NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, NOODIG Feuilleton. ALICE'S GEHEIM No. 56. Zaterdag 14 Juli 1883. Twaalfde Jaargang. W. PASSAUER. AMERSFOORTSCHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,Advertentiën van 1 6 regelsf 0,40. Franco door het geheele Rijk1,10. UitgeverA. M. SlothOUWerIedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0.07' Afzonderlijke nummersLent. Ai,PnsrnnnT -T T A -7 I AMERSFOORT. Reclames per regel0,20. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. jv,j J Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags ne Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Het eeuwfeest van de Maatschappij Tot Nut ven 't Algemeen, dat in 1884 zal worden gevierd, is voorzeker een merkwaardig feithet zal zeker niet ge makkelijk zijn één vereeniging te noemen die, geheel op eigen wieken drijvende, zich zoo lang onder allerlei politieke lots wisselingen heeft staande gehouden, en een zoo roemrijk verleden achter zich heeft. De begeerte, om dat feest op waardige wijze te vieren, is dus zeer wettig, en het pleit alweer voor den gezonden, practischen zin, die de Maatschappij altijd heeft gekenmerkt, dat in tijds de noodige maatregelen ter voorbereiding zijn geno men. Want zij wil haar 100-jarig be staan in gedachtenis houden op dezelfde wijze als zij immer heeft geleefd en nog lang hoopt te leven, namelijk door een daadgetuigende van onverzwakte liefde voor het welzijn van geheel het Nederlandsche volk. Gelijk bekend is werd verleden jaar aan een Commissie van 9 leden de be antwoording opgedragen van de vraag hoe zulks zou moeten geschieden. Toe vallig zijn er in die commissie ook negen voorstellen ter sprake gekomen. De hee- ren werden het spoedig eens over één plan, namelijk als feestgave te stichten een kweekschool voor bewaarschoolhou- deressen, met daarbij behoorende oefen school. Ook het Hoofdbestuur vereenigde zich met dit denkbeeld zoodat het op de agenda van de aanstaande Algemeene NOVELLE VAN 17) Door sinart verpletterd, staarde hij onafge broken in de koude ascli van den haard en even als hieruit alle vroegere warmte en helderheid verdwenen waren, evenzoo koud en kleurloos scheen hem zijn eigen leven thans toe. Een vloed van heete tranen stroomde langs zijne wangen maar met deze tranen ontboeide zich ook lang zamerhand zijne vreeselijke zielesmart en weldra vatte hij het moedig besluit, om met jeugdigen krachtigen wiekslag zich boven zijn lot te ver heffen en zich nimmer te laten overwinnen. Met deze voornemens, die zoozeer van zijnen clastischen geest getuigden, bezield, stond hij op, liep den tuin door naar den stal, waar zijn paard hem met vroolijk gehinnik begroette. Toen reed hij de stad door, om niettegenstaande Alice's streng verbodte trachten iets te ondekken van den weg, dien zij en de haren hadden in geslagen. Doch niemand der weinige personen, die hij ontmoette, kon hem eenige aanwijzing geven. Hoe treurig, veel treuriger nog dan den vo- rigen avondwas thans in de heldere zonnestra len de aanblik van het eenmaal levendige stad je I Alice had hem er niet te veel van verteld. De hotels, de kerken en de heerenhuizen, die Vergadering een belangrijke plaats in neemt. Wat de voorstellen tot uitvoering van het plan betreft, deze komen op het vol gende neer: Voor de stichting en inrich ting van het gebouw doet de Maatschappij een beroep op belangstellendenzij vraagt een renteloos voorschot, geraamd op 70 duizend gulden, waarvan telken jare 1000,zal worden afgelost: daarvoor rekent zij een school te kunnen hebben met woon- en verpleegruimte voor een twintigtal interne kweekelingen. Uit de gewone inkomsten der Maatschappij, ver meerderd met de opbrengst der school gelden, meent men de jaarlijksche kosten te kunnen bestrijden. Het komt ons voor dat de zaak finan cieel uitvoerbaar is; de Maatschappij telt haar vrienden in zoo grooten getale, dat men haar wel een renteloos voorschot zal willen verstrekkende aandeelen worden splitsbaar gesteld in bedragen van honderd gulden, zoodat men niet eens een Croesus behoeft te zijn om aan de verwezenlijking van het plan deel te riemen. Mocht men hierin onverhoopt worden teleurgesteld, dan zou de Maat schappij in de kosten van oprichting gedeeltelijk kunnen