Uit het verslag van den toestand dei- Gemeente Amersfoort blijkt, o. a. dat gedurende het jaar 1882 door de poli tie alhier werden opgemaakt 588 proces sen verbaal (tegen 186 in 1881) waar van 135 wegens misdrijven van verschil lenden aard5 wegens enkele diefstal vallende onder art. 18 der wet van 29 Juni 1854, (Staatsblad No. 102), 10 we gens overtreding der wet op de jacht en Yisscherij360 naar aanleiding det wet van 28 Juni 1884 (Staatsblad No. 97) en 78 wegens eenvoudige politie over treding. dat 9 gesignaleerden werden aange houden en tegen 12 personen een bevel tot voorloopige aanhouding werd afge geven die naar het huis van Arrest te Utrecht werden overgebracht. dat in politiebewaring zijn geweest 509 personenwaaronder 239 wegens dronkenschap, en enkele meermalen, dat aan 133 personen Nachtverblijf werd verleend, terwijl aan 53, die we gens gebrek aan geld niet in staat wa ren de reis naar elders te vervolgen reisgeld is verstrekt geworden, dat ingevolge de wet van 13 Augus tus 1849 (Staatsblad No. 39), 7 vreem delingen werden uitgeleidterwijl van 15 vreemdelingen van elders overge bracht, de uitleiding naar de zijde van hun vaderland, is bevorderd. dat ingevolge de bepalingen der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97) 154 vergunningen voorden verkoop van sterkendrank iu het kleinin localiteiten waarop den 1 Mei 1881 dusdanig verkoop plaats hadwerden afgegeventerwijl twee vergunningen werden ingetrokken. dat de algemeene toestand der politie gunstig mag worden genoemd. Voor de 80 plaatsenwelke dit jaar opengesteld zijn om vervuld te worden als cadet aan de Kon. Millitaire Akade- mie te Breda hebben zich aangemeld voor hier te lande, infanterie 8, getal plaatsen 15; cavalerie 11, pl. 8; artillerie 36, pl. 24; genie 58, pl. 2; voor Oost-Indië; infanterie 21pl, 20; cavalerie 1pl. 2 artillerie 11, pl. 9; genie 48, pl. 4. In de algemeene vergadering der cen trale liberale kiesvereeniging in het dis trict Goesis thans den heer YV. J. van Gorkomdistrict-schoolopziener, definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Het thans verschenen No. 6 van den derden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij bevat o. a.Mededelin gen over Quina LarocheInjection Brou, Biscuits OllivierReconfortatiefpillen enz. Een uitvoerig artikel kornt er in voor over den zoogenaamden Zeedokter uit de Raamskooi te Amsterdam. In het bijzon der echter is dit nommer voor breuk lijders belangrijk omdat aan de genezing van breuken en de handelwijzen van Waersegers met zijn breukbanden een groot deel der ruimte is gewijd. Het nommer wordt op aanvraag per briefkaart gratis toegezonden door den uitgever II. van Belkum Ivz. te Leeuw arden. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren waren tegenwoordig alle leden (de Heer Celosse kwam iets later.) Na lezing der notulen werden deze na eenige discussie door de opmer king van een der leden teweegge bracht, goedgekeurd. Hierop werd door een der leden uit vrees dat de verga dering te lang zou duren en men aldus niet alle punten zou kunnen behandelen, het voorstel gedaan om met no. 7 van de Agenda te beginnen, hetwelk werd aangenomen. Door een der raadsleden was met be trekking tot dit punt (voorstel van Burg. en YVeth. om machtiging tot oproeping van sollicitanten voor de betrekking van hoofd der gesubsidieerde meisjesschool) bij het dagelijksch bestuur een voorstel ingekomen om de bestaande gesubsidi- ëerde meisjesschool op te heffen en een openbare meisjesschool op te richten. Dit voorstel werd met 8 tegen 7 stem men aangenomen tengevolge waarvan het voorstel van het dagelijksch bestuur buiten behandeling bleef. Nu was aan de orde een voorstel van Burg. en YVeth. ten aanzien van 't ont- werp-contract voor de gasverlichting. Met een enkel amendement betreffende