INGEZONDEN. zegde rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 30. Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT. W. L. SCHELTUS. Weth. fd. Br. Amersfoort, 1 Augustus 1883. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester dezer gemeente Jhr. Mr. T. A. J. van Ascli van Wijck, lid der tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Zwolle. Zondagochtend was eene breede schare uitgenoodigden opgekomen in de nieuw gebouwde Remonstrantsche kerk. De gods dienstoefening begon om half elf, zooals het voortaan altijd wezen zal. De Predi kant Ds. H. W. Kalft' hieli eene schoone toespraak, waarin hij den aanvang en voortgang van den bouw der kerk ont wikkelde. Met recht prees hij den ont werper voor het doelmatige plan en den aannemer voor de degelijke uitvoering van het werk. Want het is een licht en luchtig gebouw, keurig net ingericht, met doelmatige en sierlijke zitplaatsen. Daarna zong een koor van dames op hoogst verdienstelijke wijze eene cdntate waarvan de schoone woorden, door den Predikant gedicht, op welluidende muziek waren gezet door den bekwamen onder wijzer Schweinsberg. Dit werd aangrij pend schoon ten gehoore gebracht en zoowel de solo-zangeressen als het ge- heele koor ontving later den dank voor hunne opwekkende en roerende muziek. Daarna zette de Predikant de beteekenis van het Remonstrantisme uiteen en be pleitte zijn goed recht en binnen en buiten deze gemeente. Het geheel werd door koorliederen afgewisseld, terwijl de ge meente staande den slotzang zong. Onder de feestgaven op dien dag uit gereikt bevond zich ook in het kerkzakje een aandeel in de geldleening waarop geschreven stond: ,.met vriendelijk ver zoek dat de gever onbekend blijve, maar de gift vermeld worde in de hoop van navolging." En deze hoop werd niet be schaamd, want ook van andere zijde ont vingen wij gelijke toezegging. De oprichters hopen nu op de verdere ondersteuning van alle belangstellenden en noodigen hen vooral uit eene eigene plaats te nemen, daar deze matige bij drage aan onze fondsen zeer ten goede komt. Verder moet nog vermeld worden, dat de nieuwe gezangenbundel ook bij den boekhandelaar Slothouwer door het bestuur gedeponeerd is, waar men ze tegen denzelfden prijs nl. van 1.80 kan krijgen. Het geheel heeft dus een allergunstig- sten indruk gemaakt en aan allen, die daartoe medegewerkt hebben komt een woord van innigen dank toe; deze gods dienstoefening zal op velen een onuit- wischbaren indruk gemaakt hebben. Den 2. Augustus a. s. bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin, zal op hetexercietie- terrein parade worden gehouden door de d.d. Schutterij, het depot-escadron van het le reg. Hussaren, de 5e en 6e batterij van het le regement Veld-artillerie enz. en gekommandeerd worden door den Kapitein J. W. K. Verwey. De verlootte sprei is op No. '16 gevallen. Hat eind-examen der Hoogere Burger scholen met vijfjarigen cursus inde prov. Utrecht is Zaterdagnamiddag jl. afge- loopen. Hieraan werd door 22candidaten deelgenomen, terwijl aan 17 het diploma uitgereikt werd. De leerlingen van de II. B. School alhier A. Kruimel, J. P. C. Leinweber, A. J. de Mandt en II. C. J. Strengnaerts welke deelnamen aan dit eind-examen zijn allen geslaagd. De Ned. Centraal Spoorwegmaatschap pij zal van 1 Aug. a. s. af gedurende de Amsterdamsche Tentoonstelling tegen be taling van slechts de enkele reis vracht eens per week retourkaarten uitgeven voor alle klassen van de stations Soest, Amersfoort, Nijkerk, Harderwijk, Nun- speet, Elburg, Weesp, Hattem, Zwolle en Kampen naar Amsterdam via Utrecht Nieuwersluis. Deze kaarten zijn 2 dagen geldig Voor heenreis op Woensdag en terug op Donderdag en voor alle treinen, en Don derdag 2 Augustus e. k. laat zij, bij ge legenheid van den verjaardag van onze Koningin en de op dien dag in de resi dentie te houden feestelijkhedeneen pleiziertrein met drie klassen rijden van