INGEZONDEN. besteed voor ruim ben half millioen. In genoemde scholen ontvangen tusschen de vier en vijf duizend kinderen geregeld en goed onderwijs en in dat paleis te Breda zullen 200 gauwdieven en schurken elk hun eigen kamer hebben. - De Zierikzeesche Courant teekent nog aan dat die Noord-Brabantsche scholen niet meer kosten, dan hetgeen er ver timmerd werd aan één oud oorlogschip om er een opleidingschip van te maken. Op de Utrechtsche straat alhier had jl. Zondag avond eene vechtpartij plaats tusschen een drietal burgers, waarbij een hunner, zekere B.wonende te Hoe velaken zijn mes trok met het doel om zijn tegenpartij over het aangezicht te snijden; deze echter de bedoeling van B. bemerkendevond gelegenheid de stoot althans in zooverre afteweren dat niet zijn aangezicht werd getroffen, maar het mes hem over de rechterhand ging en hij aan die hand vrij ernstig werd vërwond. Tegen den dader die onmiddellijk dooi de politie werd aangehoudenis proces verbaal opgemaakt. Dinsdag avond werden in eene druk be zochte vergadering door de Amersfoort- sche Hoofdkiesdistricts Kiesver- eeniging tot candidaten gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad de navolgende heeren B. W. VAN BURGSTEEDEN. Mr. H. I. H. Baron VAN BOETZE- LAER VAN OOSTERIIOUT. E. L. H. VAN LANSCHOT HU- BRECHT. M. L. CELOSSE. W. VAN LEER. Daar de heer van Leer, die ter ver gadering aanwezig was, verklaarde deze benoeming om voor hern oversvegendc redenen niet te kunnen aanvaarden, werd den heer I. ZANDIJK Jr. door het lot daartoe aangewezen tegenover den heer M. W. SCHELTEMA Ez.die een gelijk aantal stemmen op zich vereenigde. Het 20ste Christelijk Nationaal Zending- feest zal den 4den Juli a. s. op het schoone landgoed «Yoor<taan» bij Blauw-Kapel in de onmiddellijke nabijheid van Utrecht gehouden worden. Het ter rein is uitnemend geschikt en groot ge noeg om duizenden feestgangers te ont vangen. Wanneer het weder gunstig is zullen velen opgaan om in dat heerlijk oord hunnen Schepper te loven en te prijzen. VERGADERING van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 28 Juni 1883, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling 1. Rapport der Commissie in zake de gasverlichting. 2. Voorstel van Burg. en Weth. in zake het verstrekken van eereblijken en belooningen voor getrouw schoolbezoek. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van de toelage aan de Ge zondheidscommissie. 4. Advies van Burg. en Weth. op het rekest van den heer Cramer von Baum- garten om concessie voor den aanleg van een tramlijn. Bij de Vrijdag te Amsterdam gehou den aanbesteding van de concessie voor de uitsluitende levering van gas aan de gemeente en aan particulieren waren drie inschrijvers: lu. De pijpgasfabriek De Bruyn die aanbiedt bij verplichte oprich ting van 2 fabrieken een retributie te geven van f 0,03 bij een gasprijs van 9 cent, een van f 0,027 bij een gasprijs van 8Va cent en een van f 0,023 bij een gas prijs van 8 cent per M3. 2°. De Impe rial and Continental Gaz-Company bij 2 fabrieken een retributie resp. van f0,0385 f0,031 en f0.024 per kub. Meter, en bij éen fabriek resp. van f 0,041, f 0,034 en van t 0,0275 per M3. 3°. De Compagnie Générale Frangaise voor éen fabriek 0,0419, f 0,0341 en f 0,0261 per M3. GEMENGDE BERICHTEN. II. de Koning, de warmoezenier te Gorinchem, die in den avond van 29 Maart jl. in zijne woning de echtgenoote van P. Monshouwer vermoordde, stond Vrijdag voor het Hof te 's Hage terecht. Tegen hem werd een tuchthuisstraf van 20 jaar geéischt. Het aantal bezoekers van de interna tionale visscherij tentoonstelling te Lon den, van de opening af tot het eind dei- vorige weekbedraagt 527,264. Te Noordwolde is een boerenknecht op een ongelukkige wijze om 't leven ge komen. Twee paarden willende opvangen had hij een der dieren een lossen strik om den nek geslagen en den anderen lossen s*rik zelf zoolang om den hals ge daan. Het reeds gevangen paard schijnt aan den loop te zijn gegaan en beide strikken daardoor aangehaald te hebben tenminste men vond den knecht geworgd in de weide liggen terwijl het