NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEK, HAMERSVELD, HOEVELANEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUUHSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Officiële Publicatie. Feuilleton. ALICE'S GEHEIM No. 57. Woensdag 18 Juli 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch. Overzicht. W. PASSAUER. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te—amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07* Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal i<i rekening gebracht. In de zitting van het Britsch Lagerhuis van verleden Woensdag deed Gladstone een mededeeling die wel geschikt was om de anti-Franschgezinde gevoelens der Engelschen te versterken: de Fransche admiraal Pierre moet zich te Tamatave op Madagascar zeer ruw hebben aange steld tegen de Britsche onderdanen. Eerst werd de consuldie ernstig ziek was gelast de stad binnen 24 uren te ver laten vóór die tijd om wasoverleed de man reeds. De begrafenis werd door vele Engelsche en Fransche officieren bijge woond de eersten waren van het ter reede liggend oorlogsschip ,.Dryad". Op eens liet de Fransche admiraal de ge meenschap van het schip met den wal afsnijdende Engelsche cansulaire secre taris werdonder voorwendsel van met „den vijand", dat is met de inboorlingen des lands in verstandhouding te staan, gevangen genomenen van al de vreemde consulaten werden de vlaggen neerge haald. Gladstone eindigde zijn bericht met deze woorden: „Nadere inlichtingen blijven af te wachtenmaar ook van de Fransche Regeering worden die mede- deelingen tegemoet gezienwelke wij billijkerwijze mogen verwachten en waar toe ook wij onder dergelijke omstandig heden verplicht zouden wezen." Omtrent het gebeurde zijn nog geen NOVELLE van 18) Daar buiten welfde zich een wolkenlooze he mel over de stad Nieuw-Orleans, die zich baadde in het liefelijk stergeflonker, terwijl ginds in een der grootste schouwburgen aldaar op nieuw het aangrijpende schoone drama Romeo and Juliet", die roerende liefdestragedie, die reeds aan zoo- velen tranen ontlokt heeft, vertoond zoude wor den. Het gebouw was reeds tot in den nok toe bezet, hoewel het stuk reeds voor de drie-en- twintigste maal in de afgeloopen maand opge voerd werd en niettegenstaande de groote massa menschen hier vereenigd, heerschte er eene bijna ademlooze stilte in afwachting van de din gen, die komen zouden. Nog slechts weinige minuten en het spel zou de een aanvang nemen. Daar rolt een prachtige landauer, door vurige paarden getrokken, pijl snel de groote poo-t binnen, die toegang ver schaft tot het gebouw en vier elegant gekleede heeren springen onder vroolijk gelach en leven dig gesprek het rijtuig uit en de breede mar meren trappen op die naar de eerste loges voeren. „Nu zult gij haar zien, Kearny, die aller l*nr- ten in vervoering b engt", riep de jeugdige offi cier Flootman uit, „gij zult haar zien, u verba zen en betooverd worden »En gij moet ons eerlijk zeggen, George», viel Lord Flisdown in »of gij ooit in Londen, Paiijs of Berlijn, of waar ook in de oude we- berichten an Madagascar ontvangen hetgeen wel vreemd isdaar ommiddellijk de Engelsche gezant te Parijs den Mi nister Challemel Lacour over de zaak heeft gesproken, en deze terstond per telegraaf inlichtingen heeft gevraagd. Ge noemde Minister zei nog dat hij zich niet kon voorstellen wat de verwijdering van den zieken Britschen consul zou hebben kunnen rechtvaardigen. Het eenige wat admiraal Pierre melddeis het be richt van twee onbeduidende gevechten met de inboorlingen. Men begint dus reeds aan de aardbeving te denken die wel bezien een vallende eikel is geweest. Het vraagstuk van het tweede Suez- kanaal heeft thans plotseling een scherp karakter aangenomen door de voorloopige overeenkomst welke de Regeering ge sloten heeft met De Lesseps, en waarbij het uitsluitend recht der Kanaalmaat schappij stilzwijgend wordt erkend vol gens het advies van de rechtsgeleerde raadslieden der Britsche Kroon. De ge troffen schikking houd in dat het Tweede Kanaal in 1888 klaar moet zijnen er dan een nieuwe concessie verleend zal worden voor 99 jaarde Engelsche Re geering zal voor het werk een leening aangaan zij benoemt ook den inspecteur over de scheepvaart door het kanaal. Ue oppositiedie de overeenkomst ondervindt, is zeer