Kampen, Zwolle en verdere tusschensta- tions via Hilversum-Amsterdam-Haarlem naar den Haag. Den volgenden dag ver laat deze pleiziertrein Den Haag weder, met bestemming naar de stations van uitgang. BINNENLAND. Uit Renkum meldt men: HH. MM. zijn door het dorp gereden en hebben op twee plaatsen halt gemaakt. Eerst bij den 2den eereboog alwaar de schoolkin deren een lied zongen, dat met blijkbaar welgevallen werd aangehoord, en daarna bij het huis van den heer Reijmer wiens dochtertje aan de Koningin een bouquet aanbood. Het publiek was opgetogen over de minzaamheid van het vorstelijk paar. Zondag, heeft de Koning een wande ling door het dorp gemaakt, en de ver sieringen in oogenschouw genomen. Daar na ondernam Z. M. een roeitochtje op den' Rhijn. De wedrennen die Zaterdag te Bussum gehouden werden, zijn niet zoo druk be zocht gewordeu als vorige jaren het ge val was. Van Vorstelijke familiën was tegenwoordig, de Kroonprins van Zweden en de Aartshertog van Oostenrijk, die thans in ons land verplijf houden. Een der dravers, die naar de renbaan gebracht werd, sloeg op hol, en deed zijn berijder in het zand bijten, tenge volge waarvan deze een arm brak. GEMENGDE BERICHTEN. De spaansche gezant, de heer Barca, heeft een zelfmoord begaan te San Fran cisco. Volgens brieven door hem kort voor zijn dood geschreven, hebben finan- cieele moeielijkheden hem tot dien stap gebracht. Zeer kostbare ofliceele feesten, door hem gegeven, zijn de oorzaak van zijn ondergang. Uit Lippenhuizen schrijft men aan de Prov. G. C., dd. 28 JuliHedennacht te 1 uur werden de bewoners van ons dorp door klokgeklep uit den slaap opgeschrikt en 't bleek alras dat er brand was ont staan in de woning van een paar ruim tachtigjarige oudjes: Alle de Boer en zijne echtgenoote. De buren hadden den brand het eerst vernomen, toen bijna alles reeds in lichtelaaie vlam stond. Zij mochten de vrouw, met brandwonden overdekt, uit de brandende woning red den, maar de pohingen om ook den man te redden, mislukten. Later vond men zijn verkoold lijk bij een kastje, waar uit hij zeker het weinigje geld, waarvan ze moesten leven, redden wilde. Alge meen is men zeer getroffen door de wijze waarop de geachte grijsaard, nog zoo opgewekt en levenslustig, den dood heeft gevonden. In Friesland was Alle de Boer vroeger overal bekend als pikeur en com missionair of raadsman bij het koopen van schoone tuigpaarden. In de bierhal van den Heer G., in het midden van Arnhem, sloeg gisterenavond de bliksem. De aanwezige bezoekers kwa men met den schrik vrij en voorkwamen voorzeker een groot onheil, daar zij den ontstanen brand spoedig wisten te blus- schen. Aan een schrijven uit Londen ontleenen wij het volgende: Donderdagavond, voor de tweede maal in deze week, heeft de Heer Gladstone in de House of Commons verklaard geen verandering te zullen maken in betrek king tot den invoer van vreemd vee naar Engeland, en dus niet Chaplin ten plei- ziere het vleesch van 3 tot 4 stuivers per pond duurder te zullen helpen maken. Nu moeten de Ilollandsche autoriteiten alles aanwenden dat er niets ongezonds naar Engeland verzonden kan worden. De notaris F., te Eindhoven, werd voor eenige jaren het slachtoffer van een sluwe oplichterij. Zekere L. droeg hem een ver- kooping van vaste goederen op, naar zijn zeggen gelegen te Woensel. Voorgevende in geldelijke verlegenheid te zijn, gaf de notaris hem, op verzoek, f50 in voor schot. Toen de Heer F. ter aangeduide plaats kwam, was noch de persoon L. noch een plan van verkoop bekend. L. onderging daarvoor zijn welverdiende straf. Het schijnt echter, dat hij zijn vroeger bedrijf niet vergeten kan, want voor een paar dagen bedreef hij, onder een val- sclien naam, hetzelfde feit bij den no taris Dijkhoff, te Helmond. Ten behoeve van de nagelaten betrek kingen van de verongelukte visschers te Paesens en Moddergat is, met inbegrip van de na de laatste opgaaf ingekomen