INGEZONDEN. Abraham en Loth. niet van het allereerste belang. Maar ■werken en denken, het oog gericht naar de oneindige Bron van alle stoffelijk en geestelijk levendeze leuze zij de grondtoon bij de herdenking van de ge boorte des mans, die in zijn schoonste levensstonde de vrijheid des gewetens ver dedigde met het schoone woord„Hier sta ik, ik kan niet anders God lielpe mij Amersfoort, 22 September 1883. Donderdag 20 Sept. j. 1. had op de Vlasakkers nabij Amersfoort, de gewone jaarlijksche schietwedstrijd plaats dei- Weerbaarheids vereeniging „Eendracht maakt Macht", alhier. Begunstigd door goed weêr, was de stemming onder de deelnemers recht feestelijk, waartoe niet weinig werd bij gedragen door de belangstelling welke de vereeniging van haren Beschermheer den Heer Tromp van Holst mogt onder vinden. Na afloop van het concours werd door den Heer Tromp overgegaan tot het uitreiken der prijzen, waarbij me nig toepasselijk woord luide werd toe- gejuigd. De verder gezellig doorgebrachte avond werdt besloten, met een' dronk op den voortdurenden bloei der vereeni ging- Prijzen werden behaald door de Hr. J. v. d. PJaats Ie prijs. J. A. Schoterman 2e G. J. Schoterman 3e G. van Ede 4e R. de Haas 5e H. C. van Dam 6e j> Schneiders 7e y> S. Deenik 8e Koppen 9e Gisteren morgen wapperde de Neder- landsclie vlag bij onzen hooggeachten stadgenoot Professor P. Harting en bij andere ingezetenen in deze gemeente ter verwelkoming van de wakkere man nen, die in het hooge Nooi den hun leven gewaagd hebben voor de wetenschap en de eer van het Vaderland. Te 8 ure 37 m. kwamen Dr. Maurits Snellen, de luit. t/z. Ie klasse Lamie, Dr. Kremer en de heeren Ruijs en Ekema, de machinist Van Dolder, Stuurman Beut- ler, de kok De Bruin en de matroos Hupper, met den Oosterspoortrein alhier aan het station aan, alwaar zich vele heeren en dames vereenigd hadden om de reizigers te begroetten. Prof. P. Harting sprak hen een hartelijk welkom toe, waarop een daverend gejuich volgde; onder hartelijke hoezee's vervolgden de reizigers hunnen weg naar Utrecht. neervallen: Ondanks het verhevene en vreemde schouwspel datiiez-e-wereldreede vertoont, maakt zich al spoedig cene soort van lusteloosheid van den aan, tropische hitte nog niet gewoon ge raakten nieuweling meester. Ook de gedachte aan 't gene hein ginds te wachten staat, het bewustzijn dat hij nu eerst voor goed zijne in trede zal doen in de groote samenleving, waar oor hij zich, met verklaarbaar gebrek aan zelf vertrouwen nog slechts ten halve voorbereid gevoelt, dat hij nu spoedig zal worden gesteld voor de taak die hij aanvaarde dat alles, en nog vele andere gedachten woelen den luite nant door het hoofd en vergezellen hem den ganschen dag, ook zelf dan, wanneer hij bezig is om, met alle mogelijke zorg, de bevelen van zijnen kominandant aan boord tot uitvoering te brengen. Zoo gaat de dag langzaam voorbij en de avond, waarmede de verkoelende zeewind doorkomt, brengt kalmte en verademing en welgemoed leggen zich de passagiers te ruste, om den laat- sten nacht door te brengen aan boord van de 1'. S. die hun zoo vele dagen achtereen een gastvrij verblijf verschaft heeft. Maar de indruk ken der laatste dagen waren te sterk, de ver wachting is te zeer gespanen, dan dat de slaap niet lang, al te lang op zich zou doen wachten. Half sluimerend, half wakend, bestormd door allerhande gedachten, die in den strijd van de werkelijkheid met de phantasie, telkens en tel kens op de grilligste wijze afwisselen en onop houdelijk de zonderlingste vormen aannemen, ligt hij uren achtereen woelend en kampend tegen de eischen der natuur ter neder, tot hij eindelijk, afgemat den vruchtenioozen strijd op geeft en in eenen vasten slaap gedompeld wordt. De zon staat reeds vrij hoog aan den hemel als hij op het dek verschijnt en de stuurman hem mededeelt dat de debarkementsvaartuigen in aantocht zijn en spoedig het schip knnnen be reikt hebben. De laatste maatregelen worden nu getroffen, kooi en baksgoederen aan het schip overgegeven, het detachement wordt