paard nog juist bijtijds uit zijn benauwden toestand verlost werd. Een landbouwer onder Maasheze is doodelijk door den bliksem getroffen ter wijl hij bezig was een boom te vellen. Te Dakota meldde zich onlangs bij een expres-postdienst een stevige vrouw als koetsier aan: «Kunt gij met muilezels omgaan?» vroeg de posthouder ongeloo- vig. Een half trotsche, half verachtelijke lach krulde haar volle lippentoen zij antwoordde: «Bah! Als men zooals ik reeds driemaal getrouwd is geweest!4 De posthouder liet haar niet uitspreken, maar nam ze dadelijk in dienst. Te Groningen is door twee achter een broodkar loopende kinderen een porte- monnaie met f9ü aan bankpapier gevon den. De moeder een weduwe heeft oogenblikkelijk aangifte gedaan. Schromelijke achteruitgang van de aardappel-teelt. De aardappel-teelt moet, in den wa ren zin des woordswel de eerste plaats in de bouwerij bekleedenomdat die kuituur schier in alle werelddeelen gedre ven wordt en de edele vrucht rnet alle recht verdient den eerenaam te dragen «Brood der armen.» Jaarlijks ziet men dat gewas in alle provinciën van ons land voor menschen en dieren, ook voor de fabricage verbou wen om er zich gedurende de lange wintermaanden mede te voedendoch het verbouw, of liever gezegd de produc tie, levert bij lange na niet op om in de behoefte des volks te voorzienzoo dat het buitenland ons onvermijdelijk daarin tegemoet moet komen. Men moge zich in ons landje hoogst gelukkig achten dat voornamelijk Duitschland ons in den hachelijken toestand, waarin wij verkee- rente hulp komtwant anders zoude voorzeker de rampdie ons jaarlijks treft, groot zijn, terwijl bij totale mislukking ware ellende te duchten is. Alvorens met mijne beschouwingen ten aanzien van het verbouwen van dat ge was verder uit te wijdenwil ik de vraag stellen: «Waaraan is het te wijten, dat «de teelt van dit zoo onmisbaar geworden «volksvoedsel voor het algemeen in de «laatste jaren zoo schromelijk achteruit «is gegaan, en wat zal de toekomst we- «zen, indien men met den verbouw voort «blijft sukkelen op den ingeslagen weg?» Een andere en betere verbouw, reorga nisatie van het tegenwoordige stelsel van behandeling en bewerking van de aard appel-teelt zijn mijns inziens voor de al- gemeene welvaart hoogst noodzakelijk. Men drale dus niet langer hiermedeom een beteren en meer degelijken verbouw daar te stellen ter voorkoming van erns tige gevolgendie op dat gebied zijn te verwachten. Landbouw-maatschappijen in 't alge meen u zijn de toestanden bekendén uwe medewerking voor het belang des volks, waarvoor gij gesteld zijtwordt in de gegeven omstandigheid ten zeerste ingeroepen. Het feit, de groote achter uitgang van dat gewas, dient in ernstige overweging genomen te worden voordat de ramp, namelijk volslagen gebrekons komt bezoeken. Deze wenkenontleend aan onderzoekingennasporingen en ve lerlei proevenwaaraan ik sedert eenige jaren onverpoosd mijne krachten heb ge wijd eene speciale studie er van ma kende, nopen mij uwe welwillende aan dacht op deze zaak te vestigen. Na de vraag die ik steldewaaraan het te wijten isdat de aardappel-kui tuur haren ondergang nabij gaat, dien ik vooraf mijne opmerkingen, beschou wingen en de behandeling van de teelt, zooals die door velen op schandelijke wijze thans veronachtzaamd wordt, eenigs- zins uiteen te zetten en aan te toonen dat slechte oogsten meerendeels zijn te wijten aan de slordigheid van verbouwers die niet de minste kennis bezitten om de teelt met zorg en nauwgezetheid te betrachten. Dat deze woorden in de ooren van eenige landbouwers hard klinken, behoeft geen nader betoog, maar om eene verandering in den toestand te brengen, waaraan dringende behoefte bestaat is er geen andere uitweg te vindendan wel de ware toedracht van moedwillige ver onachtzaming en verwaarloozing der teelt bekend te makenopdat zij die de raad gevingen willen volgen er op bedacht zijn eene wijziging in hun verbouw te bren gen. Ziehier de thans over 't algemeen gevolgde wijze van verbouw van aardap pelen slechts enkele goede en zorgvul dige bouwers, die er een gewetenszaak van maken