giften, ontvangen de som van f 129,697.37. Een met zilver bestrate weg was on langs te zien in het distfict Clinton, van den Amerikaanschen Staat New-York. Een mijnbezitter aldaar had bij het maken van een weg het afscheidsel van het ijzer erts uit zijn ovens gebruikt. Men ontdekte weldra daarin kleine glinsterende stukjes metaal, die zuiver zilver bleken te zijn. Bij onderzoek bevond men, dat de ijzer mijn een zilverader bevatte. Het zilver was onbemerkt in den oven van het ijzer erts afgescheiden en met de andere be- standdeelen voor den weg gebruikt, De eigenaar heeft nu spoedig het zil verhoudend materiaal laten verzamelen en smelten. In Duitsch-Zwitserland is het nemen van loten een ware hartstocht geworden. Het land wordt door loterijen als over stroomd uit DuitschlandOostenrijk Italië. Er zijn Staats-, kerkelijke-, lief dadige-, gelegenheids-loterijen. Ongeloofe- lijk groote sommen worden daarmede verspild. Tegen één gelukkige zijn er 100 ongelukkigen. In de vorige week werden te Rotter dam door de pokken aangetast 23, en overleden aan die ziekte 8 personen. Een photograaf te Eindhoven had voor iemand te Valkensweerd portretten ge maakt en zou die verzenden, doch had het adres vergeten. Goede raad was duur; hij nam een photographie uit het pakje, en plakte die op het adres met het op schrift: «Aan den hierbij gevoegden per soon te Valkensweerd," Het pakje werd aan den rechten per soon bezorgd. In den tuin van een ingezetene onder Langerak zijn van één aardappelenstronk der zoogenaamde «kralen" 62 aardappelen gerooid. Een Fransch geleerde betoogt, dat de cholera binnen vijf of zes weken in Egypte zal hebben opgehouden. Hoe sneller, vol gens hem, een besmettelijke ziekte zich uitbreidt, hoe korter zij van duur is, en indien Europa gedurende die zes weken aan de genomen voorzorgsmaatregelen de hand houdt, zal het niets te vreezen hebben. Te Marseille zijn twee anarchisten, die bedreigingen hadden geuit tegen dejury- leden die Louise Michel vonnisden, ver oordeeld, de een tot acht en de andere tot 4 maanden gevangenisstraf. De Onderkoning van Egypte heeft aan de barrakken en hospitalen te Cairo een bezoek gebracht. Hij sprak de zieken vriendelijk toe en boezemde hen moed in. Dit is een lichtstraal in Egyptische duisternis en pleit vcor den moed van den Onderkoning. De nieuwe kazerne te Amersfoort. Mijnheer de Redacteur. Onder hen, die zich met de beoefening der beeldende kunst bezighouden, is de bouwkunstenaar in dat opzicht het minst bevoorrecht dat zijn werk onverplaatsbaar is. Wordt het werk van den schilder of beeldhouwer aangevallen dan kan hij zijn voortbrengsel daar brengen waar de be oordeelaars zich bevinden, zij kunnen dan uitmaken of de kritiek billijk of onbillijk was; de bouwkunstenaar moet geduldig wachten (voornl. als hij in eene kleine gemeente bouwt) tot bevoegden komen, tot zoolang blijft de eerste kritikus aan het woord. In een ander opzicht staat de bouw meester bij zijn kunstbroeders achter; een doek of paneel, eenige kleurstoflën, een penseel en de schilder is in staat zijn werk te leveren; een weinig leem, eenig boetseergereedschap en de beeldhouwer kan beginnen beiden zijn vrij het on derwerp dat zij behandelen op die wijze op te vatten als hun lust, zij werken voor de geheele kunstlievende wereld. De architekt moet materialen verwerken die kostbaar zijn en slechts in zeer weinige gevallen heeft hij de handen vrij; hij werkt voor één lastgever, die soms on verstandig genoeg is zich met détails te bemoeien, waarvan hij ongenoegzaam de beteekenis begrijpt, omdat hij het onder werp niet zoo grondig verwerkt heeft als zijn lasthebber.' In Uw geacht blad no. 59 van 25 Juli jh. komt een ingezonden stuk voor, waarin een Anonymus in den vorm van een' brief aan een' vriend eenige opvattingen en meeningen omtrent de in aanbouw zijnde Kazerne te Amersfoort mededeelt. Daar nu Uw geacht blad den lezers niet alleen hier