geinspec- teerd, de bagage op de afzonderlijke daarvoor bestemde prauwen overgeladen en weldra is de beurt aan het personeel. Ordelijk en opgewekt gaan de troepen op de voor hun bestemde vaar tuigen over; dan volgt het afscheid van het of- ficierspersoneel en de mindere equipage van de F. S., waai bij meer dan een traan, te veel zelfs om onmerkbaar te worden weggepinkt, te voor schijn komt. De vaartuigen zetten af; de geheele equipage ligt aan stuurboordszijde over de ver schansingen, daar klinkt een luid hoezee, drie- wert herhaald, de scheepsmutsen worden in de hoogte geheven, de vlag aan den gaffel salueert volgens scheepsgebruik, één groet, één hand- wenk nog en de F. S. verdwijnt reeds achtee andere schepen en is spoedig voor de starend- blikken der vertrekkenden niet meer te onderr kennen. (Wordt vervolgd,) Op den avond van de Fancy Fair op heden, 22 September, ten voordeele van de slachtoffers der ramp in Nederl. Indië, zal het op het terrein der Sociëteit Ami- citia aan verscheidenheid en gelegenheid tot uitspanning niet ontbreken. Wij twijfelen dan ook niet of alles te samen zal het publiek en vooral den kin deren een prettigen en aangenamen avond verschaffen. En al stemmen ook enkelen onzer stad- genooten niet in met de vorm waar in de geest van weldadigheid zich zal openba ren, toch ligt aan dit feest een edel en heerlijk beginsel ten grondslag. Mogen wij hier niet spreken van een schoon en verheven Communisme wanneer wij zien hoevelen zich vrijwillig hebben verbonden om mede te werken tot leeniging dei- bovengenoemde ramp? Is niet de gekozen vorm juist de geschiktste, om ook bij het opkomend geslacht weldadigheidsgevoel optewekken Hulde zij daarom gebracht aan hen die voor het welslagen van dit Weldadigheidsfeest met belangeloo- zen ijver hunne krachten ten beste geven. Met genoegen kunnen wij nog mede- deelen dat door een aantal ingezetenen ruim 500 prijzen voor de Tombola zijn verstrekt. Gisteren namiddag omstreeks 5 uur viel aan de Weverssingel een öjarig knaapje dat aldaar speelde te water, doch werd gered door de nachtwaker van Baren, die het gevaar ziende waarin de kleine verkeerde zich zonder aarzelen gekleed te water begaf en de voldoening mocht smaken hem behouden op het drooge te brengen. Naar wij vernemen is door de politie alhier procesverbaal opgemaakt tegen ze kere te Hilversum woonachtigen W. P. die gisteren middag van den Hof bij ver gissing een zak met suikerboontjes medenam welke een ander toebehoorde. Donderdagavond had eene vergadering plaats van den Bunschoter Veen- en Veldendijk, waarop een belangrijk be sluit is genomen n. 1. tot uitkeering aan ingelanden van het heemraadschap, een som van twintig duizend gulden, voort spruitende uit de saldo's van vorige dienst jaren. Uit Scherpenzeel schrijft men aan het Utreclitsch Prov. en Stedel. Dc/gblad van gisterendat de Pothbrug bij Scherpen zeel hersteld isterwijl het verkeer daar over reeds den 5. September geopend is, zoo als door ons aan onze lezers op 6 September bericht werd. De berichtgever uit Scherpenzeel heeft echter niet goed gezien, daar al die be langrijke werkzaamheden nog niet zijn afgeloopen, welke echter het verkeer niet belemmeren. BINNENLAND. Door bemiddeling van de Nedexland- sche Handel-Maatschappij, is eergisteren weder f 16.000 overgemaakt aan de plaat selijke Con.missie te Batavia, voor den ramp op Java, in het geheel f153.000. De Raad der gemeente Amerongeri heeft besloten voor rekening van de ge meente het tekort in de geldleening voor den ontworpen stoomtramweg Doorn Amerongen over te nemen, hetwelk hoog stens f40.000 zal bedragen. Vóór Januari a. s. zal de stoomtramweg UtrechtAme rongen gereed zijn en in exploitatie wor den gebracht. De Holl. Spoorweg-maatschappij heeft aan de weduwe van den spoorwegwach ter Rietvink, die den 18. Augustus j 1., nabij Halfweg, door een sneltrein werd overreden, aan de gevolgen waarvan hij overleed, een som gelds geschonken, ge lijkstaande met anderhalljaar salaris van den oveiledene. Hij was slechts 4 maan den