NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN Beelden uit het verleden. Feuilleton. No. 82. Zaterdag 13 October 1883. Twalfde Jaargaang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Rechtspraak door Gezworenen. CH AR VO. De terugkeer naar Nederland. AMERSFOQBTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Onder de hervormingen, die somtijds worden voorgesteld als noodzakelijk voor de ontwikkeling van het Nederlandsche volk, wordt ook nu en H'an gesproken van invoering der jury in strafzaken. De voorkeur voor dezen vorm van rechtsbedeeling hangt samen met de begrippen omtrent souvereiniteit. Waar aan het volk de macht wordt toegekend deel te hebben aan de wetgeving en een belangrijken invloed uit te oefenen op de uitvoering der wetten, behoeft men niet veel verder te gaan om ook bij de bestraffing van overtredingen, inzonder heid van misdrijven tegen het gemeen recht, het volk door zijn vertegenwoor diging een woord te doen medespreken. De rechtsgeleerde moge alleen bevoegd zijn, om het verband der feiten op te sporen, waaruit de omvang van het ge pleegde kwaad is vast te stellenniemand dan hij moge in staat geacht worden, den draad te vinden, niet slechts in de verschillende wetten, maar ook in de ge schiedenis der rechtsbedeeling, de be slissing, of een bepaald persoon schuldig is of niet, behoort, volgens het oordeel van sommigen, na getuigen verhoor en pleidooien in handen gegeven te worden aan een afwisselend college van onpar- II. LATER. door Gelukkig duurt de doorvaart niet lang, ge woonlijk zijn twee of drie dagen voldoende, om Port Said te bereiken. Hier moeten de kolenvoorraad en de scheeps- provisiën worden aangevuld; het oponthoud duurt ongeveer een etmaal. Het stoomschip ligt in het midden der haven, tegenover de Frans Jozef Kade en in de onmiddellijke nabijheid van het turksche wachtschip welks muziekkorps des avonds eenige goed uitgevoerde stukken ten beste geeft. Een uitstapje naar de stad loont de moeite wel, maar wie zich daaraan waagt, mag wel voor een goed gevulde beurs zorgen. Port Said het oude Pelusium is een van die handelscentrums, die als door een tooverslag ontstaan. De ligging aan de Middellandsche zee waarvan de kusten volkomen verzand zijn, schonk deze plaats geene levensvatbaarheid, voordat het door de grootsche schepping van F. de Lesseps tot een plaats van groote beteekenis verheven werd. De bevolking is in hooge mate gemengd. De industrie is bijna uitsluitend in handen van Franschen, Italianen en Grieken; de Arabieren, vrij talrijk, houden zich afgezon derd, hebben een eigen wijk en komen met de Europeanen weinig in aanraking. Een wandeling door deze jeugdige stad is alleen over dag on gewapend aantehevelendes avonds doet men wel zich niet alléén in de mindere wijken te begevén en kiest men liever het liótel du Lou- tijdige personen, die als het ware op treden in naam van het rechtsbewustzijn der natie. Te meer blijkt die noodzakelijkheid, als men er op let dat een aantal rech ters, hoeveel studie zij ook gemaakt heb ben van het geschreven recht, weinig kennis dragen van de practijk des levens, van de maatschappelijke verhoudingen en toestanden, onder welke een feit niet zel den in een geheel ander licht verschijnt dan men zich op het eerste gezicht voor stelde. De man, in wiens handen het lot des beschuldigden rust, kan dikwijls niet anders dan oppervlakkig oordeelen zijn uitspraak is in vele gevallen bloot ob jectief, en berust op de uiterlijke hande lingen getoetst aan de letter der wet maar de geest der wet, en de drijfveeren van de daad, al hetgeen tot een meer subjectieve opvatting zou moeten voeren, wordt weieens, tenzij men een advocaat heeft die op al deze dingen een bijzon deren nadruk weet te leggen, achterwege gelaten. Er is ten onzent nog een bijzondere reden, die de invoering der „gezworenen" wenschelijk schijnt te doen zijn. Waren burgers, door kiesgerechtigden aange wezen, in een strafzaak geroepen, zij zouden ongetwijfeld zorgen voor een spoe diger beëindiging dan waaraan men hier gewoon is. De traagheid op dat gebied overtreft inderdaad elke voorstelling die men van een slakkengang kan maken. Instructie en onderzoek -- wij beroepen ons bij dit oordeel op de beruchte ge schiedenis van de Utrechtsche mishande ling, die nog niet eens, hoe lang ook ge leden, tot een begin van beslissing is ge komen, worden tot in het oneindige vre op het plein de Lesseps, waar een goed aangelegd park, voorzien van levend water, dat uit Ismailia door eene waterleiding langs het Kanaal