brengen tegen elke wetsvoordracht van dit Ministerie uitgaande. De heer Brouwers betreurde zeer deze rede en ontzegde den heer Van der Hoe ven het recht zoo te spreken: Het ver leden der Ministers geeft een waarborg dat zij zich zullen onthouden van roeke- looze politiek, zoo hier als in Indië. De heer Heemskerk dankte voor die welwillende woorden, en verklaarde het Ministerie volkomen homogeenbracht hulde aan de bekwaamheden van zijn ambtgenoot voor Koloniënhet was on gerijmd te verwachten dat alle denkbeel den door dezen in de studeerkamer neer geschreven, tot uitvoering gebracht zouden worden. Naar zijn daden als Minister moest men hem beoordeelen. De heer Rutgers van Rozenburg vroeg inlichtingen omtrent het plan van Grond wetsherziening en keurde het af dat bij het voorspiegelen van versterking der middelen de woorden des noodig waren gebezigd, waar ieder van die noodzake lijkheid overtuigd is. Ook wenschte hij te weten hoe de Minister van Koloniën dacht over de beslissingen der Kamer in zake de Billiton-quaestie en de conversie. De heer Van Bloemen Waanders verze kerde daarop dat hij zich met beide uit spraken volkomen had vereenigden aan den Gouverneur-Generaal onthouding had aanbevolen van eiken maatregel die tot uitvoering van het Billiton-contract geno men zou kunnen worden, alsmede van inmenging ten aanzien van de conversie van het grondbezit. Nog andere leden voerden het woord aan den heer Schaepman verzekerde de heer Heemskerk dat het mandaat der commissie voor de grondwetsherziening alleen daar beperkt zou worden waar het noodig bleek. Daarna scheidde de Kamer tot Pinksterdrie. Als gij een kind mocht hebbendat voor het eerst kennis maakt met de Ge schiedenis en daarin met zekere verba zing van bijna niets anders hoort dan van oorlogen en nog eens weer oorlogen zal het u wel eens hebben aangeklampt met de vraag: is er tegenwoordig ook nog oorlog? Dan luidde uw antwoord zonder twij fel In verre landen wordt wel altijd geoorloogd; maar in onze omgeving, in Europa niet. Daar is het thans overal vrede. Spreekt gij de waarheid, als gij dit antwoord geeft? Mag de tegenwoordige toestand vrede heeten? Is het vrede, als elke staat het grootste gedeelte zijner inkomsten besteedt aan soldaten, ves tingwerken oorlogschepenkanonnen en allerlei moordtuig? Neendat noem ik oorlog voeren. Het is voortdurend oorlog voeren met geld. Als Engeland vermoedt dat zijne vloot door andere in aantal zal overvleugeld worden, laat het terstond meer oorlog schepen bouwen. Vindt Frankrijk een nieuw soort van geweien uit, dan be stelt Duitschland er dergelijke voor zijn leger. Weet de een meer kracht bij te zetten aan zijne kogels, dan verbouwt de andere zijne forten en bekleedt zijne schepen met nieuwe pantsers. Het is een wedijveiwaaraan de nijverheid een voor beeld zou mogen nemen. Jammer, dat die naijver geene heilzame vruchten afwerptdat hijintegendeel de kanker is, die aan het leven der vol ken knaagt! Het is een eeuwigdurend oorlogvoeren met geldin plaats van met vuur en zwaard. De grond wordt niet gedrenkt met het bloed der landskinderenmaar den onderdanen wordt door krijgsbelas- ting het bloed uitgezogen. Er worden geen levens aan den dood geofferdmaar kostelijke jaren van het leven gaan met kazernedienst verloren. De oogst werd niet verpletterd door de hoeven der paar den en de raderen der kanonnenmaar landbouwhandel en nijverheid moeten de vruchten van den arbeid ten offer brengen aan den gewapenden vrede. De steden worden niet gebrandschat door voorbijtrekkende legers, maar het ge- heele land wordt gebrandschat tot on derhoud van talrijke garnizoenen. Dat is de oorlog met geld, dien men gewapenden vrede pleegt te noemen. Er zijn erdie bewerendat de na tiën minder uitgeput worden door een snel verloopenden oorlog dan door zulk een toestand van vrede. Eene acute ziekte zeggen zijbiedt rneer kansen op herstel der gezondheid dan een chronische kwaal. Zou het waar zijndat de beschaving de menschheid krank maakt en dat wij onder haren invloed niet op herstel der gezondheid mogen hopen? Die theorie klinkt fraai. Doch de er varing leert, dat de acute ziekte, die Europa heeft doorworsteldslechts ge ëindigd is om plaats te maken voor de sleepende kwaal, waardoor het thans verteerd wordt. Overvel. Weekbl. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie UTRECHT, d. d. 8 Novem ber 1853 (Provinciaalblad No. 102), als mede art. 104 van het algemeen politie- reglement voor de gemeente Amersfoort Doen te wetendat de bij voormelde artikelen bedoelde voorjaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen zal gehouden worden op Woensdag den 30. Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de be langhebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 15. Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT W. L. SCHELTUS. Weth. fd. Br. Amersfoort, 16 Mei 1883. Zaterdagavond bracht het muziekkorps der Amersfoortsche Harmonie een Sere nade aan den Heer Tromp van Holst, kom- mandant bij de d. d. schutterij alhier. Het was een alleraardigst gezicht de menigte langs de straten te zien trekken, met de muziek vooropbegeleid door fakkellicht zonder dat er de minste wan ordelijkheid ontstond. Het jeugdige muziekkorps voerde mar- cheerende (ongewoon voor dat korps) eenige stukken, voor zoover wij die hoo- ren konden, zeer goed uit. Bij de herstemming voor het Kiescollege zijn uitgebracht 318 stemmen, van on waarde 3. Gekozen de heer G. Boshuizen (210 st.) Mr. J. van der Leeuw (191 st.) De heer De Wijs verkreeg 139, de heer Koning 15 stemmen. 313e S taats-loterij. DERDE KLASSE. Trekking van 15 Mei. Prijzen gevallen ten kantore van den gekwalifieeerden Collecteur te Amersfoort. Prijs van flOOO. No. 19496. Prijs van flOO. No. 165. PRIJZEN VAN fik5. 31, 34, 37, 50, 74, 119, 201, 238, 273, 299, 901, 951, 956, 970, 972, 2424, 2497, 2503, 2537, 2567, 6404, 6405, 6958, 8007, 8015, 8023, 19104, 19147, 19189, 19191, 19200, 19221, 19225, 19258, 19278, 19296, 19318, 19333, 19350, 19415, 19422, 19483, 19491, 19771. Te zamen 46 prijzen. Vergadering van den RAAD der ge meente Amersfoort, op Donderdag den 17. Mei 1883des namiddags ten een ure. 1. Voortzetting der beraadslagingen over het ontwerp-besluit tot het verleenen van concessie aan den heer B. VAN DEN BERKHOF c. s. voor de gas- verlickting met de voorwaarden. 2. Voorstel van BURG. en WETH. in zake de procedure met de Nederland- sche Centraal-Spoorwegmaatschappij 3. Verzoek van Mej. G. J. MINGELEN om eervol ontslag als hoofd der ge subsidieerde Meisjesschool. 4. Ontwerp-besluiten tot af- en over schrijving van posten op de geraeente- begrooting over 1882. 5. Benoeming van leden der commissie met betrekking tot het Landhuishoud- kundig congres. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand April '83. 1. G. Veenendaal, Amsterdam. 2. E. J. OvermarsBarneveld. 3. Van Beek, Harderwijk. 4. G. v. Richt, Utrecht. 5. Wouter ter Haar, Veenendaal BRIEFKAART. 1. R. Grumthe, Utrecht. Verzonden geweest naar België. 1. E. v. d. Bendern, Brussel. GEMENGDE BERICHTEN Te midden van de vele honderden be zoekers, die eergisteren op Muiderberg prettig en ongedwongen buiten waren, telde men ook een blijkbaar aanzienlijke dame, vergezeld van nog een dame en een heer. Aanzienlijk of niet echter, men had zich een plaatsje veroverd in een van de volle trainsen was te Muider berg gekomen, natuurlijk de wonder- schoone echo gaan hooren en had zich daarna in de uitspanning aldaar behage- lijk op het gras neergevleid, waar men zich eenige ververschingen liet brengen. Een toeval bracht aan het licht dat de Koningin van Zweden, met een paar le den van haar gevolg, dit uitstapje op tweeden Pinksterdag ondernomen had. Teneinde haar een veilige terugreis te verzekeren bij den ontzaglijken aan drang van passagiers, had de Directie van den Gooischen stoomtram de be leefdheid H. M. met een extra-trein at te halen. De Koningin heeft het op de uitspan ning berustend boek voor hooge bezoe kers met hare handteekening voorzien. Door de marechausées H. A. Hali en H. Hagens te Venloo werd Zaterdagavond aangehouden de Duitschei Wilhelm Pe ters, verdacht van een moord en dief stal te Haltern. Daar de man echter goede papieren had en de moord bij politie noch brigade-commandant officieel be kend was, liet men P. weder in vrijheid. Den volgenden morgen echter kwam het signalement van genoemde Wilh. Pe ters, met uitlooving van 400 Mark en een kruis van eer voor dengeen, die hem aanhoudt. De moordenaar heeft echter het hazenpad gekozen. Te Vucht (Noord-Brabant) is eergiste ren iemand, die uitsluitend op Zondag den dienst als conducteur op de stoom tram 's HertogenboschVucht waarnam, door een ongelukkig toeval onder de lo comotief geraakt, waarbij hem de beide beenen werden afgereden. De ongeluk kige is na een half uur lijdens aan de gevolgen bezweken. Ten behoeve van de nagelaten betrek kingen der verongelukte visschers van Paesens en Moddergat, was tot Zaterdag 12 dezer des middags, bij den algemee- nen penningmeester der Friesche com missie te Leeuwardenaan giftenenz. ontvangen, een bedrag van f105,066,57. De Schah van Perzië lijdt tegenwoor dig aan hersen-storingendie zich uiten in vlagen van razernijzoodat te Tehe ran reeds de mogelijkheid wordt bespro ken van eene troonsverandering. Er zijn verscheidene pretendentendus het ge val zou wel eens tot eene botsing kun nen aanleiding geven. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat, naar uit goede bron vernomen wordtde intocht van het Keizerlijke paar binnen Moskau den 24sten Mei zal plaats hebben, de kroning den 21sten en de terugkeer naar St. Petersburg den lOden Juni. Brady, de eerste veroordeelde wegens den moord in het Dublinsche Phoenix-park (Bourke en Cavendish) werd eergisteren- morgen vroeg binnen de gevangen/s te Kilmainham gehangen. Buiten hei ge bouw, dat door eene sterke mi/itaire macht was afgezet, had zich eene troote volksmenigte verzameldmaar dè rust werd niet gestoord. Toen de zwarte vlag werd geheschenten teeken dat Jet von nis voltrokken was, ontblootte te volks menigte het hoofd. De gezondheidstoestand van din grijzen Abd-el-Kader geeft, volgens be'ichten

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2