het aantal jaren der te verleenen con cessie, werd dit voorstel aangenomen. YVat het derde punt der Agenda be treft, besloot de raad, om het salaris der leeraren in de wis- en natuurkun dige vakken aan Gymnasium on H. B. Schoolvoor elk uur dat zij meer dan 20 in de week les geven, met f 100 te verhoogenterwijl aan leeraren in de letterkundige vakken dezelfde verhooging werd toegekend voor elk uur dat zij meer dan 24 uur les geven. De overige punten der Agenda werden successievelijk aangenomen. POLITIE. Aan het Bureau van Politie alhier zijn gedurende de maanden Maart, April en Mei als gevonden gedeponeerdEen sta len knipjeEen stel embrassesEen engelsch horloge, Twee knotten blaauwe sajet, Een etui met spiegel, kam enz., Een gouden oorbelEen lapje geelkatoen en twee lapjes vriesbont, Eenige porte- rnonneais, Een kerkboek Een duimstok Een gedeelte van een gouden oorbel, Een gouden vingerring met steentje en een paraplui. Die daarop rechthebben kunnen deze voorwerpen terug bekomenalle werk dagen des middags van 12 tot 2 uur. De Commissaris van Politie, Cu. F. BECK. BINNENLAND. Naar men verneemt moet Z. M. de Koning niet voornemens zijn dit jaar eenigen tijd op Soestdijk te vertoeven. Tegen den Utrechtschen ex-aannemer Arie Groenendijk is wegens bedriegelijke bankbreuk een bevel tot gevangenne ming uitgevaardigd. Donderdag jl. hield de afd. Amst. van de Ned. Vereen, tot «Afschaffing van Sterken Drank», haar laatste openbare bijeenkomst in dit seizoenonder voor zitterschap van Dr. H. Fabius. Spreker voor dien avond was Ds. L. C. Schuller tot Peursumvan Alkmaar, die naar aanleiding van een zestal platen uit het bekende Engelsche tijdschrift «The Bri tish Workman» en toegelicht door voor beelden aan eigen ervaring als herder en leeraar ontleendin een keurige en boei ende rede schetste hoe verderfelijk de sterke drank voor den vrede en het ge luk der gezinnen is, maar ook hoe er vreugde en welvaart kan heerschen in het gezin ook van den werkman, waar dien giftdrank geweerd wordt. Met eene krachtige opwekking aan allen om de pogingen der Vereeniging te schragen besloot spr. zijn schoone en belangwek kende toespraakdie door de aanwezi gen met aandacht gevolgd en luide toe gejuicht werd. GEMENGDE BERICHTEN Donder dagavond voelde op den Dam te Amsterdam een heer zijn horloge rol len. Hij zette den dief na, die op het Damrak bij de Papebrugwerd gegre pen. De wevers der Veenendaalsche stoom spinnerij en weverij hebben den arbeid weder hervat. Voor eenige dagen joeg de Noordwes tenwind het vuur, dat in Oost Friesland was aangelegdom het boekweitveld te branden, bij Augustfehn over de gren zen van Hannover. In een oogenblik ston den 7 arbeiderswoningen in brand. Al de turf aldaar verbrandde en ook de ge zaaide boekweit werd vernield. Te Veenendaal is een 70-jarig arbei der, die, terwijl hij sterk bezweet was overmatig karnemelk dronk, plotseling overleden. Te 's Gravenhage staan thans 1296 onbewoonde perceelen. De ter dood veroordeelde in het Phoe- nixpark-rnoordproces betrokken Thomas Caffray, in wiens belang men nog po gingen bij den Onderkoning in 't wérk heeft gesteldzal geen gratie bekomen. Zijn executie is bepaald op heden. Door Professor Ranke te Groningen is een hoogst gevaarlijke, vermeldens waardige operatie met goed gevolg ver richt P. Hooismate Oosterhauledie ver leden najaar van een hooimijt viel en op 't hoofd terecht kwam gevoelde zich in den laatsten tijd ongestelden had aan houdend last van zware hoofdpijnen. Prof. Ranke constateerde, na onderzoek, in wendige ontsteking in het hoofd en achtte een operatie dringend noodzakelijk. Boven het oor werd nu een gedeelte van den schedel uitgekapt, om daardoor aan de onreine stoffen gelegenheid te geven naar buiten uit te werken. De patiënt is thans radicaal van zijn