Officieele Publicatie. Burgerschool, vrijstelling voor twee vak ken, laat ons zeggen Duitsch en aardrijks kunde. Het volgend jaar wordt die vrij stelling op verlangen gecontinueerd. Maar zie, papa komt tot de ervaring dat zijn zoon voor wiskunde een hoogst middel- matigen aanleg heeft, en dat het niet kwaad zou wezen hem opgeleid te zien voor Posterijen. Nu moeten de vroeger geminachte vakken worden geleerd, na-' tuurlijk in de eerste klasse, 'i Spreekt van zelf dat de knaap dan heélemaal weer naar die klasse terug moet, want terwijl daar Duitsch wordt geleerd, heeft men in de derde bijv. Geschiedenis of Neder- landsch, enz. Twee leerjaren zijn in dat geval zoo goed als verloren. Ouders die de middelbare school niet beschouwen als den weg voor de berei king van maatschappelijke betrekkingen zouden minder last hebben van de ge vraagde vrijstelling: alleen zouden zij er ook aan moeten denken dat wie eenmaal een vak een jaar had laten loopen, fei telijk buiten de mogelijkheid kwam het later weer op te vatten. Voor het overige, we hebben in de laatste regelen gewezen op een rnoeie- lijkheid in de practijk die wellicht zal blijken niet onoverkomelijk te zijn, hopen we slechts dat men elders met eenige kalmte de uitspraak der ervaring af zal wachten alvorens tot navolging over te gaan. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de Raad dier gemeente de navolgende verordeningen heeft vastgesteld, luidende: VEEORDENING tot heffing van schoolgelden voor het genot van onderwijs aan de openbare school voor meisjes. De RAAD der gemeente AMERSFOORT Gezien art. 46 der wet van '17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127); Besluit: Artikel 1. Ter tegemoetkoming in de kosten, welke voor rekening der gemeente blijven, wordt eene bijdrage geheven van ieder kind dat school gaat op de school voor meisjes. Art. 2. Dat schoolgeld bedraagt voor elke leer ling f25 per jaar voor het onderwijs in de eerste drie klassen, f40 voorde vierde klasse, f 60 voor de vijlde en zesde klasse. Art. 3. Deze schoolgelden zijn verschuldigd door de ouders of voogden der leerlingen, zoo die ouders of voogden niet in de gemeente Amers foort wonen, of wel zoo zij er niet zijn, door de verzorgers der leerlingen. Voor de toepassing van deze bepaling zijn de leerlingen verplicht een binnen deze gemeente wonenden verzorger, die zulks op zich neemt, aante wijzen. Art. 4. De schoolgelden zijn verschuldigd bij vooruitbetaling, en wel in vierrnaandelijksche termijnen, aanvang nemende 1 Januari, 1 Mei en 1 September van elk jaar. Art. 5. Voor de leerling die in den loop van art. 4 vermelde termijnen wordt toegelaten of de school verlaat, is de gehecle loopende termijn verschuldigd. Deze bepaling is niet van toepassing op de leerlingen met 1 Maart toegelaten, die met de betaling van het verschuldigde voor den halven loopenden termijn kunnen volstaan. Art. 6. Bedeelden, onvermogenden en min vermogenden, ter oordeeling van Burgemeester en Wethouders, worden niet aan de heffing in deze verordening bedoeld, onderworpen. Art. 7. Deze verordening treedt in werking op den 1 September 1883. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den 22. Juni 1883. De Voorzitter, De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT. W. L. SCHELTUS. Zijnde de heffing goedgekeurd bij het konink lijk besluit van den 4. Augustus 1883, No. 19. VERORDENING op de invorde ring van schoolgelden voor het genot van onderwijs aan de openbare school voor meisjes. De RAAD der gemeente AMERSFOORT, Gezien zijn besluit van heden tot heffing van schoolgelden voor het genot van openbaar lager onderwijs aan de school voor meisjes Gezien art. 46 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127); Besluit: Artikel 1. Het