Amersfoort, 20 Mei 1883. Gisteren namiddag sloeg omstreeks zes uren de brand uit de droogstoofvan de lucifersfabriek alhier buiten de Kleine Koppel. Ofschoon men trachtte de brand door emmers water te blusschen mocht zulks niet gelukken en zou men wellicht hierin niet geslaagd zijnindien niet de spuit van de vrijwillige brandweer ijlings was komen aanrukken en in ééne mi nuut water gaf uit twee slangen. Hier door werd de brand gestuit en aan de leden dezer brandweer geholpen door eenige vrijwilligers van het garnizoen, komt de eer toe deze brand te hebben bedwongen. Eerst veel latertoen er geen direct gevaar meer was, kwam spuit no, 3 met een paard er voor aanzetten. De oorzaak van den brand is onbekend mis schien zelfontbranding. Er was eene groote menigte menschen op de been. Het geld voor de vrijwillige brand spuit uitgegeven blijkt dus alweer uit stekend besteed te zijn, en tot groot nut voor or.ze burgerij. Leve de vrijwillige brandweer Ds. A. Wartena alhier komt voor op het 3tal te Haarlem. Ds. G. J. de Hoest te Barneveld op het 3tal te Utrecht. Naar wij vernemen houdt zich sedert een paar dagen binnen onze gemeente een hond op, die bijzonder op kippen- vleesch belust schijnt te zijn, althans bij een drietal inwoners werden achtereen volgens eenige kippen doodgebeten en verscheurd en in of nabij de loopen terug gevonden. Een ieder die kippen houdt, zij dus op zijn hoede; daar de politie van een en ander kennis draagt en hare maatregelen reeds heeft genomen, twij felen wij er niet aan of deze vierbeenige kippendief zal weldra onschadelijk zijn gemaakt. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der maand April -1883. 1. B. de Graaff, Aalst. 2. W. D. R. Bouhags, Amsterdam. 3. A. Visscher, 4. Jansen en Bruning 5. A. de Jong, Schoonhoven. Van het Hulpr. SOESTERBERG. 6. Van de Helder, Amersfoort. Verzonden geweest naar BELGIË. 1. Madame M. Marlus, Brussel. DUITSCHLAND. 1. Th. Woutersen, Aschenleben. BINNENLAND. De retourbiljetten der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn tot '15 Oct. a. s. vier dagen geldig; een gelijke maat regel is op den Haarlem-Zandvoort-spoor- weg genomen. Heden Zaterdag komt de benoemde Grondwet-commissie bijeen. GEMENGDE BERICHTEN Op het graf van den ïn het Phoenix- park door Brady en Kelly vermoorden Ierschen Onder-Staatssecretaris Thomas Burke, op een der kerkhoven te Dublin, verrees dezer dagen een prachtig monu ment, opgericht door de vereenigde Ier- sche politierechters, als een cijns van achting aan wijlen hun chef. Graf en monument worden dag en nacht door de politie bewaakt. Op het domijn-Soestdijk zegt men zul len dit jaar twee zoogenaamde honderd jarige Aloës bloeien. Te Parijs gaat men op de kantoren, zoo als in Belgie sedert lang gebruikelijk is, al meer en meer jonge dames in dienst nemen. Zij onderwerpen zich gewillig aan de noodzakelijke discipline. Een Urker vlssche.i had 11. Dinsdag het ongeluk met zijn vaartuig op het wrak te zeilen van de in de Haaks veronge lukte stoomboot «Gulf of Panama,» van welke boot bij de stranding 17 personen verdronken. De schuit geraakte spoedig vol water. De beide opvarenden beproef den zich boven te houden en hielden beiden hun zoontje in de armen gekueld, De golven rolden onophoudelijk over de menschen heendie zich aan de geha vende schuit, welke aan de oppervlakte der zee dreef, vastklemden. De beide zoontjes, van wie de een 14 de andere slechts 10 jaar telde verdron ken voor de oogen der wanhopige vaders, die een paar uren later door andere visschers gered werden. De slcepbqot «Hercules,» stoomde terstond uit om te beproeven of de schuit te redden was, en vond het vaartuig met mast en zeil boven het water drijvende, achter Texel. De schuit werd naar binnen gesleept, doch kort voor de haven rukte de boot het voorste gedeelte van het vaartuig losdat terstond in de diepte verdween. De arme schipper is nu ook zijne ge- heele bezitting kwijt. Blijkens de thans openbaar geworden akte van beschuldiging in de zaak van de Millioenenjuffrouwzijn voor de Rot- terdamsche rechtbank tegen 11 Juni a. s. gedagvaard 1°. Jannetje Cornelia Struik, oud 34 jaar, zonder beroep, laatst verblijvende te Rotterdam. 