hoofdpijn genezen, en niet «in den grond» want hij verkeert nu reeds buiten gevaar. Te Ilpendam zijn een vader en zoon met elkaar in herstemming gekomen voor lid van den gemeenteraadde vader won het pleit. Te Dordrecht is wederom een geval van pokken voorgekomen bij een 21-jarige jongedochter. Men zal zich herinnerendat in de vorige maand zekere Wilhelm Peters, eeu Duitscher, verdacht werd van een gepleegden moord te Haltern en door de marechaussées uit Venloo was aangehou den doch wegens zijne goede papieren weder in vrijheid werd gelaten. Het is thans gebleken, dat deze Peters geheel onschuldig is. De justitie te Kleef heeft in dien zin gerapporteerd. Een sneltrein vsn Keulen naar Bazel is bij Karlsruhe op een trein met stee- nen geloopen. Er werd geen mensch ge dood of gewondmaar de locomotief werd verbiijzeld, hetgeen een stremming in het verkeer veroorzaakte. De Iersche volksmenners DavittHealy en Quinndie wegens het houden van oproerige redevoeringen gevangen zaten en gevangen werden gehoudenomdat zij weigerden te beloven dat zij zich rus tig zouden houdenzijn gisteren dooi de Regeering op vrije voeten gesteld. Dezer dagen werd te Schwijz een mi n tot een jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens het uitgeven van een valsche banknoot. Die banknoot was echter van dien aard, dat het bijna niet te begrij pen ishoe iemand er zich door kon laten bedriegen. Zij luidde«Door de districts narrenkas te Nergensheim zal aan toonder dezes betaald worden de som van honderd francs, den 1 April anno Tabak. De Directeur, Prins Carnavalde Kassier Durchbrandli». Voorts waren nog aan beide zijden narrenkoppen afgebeeld en aan den rand stond: «Wie bankno ten vervalscht wordt met een badkuur van 15 jaren te Ragaz gestraft. Er is onlangs te Aaienin YVurtem- berg, een knaapje geborendat het zeld zame voorrecht genoot van bij zijne intrede in het leven door een moedereen groot moeder, een overgrootmoeder en een bet-overgrootmoederallen van moeders zijde, begroet te worden. Onder de Duitsche studenten begint zich meer en meer een afkeer van de tweegevechtendie in den laatsten tijd bijzonder talrijk waren, te openbaren. Aan de universiteit te Göttingen is dezer dagen weder een vereeniging opgericht, welker leden zich verbinden nooit aan een duel deel te nemen, en dit is reeds de derde vereeniging van dien aard aldaar. Men seint uit Erbach aan het Dagblad: Hedenvoormiddag te 10 uur werd op de aangekondigde eenvoudig-plechtige wijze naar het door de overledene uit gedrukt verlangen, op het kerkhof alhier ter aarde besteld het stoffelijk overblijf sel van H. K. H. mevrouw de prinses Marianne. Een groote menigte was sa mengevloeid om de eerbiedige getuige van dezen droeven tocht naar den doo- denakker te zijn. Talrijke deputatiën waren bij de groeve vereenigdom aan de afgestorven vorstin, die een weldoen ster was voor zoo veel en zoo velen, de laatste hulde te bewijzen. Gelijk men weet bevonden zich te Erbach de zoon van de ontslapene, prins Albrecht van Pruisen, haar dochter prin ses Alexandrine, wed. van hertog Wil helm van Mecklenburg-Schwerin, en haar kleinkinderen uit het huwelijk van haar overleden dochter prinses Charlotte met hertog George van Saksen-Meiningen erfprins Bernhard en prinses Maria Eli sabeth. Dat Majoor Beijerman als ver tegenwoordiger van Z. K. H. den prins van Oranje en de burgemeester van Voor burg als vertegenwoordiger dier gemeente bij de begrafenis aanwezig waren, volgt reeds uit een vorig bericht. De plechtigheid liep in de volmaakste orde af. De bevolking toonde door hare deelneming ten volle te beseffen, hoe veel voor haar met deze vorstin ten grave daalde. YVeder is een der karakteristieke fi guren uit den Italiaanschen vrijheidsoor log door den dood weggerukt. Alberto Mario overleed den 2. Juni