Scherpenzeel. De WelEerw. heer A. J. Ruijs sedert 8 Febr. 1880 predi kant alhier, heeft tot groot genoegen der herv. gemeente alhier, bedankt voor het beroep naar Varsseveld. Thans heeft ZEerw. wederom toez. van beroep naar Gramsbergen ontvangen. het praetisch vergelijkend examen plaats hebben. Naar wij vernemen waren de dames sollicitanten zeer voldaan over de aange name wijze waarop zij na alloop der werkzaamheden werden onthaald. Donderdag 16 Augustus jl. had er op de Vlasakkers nabij Amersfoort eene ge combineerde schietoefening plaats, van corps schutters der Weerbaarheid en Schutterij alhier onder koinmando van den Majoor Tromp van Holst; welke oefening Vrijdag herhaald werd, en aan staanden Maandag voor het laatst zal plaats hebben, met het oog op den Schiet wedstrijd nabij Bussum, waaraan door beide corpsen zal worden deelgenomen. Gaarne uiten wij den wensch, dat zij met eere uit den Kamp terug mogen keeren. Zekere L. J. H., koetsier bij den stal houder E. alhier, kwam j.l. Woensdag met een met twee paarden bespannen rijtuig de Amersfoortsche berg afrijden door de bekende helling van de berg kreeg het rijtuig te veel gang, waarom hij de paarden zooveel mogelijk inhield, hetgeen echter tengevolge had, dat een der paarden achteruit sloeg, daarbij het kruis omhoog bracht en de bok waarop de koetsier gezeten was aan de eene zijde uit de ijzers lichtte, waarbij H. het even wicht verloor en tegen den grond viel, met het ongelukkig gevolg dat hij een been brak. Onmiddellijk onder heelkun dige behandeling gesteld, gevoelt de man zich, naar wij met genoegen vernemen tot heden redelijk wel. Gisteren morgen passeerde Z. M. de Koning, vergezeld van zijn Adjudant en particulier secretaris Graaf Dumanceau en de ordonnans officier Baron van Heec- keren des morgens ongeveer te acht uur onze gemeente, na om 6 uur des mor gens van Oranje-Nassau oord te zijn ver trokken en arriveerde ten 9 uur te Soest- dijk; ten vier uur nam. verliet Z. M. Soestdijk, verwisselde ten 4'A uur alhier, zoo ook des morgens, van paarden en vervolgde Z. M. zijne reis. Van publieke en particuliere gebouwen te Soest, Baarn alsook in onze gemeente wapperde de nationale driekleur. De Officier van Gezondheid Rolan- dus Hagedoorn is aangewezen om de manoeuvres van de 3e divisie Infan terie, die van 25 Augustus tot 8 Sep tember in N. Brabant zullen plaats heb ben, bij te wonen. Donderdag jl. werd door H.H. Officieren der Hussaren alhier in garnizoen een diner aangeboden aan den Majoor Randhare en den nieuw benoemden Ritmeester Werner. Voor den aanvang van het aangekon digde concert werd den gasten eene sere nade gebracht door den Kapelmeester Kareis. Als gewoonlijk hield de Hussaren-mu- ziek het groote publiek aangenaam bezig. Het feest werd besloten met lustige dans muziek waarvan een ruim gebruik ge maakt werd. Onze ijverige Stadgenoot, de Heer J. Schulman, handelaar in oudheden heeft wederom een catalogus uitgegeven en verspreid, van gilde penningen, binnen- en buitenlandsche munten, penningen en boekwerken op dat gebied welke ver- toch ik beloof het u zou er minstens 800 gulden voor uwe weduwe gereed liggen." „Hoor eens dame, dat is gekheid! Dat is niet mogelijk. Ik ben wel een arme man, maar zooveel weet ik wel van geldzaken, dat er vele duizenden stuivers noodig zijn om 800 gulden te maken. Vertel mij dus niet zulke malle praatjes." Maar ik zeg u, dat het ernst isIk ben Koningin, ik ben rijk en machtig, ik kan dingen doen, die voor ieder ander onmogelijk zijn, en ik wil zoo gaarne iedereen helpen, die mijne hulp wil aannemen." „Koningin 't is wat mooisEen bedrieg ster zijt gij, die er opuit zijt, [mij mijn zuurver diende geld bij kleine beetjes afhandig te ma ken. Neen, madame, zóó onnoozel ben ik niet ;,Maar wanneer ik u honderden en duizenden andere personen aanwijs, die door mijne tus- schenkomst hun gezin voor gebrek hebben be hoed „Ja duizend anderen, die zich door uwe mooie praatjes hebben laten bedotten! Nog eens, ik zal van uwe hulp niet gediend zijn. Als ik dan die paar centen besparen wil, zal ik ze wel in de spaarbank brengen. En nu is 't genoeg, met uw