NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUUBSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG. AMERIKA en CANADA. Officieële Publicatiën. Feuilleton. No. 70. Zaterdag I September 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, DE DAMES. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal iu rekening gebrackt. We houder, vrij geregeld aanteekening van de gebeurtenissen uit de dameswe- rcld, om langzamerhand te komen tot een overzicht van de geschiedenis van het schoone geslacht in het laatste vierde part der negentiende eeuw. Meerdere ver schijnselen brengen ons tot het inzicht, dat zij haar lijdelijke rol zachtjes aan laten varen, hetgeen weieens kon voeren tot een zoo geweldige omwenteling in onze zeden en gewoonten, dat elke staatkun dige of maatschappelijke revolutie waar van de historie gewaagt, er kinderspel bij zijn zal. „Eert de vrouwen," zong Schiller: „zij vlechten en weven hemelsche rozen door het aardsche leven." Niet allen houden zich tegenwoordig uitsluitend met zooda nig vlechtwerk bezig. De vrouw uit Steen- wijkerwold, die verleden week voor de rechtbank te Heerenveen moest verschij nen, had ten minste wel wat anders te doen. 't Goede mensch heeft een echtge noot, en deze legde ten opzichte van be lasting betalen niet die blijmoedige offer vaardigheid aan den dag, die we bij onze overige landgenooten waarnemen. Op een keer kwam de veldwachter haar zeggen dat zij, wanneer haar man zijr, schuld bij den ontvanger niet aanzuiverde, een logé zou krijgen, namelijk een landsver- In Yankton-agpncy wonen slechts enkele blan ken families, allen ambtenaren, waaronder oen dokter. Er was een volbloed Indiaansche school meester, waarop de halfbroed voerman St Pier re, dien wij daar aannamen om ons verder te brengen, niet weinig trotsch was. De vader van St. Pierre, die te Sioux City geboren was. was een Franschman.Dehalfbroeds schijnen de slech te eigenschappen van beide rassen te hebben overgenomen op hen zijn dezelfde wetten toe passelijk als op de Indianen. St. Pierre maakte echter eene gunstige uitzondering: hij was een flink voerman, die flink geld eischle en zich al leen maar aan onze ledige veldflesch vergreep, die hij des nachts uit eene overjas haalde en zich toeeigende. Wij reden door het Missouridal over steeds zeer vruchtbare gronden naar White Swan, te genover het Fort Rendal gelegen, waar Sitting Bull, de vroeger zoo gevreesde hoofdman der Indianen, met 150 Indiaansche families eveneens door de Regeering onderhouden wordt. Onderweg ontmoetten wij een Indiaanschen postiljon die, met zijne vrouw, heiden in origi neel costuum, op hun ponny ons voorbij stui vende, een prachtig tafereeltje opleverden. Wij soupeerden bij eene Russische familie, die voor rekening der Mennonieten uit Rusland eerst naar Pensylvanië waren gezonden en daar zooveel oververdiend hadden, dat zij naar Dakota konden reizen, waar zij gouvernementsland had den opgenomen. Zij spraken onder elkaar nog eene soort Ne- derlandsch dialect, zeer goed voor ons verstaan baar; terwijl ze onze taal nog zeer goed kon- dediger, die haar op aangename wijze gezelschap zou houden. De veldwachter ontving een hagelbui van scheldwoorden, maar kreeg de kleur van haar geld niet te zien. Kort daarop verscheen hij weer, met den beloofden soldaat. Nieuwe scheld woorden van den kant der dame. De po litieman wilde zich nu uit de voeten ma ken, met achterlating van zijn soldaat; in de deurpost deed de goede vrouw hem nog een paar stompen tegen de borst cadeau. Toen was de beurt aan den krijgs man. Hem vielen drie of vier ferme schop pen ten deel, die hem verschrikt deden afdeinzen. Wij vragenals ooit de vijand onze onafhankelijkheid komt bedreigen, zouden we dan geen Kenau's hebben om hem mores te leeren? Het vrouwtje dat in het tentoonstellings gebouw te Amsterdam een man eerst schopte, toen krabde en en eindelijk beet, was een Frangaisehaar slachtoffer had haar dan ook uitgescholden, wat hem lang niet mooi stond. Vitriool had zij waar schijnlijk niet bij de hand, anders zou zij misschien dat meer gebruikelijk over tuigingsmiddel hebben aangewend. Maar echte Nederlandsche dapperen waren de twee dametjes in het Vondelspark, aan elk vau wie de zorg voor ee nkinderwageu met kind was toevertrouwd, maar die zoo geducht aan het vechten raakten dat de politie