NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR Beelden uit het verleden. AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. No. 65. Woensdag 15 Augustus 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. I. KADET EN OFFICIER C H A R V O. 5) AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f '1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Ook in Weenen hebben rustverstorin gen plaats gehad: deze zijn echter niet van antisemietischen, doch van sociaal- democratischen aard: Ernstiger althans wanneer men afgaat op de telegrammen, is de toestand in Spanjedaar vielen in onderscheiden steden republikeinsche bewegingen voor. Hoofdzakelijk zijn de onlusten door of ficieren, meest van lageren rang, uitge lokt zij herinneren derhalve aan die be kende militairen pronunciamento's, waar mede in de laatste vijftig jaar elke om wenteling in Spanje een aanvang nam. I)e eerste stad waar het oproer uitbrak was Badajoz: de militaire commandant was er afwezig met verlof, en van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om de regimentskas te berooven en eenige burgerlijke autoriteiten in hechtenis te nemen. Toen evenwel spoedig troepen aanrukten, vluchtten de aanleggers met het geroofde geld over de Portugeesche grenzen, waar zij werden aangehouden in afwachting van nadere beschikking. In het Noorden des lands werd het voor beeld gevolgd door de garnizoenen van Barcelona en van Seo-d' Urgel, alsmede door enkele in de provincie Logrono. Ook is men niet zonder vrees dat de sinds lang misnoegde arbeidersbevolking van Catalonië in opstand zal komen, en dat de Carlisten op hun beurt van de heerschende verwarring gebruik zul len trachten te maken. Men beweert dat de bekende republikein Zorillasinds eenige jaren te Parijs gevestigd, het eigen lijk hoofd der beweging isvan andere zijden wordt dit met stelligheid ontkend. Hoe dit zij, de Koning die op het punt I stond een reis in Frankrijk, Oostenrijk en Duitschland te gaan doen, heeft voor- loopig van dit plan moeten afzien, en in den Ministerraad werd het besluit geno men, aanstonds de tijdelijke opheffing der grondwettige waarborgen voor het geheele land en den staat van beleg voor de meest bedreigde gedeelten af te kon digen. 't Is jammer vooKSpanje, dat zulke dingen thans gebeurenhet land is in de laatste jaren zeer vooruit gegaan. Frankrijk, hield eenige dagen weer meer de oogen op Madagascar gericht, waar de toestand niet bijzonder roos kleurig rnoet zijn althans er is een ver sterking van 3000 man marine-troepen naar toe, met een reserve van 600, veel te weinig echter, om met kracht op te treden tegen de Hovas die admi raal Pierre in Tamatave zoo houden in gesloten dat men reeds van gevaar voor hongersnood begint te spreken. Tot over maat van ramp is Pierre ziek en zal in het commando worden vervangen. Vol gens andere berichten zou hij ontslag hebben gevraagd. Volledige berichten over het gebeurde met den Engelschen consul zijn thans zoowel bij de Britsche als bij de Fransche Regeering ontvangen Lord Granville deelde dit Zaterdag in het Hooger huis mede, onder bijvoeging dat een vredelievende oplossing van de quaestie stellig zal worden bereikt, aan gezien beide gouvernementen die vurig wenschenzij zou echter bemoeilijkt kunnen worden, indien reeds nu aan het Huis de ontvangen inlichtingen werden overgelegd. Men zal er dus spoedig iets naders van hooren. De Fransche Minister van Marine is afgetreden wegens ziektemen vermoedt dat hij zich de maag heeft overladen aan Madagascar en Tongkin. Admiraal Peyron is zijn opvolger. Ook Frankrijks gezant in China, Tricou, heeft om de zelfde reden ontslag gevraagd. Onderscheiden berichten uit Zuid-Afi i- ka melden dat Ketswayo, die nu inder daad een beroemd persoon is geworden, nog in leven is. Met een klein getal zij Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slecbts driemaal in rekening gebracht. Het schandelijk proces van Tisza-Es- zlar heeft een nog afschuwlijker naspel gehad. Na zijn invrijheidstelling begaf Joseph Scharf zich met zijn gezin naar de Hongaarsche hoofdstad Pest, en nam er zijn intrek in het logement „De Zwaan". Den avond van denzelfden dag liep er het volk te hoopdeed een aanval op het huisen plunderde een restau ratie, een koffiehuis en eenige winkels. De politie rukte aan en dreef de lieden uiteen, waarbij velen gekwetst werden. Den volgenden dag hernieuwden zich de geweldenarijenmaar