2". Gerrit Struik, oud 44 jaarzonder beroep, wonende te Apeldoorn. 3°. Antonie Hoetink, oud 28 jaar, zon der beroep, laatst verblijvende te Am sterdam. 4°. Jan Hendrik van Zutphenoud 64 jaar, zonder beroep, wonende te Rotter dam. 5°. Jools Jacob Jools, oud 79 jaar, zonder beroep wonende te Rotterdam, 6«. Theodorus Nicolaas van der Heem oud 55 jaar, koffiehuishouderwonende te Rotterdam. 7°. Emanuel David Consenheim, oud 55 jaar, wonende te Amsterdam. Thans allen gedetineerd. De akte van beschuldiging heeft van de zeldzame en voor onzen tijd eenigs- zins beschamende geschiedenis geen ro man gemaakt, dus niet de heldin van het uur harer geboorte af op haar le vensweg gevolgd, maar eenvoudig in een punt of wat opgesomd waar en wanneer Jaantje Struik sommen wist machtig te worden onder voorgeven van een erfenis te wachten te zijn. De belangrijkste ope raties in die richting komen onder het volgende punt 4 voor, waarbij ten laste gelegd wordt: als zoude Jaantje Cornelia Struikdoor valschelijk voor te geven erfgename te zijn van den Heer Jan van Veggelen, die volgens haar in Indië een kolossaal vermogen had nagelaten en wiens nala tenschap o. a. door Notaris Van Houten te Amsterdam beiedderd werd en door verschillende bedriegelijke middelen aan te wenden om aan die valsche opgaven schijn van waarheid te geven en oin aan haar niet bestaande fabuleus fortuin te doen geloovenzich te Amsterdam in de maanden Augustus, September, October en November 1881 door Meijer Levie Woudhuijzen ongeveer 245;Ü(J0 en op 15 November 1881 door Samuel Levie de Smith ƒ33,000 hebben doen afgeven en zich op die wijze bedriegelijk ten na- deele van de eigenaars van die gelden hebben meester gemaakt, hebben de door haar aangewende bedriegelijke middelen o. a. hierin bestaan a. dat zijom te doen gelooven dat de notaris Van Houten werkelijk belast was met de verellening van eene kolos sale nalatenschap van den Heer van Veg gelen, bedriegelijk, tijdens zij in het Bi- ble-IIötel te Amsterdam logeerde, wan neer M. L. Woudhuijzen voornoemd, of diens familieleden zich bij haar bevonden, door den portier van het hotel den no taris Van Houten liet aandienen, als kwam deze met haar over zaken betrell'ende die erfenis spreken; b. dat zijtoen M. L. Woudhuijzen haar zijn twijfel te kennen gaf, of zij wel met notaris Van Houten bekend was, hem verzocht heeft met haar naar den Heer Van Houten te rijden('t geen ge schiedt zijnde) zij zich toen alleen bij genoemden notaris heeft weten in te dringen en van dezendie haar nimmer gezien hadeen briefje machtig te wor den waaruit Woudhuijzen en diens fa milieleden moesten opmaken, dat wer kelijk de Heer Van Houten haar van vroeger kende en welk briefje zij met dat doel aan Woudhuijzen en S. L. De Smith heeft vertoond; c. dat zijom haar niet bestaand kre diet te doen geloovenbedriegelijk aan M. L. Woudhuijzen en anderen heeft voorgegeven aanzienlijke sommen van Sinkel te Amsterdam ter leen te kunnen verkrijgenen om hieraan schijn van waarheid te geven, toen M. L. Woud huijzen zich bij haar in het Bible-Hótel bevondnadat zij hem den vorigen dag had medegedeeld dat mejuffrouw Braband. winkeljuffrouw bij Sinkel, haar namens dezen geld zoude komen brengen, zich met genoemde mejuffrouw Braband heeft afgezonderd en kort daarna is terugge komen met een pak bankbiljetten, voor gevende dat het pak haar namens Sinkel door mejuffrouw Braband gebracht was; d. dat zijbedriegelijkvoorgevende reeds uit de erfenis van den Heer Van Veggelen eenige huizen op de Heeren gracht te bezitten toen M. L. Woudhuij zen en diens familieleden zich bij haar in het Bible-Hótel te Amsterdam lievon- dendoor den portier van het hotel een geheel gefingeerd