eenige moeite had om ze te scheiden. Het-onderwerp van het con flict was dan ook ernstig genoeg: het betrof niets meer of minder dan een vrijer, die de eene 'löjarige schoone de andere van denzelfden leeftijd had ont- troggeld. De liefde plagt reeds in de dagen van Troje's belegering de hartstochten hevig te doen ontvlammen. De oorzaak van een klein geschil tus- schen een paar driftige buurvrouwtjes te den hegrijpen, daar hunne voorouders vroeger uit Nederland naar Rusland waren geëmigreerd waar ze tafellakens gemaakt hadden, liet avond maal, bestaande uit ham, boonen, aardappels en brood, smaakte na den vermoeiden rit in hun loghouse een huis van boomstammen gemaakt) overheerlijk. Bij helderen maneschijn reden we dienzelfden avond nog verder tot Wheeler, den bestuurszetel van het district, waarin de Hol- landsche kolonisten zich dit voorjaar hebben neergezet. Het voornemen bestaat hij de Regeering een groot deel van de vruchtbare prairies, thans voor de Indianen gereserveerd, vrij te maken, zoodat ook dat door blanken kan ivorden in be zit genomen, en dit was eene der oorzaken mede, waarom ik deze reisroute gekozen had, zoodat ik mij zelf van de hoedanigheid van dien bodem, die nnj als uiterst vruchtbaar en gunstig gele gen geschilderd was, kon overtuigen. Ik vond die omschrijving geheel der waarheid overeen komstig en hoop dat de wet, thans bij den Senaat aanhangig, om dat gebied open te maken e de Indianen verder westelijk over dc rivier Missouri te brengen, worde aangenomen. Alle gebouwen in de stad Wheeler, met uit zondering van het districtsgebouw, de school en de kerk, hehooren aan den heer Reynold, die vroeger uit Michigan gekomen was en daar een Indiaansche vrouw getrouwd had; waardoor hij de bezitter van 1000 acres land was geworden: hetwelk hij gedeeltelijk bebouwde, gedeeltelijk voor zijne honderden koeien, paarden en varkens gebruikte, die 's zomers en des winters buiten blijven en geen cent voor voeding kosten. Hij toonde rnij met zekeren trots zijne varkensfok kerij, en ik moest verklaren dat ik noch in de overige Staten van Amerika, noch in Europa, zulk een praktische voortreffelijke inrichting had gezien. Ilij zelf bestuurde zijn winkel, waar alle denkbare artikelen, luxeaitikelen uitgezonderd, te krijgen zijn, terwijl hij het bestuur van zijn Udenhout ligt nog in het duisterwe zullen ons best doen om het mysterie op te helderen. Acht dagen lang had er min stens éénmaal per dag een schermutse ling plaats: de dames rukten elkander de mutsen af, een paar bossen van den haartooi uit, en, nadat de noodige mond en nagelexêrcitiën een poos waren voort gezet, werd de strijd gestaakt, zonder dat de overwinning beslist aan één der beide partijen verbleef. Dat begon op het laatst eentonig te worden, en daarom op een goeden morgen, stak vrouw A. het huis van vrouw B. in vlammen, zeker gedachtig aan het schoone woord van Maarten van Rossuin: Branden is het sieraad van den oorlog. De Udenhoutsche politie evenwel vond dat zij nu een wei nig te ver was gegaan, en rekende haar in. De rechter heeft nu den duur van de wapenschorsing te bepalen. Ernstiger is de brandstichting te De venter, waar een vrouw haar beschonken echtgenoot met petroleum begoot en hem toen in een fakkel veranderde, hetgeen zijn gestel zoozeer schijnt te hebben aan gegrepen dat hij een paar dagen later is overleden, zonder afscheid te hebben kun nen nemen van zijn inmiddels gearres teerde wederhelft. Daar dit het tweede geval is van dien aard, hebben we er een kleine vingerwijzing in hoe het met de lieeren kroegloopers zal gaan als een maal de vrouwtjes, wat niet meer is dan een quaestie van tijd, het hecht in handen krijgen. Moesten wij thans, als leden eener jury, over de Deventer pé- troleuse beslissen, de aandrang zou bij ons zeer sterk zijn om haar vrij te spre ken, niet omdat wij meenen dat het middel waarvan zij gebruik maakte om zich van haar gemaal te ontdoen zoo bij zonder gepast was, maar met het oog op logement aan een ander overliet, hij wien een dochtertje van II. Kuipers als meid diende, en voor de eerste zes maanden f 20 per maand, daarna f 40 per maand zou verdienen. Ik bracht een bezoek aan zijne Indiaansche vrouw, die daardoor nogal vereerd scheen te zijn, ofschoon zij 't nog niet zoover in de Engelsche taal en ik niet in de Indiaansche spraak