er was dadelijk een sterke troepenmacht op de been om aan de woeste tooneelen een einde te maken. Inmiddels namen Scharf en de zijnen de wijk naar Debreczin, en ook daar hadden oploopen plaats, zoodat het gezin naar Nanas trok. Daar zei de pre fect van politie, dat de Scharfs niet in de stad mochten blijven, omdat hun te genwoordigheid de orde in gevaar zou brengen. Men heeft waarlijk moeite zich te verbeelden dat Hongarije in Europa ligt, en nog meer, dat de Jodenhatende woestelingen zich Christenen durven noe men De Regeering doet al het moge lijke om de beweging tegen te gaan de Minister Tisza is zelf te Pest, en de instructie van het proces der 80 gearres teerden aldaar werd onverwijld aange vangen. door De rid naar Harderwijk duurt eenige uren- De oude knecht, de trouwe die den vader reeds als jongeling heeft gekend, die den oflicier als kind, als knaap heeft bewaakt, zit zwijgend in den wagen en langs het goedige gelaat van den trouwen dienaar, die telkens zijne gemoedsbe weging door eene gemaakte hoest tracht te on derdrukken, biggelen groote tranen. Nu en dan geeft hij aan zijne droefheid lucht, door zijne paarden een onverdiend hard woord toe te voe gen; soms ook tracht hij op korte en bondige wijze te betoogen, dat het afscheid niets te be duiden heeft en dat hij, zoo hij nog jong ware, gaarne medeging; maar innerlijk is hetgemoed van den grijzen bediende niet rustig, want ook hij verheelt het zich niet dat het menschelijker wijs gesproken de laatste maal is, dat hij zijn jongen heer rijdt. Intusschen is onder afwisse lend spreken en zwijgen, onder weenen en pein zen, de lange eentonige weg afgelegd, is het logement te Harderwijk bereikt en een innig af scheid van den ouden knecht, die begrijpt ver standig te doen met onmiddellijk huiswaarts te keeren, doet de pas geslagene wond op nieuw «n hevig bloeden. Al dadelijk doet zich de dienst met zijne ei- schen geldende kommandant van het detache ment wacht hem boven op zijne kamer in het zelfde logement en de oflicier moet zich nog heden bij die autoriteit aanmelden, tot welk einde hij zich laat aandienen. De kennismaking is spoedig tot stand gebracht en de detache- ments-kommandant, een Duitscher van geboorte, is een gemoedelijk, goedaardig man, die zelf ee ne oude moeder vaarwel heeft gezegd en weten de, wat er alzoo in het geschokt gemoed van zijnen jeugdigen ondergeschikte omgaat, met takt van het onderwerp zijner rechtmatige droef heid weet af te leiden, door hem over den gang der dienstverrichtingen te Harderwijk en in 't algemeen met zijne verplichtingen alsmede ge leider bekend te maken. 't Is een slapelooze nacht, die op de hevige gemoedsbewegingen van dezen noodlottigen dag volgt en in die lange, lange uren, waaraan geen einde schijnt te zullen komer., treedt 's jonge- lings verleden hern tot in de kleinste bijzonder heden voor den geest. Hij ziet zich als een kind 1 door zijne moeder verpleegd, verzorgd, gelief koosd; hij herdenkt den tijd, toen hij als knaap der moeder zoo menig onrustig oogenblik bereidde, hoe hij onder de gelukkigste gegevens van lichaams bouw en aanleg bij eene bloeiende gezondheid niet zelden door het plegen van ongehoorde waagstukken het hart der liefhebbende moeder van angst en schrik had doen ineenkrimpen, hoe hij ook somwijlen door ongehoorzaamheid of laakbare ingevingen van het slechtere ik, haar, de geliefde moeder, menig oogenblik van zedelijke angst en bezorgheid heeft berokkend. Met onverbiddelijke nauwkeurigheid treden al de tafereelen zijner eerste jeugd te voorschijn en geven telkenreize op nieuw voedsel aan don tranenvloed, die zijn hoofdkussen doorweekt Ach hoe velen hebben reeds het vermoeide hoofd op dat zelfde kussen laten rusten, hoe menigeen heeft op die zelfde sponde, in dat zelf de vertrek, het debet en credit van zijne afge legde levensbaan opgemaakt en hoevelen moes ten de rekening in hun nadeel afsluiten! God dank, de jonge, lijdende man, die nu daar ne der ligt, kan in zoo verre rustig op het verle den terugzien; hij was ten allen tijde een lief hebbend zoon en daargelaten de kleine tekort komingen, waarvan wel niemand zich zal kun nen vrijpleiten, heeft hij de vaste, de heilige overtuiging, waarin hem ook de volmondige ver klaring zijner moeder bij het onvergetelijk af scheid heeft bevestigd, dat hij een goed zoon was en dat hij zijnen ouders nooit eenig verdriet had aangedaan. Deze uitslag zijner