hoofd der school zendt bij den aanvang van eiken termijn, vermeld in de ver ordening tot heffing, aan Burgemeester en Wet houders een lijst van de leerlingen die als zoo danig aan de school onder hare leiding staande, zijn ingeschreven, met aanwijzing van de namen en woonplaatsen der ouders, voogden of verzor gers, en met opgave van de door haar verschul digde schoolgelden over het alsdan ingetreden tijdvak. Art. 2. De leerlingen, die na het indienen der lijsten, en vóór het indienen der volgende lijsten, worden toegelaten, moeten door het hoofd der school, met de art. 1 vermelde aanwijzingen, terstond aan Burgemeester en Wethouders wor den opgegeven. Art. 3. Binnen acht dagen na ontvangst dei lijsten of opgave: woideu deze door Burgemees ter en Wethouders onderzocht, na goedkeuring vastgesteld en ter invordering aan den gemeente ontvanger gezonden. Art. 4 De gemeente-ontvanger vordert de verschuldigde schoolgelden binnen acht dagen daarna van de belastingschuldigen in. Art. 5. Aan de leerlingen voor wie niet is betaald kan het verder bijwonen van het onder wijs door Burgemeester en Wethouders worden ontzegd, totdat het schoolgeld is voldaan, Art. 6. Teruggave van betaald f afschrijving van verschuldigd schoolgeld heeft nimmer plaats. Art. 7. De bepalingen van de artt. 258 en volgende der gemeentewet, betrekkelijk de in vordering van plaatselijke belastingen, zijn ver der van toepassing. Art. 8. Deze verordening treedt in werking gelijktijdig met die tot heffing van schoolgelden op den 1. September 1883, Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den 22. Juni 1883. De Voorzitter De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT. W. L. SCIIELTUS. Gedaan te Amersfoort, den 13. September 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 15 September 1883. De verjaardag van Prinses Hendrik werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Zondag en Maandag 16 en 17 Sept. zal in de machine-galerij op de Tentoon stelling een algemeene verkoop plaats hebben van papier, daartoe door de Jiee- ren De Naeyer Co. van Brussel wel willend afgestaan, ten bate van de nood lijdenden door de vreeselijke rarnp op Java, in de Lampongs enz. voorgevallen. Eenige mannelijke en vrouwelijke in gezetenen uit Ned. Indië van de afdee- ling Nederl. Koloniën zullen daarbij be hulpzaam zijn. BuilSClloten. Jl. Dinsdag werd de gemeente, vereerd met een bezoek van den volksvertegenwoordiger Mr. F. W. C. P. Graaf VAN BIJLANDT voor dit district zitting hebbende in de '2e Ka mer der Staten-Generaal, vergezeld van Heeren Burgemeesters van Amersfoort en Hoogland. Zij namen de havenwerken te Spakenburg in oogenschouwterwijl de eerstgenoemde tevens den ingezetenen gelegenheid aanbood hem met de belan gen dr gemeente in kennis te stellen. 313de STAATS-LOTERIJ. DERDE KLASSE. Trekking van 12 en '13 September Ten kantore van den gckwalificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amers foort zijn op de navolgende nummers gevallen Prijs van f 25000. No. 9216. Prijzen van f45. •1620, 1645, 5638. 5734, 5785, 7434, 7584, 9149, 9186, 9227, 9239, 9259, 9265 9293 9335 93709387 9426 9442, 9458, 9474, 10576, 10580, 20228, 20231 20275 20301 20397 20497 20549 20571 20593 20625 20635 20651 20652 20752 20758 20780 20706. Te zamen 41 prijzen. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Augustus 1883. 1. Wed. Habraken Oosterhout. Briefkaarten. 