gebracht had, om elkaar te kunnen begrijpen. Dat rijke paar woont met hunne halfbroed kinderen in een klein vertrek, waar 2 ledekan ten, 1 kachel, '1 tafel en een paar stoelen het geheele ameublement uitmaken. De man was welwillend genoeg mij te vertel len, dat hij meende een fout begaan te hebben door eene Squals te trouwen en denkelijk ge lukkiger geworden was, indien hij zich bij zijn eigen ras bepaald had. Den volgenden morgen reden wij met den landmeter, die, tegelijk het vak van voerman en timmerman uitoefent, langs de Nederlandsche kolonisten. Bovenstaande omschrijving zal enkelen lezers schrik voor de nabijheid der Indianen ingeboe zemd hebben doch deze bestaat niet bij een der Nederlandsche boeren, die wij daar spraken en zou nog minder gemotiveerd zijn, als bijv. in Nederland de vrees voor doorbraak der zee dijken. De eerste Nederlander, dien wij aan troffen, was R. Zijlstra, wiens adres is te Took- tay P. O. Charles Mixte County Dakota. Ilij ver telde ons den 25 Dec. 1881 daar gekomen te zijn, dus circa één jaar geleden en had in dien tijd als boer en timmerman oververdiend 2 koei en, 2 kalveren, 2 trekossen, 2 varkens, 50 bushel maïs en 11. 250 contant geld, terwijl hij en zij ne familie zich heter hadden kunnen voeden dan vroeger in Friesland en o. a. nog een vet te koe geslacht hadden. Op zijn advies waren zijn neef en vrouw daarjuist gearriveerd en was zijn broeder voornemens in Februari uit Fries land naar Dakota te vertrekken. Vervolgens be- al de ellende, die de voortdurend beschon ken man reeds over haar had gebracht, en in aanmerking genomen de teleurstel ling die zij pas had ondervonden toen zij op zijn voorstel een stuk had geteekend waarbij zij haar toestemming gaf dat hij zou dienstnemen bij het koloniale leger, en de akelige lafaard toch den moed niet had dat plan ten uitvoer te brengen. Zeker, zoolang de wet de vrouwen niet beschermt tegen de gevolgen van lieder lijke dronkenschap, past het ons zeer zachtmoedig te zijn in ons oordeel wan neer wij zien dat een van haar, hoe dan ook, zich in haar wanhoop zelf recht verschaft. De verhouding der beide sexen, welk een rijk onderwerp voor philosophische en andere bespiegelingen! De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier het patent- reclit over het dienstjaar 1883/84 aan den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verlpicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 30. Augustus 1883. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. zochten wij A. Timmerman, A. Westerhuis, II. F. Mos en Beltman, wier adres eveneens is te Tooktay I'. O. Charles Mixte County Dakota. Al len waren bijzonder ingenomen met den vrucht baren bodem, waarop zeieven, hetgeen hun zoo veel gemakkelijker viel dan in Nederland het gé val was; geen hunner wenschte terug te gaan, in tegendeel, zij gaven ons de adressen van vele families in Nederland, die voornemens waren het voorbeeld dezer baanbrekers dit voorjaar te volgen. Zij vertelden mij, dat een timmerman, die volstrekt geen meester in zijn vak behoefde te zijn, daar f6.25 tot f7.50 per dag verdiend had met houten huizen te bouwen, die van f500 tot f 1000 kosten. Anderen wonen voorloopig in huizen van graszoden gebouwd, die zeer warm zijn en na tuurlijk bij lange na niet zoo kostbaar. Zoo sprak ik een boer, die een huis en twee stallen van graszoden bezat en slechts 11. 55 voor deuren en vensters had uitgegeven. Verder bezochten wij Gerrit Dijk, die tusschen Dalfsen en Zwolle gewoond had en wiens adres thans is te Plakke Creek Charles Mixte County Dakota. Hij en zijne vrouw zijn zeer tevreden, naar Dak.ta verhuisd te zijn en zijn gaarne be reid nadere inlichtingen te verstrekken. Hij had zelf zijn huis getimmerd, waartoe voor f550 hout was benoodigd geweest; dat zij aan het naaste spoorwegstation Kimball, op circa 4 uur afstands gelegen, gekocht hadden. Op hun aan raden zou zijn schoonzoon uit Overijsel even eens naar Dakota vertrekken. Verder bezochten of spraken wij Gerrit Schaapman van Dalfsen Johannes Bos van Alkmaar, Theodorus Harksen' en F. W. v. d. Voort van AmsterdamJ. Weert- rnan van AssenA. en 11. Kuipers van Stegger- da. Allen wonende te Platte Creek Charles Mix te County Dakota, die eveneens blijde waren tot dezen levensstap te zijn overgegaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1