NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEOSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Beelden Bil Let verleden. Feuilleton. No. 81 Woensdag 10 October 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht CHARVO. De terugkeer naar Nederland. AMERSFOO COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,03. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebraekt. „Hoort eens, heeren, en houdt mij deze kleine opmerking ten goedeGe hebt u in Egypte gevestigd, zonder iemands ver lof te vragen, dat gij dan ook niet noo- dig hadt; aan de uitgaven, vereischt voor den openbaren dienst en derhalve ook voor de zorg voor de veiligheid van uw personen en bezittingen hebt gij nooit een cent bijgedragen, daar gij als vreem delingen van alle belastingen zijt vrijge steld; en nu door omstandigheden bui ten onzen wil die veiligheid niet onge deerd is gebleven, nu stelt ge de Egyp tische regeering aansprakelijk voor scha deloosstelling. Mag ik in alle beschei denheid vragen, of daarin niet iets te genstrijdigs ligt? Voor het overige zal uw aanspraak op vergoeding worden er kend, maar hebt dan geduld, den arbeid der commissie tot regeling af te wach ten en haar niet telkens lastig te vallen met vragen en eischen die de zaak vol strekt niet bespoedigen." Aldus de heer Baring, de financiëele raadsman van den Khedive tot men begrijpt wel wie. Van den Turkschen Sultan wordt ge zegd dat hij weer eens voor aardigheid met zijn verschillende suzereiniteitsrech- ten wil pronken. Naar de Egyptische provincie Soedan, waar men nog altijd met den „valschen profeet" in de maag zit, wil hij een commissaris sturen om den staat van zaken eens op te nemen en desgelijks in Boelgarije, waar de ver- II. LATER. door Dan vertoont zich het machtige voorgebergte van Sinaï, dat zich hoog en statig aan het oog voordoet en waarvan de twee bekende toppen, de Sinaï en de Horeb, hunne kruinen majestueus en ernstig tot eene hoogte van meer dan 20Ü0 meters hemelwaarts verheffen. De golf van Suez, die het westelijk gedeelte van dit voorgeberg te bespoelt, is aan den ingang breed, maar ver nauwt zich van lieverlede, naar gelang zij meer landwaarts indringt, totdat zij eindelijk tegen de landengte stuitende, nog eene kleine wending oostwaarts maakt en dan tegen het hooge schier eiland van Sinaï te niet loopt. Terwijl de vaart aldus onder gunstiger gegevens is voort gezet, steekt een woestijnstorm op, die uit het Noord-Oosten komende, het laatste gedeelte der golf en de reede van Suez in eene woedende en bruisende zee herschept. Deze storm, die over de groote Syrische woestijn strijkt, voert in zijnen snellen vaart het fijne, bijna onvoel bare woestijnzand mede, waardoor in deze schaars bevolkte en onherbergzame streken bij den in boorling, toch reeds zoo stiefmoederlijk bedeeld, de zoogenoemde Egyptische oogziekte ontstaat, mindering van den Russisclien invloed hem moed geeft om zich eens te doen gelden. Men begrijpt dat beide heeren met open armen en vroolijke gezichten ontvangen zullen worden. In Servië is een nieuw Ministerie op getreden, echter niet van de radicale Rus sisch-gezinde richting die hij de jongste verkiezingen de overwinning behaalde. Voorts is niet eens een vijandelijk votum van de skuptchina afgewacht: haar zit tingen zijn eenvoudig verdaagd. Inmid dels moeten van vele nieuw verkozen le den nog de geloofsbrieven onderzocht worden met liet noodig aantal ongeldig- verklaringen wordt het doel toch bereikt. Gaan we verder westwaarts om naar politiek nieuws te visschendan krijgen we eerst de Croatische quaestie, die ei genlijk geen quaestie meer is, sedert het Hongaarsehe ministerie besloten heeft de wenschen der ontevreden lieden te ver vullen. Alzoo zullen op de wapenborden geen Hongaarsehe opschriften komen, zal de regeeringscommissaris graaf Ramberg worden teruggeroepen en ondergaat het kabinet eenige wijzigingen in nationalen zin, Verschillende geruchten hebben in den laatsten tijd geloopen over nieuwe stap pen door het Pruisische ministerie gedaan om toenadering met den II. Stoel te ver krijgen. Onder anderen werd beweerd dat de verbannen aarstbisschop van Po sen, msgr. Ledochowski, vrijwillig afstand zou doen van zijn aanspraken op zijn diocese, ten einde de onderhandelingen niet in den weg te staan. Een particu lier telegram meldt daarentegen, dat