NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NIEUWE AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Beelden nil het verleden. Officiële Publicatie. Feuilleton. No. 61. Woensdag 1 Augustus 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, BuitenlandscR. Overzicht. C H A R V O. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 nnr des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebracht. Nu de Engelsche Regeering de over eenkomst met De Lesseps heeft ingetrok ken, is het vraagstuk van het tweede Suez-kanaal wat minder «brandend» ge- woiden, en discussiën worden in het La gerhuis niet verwacht, naar aanleiding van Northcotes voorstel om in een adres aan de Koningin te vragen haar goed keuring te weigeren aan verdere onder handelingen. De heer Gladstone wil de zaak zoo min mogelijk besproken heb ben opdat geen nadeel worde toege bracht aan de vriendschappelijke betrek king der beide volken bovendien is dis cussie doelloos, daar de hoop op een schikking toch geheel is opgegeven. In Engeland beginnen sommigen nu toch te begrijpendat de overeenkomstdie bij alle conservatieven en bij vele li beralen zooveel kwaad bloed zette, toch wezenlijk nog zoo kwaad niet was. Een onpartijdig beoordeelaar, als de «Kolni- sche Zeitung» zegt dat de niet-bekrach- tiging hoofdzakelijk de drie volgende na- deelen zal hebben: Vooreerst moet de verlaging der tarieven voor geruimen tijd worden uitgesteld, daar het nieuwe Ka naal, 't welk De Lesseps zich thans voor stelt te doen graven op de gronden tot zijn concessie behoorer.de, van aanleg zoo veel zal kosten, dat de winsten belang rijk inkrimpen. Ten tweede zal dit nieuwe kanaal wel weder stukwerk blijven, om- I. KADET EN OFFICIER door dat het niet op ruime schaal wordt uit gevoerd. Ten derde blijft de Engelsche directeur voor de scheepvaart op het ka naal nu achterwege, even als de Engel sche vice-president en eenige Engelsche directeuren, die men zou gekregen heb ben als de overeenkomst ware goedge keurd. Voor het overige blijven verschil lende rechtsgeleerde heeren twisten over de vraag, of De Lesseps al dan niet het monopolie heeft voor het graven op de landengte van Suez. De beraadslagingen in het Britsch La gerhuis nemen niet toe in belangrijkheid. Een reeds in Mei begonnen, maar se dert afgebroken debat over de motie van Stankops, waarin verklaard wordt dat het noodig is de uitgaven voor Indië te ver minderen werd aangenomenna ver werping van het door de Regeering als kabinetsquaestie beschouwde amende ment waarbij wordt afgekeurd dat de kosten voor de expeditie in Egypte ten laste van de Indische financiën zijn ge bracht. Door Sir Charles Dilke werd ontkend dat in Europa bijzonder in Engeland gevallen van Aziatische cholera zijn voor gekomen. «Cholera nostris» doet zich alle jaren omstreeks dezen tijdvoor; tot dusver is het getal overledenen aan deze ziekte beneden het middelmatige gebleven. Omtrent de cholera in Egypte blijven de berichten nog hoogst ernstig. Te Cairo is de sterfte een weinig aan het afne men. De verwarring en verslagenheid zijn er ontzettend: de komst van den Khedive had de bevolking ietwat opge monterd. Over de nalatigheid der auto riteiten wordt bitter geklaagd: de lijken worden zonder kist in den grond gestopt, de graven worden niet door chloor ont smet, want chloor verteert ook het haar, waarmede de Geloovigen op den dag des 1) De aanstelling der Kadets tot 2e Luitenant zal den 8 Juli 1851 plaats hebben. Het groot verlof begint reeds eenige dagen vroeger, de kamptijd is verstreken enyle laatste weken, waar in het wachten op het einde zoo veel te moeie- lijker ging, zijn op eene bevredigende, zelfs aan gename wijze verstreken. Wat zijn zij gelukkig, zij, die de Koninklijke Militaire Akademie met al het leed daar geleden en met eene spaarza me herinnering aan het lief daar genoten, voor goed vaarwel zeggen. Nimmerwas een hartelijker, een beter gemeend afscheid genomen, nimmer een vuriger wensch gekoesterd om de plaats der stelselmatige verdrukking nooit, of althans in lang niet terug te zien, dan op den onverge- telijken morgen, toen de verlofpas werd uitge reikt. Wel scheen het dat de vaderlijke zorg van het tweemanschap zich nog voor het laatst moest doen gevoelen, toen de uitdrukkelijke last van den Gouverneur luidde, dat men zich onder geen voorwendsel