gekakel. Daar is 't gat van de deur. En zoo werd de menschlievende Koningin af gescheept bij duizenden, die aan haar macht tot weldaden niet geloofden. En 't waren niet alleen de werklieden, van geringe geestontwikkeling, die haar smadelijk wegstuurden. Ook vele, vele anderen, in de meest beschaafde kringen, wezen meer of minder beleefd haar goede diensten af. Wanneer zij bijvoorbeeld, bjj een kunstenaar, een dokter, een advokaat, een geleerde kwam, krijgbaar zijn tegen de daarbij gestelde prijzen. Deze catalogus getuigt weder van de onvermoeide werkzaamheid van dezen antiquaar zoo wel als van zijne vorde ringen op dat gebied. In de eerstvolgende dagen zal aan de ingezetenen dezer gemeente eene lijst worden aangeboden ter gemoetkoming in de kosten ter opsporing van de Varna met de bemanning, allen Nederlanders. Wij mogen vertrouwen, bekend als wij z.ijn met de goede gezindheid onzer Me deburgers om wel te doen daar waar zulks noodig is, ruim zal worden bijge dragen. Aan het hoofd der lijst leest men Medeburgers Het is U allen bekend, dat de Neder- landsche expeditie, aan boord der VARNA en bestemd naar Dicksonshaven, vóór bijna een jaar in het ijs der Kara-zee besloten is geraakt. Een stoomschip ligt te Hammerfest ge reed om zich te begeven naar de plek waar de Varna het laatst gezien is en zoo mogelijk redding aantebrengen. Doch zoowel de huur en de uitrusting van dit schip als de waarborg tegen de vele gevaren welke het in die zeeën be dreigen, eischen groote sommen. Professor RUIJS BALLOT heeft zich daarvoor op groothartige wijze aanspra kelijk gesteld. Hij deed dat in het recht matig vertrouwen, dat de natie hem hel pen zal bij het torschen van dien last. Dit vertrouwen mag niet beschaamd worden. Ieder Nederlander, wiens hart op de rechte plaats zit, zal het zich tot eene eer rekenen daarvan blijk te geven, door, naar mate van zijn vermogen, bijtedragen tot kwijting van zulk een schuld. Wij achten het overbodig U, onze medeburgers, daartoe optewekken. Het zal voldoende zijn U in de gelegenheid te stellen, door inteekening op bijgaan de lijst, deel te nemen aan dit werk van liefde en nationaal eergevoel. De ingezamelde som zal ommiddellijk worden toegezonden aan professor BUIJS BALLOT, onder dankbetuiging voor zijnen betoonden moed en het in zijne landge- nooten gesteld vertrouwen. Jhr. Mr. T. A. J. VAN ASCII VAN WIJK. M. VAN BEEK. Dr. D. BURGER. B. W. VAN RURGSTEEDEN. C. L. DOORMAN. Jhr. DE GEER VAN RIJNHUIZEN. B. E. HERSCHEL. Mr. F. H. VAN PERSIJN. J. C. ROLANDUS HAGEDOORN. In de Raadsvergadering van den 13en werd de rekening der. gemeente over 1882 aangeboden. Ontvangsten f8770,715. Uitgaven - 7285,315. Batig saldo f 1485/10. die door zijn talenten een ruim inkomen ver diende, wanneer zij hem wees op de onzekerheid welke met zijn eigen persoon vroeger of later, misschien morgen reeds, in 't graf zou dalen; wanneer zij dan raadde „Geef mij elk jaar twee- of driehonderd gulden, en ik zal zorgen, dat terstond bij uw dood een kapitaal van 1000 gulden aan uw gezin wordt uitbetaald. Gij weet, ik ben Koningin, mij en mij alléén is de macht gegeven om deze dingen te' doen, om uwe spaarpenningen zóó vruchtbaar te maken! dan luidde 't antwoord van den een: 't Mocht wat! Koningin? Wat gij kunt, kan ik ook, als ik maar lang genoeg leef, en ik heb plan nog lang te leven." Een tweede antwoordde „Ja als ik u vertrouwen kon: Maar wie zegt mij, dat gij mijn geld niet zult opsteken en u later failliet verklaren als 'top betalen aankomt'? Ik breng mijn geld liever bij den notaris X, een achtbaar man, die woont vlak naast mijn deur; of bij den bankier Y, een zeer vertrouwd per soon, die lid is van de Eerste Kamer. Notarissen en bankiers gaan nooit met geld van een ander op den loop En een derde sprak: „Twee of driehonderd gulden per jaar? 't Is nog al geen kleinigheid Hoe zou ik dan mijn reisje in de zomer-vacantie en de nieuwe bal japon van mijn vrouw kunnen betalen?" Een vierde meende „Wat gij daar voorstelt, Mevrouw, is een uitstekende zaak. Ik zal er eens ernstig over denken Ik geloof wel dat ik er toe zal overgaan. En als ik er toe besluit, zal ik bij u komen, dat beloof ik u. 313° STAATSLOTERIJ. EERSTE KLASSE Trekking van 15 en 10 Augustus. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amers foort zijn op de navolgende nummers gevallen Prijzen Tan f30. 16-17, 1661, -1683. 5605, 5616, 5622, 5647, 5713, 5747, 5757, 5764, 5771, 5797, 9118, 9176, 9220, 9281, 9339, 9340, 9411, 9413, 20274, 20286, 20290, 20362, 20377, 20381, 20402, 20413, 20428, 20495, 20609, 20610, 20774. Te zamen 34 prijzen. Blijkens de nadere olïïcieële lijst is n°. 19363 met prijs van 20 uitgetrokken en no. 9363 ingebleven. BINNENLAND. Het rechtsgeding tegen de gemeente ontvanger te Putten heeft omtrent den gang van gemeente-zaken veel zonderlings aan het licht gebracht. De Arnh. Ct. zegt hiervan In 1872 werd te Putten op een salaris van f300 (later f325,j benoemd tot ge meente-ontvanger D. C. II. Van f300 kan men niet leven, zelfs niet in Putten, en de ontvanger was tevens klerk ter secre tarie op een salaris van f 300 en hande laar in kruidenierswaren. De zaken gingen niet vooruit; H. verloor met zijn handel en de gemeentekas moest de tekorten dekken. Dank zij zijne betrekking an de secretarie, wist II. steeds wanneer de kas moest worden opgenomen, en voor dien eenen dag leende hij dan geld en ver gastte de vroede mannen van Putten op het gezicht van banknoten, die noch aan de gemeente noch aan den ontvanger toe behoorden De boeken moesten ook wor den nagezien, maar men schijnt zich met eene vrij vluchtige controle te hebben te vreden gesteld. Dat de financien van H. bij zijne be noeming in 1872 in de war waren, schijnt in Putten reeds destijds, bekend te zijn geweest. Toen vond de burgemeester daarin geen aanleiding eenigszins meer nauwlettend op zijn ontvanger toe te zien, maar behandelde hem met de meeste welwillendheid. Een staaltje: Het gerucht liep, dat er aanmerkingen waren te maken op het ge- jlrag van H. De Raad besloot II. deswege eene terechtwijzing te geven. En wat ge schieden toen? Aan de klerk II. die tevens ontvanger was werd opge dragen een berisping te schrijven aan den ontvanger II., die tevens klerk was. In Januari deed een der Raadsleden zijn beklag over H. bij den Commissaris des Konihgs in Gelderland. II. achtte het toen wensehelijk zich te verwijderen en vertrok 30 Januari 11. naar Amerika. In zijne kas was een tekort van ongeveer f 7000 (waarvan f 5000 door zijn broe der zijn betaald), en de boeken waren niet in orde. II 's uitlevering werd ge vraagd hij kwam echter vrijwillig terug en stond gisteren voor het Hof alhier terecht. Gedurende het getuigenverhoor verspreidde zich een zonderling licht over de wijze, waarop in Putten over de ge- meente-financiën wordt gewaakt. Vooral de burgemeester had het soms vrij hard te verantwoorden, toen de verschillende onnauwkeurigheden in de controle aan het licht kwamen. De man was soms aan een kruisvuur van vragen blootgesteld, En die vierde dacht er zóó ernstig en zóó lang over na, dat hij juist twee uren vóór zijn dood tot de conclusie kwam, dat hij 't contract eigen- lijn maar dadelijk had moeten aangaan. Maar toen was 't helaas te laat. Zóó ging het der goede vorstin bij ontelbaar velen, in alle kringen, onder alle standen. En wanneer zij niet zoo overtuigd ware geweest van de heiligheid harer roeping, wanneer zij niet ware gesterkt en bemoedigd door de dank baarheid van weduwen en weezen, wier verzor gers het aanbod der weldoenster hadden aan genomen. dan zou zij zeker in bittere veront waardiging haar kroon hebben neergelegd en uitgeroepen „Dit ondankbare, verblinde volk is mijn gunst niet waardig En diezelfde Koningin (zoo eindigt de verhaler van 1983 zijn sprookje) die een eeuw geleden werd bespot en miskend, is thans de bij allen geliefde en gevierde weldoenster, die te nauwer- nood rneer.een enkelen achterblijver behoeft aan te sporen om haar zijn spaarpenningen toe te vertrouwen; tot wie ieder verstandig mensch thans uit eigen beweging zich wendt, om te doelen in den zegen, dien zij over de geheele wereld verspreidt. Het sprookje is uit. Maar wat 1983 als een sprookje zal luiden, is in 1883 de feitelijke waar heid. En