Officiële Publicatie. koffie. Volgt de Kamer dat advies, dan blijft er van de hcele voordracht niet veel over. Het Pruisische Heerenhuis verwierp de kanalenwet, doch nam een motie aan waarbij de Regeering wordt uitgenoo- digd een plan in te dienen tot den aan leg van een volledig net van kanalen, dat het Koninkrijk van Oost tot West zal doorsnijden en waarvoor een leening kan worden gesloten. De kerkelijke wet werd door het Heerenhuis aangenomen, waarna de zitting werd gesloten. De thans afgeloopen campagne van den Prui- sischen Landdag mag wel als een hoogst belangrijke worden aangemerkt. De Commissaris des Koning in de Pro vincie UTRECHT, Gezien het besluit van Heeren Gede puteerde Staten der provincie Utrcelit, d.d. 21 Juni 1883, No. 65; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. SI), Brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden dat de opening der jacht bedrijven, vermeld onder litt. d, f enk van art. 15 der voormelde Wet, voor deze Provincie is bepaald op Maandag den 30 Juli aanstaandeter plaatsebij art. 1 van het Reglement op de uitoefe ning der jacht en visscherij in de pro vincie Utrecht van 13 Juli 1880 (Pro vinciaal-blad No. 71aangeduid. En ten einde niemand eenige onwe tendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 2. Juli 1383. De Commissaris des Konings voornoemd 's JACOB. Amersfoort, 4 Juli 1883. Uitslag der aanbesteding van aard- appeleu voor het garnizoen alhier voor het tijdvak van '15 Juli tot 1 No vember 1883. B. van Dijkhuizenwonende te Amers foort, f2,44 per H.L. N. de Jong, wonende te Utrechtf2,88 per H.L. C. van Baaren, wonende te Amersfoort, 2,91 per H.L, Aan eerstgenoemde is onder nadere goedkeuring de levering voorloopig gegund. Maandag namiddag werd voor het front van het Dept. Eskadron alhier op plech tige wijze de zilveren medaille voor eer lijke en trouwe dienst aan den Opper wachtmeester J. G. Pommer uitgereikt. Met een kernachtig militaire, doch daarom niet minder hartelijke toespraak werd den Jubilarisdoor den Heer Rit meester G. W. C. W. van der Schoot gelukgewenscht met deze onderscheiding. Namens de Officieren van het Eskadron werd den verdienstelijken Onderofficier als souvenir aangeboden een zilveren cou vert met dito servet-ring een en ander met toepasselijke inscriptie. - Onze stadgenoot de Heer Alphonse An- negarn die ons steeds op het gebied der Articles de luxe de nieuwste snufjes aan biedt, heeft nu [zie achterst, advert.] in zijn welvoorzienen winkel een der reeds zoo gerenommeerde pendules die slechts éénmaal in de 400 dagen behoeven op gewonden te worden om al dien tijd met de grootste nauwkeurigheid ons te laten zien hoe laat het is. Wij raden een ieder aan dit kunstproduct eens te gaan zien. Jtiae STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Trekking van 3 Juli. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn gevallen: Prijs ran flOO. No. 2507. Prijzen ran f70. 26, 93, -135, 923, 981, 2454, 2494, 2530, 2535, 6826, 6852, 8024, 8037, 12747, -19182, 19332, 19450, 19715. Te zarnen 18 prijzen. De navolgende nummers zijn mede uitgetrokken (zonder prijs): 58, 151, -162, 175, 178, 179, 206, 208, 236, 263, 290, 298, 2509, 2511, 2526, 2557, 2559, 2576, 2598, 2599', 6808684480058022 1223819150 19157, 19184, 19205, 19212, 19213, 19256, 19294, 19301, 19386, 19390, 19437, 19475, 19515, 19518. 19525, 19537, 19555, 19568, 19719, 19732, 19747, 19750, 19784, 19790. Nijkerk. J.l. Zaterdag namiddag om streeks halt een uur ontstond alhier een hevige brand in een hooiberg, staande achter de woning van den landbouwer J. Vos, op den Ilogenhof onder deze ge meente welke brand zich al spoedig aan het woonhuis van gezegden Vos mede deelde. Behalve dat woonhuishetwelk geheel is uitgebrandzijn nog eenige woningen bewoond door 9 gezinnen verbi and als mede een schuurtje staande naast het perceel van de kinderen van der Goot. De brandweer was spoedig met de spuiten tegenwoordig om den brand te blusschen en had zij niet met schaarschte aan water te kampen gehaddan zoude de brand dien omvang hoogst waarschijn lijk niet verkregen hebben. Voor zoover bekend zijn de woningen tegen brandschade verzekerdde inboe dels, waarvan nog een en ander gered is, echter niet. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Men denktdat de oorzaak van den brand is ontstaantengevolge van het spelen van kinderen met lucifers bij den hooibei-g. Gelukkig was de winddie nog al hevig woedde, van de kom der gemeente af, anders was de ramp bij de thans felle droogte niet te overzien geweest. zaam zette hij zijn paard wederom in beweging en vervolgde ongehinderd zijnen weg. De wol ken hadden zich intusschen verdeeldde maan kwam langzaam en statig te voorschijn en zelfs de sterren begonnen te dikkeren aan den wel dra wolkenloozen hemel, zoodat onze reiziger thans vrij orn zich kon heenzien. Een half uur had hij aldus voortgereden, toen hij op den top van eenen kleinen heuvel bleef stilstaan, om een blik te werpen naar het dal, waarin volgens zijne berekening Pithole liggen moest. Hij had zich niet vergist. Bij het licht der maanhetwelk zich zachtkatis afspiegelde in den door den regen doorweekten grond, het natte gebladerte en het hooge gras, ontdekte hij in de verte bij het matte schijnsel van eenige lan tarens enkele hem welbekende huizen. Doch geen helder licht straalde hem tegen uit het weleer zoo bloeiend en naar gene hakend stadje, welks hotels niet alleen des avonds, maar zelfs tot laat in den nacht schitterend verlicht plachten te zijn. Slechts één enkel donkerrood licht ont waarde zijn oog één enkel slechts, waar er vroeger duizenden brandden, die met het hel dere zonlicht schenen te willen wedijveren. Hij reed het pad af en trad het stadje bin nen. Welk eene doodsche stilte, een stilte als van het graf omringde hem hierGeen vroo- lijke menigte, die zich als in vervlogen dagen na het zware dagwerk schadeloos trachtte te stellen en tot laat in den nacht onder gezelligen kout in of vóór de verschillende hotels en her- BINNENLAND. De Koning en de Koningin worden den 28en Juli op bet landgoed Oranje- Nassaubij Wageningen, verwacht. Voor de troepen in het kamp bij zeist is aangenomen de levering van vleesch en vet a f 0,71 per Kg.van aardappelen voor f2,87 per Hl. Met zekerheid vernemen wij dat de officier van Justitie te Rotterdam appèl zal aanteekenen tegen de vrijspraken in de zaak Jaantje Struik. De Minister van Binnenlandsche zaken overwegende dat in de havens van Egypte de Aziatische cholera zich heeft vertoond gelet op artt. 1 en 2 der Wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad No. 35): heeft goedgevondenalle havens van Egypte besmet te verklaren. (St.-Ct.) BUITENLAND. Eergisteren was te Parijs het gerucht verspreid dat de graaf van Chambord overleden was; doch tot middernacht had de Oostenrijksche legatie geen dépêche ontvangen waarin dit gerucht bevestigd wordt. Volgens een telegram van Clairon is de toestand nog niet hopeloos. Den 26 Juli is de graaf, na van zijne ziekte her steld te zijn geweest, weder ingestort. Volgens gerucht is de toestand van den graaf van Chambord hopeloos. Graaf Monti, particulier secretaris van den graaf, die onlangs te Parijs was gekomenis naar Frohnsdorff teruggekeerd bergen te samen bleven, of zich in de straten vermeiden. Geen enkele rookwolk steeg ten hemel op, alles, alles, was even somber en plechtig, als op een kerkhof. Nauwelijks kon hij zijne oogen gelooven. Hij liet zijn paard stil staan en keek naar alle kan ten rond, of hij niet iemand zag, die hem de rede van dit alles kon vertellen. IJdele hoop! Geen menschelijk wezen is er te bespeuren e dof en akelig als een hamer op de doodkist klinkt de hoefslag van zijn paard door de ledige straten. Overal in het rond dezelfde schrikwek kende eenzaamheid, die van ramp en ellende spreekt! Hij laat zijn oog vallen eerst op de huizen en daarna op de fabrieken met hare ne vengebouwen, en bemerkt, terwijl hij nader treedt, hoe de vensters gebroken en de deuren aan stukken getrapt zijn zoodat wind en regen er ongedeerd binnen kunnen dringen. Een bang voorgevoel maakt zich van hem meester. Hier moest iets uitzettends voorgevallen zijn. Hij steeg van zijn paard af en het dier bij den teugel leidend, ging hij verscheidene stra ten door, die bijna onbegaanbaar waren van wege de groote massa steenen en brokken van huizen, die er