persoon nl. «den op zichter over hare huizen op de Heeren gracht» heeft laten aandienen en dan ook meestalwanneer zij uitreedaan den koetsier toeriep «naar de Heeren gracht!» e. dat zij aan haar zoo gewild kolos saal fortuin en krediet trachtte te doen gelooven door o. a. aan M. L. Woudhuij- en enkele zijner familieleden een prachtig cachet te vertoonenwaarmedevolgens haar zeggenhare brandkasten bij den notaris moesten verzegeld wordendoor ten huize van M. L. Woudhuijzen een brandkast te laten bezorgen omdatvol gens haarde zijne te klein was om al de gelden te bevattendie hij namens haar zoude uitbetalen; door bij den meubel maker P. J. Jansen te Amsterdam voor M. L. Woudhuijzen en diens zwager E. S. De Smithin hunne tegenwoordigheid voor hare rekening prachtige meubels te bestellen en door aan M. L. Woudhuij zen prachtige bij Van der Gant gekoch te maar niet betaalde juweelen en gou den sieraden cadeau te doen, welke zij echter van hein wist terug te krijgen; dat zijtoen zij door bemiddeling van M. L. Woudhuijzen ongeveer 50,000 bedriegelijk ontvangen had, aan dezen negen acceptaties, ieder groot ƒ25,000 (welke zij wist van geene waarde te zijn. aangezien zij niets bezat dan misschien een restant van de reeds verkregen ƒ50,000) heeft afgegeven met de woor den: «nu zijt gijlieden vast gedekt«ten einde op die wijze meer aanzienlijke sommen van hem meester te worden: Het punt van den juweelendiefstal, dat naarhet algemeen oordeel in zooverre hoogstbelangrijk wasdat deze daad de inhechtenisneming mogelijk maakte waar voor tot dusver geen termen aanwezig heetten te zijn, neemt in de beschuldi ging een weinig sprekende plaats in. 7". -als zouden Gerrit Struik en Anto nie Hóetink in 1881 en 1882 een gedeelte van de gelden, die zij wisten dat door Jaantjé Cornelia Struik op boven om schreven wijzen van M. Wildeboer, Q van Vliet,. M. L. Woudhuijzen en S. L. De Smith door bedriegelijke oplichting ver kregen waren, hebben geborgen, althans ten eigen bate aangewend en zoodoende geheëld 8°. als zoude Jaantje Cornelia Struik op 24. Juli 1882 te Rotterdam een partij sieraden en edelgesteenten, toebehooren- de aan Gerardus Martinus Bosch, arg listig bebben weggenomen en toegeëigend; 9". als zouden: Jan Hendrik van Zut phen, Jools Jacob Jools, Theodorus Nico laas van der Heem en Emanuel David Consenheim, in de maand December 1882, voornoemde partij gouden sieraden en edelgesteenten, toebehoorende aan G. M. Bosch, te Amsterdam, respectievelijk ge heel of ten deele hebben geborgenter wijl zij wisten dat die voorwerpen door diefstal waren- verkregen en zoodoende geheeld zijnde beklaagde Jan Hendrik van Zut phen reeds te voren tot eene crimineele straf veroordeeld geweest. Dezer dagen beliep iemand, die, op de vraag aan het douane-station Benthem wat zich bevond in eenige papierendie hij bij zich hadten antwoord gaf «cho colade,» terwijl zij bij onderzoek bleken in te houden 24 spel kaarteneene boete van niet minder dan 300 thaler of f540. De speelkaarten zijn in Duitschland -aan een zegel of stempelrecht onderworpen en daardoor wordt de frauduleuze invoer er van zoo zwaar gestraft. Een jongmensch te Weenen met een gunstig uiterlijk en goed humeur, maar zonder vermogenis op het denkbeeld gekomen zichzelf te verlotenHij geeft loten uit van 50 kr.die alleen verkrijg baar zijn voor niet-gehuwde dames. De jonge man verbindt zich te trouwen met die dame, op wier lot de prijs valt, dat wil zeggen niet alleen hijzelf, maar de 100,000 florijnendie de loting zal op brengen. Te Leiden waren twee vrouwen op de Oude Vest aan het kijven. De eene liep in haar drift achteruit en raakte te water zij werd door de andere gered en de kijfpartij daarop voortgezetals ware er niets gebeurd. Opnieuw wordt verzekerddat de vrede tusschen Peru en Chili werkelijk zou ge sloten zijn. Anderen slaan er geen geloof aan. Mogt het ook hier zijn als het oude spreekwoord zegt: dat men zoolang Pa- schen