de Koningin, de weldadige en mach tige, die meer kan doen dan ieder andere mil- lionair, die rondgaat om haar weldaden aan te bieden en door de meesten wordt afgewezen, zij leeft in ons midden. Haar naam isLEVENS VERZEKERING. waaronder die van een der Raadsheeren „en bent u nu nog burgemeester hem waarschijnlijk wel zeer bepaald zal ge troffen hebbenBeschuldigde bekende alles. De procureur-generaal achtte dan ook alle feiten bewezen en de qualificatie vol gens art 169 G.P. juist. H. had het slecht getroffen dat hij in een plaats was ge komen, waar hij zoo slecht gecontroleerd werd. Ware de zaak niet zoo treurig, spreker zou niet zonder glimlach aan die controle kunnen denken! Het requisitoir luidde: schuldigveiklaring aan het als ontvanger verduisteren van gelden aan het publiek toebehoorende, en dienten gevolge veroordeeling tot acht jaren tucht huisstraf en f 500 boete. Mr. A. A. de Vries, te Amersfoort, trad als verdediger van H. op. Volgens pleiter was het wettelijk bewijs der verduiste ring niet geleverd. De bekentenis was niet door de omstandigheid bevestigd. Pleiter gaat dit uitvoerig na en conclu deert tot vrijspraak, supsidiair tot het aannemen van zeer verzachtende omstan digheden. Te Krommenie heeft de inteekening tot opsporing van ne Varna ongeveer /ff 50 opgebracht. Korten tijd na het vertrek van den trein ArnhemUtrecht, van het Station Veenendaal, Zondagavond ten 8,45,. is door G. Demoet, arbeider aan het station alhier, op circa 200 pas vandaar op de spoorbaan naar Ede, in bewusteloozen toe stand gevonden de stoker van den trein. Dr. Berkhout, ijlings ontboden, mocht het niet gelukken den man, die een kleine wonde aan het hoofd had, tot bewust zijn terug te brengen, en denzelfden nacht is hij dan ook in dien toestand naar het gasthuis te Utrecht vervoerd. Vreemd mag het zeker genoemd worden, en het gaf dan ook tot allerlei vermoedens aanlei ding, dat de machinist, toen hij hier stopte, niets van het ongeluk mededeelde, zelfs niet naar zijn makker omzag, en op een telegram van den stationchef al hier aan zijn collega te Maarsbergen omtrent het voorval, luidde het antwoord: de machinist had medegedeeld dat de stoker te Veenendaal was afgestapt. Gis teren morgen is van wege de directie der N. R. S. Maatschappij, door den heer B. Tweedij, inspecteur van den loopen den dienst, hier een onderzoek in loco ingesteld, terwijl ook de burgemeester van Ede zich met een onderzoek bezig houdt. Later verneemt men, dat de ongeluk kige, die 28 jaar oud is, nog steeds be wusteloos is. Zoowel machinist als sto ker staan zeer ter goeder naam bekend. De trein was voorzien van een Westing- house-rem; stoppen was dus zeer goed mogelijk geweest. Van ingezetenen uit Veendam, Dins dagnamiddag te 5 uur van Amsterdam per spoor vertrokken, verneemt de Veend. Ct. het volgende Even voorbij het station Baarn, bij Obelisk, werd op eens een passagier, de Heer Lubeling, van Heerenveen, aan het hoofd verwond door een stuk glas, dat uit het raam was gesprongen, en zagen de andere passagiers bloed langs zijn aan gezicht loopen. Men zag spoedig uit naar dien kant en ontwaarde vier jongens, welke hoogstwaarschijnlijk met een ka merbuks in deze richting hadden gescho ten. Het projectiel schijnt te zijn afge stuit op het dikke spiegelglas en is niet in den waggon gevonden. Met huivering moet men denken aan het geval, dat het raam open was geweest. Te Amersfoors is dadelijk aangifte gedaan tot onderzoek. GEMENGDE BERICHTEN. De netto-opbrengst van de Hollandsch- Indische Bazaar, gehouden ten voordeele der Sophia Stichting te Sclieveningen, heeft, naar wij vernemen f 11,300 be dragen. De Spaansche Regeering moet van Frankrijk de uitzetting van Ruiz Zorril- la hebben verlangd, als de aanstoker der jongste ongeregeldheden. Serrano zou in aanmerking komen vooi de samenstelling van een nieuw kabinet. Van verschillende collegaas ontving Koning Alfonso gelukwenschen met den spoedige onderdrukking van den opstand. Uit Hong-Kong wordt gemeld, dat dooi de Franschen besloten is tot het bom bardeeren van Hué (Tonkin).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2