1. J. Cohen Tiel. 2. Mej. W. S. Deketh Willemstad. BINNENLAND. HH. MM. de Koning en Koningin heb ben 5000 gulden geschonken voor de noodlijdenden op Java. Tot lid der Tweede Kamer is te 's Her togenbosch, met groote meerderheid van stemmen, gekozen de Heer Mr. A. Vos de Wael, Katholiek. Het bedrag der door de Nederlandsclie Handelmaatschappij naar Indië overge maakte giften is reeds tot f 86.000 ge stegen. In Indië alleen werd voor de nage laten betrekkingen van hen die met de „Adder" omkwamen, f14800 bijeenge bracht. De eerste partijen tabak (geel zand goed) zijn in de Betuwe verhandeld voor 114 a 18 per 100 halve kilogrammen. Te 's Ilage heeft zich iemand op 't post kantoor f 17.50 doen uitbetalen tegen overgifte eener nagemaakte postwissel. GEMENGDE BERICHTEN. De volgende anecdote verhaalt de Pest- lier Llogd waarvan op den bodem eene waarheid gelegen is: Von Bismark laat sedert eenigen tijd het rooken en wijn drinken geheel na, omdat dit nadeelig op zijne zenuwen werkt. Toen hij dit onlangs aan den Keizer vertelde, zeide deze: „Dan ben ik, die zooveel ouder ben dan gij, toch geluk kiger. Met smaak rook ik mijne sigaar en drink mijn glas wijn, zonder er eenig nadeel van te ondervinden." „Ik wil 't gaarne gelooven, Sire! „ant woordde de „ijzeren Graaf" van voorheen. „Het paard bezwijkt gewoonlijk eerder dan de ruiter!" Bij het vernemen van Hendrik Con science's overlijden, heeft Julius de Geyter, te Antwerpen den volgenden schoonen lijkzang openbaar gemaakt: Gestorven, gestorven, wie dooden weer (leven, Wie Vlaandren weer kracht en weer trots (heeft gegeven.... Gesloten de mond nu, de geest nu ge- (bluscht, Die 't land als bezaaide met sprankels en (vonken, Den roem onzer vaadren ons weer heeft (geschonken, En de hei tot een schiep vol frischheid (en lust.... Halletoren, Halletoren, Laat nu Vlaandrens weeklacht hooren Hijsch half-top de Leeuwenvlag. Kempenland, zijn uitverkoren, Zij geen dorpje zoo verloren, Of het klokje, dezen dag, Kleppe: «Vlaandren, Vlaandren, ach! Nu dat oog is geloken, dat harte ge broken, Nu vrienden, nu wij op den dood hem ge broken. O, dragen wij hem als een Konmg naar ('t graf! Hij ruste in de hei op een duin, op een (outer. Of hoog bij zijn helden ter Groeninger (Mouter, Gestrekt als een Heerscher met mantel (en staf Halletoren, Halletoren, Laat nu Vlaandrens weeklacht hooren, Hijsch half-top de Leeuwenvlag. Kempenland, zijn uitverkoren, Zij geen dorpje zoo verloren, Of zijn klokje, dezen dag, Kleppe: «Vlaandren, Vlaandren ach!» Het volgende vreemde geval heeft zich in de vorige week te Geldermalsen voor gedaan: Een zeer groote, zwarte Newfound- landsche hond, die eerstdaags haar ge slacht zou vermeerderen, had, zonder dat de eigenaar er iets van wist, een diep gat aan de zijde van een dijk gegraven, niet nog eenige loopgraven bovendien. Dinsdagavond kwam het dier niet thuis. De twee volgende dagen en drie nach ten bleef de hond eveneens weg, en eerst Vrijdagochtend vroeg meende de huisge- nooten een jammerend gekreun te hoo ren. Men begaf zich in de richting van waar het kwam en vond de uitgegraven aarde en zand en vernam duidelijk de stem van den hond. Wat was gebeurd? De loopgraaf was ingestort, terwijl de hond in het uitgegraven hol was. Schop pen werden spoedig gehaald, en binnen vijf minuten was de hond, die zich zelf levend begraven had, verlost door zijn meester. In den avond van den 3en Augustus jl. is te Pretoria, in den Transvaal, een aardschudding gevoeld. Voor een Amerikaansche rechtbank. De President tot den beschuldigde,,Hebt gij iets tegen de verklaringen van getuige in te brengen?" „Ja mijnheer de Voor zitter, de man heeft het land aan me. Door mijn toedoen kwam hij aan zijn vrouw en dat heeft hij mij nooit kunnen vergeven!" Bij het buitengewoon talrijk bezoek (ongeveer 400 personen) Zondag II. aan Munkacsy's «Christus voor Pilatus» in Arti gebracht, was de toeloop op enkele oogenblikken zoo groot, dat velen on verrichter zake terugkeerden. Voor dezen en trouwens voor alle an dere belangstellenden, zal het zeker aan genaam zijn te vernemen, dat het be