algemeen; reeds spoedig hielden de groote reeders een vergadering te Lon den en besloten den lord-inayor te ver zoeken een bijeenkomst van burgeis te beleggen, ten einde de zaak te overwegen. In het Lagerhuis zal niet alleen van con servatieve, maar ook van liberale zijde de verwerping worden voorgesteld. De houding van Engeland tegenover het cholera-gevaar verwekt veel misnoe gen. Engeland houdt vol, dat guarantaine- reld, iemand gezien hebt, die met haar kan wedijveren." „En dan», hernam Baron de Rain, ja wat wou ik nu eigenlijk ook weer zeggen het was iets geniaals, iets ongehoords jam mer zeer jammer!" »Ja, dat is het zeker, waarde baron», lachte George Kearny luid, »hoe jammer toch voor de ze wereld, dat uwe sublime gedachten steeds verloren gaan. Doch daar Eensklaps brak hij zijne speech af, want de luidruchtige taal van hen, die zoo pas van een schitterend diner waren teruggekomen, verstoor de de aandacht van het publiek, dat reeds met open mond en oog zat te kijken en geen woord verliezen wilde. aStilte, daar boven!» riep men van alle kan ten. »Zie, daar is zij, George», (luisterde Floot man hem in 't oor. »Hebt gij ooit in uw leven een schoonere vrouw gezien Die heerlijke be valligheid, die goddelijke trekken, die volle, jeugdige vormen, is dat alles niet onberispelijk volmaakt zelfs?» Doch George antwoordde niet. Hij scheen niets te hooren van hetgeen er tot hem gezegd werd. »Zie, George», ging zijn vriend voort, »die tooverachtige oogeu, waarmede zij haren Romeo zoo boven alle beschrijving zacht en toch zoo innig tevens aanziet!» Maar nog altijd staarde George naar het too- neel, zonder dat er een enkel woord over zijn lippen kwam. »En haar spel», hernam Lord Flisdown, »is wegslepend mooi. Welk eene lief! Welk eene hartstocht! Men zegt, dat zij eenmaal in de wildernis het leven gered heeft van een jong mensch, dien zij innig lief had, maar die haar verlaten heeft en de zee overgestoken is naar Engeland. De dwaas, hij wist niet, wat hij versmaadde Vandaar nu zeker hare koelheid maatregelen volkomen overbodig zijn dat het voldoende is, verdachte schepen te desinfecteeren. Spanje heeft daarop besloten, ook uit Engeland komende sche pen guaranttpne te doen houden, en het is niet onmogelijk dat andere mogendhe den insgelijks zullen doen. Uit Transvaal is bericht dat de heer Jorissen, die met goed succes te Londen over herziening der conventie onderhan delde, door den Volksraad met algemee- ne stemmen is uitgenoodigd zijn waar digheid vi n procureur-generaal neder te leggen, omdat hij, gelijk de Boeren nu op eens ontdekt schijnen te hebben, niet als rechtsgeleerde is gegradueerd. Als onze Zuid-Afrikaansche broeders voort gaan op die manier de hun bewezen diensten te vergelden, dan zullen zij onze sympathie spoediger nog verliezen dan zij haar verworven hebben. Nog wordt vandaar bericht dat de President Krüger zelf naar Londen denkt te komen om te onderhandelen dat Mapoch en Mampoer zich aan de Transvalers hebben onder worpen, en dat Ketswayo op nieuw een nederlaag heeft geleden tegen de hem vijandige kafferhoofden. Zaterdag, op den gedenkdag van de inneming der Bastille, vierde Frankrijk en inzonderheid Parijs feest. De regeering was vertegenwoordigd bij de wapen schouwing te Longchamps, maar niet bij de onthulling van het standbeeld der Republiek op de Place du Chateau d'eau. De President Minister Jules Ferry had zich daartoe bereid verklaard indien uit de redevoering van den Voorzitter van den Parijschen gemeenteraad enkele passages werden geschrapt die betrekking hadden op het door de Kamer verworpen am nestie-voorstel, en op de uitbreiding van de gemeentelijke vrijheden der hoofdstad: jegens een ieder, die haar nadert en haar aan grijpend spel in rollen zooals deze.» «Aimabel!» bracht George eindelijk uit. «Ja, zoo heet zij, Annabel, Annabel Monval, dat is de naam onzer prima donna, sedert vier weken de lieveling van de elegante wereld, ook zelfs van de dames, wijl zij rein is als de Enge len in den hemel, en niemand eenige aanstoot geeft. Maar zeg mijGeorgevan waar kent gij haar?» vroeg Flisdown verwonderd. «Annabel!» zei George voor de tweedemaal, doch thans zoo luid, dat hij op nieuw de rust verstoorde en aller o igen weer op hem vestig den. Den geheelen avor.d bleef hijtot groote ver bazing