voorzien door een bijdrage uit haar kapitaal, al is zij daar van, om licht te begrijpen redenen, af- keerig. Met het karakter der feestviering zou dit niet in strijd zijnwe moeten zelfs zeggen dat het een min of meer vreemden indruk maakt, de aanstaande jubilaris tot haar omgeving te hooren zeggen Ik wil dien gedenkdag kenmer ken door eene flinke daad, welnu gij daar, verschaft er mij het geld voor, als je ten minste respect voor mij hebt. Doch dat laatste wilden we slechts als een opmerking laten doorgaan, geenszins als een aanmerking beschouwd hebben. De Maatschappij heeft zich aan ons volk zoo verdienstelijk gemaakt, dat zij zich in de laatste jaren als met tooverslag uit den grond verrezen warenzij lagen daar in puin- hoopen ter neder, verwoest door de kwaadwillige hand eener radelooze menigte. De groote schouw burg was geslotende acteurs en actrices had den in allerijl de vlucht genomen. Burgemeester en Raad, priester en paedagoog allen waren zij spoorloos verdwenen. Slechts nu en dan zag men een bewoner, schuw om zich heen kijkend, als vreesde hij de eenzaam heid, door deze doodsche straten sluipen hier en daar zochten een paar honden te vergeefs naar hunnen meester of jankten om een weinig voedsel, en vloog een roofvogel al krijschend over de stad heen, zonder zelfs ook maar het geringste te kunnen bemachtigen. Nadat George een paar uur rondgezworven en eindelijk in eene armzalige herberg zijnen honger eenigszins gestild had, gaf hij zijne po gingen, om iets te weten te komen, als hope loos op en keerde dood moe naar Chase-House Hotel terug. Boven in de kamer, waar Alice gisterenavond nog gezeten en hem voor eeuwig vaarwel had gezegd, zonder dat hij zulks echter in de verste verte vermoedde, bleef ook hij nog een geruimen tijd zitten, om over zijne toekomst na te denken. Hij moest toch een besluit nemen op dit duistere keerpunt van zijn leven. Doch welk Dit kostte hem niet veel moeite. Hij toch was jong, onafhankelijk en rijk genoeg, voor iedere onderneming, van wel ken aard dan ook hij wilde leven en strijden en in zijn werk zijn naamloos lijden vergeten. Doch diep ter nedergeslagen als hij nu nog was door de ramp, hem zoo pas overkomen, en die zoo op eenmaal en op zulk eene geheime wijze een einde maakte aan de zoetste verwachtingen zijner eerste liefde, scheen hem het verblijf in eene kleine vrijheid waarlijk wel mag Veroorloven. i Ook begeeft zij zich met haar voorstel geenszins op onbekend gebied. Onder wijs in het algemeen, en in den laatsten tijd meer bepaald het bij de wet zonder regeling gelaten voorbereidend onderwijs in 't bijzonder, was steeds een onderwerp van haar zorgen. Nog verleden jaar zijn belangrijke besluiten in dien zin geno men, voornamelijk ten doel hebbende de subsidiën, sinds geruimen tijd aan be waarscholen verstrekt, afhankelijk te stellen van het voldoen aan zekere eischen van bekwaamheid door de onderwijzeres sen. Trouwens, nog vóór de afscheiding van België, in 1827, verscheen onder haar werken een Handleiding voor houderessen van kleine kinderscholen,» en stichtte zij een departements-bewaar- séhool te Brussel. Rest nu de vraag, of de stichting eener kweekschool op dit oogenblik als een dringende noodzakelijkheid moet worden beschouwd. Wij veroorloven ons haar ontkennend te beantwoorden. Hoe overtuigd we ook zijn van het nut van bewaarscholen, inzonderheid in die standen der maatschappij waar de moeder zich niet lang genoeg met de opvoeding van haar kinderen kan bezig houden, meenen we met even groote stelligheid dat het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zich vergist, wanneer het verwacht dat men slechts de bedoelde kweekschool heeft te openen, om haar met leerlingen bevolkt te zien. De reden ligt voor de hand. De be trekking van onderwijzeres aan een be waarschool levert slechts bij uitzondering een toekomst op. De bezoldigingen over schrijden slechts zelden het cijfer van (iOO het vaderland onmogelijk toe. Daarom besloot hij het te verlaten en in den vreemde genezing te zoeken voor de vreeselijke wonde, hem ge slagen. Veertien dagen later was alles voor zijn aftocht gereed. Ook zijne laatste pogingen om door Annabel iets over Alice's tegenwoordig verblijf en haar geheim te weten te komen, hadden