de Pruisische regeering van het Vaticaan als bewijs van zijn werkelijke verzoenings gezindheid, de vervanging heeft gevraagd van genoemden prelaat en van msgr. Mel- chers, aartsbisschop van Keulen, die bei den zich, in tegenstelling met de overige Pruisische bisschoppen, niet vereenigd die, hoezeer aanvankelijk wellicht onschuldig, door verwaarloozing en tengevolge van de tel kens terugkeerende oorzaak, een kwaadaardig chronisch karakter aanneemt, den lijder niet zelden zijn leven lang vergezelt ofwel hem blind maakt. Zeer waarschijnlijk wordt deze oogziek te in haar besmettelijk tijdperk overgeplant door de onnoemelijke zwermen van vliegen, diemensch noch dier met rustlatenen zich, gelijk men dat des zomers bij het vee in de weilanden van ons land kan waarnemen, in de ooghoeken der lij ders vestigen, om zoodoende de dragers der be smetting te worden. Ook de kinderen der pas sagiers moeten aan die ziekte den tol betalen, maar eene spoedige behandeling, gepaard aan de zuivere lucht die weldra in de Middelland- sche zee wordt ingeademd, doet deze gevreesde kwaal gelukkig bijna even snel wijken, als zij kwam. Nog dienzelfden dag is de woestijnstorm tot bedaren gekomen en gaat de stoomer, die in middels op de reede geankerd is, het kanaal binnen. Aan den ingang liggen de uitgebreide établissementen van de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company, waarvan het voor front prijkt met het borstbeeld van den eersten Engelschman die de woestijn in de richting van Alexandrië naar Suez doortrok en het denk beeld om de mailroute over Egypte te leggen door het daarstellen eener spoorlijn, mogelijk verklaarde en zelfs ten deele tot uitvoering hielp brengen. De vaart door het kanaal, waarvoor De naam van dezen Engelschman is Wag- horn, kapitein van het Engelsche leger, die door de verzending van duplicaten der mailbrieven, die rond de Kaap de Goede Hoop werden over gevoerd, met Nijlschepen en verder op kameelen hebben met de aanvraag van dispensatie, waardoor het vervullen der vacante pas toorsplaatsen mogelijk zou worden. Nadat de couranten de vorige week alle denkbare berichten hebben medege deeld omtrent de „tlijde inkomst" van koning Alfohso te Parijs, kan deze quaestie nu als geëindigd worden beschouwd door de aftreding van den Franschen minister van oorlog generaal Thibaudin. Dienten gevolge zal geen Spaansche nota tot de Fransche Regeering worden gericht. De radicale bladen zijn over dat aftreden slecht gemutst, maar over het algemeen ziet men den veelbesproken man niet ongaarne heengaan. De ministeriëele cri sis is echter nog niet opgelostde terug komst der Kamers zal worden afgewacht alvorens verdere besluiten te nemen. Jules Ferry heeft tegenover den President der republiek een flinke houding aangenomen hij keurde zeer sterk den invloed af, dien Grévy's schoonzoon Wilson op het Elysee uitoefent. Als curiositeit kan nog worden medegedeeld dat volgens het levenmakend blaadje „l'Anti-Prussiën" het schandaal aan het Noorder-station het werk is ge weest van een groepje handlangers van Bismarck! De Parijsche correspondent van „Het Vaderland" deelt eenige zinsneden mede uit dat vermakelijk artikel. „Het is eeu onloochenbaar feit," zoo lezen we daar, ,,dat wij galgentronies gezien heb ben, wier type volslagen overeenkwam met dat van de onderdanen van Wilhelm, en die, gewapend met metalen fluiten, het sein gaven tot het rumoer. Dat mis schien enkele vreedzame burgersuit nieuwsgierigheid aanwezig, onnadenkend ingestemd hebben met die Pruisische om gekochte schurken, dat is gemakkelijk te begrijpende uhlanen zijn de vijanden van Frankrijk en een Pruisisch kolonel zal nimri.er bij ons in een goed blaadje staan. Want het was niet het hoofd van een bevriende mogendheid, dat men uit- de kanaalloods uitsluitend verantwoordelijk is, gaat uiterst langzaam en gestadig voort, zoolang het dag isdes avonds, met het invallen der duisternis, wordt het schip aan den wal vast- gemoerd, voor welke werkzaamheid, alsook voor het uitbrengen van kabels, trossen en andere voorkomende bezigheden buiten het schip, een paar menschen met een boot gehuurd worden, die het schip tot aan Port Said vergezellen, om van daar weder met andere schepen naar Suez terug te keeren. Van af het achterdek kan men geruiinen tijd den spoorweg volgen die evenwijdig loopt met het kanaal, dat