woest door elkander lagen. Zon der een enkel menscli te ontmoeten, liep hij op het roode licht aan, dat hij van uit de ver te gezien had. Waar licht brandde, moesten toch ook menschen wonen, zoo dacht hij, die hem dezen raadselachtigen toestand konden verklaren. GEMENGDE BERICHTEN. Iemand die onbekend wenscht te blij ven heeft zich tot den directeur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden ge wend en verzocht, ten zijnen koste, de op die inrichting geplaatste jongens de tentoonstelling te Amsterdam te laten bezoeken. Natuurlijk is het aanbod van dien edelen men dankbaar aangenomen. Toen de sneltrein van Calais naar Pa rijs eergisterenochtend het station van Amiens binnenreedzag de remmer uit een eerste klas-wagon een man springen die het op een loopen zette. Zoodra de trein stilstond ging men hem achterna en bracht hem terug naar den wagon waaruit hij gesprongen was. Hier vond men een Engelschen predikant in zijn bloed badende. De dader evenzeer een Engelschman, die den geestelijke, naar het schijnt, een geruimen tijd gevolgd wasom hern te bestelenhad hem vijf slagen met een bijtel op het hoofd toe gebracht. Te Leicester, bad dezer dagen een eigenaardige wedren plaatstusschen iemand op een tweewieler en een ren paard. De uitgeloofde prijs bedroeg 50 pd. st. In 't eerst was het paard een goed eind vooruit, maar allengs verminderde de afstand tusschen de velocipède en den draver. Toch kon de tweewielerondanks de grootste inspanning, den viervoeter niet inhalen. Het verschilde wel niet veel, want het paard legde den weg af in 16 min. 2 sec.de velocipède 15 min. 30 sec. De markiezin de Villeneuvezuster van Prins Roland Bonaparte, die een toertje door ons land maakt, heeft, te Leeuwar den, een Friesch hoofdtooisel (breed gou den oorijzerspelden kanten muts enz.) gekocht. De verandering in de spelling van Texel in Tesseldoor den vorigen Minister van waterstaat enz. vastgesteld, schijnt het bestuur van dat eiland zoo weinig te be hagen, dat het zich, bij adres, tot den Koning heeft gewendmet verzoek de oude spelling te mogen blijven volgen. De aardbeziën zijn thans te Beverwijk zóó overvloedigdat zij reeds voor 6 cen ten de 5 ons afgeleverd worden. En nog lagere prijzen worden verwacht. Nu in Amerika de overstrooming ge ëindigd is, blijkt het, dat zij daar ruil- lioenen schade heeft toegebracht langs de oevers van de Mississippi en de Mis souri. Een spoorweg, de st. Joseph en Western, is over eene lengte van 60 mijlen bijna geheel vernield. Te Tunis is men een uitgebreide bende valsche munters op het spoor gekomen, bestaande uit Grieken en Italianen. Een slimme manier van verdeden werd Nog slechts weinige schreden heeft hij af te leggen, vóór hij het gebouw bereikt, dat zoo somber verlicht is en nauwelijks kan hij zijne oogen gelooven, toen hij in het morsige, dood sche gebouw het vroege prachtige hotel Chase- Ifouse herkent, welks zalen eenmaal weergalm den van dejvroolijke tonen der luidruchtige dans muziek. In een donkeren hoek van het ruime voor portaal, welks deuren bijna uit de hengsels "hingen en wijd open staan, zat eene mensche- lijke gedaante. Toen de vreemdeling na eenig aarzelen op het punt was binnen te treden, stond da magere, in bijna lompen gehulde per soon op, trad den bezoeker al zwaaiend te ge- moet en zeide met krijschende: Millepardons, Your Lordship, vergeef me, hoogedele heer, dat ik u zelf in mijn hotel ontvang. Maar ik weet waarachtig niet, waar de knechten zijn. 't Zijn schelmen, allemaal! Hallo, John, Willi am!» Een booze tijd!» Dit zeggende, had hij den teugel van het paard gegrepen, als wilde hij het dier in den stal brengen. «Laat dat,» hernam de reiziger, «ik ben ge woon altijd zelf voor mijn paard te zorgen, Zeg mij slechts, waar ik het brengen moet.» «Hierheen,» sprak de waard, of huisknecht, of wat anders de man ook mocht wezen, svolg mij maar.» Nadat het s ier verzorgd wasvolgde de onlangsnaar Duitsche bladen verhalen, door een watersnood-comité in een klein plaatsje toegepast. «We hebben»zei de voorzitter, de burgemeester van den Landeshülfverein, «10,000 Mark ontvangen. Laat ons eens overleggen, hoe we die het best kunnen verdeelen. Mij dunkt, bet