nachtelijke overdenkingen brengt een wonderdadige troost aanvan liever lede wordt de gemoedsstemming rustiger, de toekomst en het leven, met al hunne verwach tingen, treden weder als een bemoedigend beeld op den voorgrond; het bewustzijn dat deze schei ding niet voor altijd is geweest en dat een ge lukkig wederzien het loon zal zijn van 't geen hij en de zijnen thans lijden, maakt hem ster ker en sterker; steeds kalmer, steeds moediger begint eindelijk het afgetobde lichaam de hoog- noodige rust te smaken, het vermoeide hoofd valt ten laatste zwaar op de peluw neder, de na tuur herneemt hare machtige rechten en de be droefde jongeling vergeet in eenen gezonden slaap het zielenleed dat hem heeft gekweld. Een droombeeld, eene gelukkige phantasie van den rustenden, maar daarom niet werkeloozen geest, schijnt hem nu bezig te houden, want zie, hij, de vermoeide lacht, zijn lippen prevelen woorden van liefde en genegenheid, blijkbaar is hij gees telijk zamen met de geliefden die hij achterliet. ner volgelingen moet het hem zijn ge lukt zich op het door Engeland gereser veerd grondgebied in veiligheid te be geven. De Belgische Kamer van Afgevaardig den houdt zich bezig met de behande ling van de wijziging der kieswet voor provinciale en gemeentelijke verkiezin gen. Artikel I werd, door samenwer king van een deel der radicalen met de rechterzijde, niet onbelangrijk geamen deerd, onder anderen in dien zin, dat niet alleen voor de staats- maar ook voor de bijzondere instellingen van hoo ger onderwijs of normaalscholen het met goed gevolg afgelegd toelatingsexamen kiesbevoegdheid verleent. Het artikel werd aangenomen met 72 tegen 57 stem men. Bij de schaarschte van politiek nieuws moet het Balkan-schiereiland weer stof leveren voor allerlei beschouwingen. Een dochter van den Montenegrijnschen vorst Nitika gaat trouwen met den Servischen kroonpretendent Karageorgevich den rechthebbende van het vroeger verdre ven vorstengeslacht: deze zou dan, zoo het heet, van zijn aanspraken afstand doen aan schoonpapa, die gebruik zou willen maken van de geringe populari teit waarin de koning van Servië, Mi lan, zich mag verheugen. Een andere dochter van Nitika zou verloofd zijn aan vorst Alexander van Boelgarije. Het een en ander zou strekken om den Monte negrijnschen vorstwiens land voor wei nige jaren nog geen wegen bezat om het rijtuig te gebruiken dat hij van den Czaar present had gekregentot den voornaamsten onder de Balkan-vorsten te verheffen. De cholera-berichten blijven ongeveer op dezelfde hoogte: geen verergering, maar ook geen bepaalde verbetering. Te Alexandrië komen tamelijk veel sterfge- Storen wij hem niet, want hij is, zij 't ook na weinige uren, nog eens en volkomen gelukkig! De dag na zijne komst te Harderwijk en de volgende dagen zijn gewijd aan de dienstver richtingen en verdere werkzaamheden, die het vertrek van een detachement voorafgaan. De kommandant die nu 18 jaar geleden ook te de zer plaatse met bestemming naar Indië garni zoen hield, heeft uit die vroegere dagen herin neringen bewaard, die hem aanleiding gaven om nu zooveel angstvalliger voor de belangen zijner ondergeschikten te waken; hij vordert eene on gewone nauwlettendheid bij de keuring en in pakking van kleeding, wijn, tabak, enz. en ver langt dat de mede geleidende officieren daarbij tegenwoordig zijn. De jonge luitenant is de eenige troepenofficier, die bij het detachement is ingedeeld en vindt alleen in den pas aangestelden officier van ge zondheid een medgezel voor de reis en een be reidvaardig helper in de detachements aangele genheden. Voorzeker, 't is verre van aangenaam om eeni ge dagen achtereen in de wijnpakhuizen, ma gazijnen en verdere bergplaatsen door te bren gen rnet surveilleeren en controleeren waar de geest met geheel iets anders, iets ernstigers be zig is, rnaar 't heeft toch zijne nuttige zijde en 't leed van het jongste afscheid wordt er op hoogst gewenschte wijze door verdrongen, ook al wordt het niet vergeten en al wordt er ook telkens aan herinnerd, wanneer lange, met tra nen besproeide brieven hem de overtuiging ge ven dat ook in het ouderlijke huis de wonde nog bloedt. Intusschen breekt de dag van vertrek naar de havenplaats aan. Het detachement moet, aangezien er nog geene spoorwegen bestaan, die het lange traject verkorten, naar Amsterdam en van daar per trein naar Rotterdam worden ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1