stuur van Arti et Amicitiae ook voor a. s. Zondag 46 September den toegangs prijs op 25 cents zal verlagen. De schilderij vertrekt de volgende week naar Glasgow, en de sluiting der ten toonstelling is op aanstaanden Zondag vastgesteld. N. v. d. D. Wederom is uit het buitenland een aan zienlijke bijdrage gekomen tot leniging van den nood op Java en Sumatra. Bij den Burgemeester van Amsterdam is na melijk voor de heeren Chandon Cie. Succrs. de Moët Chandon te Epernay, door hunne agenten, de heeren Lefébre Sc Zoon f2500 gestort. Donderdagavond omstreeks 8 uren werd de heer S. aan het Bezuidenhout ter hoogte van de tweede van den Bosch straat te 's Hage door een man naar den tijd gevraagd. Bereidwillig aan het ver zoek gehoor gevende zag de heer S. zich eenklaps van zijn horloge een kost baar gouden remontoir beroofd, waar mee de vrager aan den haal ging. De beroofde ijlde den brutalen dief na, doch verloor hem op den Nieuwen Uitleg uit het oog. Te Haaften is een petroleumbron ont dekt. Op het erf van den heer J. Ver- ploegh wordt uit een pas geslagen pomp water en petroleum Opgepompt, die een brandende, heldere vlam geeft. De eige naar verkoopt ze aan zijn mede-ingeze tenen voor 6 cents per liter. Het huis van de firma Bahlmann en Co. te Leeuwarden, dat voor eenige jaren aan kosten van stichting alleen meer dan een ton gouds heeft gekost, werd een paar dagen geleden publiek verkocht voor f 20.000. De Engelsche policie waarschuwt tegen 20.000 valsche sovereigns, die in Enge land in omloop zijn. De geldstukken, blijkbaar door een wijd vertakte en met kapitaal werkende valsche muntersbende in omloop gebracht, zijn van de echte sovereigns slechts op de weegschaal te onderscheiden. Namens de Fransche Regeering is aan II. M. de Koningin een prachtig sèvres koffieservies aangeboden, 'tgeen H. M. met de meeste welwillendheid heeft annvaard. Per Maasstroom vertrokken Maandag morgen van Rotterdam een 20-tal land verhuizers naar den Transvaal. Vijf jaren gevangenisstraf is voor de rechtbank te Winschoten geëischt tegen een 27jarige dienstmeid, wegens eenige diefstallen in dienstbaarheidtegen haar bejaarde moeder, die aan de feiten me deplichtig was, werd twee jaren gevan genisstraf gevraagd. De erfgenamen van Gar baldi hebben al hun eigendomsrechten op het eiland Caprera aan den Staat afgestaanop voorwaarde dat daarover als «nationaal monument zal worden gewaakt. Door het doorbreken van een dijk is het schilderachtige bij Ivrea gelegen Ita- liaansche dorp Colleretta Parella over stroomd. Huizen werden overstroomd en andere onbewoonbaar gemaakt. De helft der 900 inwoners moet in de open lucht verblijven. Zondagnamiddag had, van 2 tot 40 uur, in het Park te Brussel een feest plaats, waarvan de baten komen ten voor- deele van de ongelukkigen op Java en Isclna. De Pruisische Minister van onderwijs heeft een circulaire verzonden, waarin de uitbreiding van het Gymnastiek on derwijs op de middelbare scholen wordt aanbevolen; de onderwijzers in de gym nastiek zullen, zoo mogelijk, tot het ge wone leerarenpersoneel behooren, om hun den noodigen in' loed te verzekeren op de geheele ontwikkeling. Een der Iersche heethoofden, in Ame rika verblijf houdende, heeft verklaard, dat het dynamiet weldra in Engeland werken zal op een wijze, waarover de wereld verbaasd zal staan. Woensdag j 1. had de arbeider Storm aan het station te Venloo het ongeluk tusschen de buffers te geraken van een rangeerenden trein, aan welke gevolgen hij gisteren is overleden. Vijf werklieden te Leeuwarden, werk zaam op het dak van de in aanbouw zijnde R. K. kerk, lieten zich gisteren met schaft tijd op de schaal van de hijschmachine voor bouwmaterialen naar beneden zak-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2