roekeloos daarmede te werk te gaan make hierop eene gunstige uitzon dering. Wil men deugdelijk aardappelen teelen, aan alle eischen voldoende, dan dient men vooraf voor puikegoed uitgelezen poters zorg te dragendeze te trekken van nieuwe soorten namelijk de uit zaad gekweektedie weerstand tegen de ziekte kunnen bieden. Het is tevens een groot vereischte, dat men redelijk groote po ters neme, met goed vruchtbeginsel en ze uitsluitend bezige van talrijk bezette en flink ontwikkelde struiken. Wijders dienen de poters gedurende den winter in luchtige vorstvrije kelders zorgvuldig te worden bewaarddan wel wat mij beter bevalt gekuild te wordenmet in achtneming van de noodige voorzorgen zoodat met de behandeling daarvan geen te groote broeiing kan ontstaan waardoor het te vroeg uitloopen, dat de oorspron kelijke kracht van den aardappel doet verloren gaan, voorkomen wordt. Eindelijk is het van groot belang, dat de poters vroegtijdig in het voorjaar nog eens goed worden nagezienin manden of kisten geborgen worden om ze te laten kiementegen medio April zorgdra gende dat de kiemen niet worden be schadigd, en hieruit te plantenof liever gezegd de poters, met de kiemen naar boven gericht, in de daarvoor bestemde gaten te zettendoch vooral niet roeke loos daarin te rollen. Vele landbouwers, ieder voor zich zelf venneenen goede, ja zelfs beste poters te bezittendoch ze weten in de verste verte niet wat deugdelijke poters zijn evenmin met welke zorg men ze bij het rooien van aardappelen moet uitschieten en later zorgvuldig bewaren. De thans algemeene wijze van handelen en het verbouwen van aardappelen komen hierop niet neer en alzoo moet men tot de gevolgtrekking komendat men het oude stelsel is toegedaan en er een af keer van heeft zich aan het nieuwe te hechten. Wanneer een landbouwer het tijdstip genaderd ziet om met het rooien een aan vang te makendan wordt een zeker aanta! rooiersoprapers of opraapsters bijeen gezameld en over het daggeld of de betaling bij vierkante oude roeden overeen gekomen. Met deze mannen, ieder van een greep voorzien trekt rnen naar 't veld de baas of eigenaar van den akker doet aanwij zing, waarna de werkzaamheden aanvan gen. Volgens algemeen gebruik kent rnen hem de eer toe de eerste aardappelstruik te rooien. Heeft die struik naar zijn oor deel of bij toevaleen goed beschot op geleverd dan maakt de eigenaar bij voor baat groote illusies, dat de geheele bouw hem eene voordeelige opbrengst zal op leveren die echter meestal zeer zuinig of slecht uitvaltterwijl de weèrsgesteld- heid in de meeste gevallen de schuld er van krijgt. Men rooit alzoo lustig daarop voort de uitgedolven aardappelen wor den ter opdrooging op de grond verspreid en de oprapers, meerendeels uit oude vrouwen of jonge meisjes gekozen nemen hunne functie getrouw waar de aard appelen voor de inzameling in drie, som wijlen in vier soorten verdeelendena melijk: groote, middelsoort, poters en kriel. Voor de aardappelen, die voor po ters dienen, zijn gekozen de grootste uit krielsoort of uitschot en alles van de aangegeven soortwat er maar eeniger- mate op gelijkt, wordt afgezonderdzon der evenwel gade te slaan ofdievaneen volslagen goede struik afkomstig is. Mis vormde, wanstaltige, zelf krielsoort wor den in de mand bijeengezameld en de voorraad bij het vallen van den avond ten huize van den respectieve eigenaar gebracht, die op zijn beurt in de schuur of het achterhuis, in den regel niet vrij van vochtigheid een plaatsje afstaat. Die hoop poters groeit dagelijks aan en staat den boer of verbouwer allengs in den weg, zoodat eene opruiming noodzakelijk wordt geacht. Hij neemt daarop een kort besluit en de poters moeten onvoorwaar delijk den kuil in, al was het in't begin van de maand October, en worden dus veel te vroeg aan den schoot der aarde toevertrouwd. Beter is het echter, voor zooverre de invallende vorst zulks niet belet, daarmede tot medio December te wachten, ter voorkoming van eene te spoedige ontkieming in het voorjaar. Deze poters in October gekuild, blijven alzoo in hun winterverblijf tot. de eerste helft van