zijner vrienden, als in zich zeiven gekeerd onbewegelijk op zijne plaats zittenwant tal van herinneringen doorkruisten zijn brein. Maar toen eindelijk het scherm viel en honderden bij valskreten als een bruisende zee hem in de ooren klonken en hem uit zijne apathie schenen te wek ken toen ook stond hij op en met de kreet: «Aimabel!» op de lippen vloog hij de loge uit en wasvoor zijne vrienden zulks bemerkten reeds den trap af en naar beneden gehold. Doch de duizenden van menschen, die van alle kan ten kwamen toegestroomd, versperden hem den weg, niettegenstaande zijne reuzenkracht hen soms, niet altijd even zacht, op zijde duwde. Gelukkig vond hij ergens een zijdeur, die den tooneelspelers tot uitgang diende. Snel als de gedachte vloog hij er op af en kwam nog juist bij tijds, om de slanke gestalte van Annabel in den wagen te zien stappen. Toen sprong ook hij in een der rijtuigen, die daar in lange rijen stonden te wachten ei beval den koetsier, om zonder verwijl de c.mpé der prima donna na te jagen. Eindelijk hield deze voor het hek van haar hotel stil. Zij verliet haar rijtuig en was in een wenk achter de zware deuren verdwenen. de spreker verkoos dit niet toe te lateu; en Ferry bleef dus weg. De gewraakte volzinnen kwamen ook inderdaad in de redevoering voor. Zeer kalm daarentegen was de speech waarmede de prefect van de Seine de plechtigheid opende; hij deed uitkomen dat het beeld terecht een olijftak in de hand houdt, als aanwijzing dat de Republiek aan het tijdperk der geweld dadigheden ontgroeid isdat zij haar kracht moet putten uit het besef van recht en billijkheid, dat het algemeen stemrecht alle revolutionaire handelingen overbodig maakt en verbiedt. De orde werd nergens gestoord dan te Roubaixeven als het vorig jaar. Thans wilde een gewapende bende het stadhuis bestormenhetgeen haar door de politie werd belet. In de worsteling werden de hoofd-commissaris en een gendarme ern stig gekwetst. Zes der belhamels werden gearresteerd. Ofschoon het voorstel eener algemeene amnestie is verworpenheeft toch de Regeering aan een groot aantal personen waarvan velen nog in Nieuw-Caledonië zijnkwijtschelding van verdere straf verleend. De Cholera-berichten uit Egypte blijven ongunstig. Zij is thans ook uitgebroken in de voorsteden van Cairo. De BURGEMEESTER en vVEMOU- DERS van AMERSFOORT, Gi z'.cn eene missievé van de openbare Gezondheidscommissie alhier d.tl. 4 dezer, No. 7, Brengen ter kennis van de ingezetenen dat de Schouwing van Woningen Ook George was uitgestapt en wilde haar on middellijk volgen, maar hij bleef staan om door zijn overhaast gedrag ge»n opzien te verwek ken. Met angstig kloppend hart ging hij eenige ma len voor het hotel op en neer, tot hij eindelijk de schaduw van haar, die hij zien en spreken wilde, tegen het venstergordijn van hare kamer zag vallen, toen ging hij recht op zijn doel af, trok aan de bel en vroeg aan de kamenier, die hem de deur open deed, om tot hare meesteres toegelaten te worden. Doch deze wees hem met kor'.e woorden af, zeggende, dat Miss Monval te vermoeid was, om zoo laat op den avond nog gasten te ontvangen. Maar toen hij zich niet liet afschrikken en zijn verzoek vriendelijk drin gend herhaalde, schoof Annabel zelve, aange trokken en opmerkzaam gemaakt, door zijne welluidende stem, de purpere portiére van haar salon op zij en stond in een oogwenk vlak naast hem gekleed i een lang, wit kleed, zooals zij eenmaal droeg aan 't soupé in Chase-House hotel, en versierd met een krans van witte rozendie het glanzend zwart van haar prach tig haar nog meer deed uitkomen. George, verblind door hare schoonheidgreep hare fraai gevormde hand drukte die aan zijne lippen en Duisterde nauw hoorbaar: Annabel!» Het meisje bloosde, beefde en drukte de an dere hand voor de oogen, als ware ook zij door deze onverwachte ontmoeting innig ge troffen. «Annabel,» riep George uit, «welk toeval, u reeds twee dagen na mijne terugkomst in het vaderland hierweder te ontmoeten, gij, die de laatste waart, om mijnen afscheidsgroet te ont vangen! O, Annabel,» ging hij opgewonden voort, «de herinnering aan u, gedurende de jaren mijner afwezigheid, waarin mij zooveel leed trof, waarin mijn hart zulk eene bloedige wonde werd geslagenwas de eeuwige vrien-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1