schipbreuk geleden, want toen hij te Saratoga aankwam, was de groote tooneelspeelster na hare avon tuurlijke reis had het meisje zich weer aan de kunst gewijd afgereisd, zonder dat iemand hem kon vertellen waarheen. Op een schoonen zomer middag stond hij op het dek van de stoomboot «Maryland", die ge reed lag naar Liverpool te vertrekken. Reeds had de bel tot vertrek geluid en siste en dampte de stoomketel met vreeselijk geweld. „Is al het scheepsvolk aan boord klonk de vraag van den eerwaardigen kapitein. YesSir I" was het antwoord van den opper stuurman. De boot werd losgemaakt, zette zich in be weging en stoomde met zijn honderdtwintig paardeki acht langzaam en statig de haven uit. Zakdoeken zonder tal werden er nog steeds van den kant heen en weder gewuifd, welke af scheidsgroet door de zich op de boot bevindende passagiers in ruime mate beantwoord werd. „Fare Well\ Leeft gelukkig Groet Old Eng land van ons! Adieu! Adieu!" zoo klonk het nog een geruimen tijd. Kearny stond vlak aan de verschansing, spra keloos en somber naar het land ziende, hetwelk hij wellicht nimmer weer zoude aanschouwen. Het was als stond hij aan eene groeve, waar in het dierbaarste dat hij bezat, een oogenblik ran te voren nedergclaten was. gulden, maar zijn in de meeste gevallen aanmerkelijk lager. Dat zal wel zoo blijven, zoolang de wet het bewaarschoolwezen, anders ge zegd het voorbereidend onderwijs, niet heeft geregeld. En men behoeft inderdaad niet bezield te zijn met een profetischen geest, om te durven voorspellen dat zulks in de negentiende eeuw wel niet zal ge beuren. Zeker, van particuliere zijde kon meer voor dat onderwijs worden gedaan, zal men zeggen, en dan steeg ook de behoefte aan wèl-opgeleid personeel. Toegegeven. Maar particulieren ijveren in den regel het meest voor onderwijs, als er politieke quaesties aan vastgeboeid zijn. In andere gevallen laten zij de zaak liefst voor de overheid liggen. Bo vendien, welke particulieren hebben aan de bewaarscholen de meeste behoefte Juist zij die de kosten niet betalen kunnen. De inrichtingen die er zijn, en waar onder, bij de vele slechte, ook een aantal goede gevonden worden, die met algc- heele toewijding door de meergegoeden ten bate der mindere klasse in het leven zijn geroepen, hebben gewoonlijk niet veel moeite om aan onderwijzend perso neel te komen. De vraag is vrijwel in overeenstemming met het aanbodvan daar dat de tractementen steeds laag blijven. Het gevolg is dan ook dat de be staande opleidings-inrichtingen, de Kweek school te Leiden en de Vormschool te Rotterdam, beiden zeer gunstig bekend, ieder jaar zoowat de openvallende plaat sen kunnen aanvullen, inaar volstrekt niet zóó overstelpt worden met vragen om toelating, dat de noodzakelijkheid van een derde inrichting overtuigend blijkt. Onder die omstandigheden het plan toch doorzettenMen denke er eens over na Doch zie, daar hij bedriegt zich niet! Krampachtig vat hij met beide handen den ijzeren stang van de leuning der verschansing, als wilde hij dien door midden breken en buigt er zich toen ver over heen, want ginds langs de kade nadert in dolle vaart een rijtuig. Het houdt stil aan het havenhoofd en de schoone, bloeiende gestalte van Annabel Monval richt zich op in de fiacre, hem met beide handen smee- kend, tot haar te komen, hem nog eenmaal de hand te mogen drukken Het is evenwel te laat! De boot steunde en siste en dampte en zet hare reis naar de oude wereld voort. De zon ging onder en hulde alles in eenen duisteren nevel. De passagiers verdwenen lang zamerhand van het dek om beneden in de klei ne hutten te droomen van het land, dat zij zoo pas verlaten hadden of van dat, hetwelk zij -ol van de heerlijkste verwachtingen na een paar weken hoopten te begroeten. Maar George Kearny stond nog altijd op de zelfde plek onafgebroken starend op het land dat hij lief had, doch waarin hij zoo oneindig veel geleden had. Toen evenwel het laaste stip je aan den horizon verdwenen was, liet hij het hoofd od de borst zinken en terwijl een paar heete tranen zijn oog bevochtigde, fluisterde hij zacht: „Vaarwel, vaar eeuwig wel!" Twee jaar ongeveer zijn er verloopen sedert de vorige treurige gebeurtenissen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1