is het een voudigst dat wij de lijst der belastin gen er bij nemen, en wie de meeste be lasting betaalt, krijgt ook de meeste on dersteuning. Dat vonden allen uitstekend, want «de arme lui hadden toch ook het minste verloren. Eenige dagen geleden verbrandde de schouwburg in Dervio, waarbij bijna een vijftigtal personen 'om het leven kwam. Over deze ramp is nog het volgende te melden Het kleine dorpje Dervio, dat slechts een paar honderd huizen telt, ligt aan den grooten straatweg van Lecco naar Colico onmiddellijk aan het meer van Como. In de herberg aldaar had de be zitter van een marionettentheater zijn tent opgeslagen en gaf in een groote zaal op de eerste verdieping eiken avond een voorstelling. Zondag was de zaal druk bezocht, vooral door jonge lieden. Men gaf het lijden en sterven van de heilige Philomela.» Tot verfraaiing van de slot scène, die de opname der gemartelden in den hemel moest voorstellen, werd Ben- gaalsch vuur afgestoken. De zaal diende gewoonlijk voor de zijdewormteelten het hout, waarvan het tooneel vervaar digd was, was buitengewoon droog, zoo dat het spoedig door de vonken vlam vatte. Vermoedende, dat het bij de ver tooning behoordebleef ieder op zijn plaats zitten, doch toen de vlammen groo- tere uitbreiding kregen, snelden allen naar den uitgang. Nu wilde het onge luk, dat de tafelwaaraan bij den aan vang de plaatsbiljetten waren afgegeven, in de gang tegen de deur stond, zoodat zij slechts half open kon, Aan weinigen gelukte het dan ook de gang te berei ken. Slechts eenige volwassenen spron gen uit het venster, waarbij zij beenen of armen braken. De eigenaar van het marionettentheater, die de oorzaak van het geheele ongeluk is, redde zich langs een ladderdoch zijn vrouw en moeder vonden haar dood in de vlammen. Van de 80 personendie in de zaal waren zijn 48 verbrand, waarvan meer dan 30 kinderen zijn; 9 werden zwaar gewond. Maandagavond is gedurende een hevig onweder boven de stad Nijmegen, de bliksem geslagen in den toren derRoomsch- Katholieke kerk in de Molenstraat aldaar. Een gedeelte der ijzeren balustrade en de bekleeding van een der pilasteès van den toren werden verbrijzeld, waarvan de fragmenten met vreeselijk geweld op het dak der kerk werden neêrgeslingerd, doch andere schade werd niet veroorzaakt. Vele der bewoners uit den omtrek dei- kerk vluchtten, op den slag, van schrik uit hunne huizen. Volgens Het Vaderland is het gerucht dat een officier der cavalerie overleden zou zijn ten gevolge van een hoofdwond, hem door een officier van dat wapen in een tweegevecht toegebrachtonjuist. Er heeft echter wel een duel plaats gehad, waarbij een der partijen licht gewond is. Miss II. B. Richardsondie door het gouvernement van Canada aan het hoofd van het Female Immigration Department te Quebeck geplaatst is, heeft met een reiziger zijnen geleider langs een marineren trap naar eene der bovenkamers van het hotel. Hij was dus op de plek, waar hij eenmaal;zulke zalige uren met Alice gesleten had, Alice die hem zoo wreed van zich gestooten had. Waar was zij nu? Wat was er van haar geworden? Gaarne had hij zich tot zijnen geleider gewend, om hem al deze vragen te doen. Daar hoorde hij aan het einde der donkere gang eene deur open gaan en voetstappen naderen. Juist op het oo- genblik, dat het licht der lamp, die door eene nog onzichtbare persoon gedragen werdop het gelaat des reizigers viel, keerde zijn geleider zich om en uitte zulk een verschrikkelijken kreet, dat het den ander door merg en been drong. «Kearnij! George Kearnij!» gilde hij, sloeg beide handen voor de oogen en bleef, als door den donder getroffen, stokstijf staan, maar was in het volgend oogenblik verdwenen in een der vele zalen, die op de uitkwamen, den vreem deling met zijne verbazing alleen achterlaten de. «Vader,» riep eene zachte stem, «wat is er? Waarom roept ge? Het licht naderde en vertoonde eene lange, slanke vrouwengestalte, die recht op de plaats afkwamwaar de reiziger nog altijd als vastge nageld stond. Nog slechts enkele schreden waren zij van elkaar gescheiden, en toen stonde Alice Howitt en George Kerarnij vlak tegenover elkander! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2