Maart, soms ook later. Eerst dan moeten zij te voorschijn gehaald worden om te worden gepoot. Een ieder kan nu wel nagaandat die zetaardappelenzoo vroeg gekuild, op hunne beurt ook zeer spoedig in het be gin van het voorjaar, ja zelfs nog eerder, lange spruiten of ranken hebben gescho ten ergo zeer slecht als pootgoed te be zigen zijn. Dit verschijnsel levert bij den bouwer volstrekt geen bezwaar op en deze lacht in zijn vuistje dat ze zulke flinke spruiten hebben gemaakt. Hij verkrijgt daardoor de overtuiging, dat die vrij van verrotting zijn gebleven en beroemd er zich nog wel opdat hij ze met goed ge volg heeft gekuild. Met de onvolmaakte uitgeloopen gerimpelde aardappelendie veel op een vijg gelijkennauwelijks het aanzien waard zijn en geenszins ge schikt om als pootgoed te dienenbegeeft men zich te velddat isnaar de slecht toebereide akkers en in de daar voor niet zonder de gewone onverschillig heid met puntigen poothouten gemaakte gaten worden met verregaande verachting de poters geworpen even als of men zeg gen wil «ziedaar, ik ben van de last af en meer kan ik er niet aan doenter wijl het eindbeslag van het werk, de volbrachten poting met een Hinken klomp- trap om de gaten te sluiten als 't ware bezegeld wordt. Het ware immers verkie selijker, dat de in volmaakt goeden toe stand verkeerende poters nauwlettend, met kiemen naar boven gericht, in den grond werden gezet de kosten van zulk eene bewerking zijn immers zoo hoog niet Neem aan dat een arbeider voor het in zetten een cent per vierkante roede meer verdient dan op de gewone wijze van inrollenalsdan beloopen de kosten op honderd roeden slechts één gulden en het is dus wel de moeite waard, bij de betrekkelijk geringe kosten een maatre gel toe te passendie de opbrengst zoo zeer verhoogt. Dezelfde slordigheid of onbekendheid als bij de teelt en verzor ging van aardappelen wordt waargeno men bij de bewerking en het onderhoud de meeste akkers of velden dragen toch de volste blijken van jammerlijke verwaarloozing het onkruid op de vel den of akkers te bespeurenverkrijgt de overhand ten nadeele van de plant, die onder den druk moet kwijnen of verar- moeden. Een schralezuinige bouw moet dus het gevolg zijn van deze handelwijze; de productie van den bouw, deerlijk te gengevallen dwingt hem ja zelfs de po ters, die in het aanstaande jaar moeten dienen om de teelt voort te zettenvoor eigen consumptie aan te sprekener op steunende dat altijd weer andere poters verkrijgbaar zijn op de markt. Vraagt men die bouwlieden nu af, waaruit deze slechte oogst te wijten isdan krijgt men van bijna iedereen tot antwoord«ik heb beste poters gehad of op de markt ge kocht, goed en degelijk gemest, het land wel onderhoudenkortom ik heb alles er aan gedaan wat in mijn vermogen was.» Men wil volstrekt niet erkennen dat de hoofdoorzaak van den tegengevallen of mislukten bouw aan eigen schuld te wij ten is zich koesterende in de beschou wing en zelfbeoordeeling van in alle op zichten goed te hebben gebouwdvoedt men andermaal de hoop het volgende jaar een beteren oogst te zullen hebben. Blijft men echter bij het oude stelsel voortgaanhetzelfde lot of nog slechter staat wederom te wachten. Volgens mijne nasporingen en onder zoekingen worden te Amersfoort en in de omstrekenwellicht ook op vele andere plaatsenaardappelen verbouwd die meer dan een halve eeuw hebben bestaan. Vraagt men zich nu af, lijden die aard appelsoorten niet aan ouderdomziekte de uitkomsten der verkregen oogsten dra gen er immers duidelijk ten volle blijk van? Nu wordt de vraag gesteld: «Welke «veranderingen en verbeteringen zijn in «de opgegeven toestanden van den aard- «appelverbouw te brengen die tot gunsti- «ger resultaten aanleiding zullen geven?» Het antwoord hierop zal kort en zakelijk wezen. In onderscheidene plaatsen van ons Rijkwaar de teelt op groote schaal gedreven wordt, vindt inen Maatschap pijen voor Landbouw en telkens ziet men naar gelang van de behoefte nieuwe zich constitueerenmet bekwame mannen aan het hoofddie het bestuur uitmaken en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2