in dienst der Maatschappij geweest. In zake de bekende treurige baldadig heden op het Munsterkerkhof te Utrecht, wordt ons medegedeeld, dat de stukken door de Rechtbank in raadkamer zijn onderzocht en daarna aan den rechter van instructie teruggezonden met bevel een onderzoek in te stellen naar een gebleken contradictie in de beide rap porten van de geneeskundigen. De heeren Talma en Brondgeest moeten in hun rap port tot een voor de studenten zeer be zwarende conclusie komen. Te Brouwershaven is de oud-strijder P. Ringelberg, op bijna negentigjarigen leeftijd, overleden. Naar wij vernemen, is de bruto-op- brengst van het Weldadigheidsfeest van Dinsdag 1. 1. te Scheveningen, ƒ2600; daaronder is ook begrepen de opbrengst van de collecte. GEMENGDE BERICHTEN. Op meer dan koninklijke wijze is Zon dag het lijk van Conscience te Antwer pen ter aarde besteld. In Sardinië is het de politie gelukt een wijdvertakte rooverbende gevangen te nemen, waarbij een geheelen kelder vol kostbaarheden werd ontdekt. Onder de gevangenen bevinden zich vijf barons en talrijke vrouwen en meisjes. Het getal van de misdaden, welke men hen ten laste legt. is zeer groot, terwijl er niet minder dan 300 personen op de bank der beschuldigden zullen zitten, 't Ongelukkigste is echter dat het publiek weigert te getuigen, uit vrees voor ven detta (Slu.pmoord). Vrijdagavond werd de hulp der politie te Stompwijk ingeroepen tegen laridloo- pers, die met het mes in de hand den bouwman De V. aan den Veenweg dreig den zijn hooiberg in brand te steken, omdat hij hun geen aalmoes of nacht verblijf had willen geven. De Politie nam hen in verzekerde bewaring, om hen den volgenden morgen naar de gevangenis te 's-Gravenhage over te brengen, waarbij het bleek, dat de een (een oud bekende der Justitie) een geheel verkeerden naam als den zijnen had opgegeven, terwijl de ander in 't bezit werd gevonden van een vijl, een schaar, een eist en een ijzeren kruk, waaruit men mag afleiden, dat het tweetal niet veel goeds in den zin had. Zes vrouwen die op het veld werkten, werden Zaterdag door den bliksem ge dood te Koelen (Bohemen) onder een boom waar zij waren gaan schuilen voor een onweer. Drie andere vrouwen wer den ernstig gekwetst. Op den Scheveningschen weg is alweder een ongeluk met de tram voorgekomen. Iemand wilde eergisterenavond, na afloop van het vuurwerk, onderweg op het bal- eon springen, hoe wel dit reeds geheel be zet was. Hij viel achterover en kwam te recht tegen een boom, waardoor hij zwaar gekneusd werd en voor dood bleef liggen. Hij werd later naar zijne woning vervoerd. Moritz Scharf, de veertien-jarige getui ge in het proces van Tisza-Eszlar, die als beschuldiger van zijn vader optrad, is thans, naar men bericht, met zijn ouders naar Amsterdam gegaan, waar hij in een vak van nijverheid (waarschijnlijk wel het dia- mantslijpen) opgeleid zal worden. De knaap is een tijdlang verborgen gehouden in het doofstommen-gesticht te Pest. Zijn ouders blijven ook in onze hoofdstad. Een der meest geachte hoogleeraren van de hoogesehool te Bonn, prof. Stint- zing, heeft op treurige wijze den dood gevonden. Hij is op een bergtochtje te Oberstdorf, Zwaben, in een afgrond ge stort. Hij zag zijn zoon struikelen, wilde hem tegenhouden, en viel met hem in de diepte. Prof. Stintzig was terstond dood; zijn zoon is gewond. B. en W. van Leiden hebben voorge steld het aan den Raad gericht verzoek tot demping van het Rapenburg af te wijzen. Door die demping zou trouwens ook een schilderachtig deel der stad be dorven worden. Men zegt, dat de Koning van Spanje de tentoonstelling zal bezoeken. Te Portsmouth is uitspraak gedaan in een proces, dat reeds sedert jaren han gende was. Een man, die thans in het armenhuis in die stad wordt verpleegd, wordt door die uitspraak eigenaar van 60.000 ponden sterling. De 19jarige zoon van graaf Paul de Lorgerie, te Parijs, had zich voor de grap en orn zijn zusters bang te maken, een touw om den hals geslagen, quasi om zich op te hangen. Hij gleed uit en viel en door den val ging