maar ook in vele andere ge meenten wordt te huis bezorgd en de kazerne op hare plaats blijft, terwijl zoo wel de Anonymus als Uw lezers eenige inlichtingen noodig hebben ben ik zoo vrij U voor een en ander plaatsruimte te verzoeken, en zal mij met Uw verlof maar onmiddellijk tot den briefschrijver wenden. Anonymus Anoniem schrijven kan, omdat de le zers dan onbevooroordeeld zijnzijne goede zijde hebben wanneer zaken, geen personen, behandeld wordendaar Uw schrijven niets kwaads schijnt te bedoe len, neem ik de vrijheid, ter wille eener betere, op meer zaakkennis berustende, oordeelvelling, mij in Uwe Correspon dentie met Uwen vriend te mengen. Waarschijnlijk waart gij op eene voet reis en had sedert vele dagen niets dan dorpen en het aan aanzienlijke gebouwen vrij arme Amersfoort doorkruisttoen gij U voor het eerst voor de kazerne be- vondt; ik begrijp mij anders niet hoe Gij u voor een paleis, eene vorstenwoning kondet wanen gekomen te zijn. Of hebt Gij ooit paleizen gezien waarvan de ver diepingen zooals zulks hier het geval en aan den gevel duidelijk zichtbaar is slechts vier en een' halven meter hoog zijn Wijs mij het kostbare materiaal, den statigen sokkel, de fijn bewerkte lijst werken, de rijk geornamenteerde venster en deuromlijstingen, de kolommen, welke machtige kroonlijsten dragen, de beeld houwwerken, in een woord, wijs mij iets dat aan eene vorstelijke woning of aan de tempels van kunst en wetenschap, aan een Museum of een Universiteitsgebouw- kan doen denken? Gij zijt voorzichtig Anonymus, wilt niet spreken over het dakwerk dat Gij kostbaar, maar bedekt te kostbaar noemt, en toont daardoor U niet op een terrein te willen wagen dat U onbekend is Weet dan dat er geen betere, op den duur goedkoopere, dan de dakbedekking met leijen bestaat. Het was niet kinder achtig zuinig dat men de daken der pa viljoens af achtervleugels met zink dekte. Ware hier eene leidekking aangebracht dan had aanmerkelijk grootere hoogte der muren van het voorgebouw, welke tevens sluitmuren voor de paviljoens zijn, daarvan het noodzakelijke gevolg geweest, daar zink slechts eene geringe—leijen daarentegen eene aanmerkelijke dakhel ling vorderen. Dat Uwe jongens in den zomer onder het zink zullen braden, daarvoor behoeft geene vrees te bestaan de ruimte onder die daken zijn voor ma gazijn en slechts bij uitzondering voor logies bestemd. Het ware zeer zeker schooner geweest indien ten minste de twee eindpaviljoens met leijen waren gedekt; aan Uw be zwaar dat de einden van het gebouw, even als het middengedeelte niet genoeg zaam spreken, ware dan tevens te ge- moet gekomen. Maar welke wapenen waren U dan in handen gegevenWeelde, verloren ruimte, geldverspilling zijn zij geheeten. Ziet men het geheel vrij lig gende gebouw niet vlak van voren, zoo dat de zijgevels ook zichtbaar worden, dan zijn de einden genoegzaam geaccen tueerd bovendien zijn, om dit ook in het vooraanzicht te bereikende wind wijzers op de topgevels aangebracht. Sterker doet zich het gebrek aan hoogte in het middengedeelte gevoelendaarop is dan ook een klokkentorentje ontwor pen dat, hélaas, om redenen, welke hier moeielijk kunnen worden uiteengezet niet is uitgevoerd. Juist omdat men «zooveel gelden be schikbaar stelt om der lieve jeugd goed onderwijs te geven« moet men verder gaan; het Rijk toone dat het ernst is met de ontwikkeling en het aankweeken van kunstzin. Geen rijkswerk moest uit gevoerd worden waarop de kunst haar stempel niet gedrukt had. En waar zou dat betere vruchten dragen dan juist bij militaire gebouwen, waarin opvolgende geslachten zullen verkeeren van onzen, helaas thans op het gebied van kunst veelal laag staanden werkmansstand? Ik wil daarom nog geen weelde, dat is geen kenmerk van de kunstik vraag slechts dat men geen wee en ach roepe over de betrekkelijk zoo geringe uitgaven om aan de eischen van den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2