te Lendinara in Venetië. Hij was een volbloed-repu blikein, onbuigzaam en streng in het openbaar leven, maar bescheiden, be minnelijk en onbaatzuchtig in het par ticulier verkeer. Vele jaren bracht hij in ballingschap door; op last van Gui- seppe Mazzini vervulde hij een groot aan tal zendingen en aan alle revolutionnaire bewegingen nam hij deel, totdat hij in de gelederen van Garibaldi ging strij den. Door een innige vriendschap was Mario met «den oude» van Caprera ver bonden, en zeer opmerkelijk is het, dat hij stierf op den eersten verjaardag van het overlijden van den bevrijder van Si cilië en Napels. Mario was ook de man diena de bemachtiging van Napels Mazzini en Garibaldi weder op een goe den voet met elkander bracht. In de vorige week is op de beroemde villa Farneze, te Rome, in den ouderdom van 66 jaar overleden de Spaansche dich ter don Salvador Bermudez de Castro markies van Lema, hertog van Rynalda en prins van Santa-Lucia. Een longont steking welke hem acht dagen geleden overvielmaakte een einde aan zijn le ven. Den 6. Augustus 1817 te Cadix geboren, studeerde hij aan de hoogeschool te Sevillaalwaar hij den docterstitel verwierf. Daarna was hij eenigen tijd werkzaam als redacteur van de Madrid- sche Revista. Door zijne geestesvoort- brengselen in proza en poëzie erlangde hij toen reeds een welverdiende ver maardheid maar weldra vond hij gele genheid, zijn talent ook ten toon te sprei den op een ander gebied: dat der di plomatie. Het mond- en klauwzeer te Utrecht is geheel gewekende laatste stal is ontsmet verklaard. Het volksfeest te Moskau heeft niet geheel zonder ongelukken mogen afloo- pen. Bij het uitreiken van de mandjes met proviand zijn vijf menschen doodgedron- gen. Overigens heeft het feest in goede orde plaats gehad. De uitdeeling van de mandjes duurde twee uren. Er werden 480,000 liters bier gedronken. Twee duizend menschen hielden zich bezig met het uitdeelen van de spijzen en dranken. 's Middags werden de aangekondigde voorstellingen en de concerten door de 40 orkesten gegeven. De Keizer en Kei zerin brachten een uur op het feestter rein door. Zij werden luide toegejuicht. Het oplaten van een luchtballon ter uit- strooiing van herinneringszakdoeken mis lukte om den wind. 's Avonds werd een vuurwerk afgestokenwaarvan het voor naamste stuk; een breedte had van 2'/r kilometer (sic); de Keizer was daarbij tegenwoordig. Onder de gasten bij de kroningsplech tigheid te Moskaumoet ook een verte genwoordiger van Kalakaua, Koning der Sandwicheilandengeweest zijn. Het \yas een in papegaaienveeren gekleed gene raal van Zr. Ms. leger. Het U. D. deelt mede, dat de heer Du Marchie van Y'oorthuijsenlid der Eerste Kamer voor Utrecht, in den staat zijner gezondheid aanleiding heeft gevon den om te wijzen op de wenschelijkheid, dat hij in Juli a. s. worde vervangen door iemand, die zeker is, zijn taak steeds te kunnen vervullen. Het blad wijst er opdat deze nieuwe verkiezing van te meer belang is, om de gewijzigde samenstelling der Staten van Utrecht. Op uitnoodiging van de vereeniging tot bovordering van Zondagsrust te Helder hebben 40 schippers en verkoopers van aardappelengroenten enz. besloten in de maanden Juni, Juli en Augustus niet na *s morgens 9 nre en verder in het geheel niet des Zondags te verkoopen. Zondag avond is te Hannover, in het St. Vincent-Stift, op 53jarigen leeftijd gestorven de heer J. Nonhebei Jaczn. predikant te Dordrecht. Geruimen tijd was de heer Nonhèbel lijdende aan eene nierziektedie weinig hoop op herstel gaf, maar een long-ver lamming heeft zijn dood verhaast. Door het inslaan van den bliksem is Vrijdagavond de landbouwerswoning van Johs. Van Heeswijk in het Liesland on der Schijndel met bijna den geheelen in boedel afgebrand.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2