ook, zonder verkregen vergunning in Breda zou mogen blijven ophou den, maar wie nam aan die uiting van het ge durende vier jaren uitgeoefende tyrannieke ge zag aanstoot? Medelijdend wordt de schouder opgehaald, en hoezeer velen zich niet ontveinzen, dat zij gaarne, Oordeels naar den hemel moeten worden opgetrokken. Te Mansourah is het niet minder erg gesteld in de hospitalen zijn de bedden nog met het vuil van vroegere zieken bedekt, waardoor zich een ondra gelijke stank Verspreidt. De verpleging der zieken is meer dan gebrekkig, zij bestaat alleen in het tweemaal per dag toedienen van een drank. In het ge heele hospitaal is geen keuken. De Khedive heeft te Cairo de hospi talen bezocht, in gezelschap van Sir Eve- lin Wood, den bevelhebber der Britsche troepen, wat een zeer goeden indruk maakte. Bij die troepen hebben zich ook reeds verscheidene sterfgevallen voorge daan: onder anderen bezweken twee of ficieren. De ongelukkige koning der Zoeloe's, Ketswayö, is door zijn tegenstander Usi- bepu geslagen, op de vlucht achterhaald en gedood. Ook het gevolg en de vrou wen van den verslagene deelden zijn lot. Het waagstuk dat de bekende zwem mer kapitein Webb zou ondernemen, het oversteken van den Niagara-waterval is mislukt: de draaikolk was hem te machtig hij boette zijn roekeloosheid met zijn leven. Het schijnt niet waar te zijn dat de spoorwegmaatschappijen hem ■10,000 dollars hebben uitgeloofdal thans het wordt met stelligheid tegen gesproken: ook beweren sommige be richtgevers dat slechts een klein getal toeschouwers van den zelfmoord getuigen zijn geweest. Vóór hij het stuk ondernamheeft Webb een testament gemaakt ten be hoeve zijner vrouw. Het Angelsaksische ras en wat daar mede in verband staat heeft ditmaal zoo veel van onze ruimte in beslag genomen, dat we van de overige menschheid slechts dol gaarne zelfs de eerste teugen der zoo zuur verworven vrijheid, juist daar zouden willen ge nieten, waar zij haar jaren lang moesten derven, toch spoeden zij zich luidruchtig en met den gezwinden pas de sombere Akademie-poort door, de brug over, groeten in 't voorbijgaan den ouden sergeant-portier, van wien sommigen zelfs met een handdruk afscheid nemen, en bestormen weldra het kleine bureau van den agent van Van Gend Loos, die het meerendeel hunner geheel of gedeeltelijk naar de plaats van bestem ming brengen moet. Weldra rolt de zware dili gence van den vorst der postwagenondernemin gen, in ons, toen nog aan spoorwegen arme land je, door eenige bij-wagens gevolgd, de binnen plaats van het Hotel «La Couronne» uit; vroo- lijk klinkt de hoorn van den conducteur door de reeds levendige Bosch-straat, log en zwaar wag gelde het plompe voertuig onder de lange, donkere vestingpoort door, spoedig zijn de verschillende bruggen gepasseerd, de vestingwerken worden minder, de laatste barrière is achter den rug. Goddank, de breede heirbaan vertoont zich, on belemmerd, vroolijk en in een eindeloos verschiet, hoezee, 't is de weg der vrijheid. Nog eenmaal steekt de ex-Kadet, de 2e Lui tenant in spe, het hoofd buiten het portier van de diligence, een laatste aanblik van de plaats waar hij vier schoone jaren van zijn jeugdig le ven, zoo meent hij, ten grave bracht, geeft hem aanleiding om binnen 's monds iets wat naar verwensching zweemt, te prevelen. Langzamer hand verliezen zich de gebouwen, eindelijk ook de hooge toren der stad in een nevelachtig verschiet, Breda is verdwenen en de jonge rei ziger herneemt zijne plaats in de coupée. Met een verruimd gemoed haalt hij den welgevulden sigarenkoker voor den dag en steekt, o wonder! nu toch niet meer op poene van provooststraf, eene sigaar aan en begint zich gaandeweg, al dampende, met zjjn ongekend, lang verbeid ge korte rnededeelingen kunnen geven. De Belgische Regeering is met haar belas tingplannen nog al voorspoedigmet een meerderheid van 3 stemmen keurde de Kamer de verhoogde heffing op het ge distilleerd goed, en ook de verhooging op de tabak werdofschoon gewijzigd, aangenomen. De Fransche Senaat nam het veelbe sproken 15e artikel van de wet op de rechterlijke organisatie aan strekkende om de onafzetbaarheid der rechters voor drie maanden te schorsen, waardoor de Regeering gelegenheid vindt hun aantal te verminderen. Van Tongkin zijn be langrijke tijdingen ontvangen: kolonel Rodens, commandant van het fort te Hanoideed met 500 man een wèlge- slaagden uitval. De Franschen verloren slechts 11 dooden, de vijanden 1000, terwijl ook 7 kanonnen werden buitge maakt. Het eiland Ischie is door zulke hevige aardschokken geteisterddat de stad Casamicciola nagenoeg tegen den grond ligt. Duizend menschen verloren bij die ramp het levenen de hospitalen te Na pels zijn opgepropt met gekwetsten. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 219 der Gemeentewet, Doen te weten, dat de Rekening van de ontvangsten en uitgaven der ge meente over het jaar 1882, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, geduren de veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voor- luk te vereenzelvigen. 't Gaat aanvankelijk toch zoo vlug, zoo gemak kelijk niet, om zich eensklaps te plaatsen op het voetstuk van den man, die nu eerlang met een Koninklijke aanstelling in de hand, den eed aan Vorst en Wetten zal afleggen, 't Staat den vier jaren lang onderdrukten jongeling van ruim twintig jaren, nog niet helder voor den geest dat hij gisteren nog niets, heden iets, in eigen oogen zelfs veel is en dat hij, behoudens de zeer dragelijke verplichtingen verbonden aan den stand, aan het beroep zijner keuze, heer en meester van doen en laten en daarvan aan nie mand verantwoording schuldig zal zijn. Dat zijne gedachten nog niet geordend, zijne bewegingen nog belemmerd zijn, getuigen zijne onnatuurlij ke stilzwijgendheid en de schijnbare onverschil ligheid, waarmede hij het langzame traject naar Utrecht aflegt. Hij, de anders zoo spraakzame, zoo opgewekte jongeling, zit nu stil en naden kend in zijn hoekje gedoken en de medereizi ger, zijn buurman, die al een paar malen getracht heeft een gesprek met hem aan te knoopen, geeft, na eenige korte antwoorden te hebben ontvangenzijne vruchtelooze pogingen op en laat den weinig mededeelzame medepassagier met zijne sigaar en met zijne gedachten alleen. Maar die oogenblikken van onverklaarbare stilzwijgend heid, van ongewonen ernst duren niet lang en alhoewel een paar uur mijmeren en overpein zen den aanstaanden officier natuurlijk niet tot een normaal individu vermochten om te wer ken. Immers, al gevoelt hij zich nog als overstelpt door het bewustzijn, zijn doel, als rnaatschappij- lid met al den aankleve van dien te hebben be reikt, al kan hij al zijn geluk nog niet omvat ten, toch heeft hij met het gemak, der jeugd eigen, langzamerhand zijne meer ernstige over wegingen ter zijde gesteld en begint hij, tot de werkelijkheid teruggebracht, meer aan het oo- genblik te denken. Het echtste bewijs daarvan is dat hem van lieverlede de teruggetrokken houding van zijnen buurman verdriet. Aldra be merkt hij evenwel dat deze, even als hij zelf, hoe zeer zich daarvan feitelijk onbewust, kort af- of in 't geheel niet antwoordt op zijne vra gen en opmerkingen en wrevelig bespeurt hij, dat de pas voor een gesprek gedurende het overige gedeelte der reis voor goed is afgesne den. Geen nood evenwel, de trage diligence heeft ongemerkt het traject afgelegd; welbekende voorbuurten van Utrecht vertoonen zich reeds aan zijn onschuldige blikken, weldra zijn zij doorgereden en weinige oogenblikken later houdt de diligence stil voor het logement van S. en kunnen de passagiers uitstappen. Utrecht! Goddankroept hij uit. 't Is het eerste station. Nu naar het spoor! De conducteur noodigt hem uit zijne plaats te hernemen, want van Gend Loos correspondeert op den trein van en heeft de voorkomenheid zijne passagiers te brengen waar zij zonder moeite hunne reis kunnen voortzetten. Met behulpzame hand wordt door hem de bagage bezorgd; de kleine stuk ken, als sabels, degens, steek- en chacotdoozen enz. worden in een oogwenk naar het perron gebracht, de ijverige diligence-beambte wordt op royale wijze voor zijn hulp beloond, de laat ste plaats in het compartiment wordt gelukkig nog juist bij tijds ingenomen en de jonge reizi ger drukt zich zoo behagelijk mogelijk tusschen de medepassagiers, tegen de niet al te zachte kussens der 2e kl. rijtuigen van die dagen Zij laten ook thans nog in ons land, uit het oogpunt van gemak, veel te wenschen over. Onze rijtuigen 2e kl. onderscheiden zich nog altijd zeer ongunstig van de gelijknamige in Duitsch- land en zijn bovendien, buiten verhouding duur der. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1