de knoop toe, zoo dat de jonge graaf stikte. Een man uit Veenendaal, die tamelijk welgesteld was, had voor kinderen, tegen verlaagden prijs, jenever beschikbaar ge steld, en wel tegen 2 cents per glaasje. Men heeft hem nu op heeterdaad betrapt en een proces-verbaal is tegen hem op gemaakt. De commissaris van policie te Sneek heeft, bij trommelslag, de ingezetenen zijner gemeente gewaarschuwd tegen het gebruik van Hopbitter, als schadelijk voor de gezondheid. Een der keizerlijke Russische kamer- heeren heeft zich van het leven beroofd, en wel naar men verneemtde Russi sche bladen zwijgen over het geval on der de volgende omstandigheden: De Keizer en Keizerin vonden in hunne vertrekken herhaaldelijk afschriften van nihilistische proclamatiën. Het strenge onderzoek was er niet in geslaagd, den man te ontdekken die deze stukken daar waagde te bren gen, totdat de Keizerin, onlangs onver wachts in haar boudoir komende, een der karnerheeren voor hare schrijfta fel vond, terwijl hij net eene nihilisti sche proclamatie uit den zak haalde. De Keizerin liet hem onderzoeken en het bleek, dat hij verscheidene dergelijke stukken bij zich had. H. M. gebood hem naar zijne woning te gaan, en hier schoot hij zich onmiddellijk dood. De Haagsche tramwegmaatschappij heeft, bij gelegenheid van het weldadigheidsfeest te Scheveningen, 19,377 personen ver voerd. Dinsd g j. 1. is de vreemde veemarkt te Deptford (Engeland) geheel en al door brand vernield. Er waren tijdens het ont staan van der. brand tusschen 3000 en 4000 schapen op deze markt, die echter allen gered werden. Ook waren er eenige honderden varkens, waarvan weinigen levend verbrand werden. Een aantal half geslachte beesten moes ten door de slachters achtergelaten wor den. De schade bedraagt f 120,000. Geluk kig bleven een aantal bijgebouwen voor het bergen van vee gespaard. Onder de verbrande gebouwen is een, dat eerst on langs bij de veemarkt was gevoegd en vroeger deel uitmaakte van de rijkswerf te Deptfordhet deed nog vroeger dienst als klooster en dagteekende van 1513. De meeste personen wier eigendom ver brand is zijn door assurantie gedekt. De grootste verliezen lijdt echter de citij cor poration, die niet verzekerd is. Het eerste teeken dat er brand was gaven duizen den ratten, die uit hunne schuilhoeken te voorschijn kwamen. Voor onze veehandelaars zal dit onge val in de eerste weken niet weinig last ge ven. Aan het badhuis op de Nieuwe Wete ring, te Zwolle, is gisterenmorgen leven loos opgehaald het lijk van den Heer H, organist te Gorkum. Hij had zich naar Zwolle begeven voor het Giegoriaensche zangfeesten zou dienzelfden dag het orgel aldaar bespeeld hebben. Zijn plotselinge dood woidt toegeschreven aan apoplexie onder water. In de mijn Massener Tiefbau bij Unna, Westfalen, zijn door een gasontploffing 15 mannen gedood en drie anderen ge wond. De luchtverversching en de gas- afvoer der mijn waren volkomen in orde. Maar men vermoedt, dat er in de mijn tegen de verbodsbepaling in, geschoten is, en dat daardoor de ontploffing ver oorzaakt werd. Er is een onderzoek in gesteld. Dit is het eerste ongeluk dat sedert tien jaren in deze mijn is voor gevallen. Een Nederlander, door een der Japan- sche kooplieden op de Tentoonstelling aangenomen voor den verkoop en het incasseren van gelden heeft zich met een bedrag van 72 waarvoor hem twee quitantiën, van 60 en f 12 waren me degegeven verwijderd. De hierboven genoemde aartsvaders geven ons een merkwaardig voorbeeld van het vermijden van twist met de daaruit voorkomende verwarringen en ongelukken door bij tijds uit elkander te gaan. Iets dergelijks is bij Maastricht gebeurd, waarop een punt, alwaar straat weg en spoorweg elkander sneden en het drukke verkeer op den straatweg door het onvermijdelijk heen en weer rijden van locomotieven telkens belem merd werd, hieraan, althans voor zoo ver voetgangers betreft, een einde gemaakt is door het vervaardigen van een ijzeren brug over den spoorweg, waartoe men

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2