Suez van Nijhvater voorziet, en aan de biezen en ande re waterplanten, die zich als een groenen draad door de woestijn slingeren, herkenbaar is. Kanaal en spoorweg vereenigen Suez en Ismaïla; eerst genoemde valt daar samen met hetkanaal, dat uit den Nijl komt en laatstgenoemde buigt zich Westwaarts bij Isrnailia Alexandrië. De bittere meren, thans eene groote watervlakte, waar men weleer niet anders dan den uitgedroogden boden zag, worden op het kompas doorgestoomd tot aan den drempel van Serapeum vanwaar het kanaal weder tot aan het Thimsahmeer, met het daaraan gelegen Isrnailia, voortloopt. Hier wordt geankerd om den volgenden dag den weg te vervolgen. Isrnailia, tijdens de daarstel- ling van het kanaal een levendige plaats, is thans niet meer wat het washet beleefde een kortstondigen bloei, die uitsluitend zijn voedsel trok uit het groote personeel aan de kanalisatie der landengte verbonden, en was toen het cen trum van de hoofdadrninistratie, de woonplaats naar Suez, aantoonde, dat deze landroute, ver reweg korter en zekerder was. jouwde, maar wel den rang, waarmede Wilhelm hem had uitgedost. Allons, mijn heer Bismarck, of ge 't weten wilt of niet, niet den Koning van Spanje floot men uit, maar u, meneer, en uw Straats- burgsche uhlanen." Mooie consequentie dus zou Bismarck mensehen gezonden hebben om hem, Bismarck, uit te jouwen De blinde haat heeft zich nooit onderscheiden door hel derheid van logica. Intusschen is de eenige die bij het voorval zijde heeft gesponnen, Koning Alfonso zelf. Zijn populariteit was na de laatste militaire opstootjes sterk vermin derd, maar dank zij het geblaat van het Parijsch gepeupel, wordt hij thans door zijn onderdanen, van welke politieke rich ting ook, als op de handen gedragen. Zeker is hem dat de tienduizend francs wel waard, die hij voor de armen van Parijs heeft gezonden. Van Tongkin vernemen we alleen, dat de toestand der wegen alle militaire ope- ratiën onmogelijk maakt, maar dat de bezettingstroepen in volkomen veiligheid de komst der versterkingen kunnen af wachten. Onderscheiden Mandarijnen on derwerpen zich, zoo heet het althans in berichten op welke het niet heel verstan dig zou wezen al te veel staat te maken, aan het Fransch gezag, en de Zwarte Vlaggen trekken meer en meer terug. Toch moet het den Franschen gezant te Peking, den heer Tricou, niet gelukt zijn een wijziging te krijgen in de Chineesche eischen. Amersfoort, 10 October 1883. Reeds lang was er hier sprake van een cricketclub op te richten. Cricket is een spel van Engelschen oorsprong dat in Nederland al meer en meer algemeen wordt. Dit spel, hetwelk in de open lucht wordt uitgeoefend, bevordert een zeer der ingenieurs, gedelegeerden en verdere be ambten. Van hier wordt de vaart voortgezet langs het paleis van den Khedive, de tent waar deze de Keizerin Eugenie en andere vorsten, die bij de opening van het kanaal tegenwoor dig waren ontvingdan wordt de drempel el Puisr, het Ballalimeer, Kantara waarover de karavaanweg'naar Syerë loopt, gepasseerd, totdat men het gekanalisearde gedeelte van het meer Mensaleh bereikt, met de vlakte van Pelusiurn rechts, de ruimen van Tanis links. Tallooze ei landen bevinden zich in dit meer, dat om zijnen rijkdom aan visch bekend is en waarop zich dui zenden witte Ibisvogelen in zwermen bewegen. Alles was tot dusverre dor en woest; geentee- ken van plantengroei, dan hier en daar bij de diverse stations een kwijnende heester en tus- schen Serapeum en het Thimsali-meer eenige braamstruiken en langs den oever van het ka naal eenige grasscheuten. Dieren worden in de woestijn niet aangetroffen, of 't mocht zijn een enkele arend of jakhals, die zich langs den kara- vanenweg bewegen, om de lijken van kameelen, die bezwijken, te verslinden en op de karava nen kampeeren eenige buit te bemachtigen. Ja, de aanblik der woestijn is treurig en somber en beklemt het gemoed. Zwijgend als het graf, onbewegelijk, verschroeid van de hitte, zonder water, zonder plantengroei, zonder dierlijk leven, vertoont zij een onmetelijk niets, dat reeds op het eerste gezicht moedeloosheid en schrik doet geboren worden bij den Westerling, die deze tafereelen niet kent en die nochtans moedig de onmetelijke zeeën doorkruist, welke in zeker opzicht de tegenstelling der woestijnen zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1