roept tot dit eens komt. In den Amerikaanschen Staat Iilinois heeft weer een geweldigen orkaan ge woed, waardoor 68 menschen gedood en 200 gewond werden. Ook in Wisconsin zijn groote verwoestingen aangericht en het verlies van mertschenlevens aanzien lijk. Vooral de plaats Racia heeft veel geleden. De rage van het rornanlezen is in de Vereenigde Staten zóó hoog geklommen dat men poogt ze door wettelijke bepa lingen te beteugelen. Bij de wetgevende vergadering van New-York is eene wet ingediend, waarbij, «alwie aan minder jarigen beneden zestien jaar een roman of verdicht verhaal zal hebben verkocht, geleend of ter hand gesteldzonder vooj- afgegane schriftelijke toestemming van vader of voogdaan misdrijf zal worden schuldig verklaard en gestraft met gevan genis of eene boete van hoogstens 50 dollar.» Het effect van een advertentie. Een Amerikaan omschrijft de uitwerking van een advertentie aldusAls zij voor 't eerst in de courant komtziet de lezer ze niet. Voor de tweede maal ziet hij ze. Voor de derde maal leest hij ze. De vierde keer neemt hij nota van de aangekondig de artikelen. De vijfde maal bepraat hij de zaak met zijn vrouw. Voor de zesde maal besluit hij de voorwerpen te koo- hen en voor de zevende maal koopt hij ze feitelijk. Daarop volgt dat een winke lier minstens zevenmaal moet advertee- ren. Hijdie dus veel wil verkoopenj, volge deze les en houde niet op met annonceeren. De goede gang der werkzaamheden, van de Kon. Fabr. van stoomwerktuigen te Amsterdam wordt gestoord door de werkstaking van een 350tal werklieden zijnde de optuigers (die de ijzeren platen aan de schepen zetten) en klinkers. Hunne grieven bepalen zich tegen den Engelschen ingenieur, sedert eenigen tijd aan die fabriek geplaatst, welke o. a. een der tigtal werklieden een poos geleden uit Engeland herwaarts heeft laten komen en deze, behalve in loon, ook in hunne werkzaamheden voor trekt. Een deel der werklieden ging huis waarts, anderen togen bij troepen, met Oranje en Nederlandsche vlaggen, zingende door de stad. Voor het paleis op den Dam werd stand gehouden en werd het Wien Neêrlandsch bloed gezongen. De politie heeft enkele personen ge vangen genomen en moest op den Binnen- Amstel van hare wapenen gebruik ma ken om de joelende menigte uiteen te jagen. De werkstakende scheepsoptuigers lie pen door de stad met een bord waarop te lezen stond Weg met de Engelschen, Leve Holland BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 16 Mei, Gerrit, z. van Wolter Bos en Catharina Aleida Vos. Everdina Hendrika Alijda, d. van Evert Swanen en Clasina van der Geld. 17 Mei, Nicolaas Gerardus, z. van Wil lem Hendrik Kam en Engelina Metzelaar. 18 Mei, Wilhelmina Rijntje, d. van Johannes Veenendaal en Maria Hendriua Muijs.21 Mei, Wilhelmina Agatha, d. van Petrus Versteeg en Barbara Jacoba Koppen. 22 MeiMechelina, d. van Theodorus van Gemert en Mechelina Janssen. Anna Carolina, d. van Johan Carel Frederik Prikken en Anna Maria Terneden. Ondertrouwd: 19 Mei, Maurits Snijders en Gerharda Hendrica Honders. 24 Mei, Hen drik van 't Hoenderdaal en Elisabeth van Huij- zen. Gehuwd: 23 Mei, Jan Weijcnbergh en Jansje Meester. Arie Jansen en Grietje Jonkman. Johan Entrop en Sophie Kuipers. Aart van Plateringen en Anthonia Vahstal. 24 Mei, Johan Leonard van Heukelom en Sara Croockewit. Overleden: 18 Mei, Antonia Louisa Hendrika van Zuijlen, 69 j. wed. van Jacob Acherman. 19 Mei, Tonia van Wageningen, 4 m. Wil helmina Rijntje Veenendaal, 18 uren. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Rijk van den Hen gel en Johanna Overbeek. 20 Mei, Maria Aalders, 8 m. Peter Bos, 20 j., ongeh. Een levenl. aang. kind m. g. van Jan Dam en Clara Louisa de Liefde. Hoogland. Bevallen: 21 Mei, Maria Ebbenhorst, vrouw van A. F. J. van 't Klooster. Bunschoten. Ondertrouwd: 4 Mei, Dirk Koelewijn en El- bertje Heijne. 24 Mei, Zeger Dekkers en Stijntje Wopman.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2