wordt aangevoerd, eene aangename maai' beperkte wandelplaats aanbiedt. Gewoonlijk wor den dan ook de Café-chantants, de speelbank en de veelvuldige winkels met een bezoek ver eerd en keert men gewoonlijk met eenige voor werpen van koraal en ivoor, die tegen hooge prijzen gekocht worden, naar boord terug. De winkels te Port Said zijn goed voorzienvelen zijn ware verkoophuizen, waar men alles ver krijgen kan, zelfs alle mogelijke artikelen van kleeding en toilet, die hier meestal uit Frank rijk worden aangevoerd en vrij matig in prijs zijn. - Het door Z. K. H. Prins Hendrik opge richte établissement voor vreemdelingen (in de wandeling heet dat eenvoudig logement of hotel) tevens de zetel van den consul, is ver af gelegen en wordt niet bezocht. 1) Daarentegen is een bezoek aan den prachtigen lichttoren in hooge mate loonend. Het uitzicht van deze ranke en hooge lichtbaak over de Middellandsche zee, is onbeschrijfelijk schoon in het verschiet ver toont zich het meer, Menzaleh met de tallooze zwermen ibissen daarop liggende, terwijl het kanaal, zoo ver het oog reikt, als een zilveren draad door de woestijn zichtbaar is. Wel voldaan over dit vluchtige bezoek van hetkleine San Francisco, begeven zich de passagiers terug naar boord; het bij aankomst onmiddellijk aan een Griekschen waschman afgegeven ondergoed wordt op zijn tijd kant en klaar afgeleverdde met chinaasappelen geladen schoener, vlak bij het schip, doet met het reizende personeel uit stekende zaken en verschaft voor eenige dagen eene even aangename als verfrisschende ver snapering; de kolenvoorraad is door de onver moeide fellahs aan boord gebracht, de bezoeken ook met den Turkschen stations-komrnandant 1) Het is tengevolge van de Engelsche expeditie in Egypte in 1882 door de Engelsche Regeering aangebracht. gerekten de rechterlijke macht gevoelt niet, hoe diep het gezag der wetten op die wijze bij de massa wordt geschokt. Het beginsel dat de straf zoo dicht op de misdaad moet volgen als met een eerlijk en nauwgezet onderzoek vereenigbaar is, schijnt hier te lande volstrekt niet in aanmerking te komen. Ondanks dat alles blijven we de voor keur hechten aan het systeem dat tot dusver ten onzent wordt gevolgd, behou dens natuurlijk de dringend noodige ver beteringen, op welker invoering reeds lang te vergeefs wordt aangedrongen. Aan de onfeilbaarheid van rechterlijke colleges, gelooven we niet, maar nog veel minder aan die van jury's. Heeft men vaste corporatiën van dien naam, dan veranderen zij na verloop van eenigen tijd en langzamerhand in gewo ne rechtbanken waarin alleen de rechts kennis der leden ontbreektwisselen zij af, door periodieke aftreding en aanvul ling, dan heeft men eigenlijk hetzelfde, behalve dat de jongst aangekomen leden eerst nog een poosje onder de leiding hunner confraters komen. Wordt, gelijk in het Engelsche sijsteem, voor elke zaak een nieuwe jury samengesteld, dan moet men ook maar dezelfde vreemde dingen voor lief nemen die men daar ziet ge beuren niet zelden verschijnen de op geroepen gezworenen zeer tegen hun zin, somtijds betalen zij liever de bij de wet vastgestelde boete, vooral wanneer het de behandeling geldt van een Iersch zaakje, waaraan dikwijls revolverschoten en soortgelijke aangenaamheden te ver dienen vallen. De praktijk heeft ook in Frankrijk in zijn gewisseld, alles is gereed voor 't vertrek. Langzaam wordt het stoomschip het kanaal uit- geloodstde tallooze vlaggen van de consulaten van alle denkbare zeevarende mogendheden worden al minder en minder duidelijk onder scheiden, het kanaal verbreedt zich, de monding is bereikt, de loods neemt afscheid, en W. N. W. stoomt de mailboot de Middellandsche zee in, koers stellend naar de Straat van Messina. Zoo lang de Egyptische kust in het gezicht is, maakt de ongewone schakeering van geel tot groen niet alleen langs het strand maar tot op een grooten afstand in zee zichtbaar, een zonder ling en treffend kontrast met het donkerblauwe zeewater dat bruischend en schuimend voorden boeg van het schip omhoog spat. Het is het effekt van het witte woestijnzand, dat Op de geringe diepte der zee langs deze verzandende kusten, door het water heen schijnt en gelijk tijdig door eene heldere zon beschenen wordt. Den volgenden dag wordt Candia gepasseerd, maar op zulk eenen afstand dat alleen de hoo ge top, de Ida, llauw aan den horizon zichtbaar wordt. Overigens doet zich geene afwisseling voor. Het kustlicht van kaap Spartivento (Z. W. punt van Calabrië) wordt op den 4en dag in 't gezicht geloopen en de straat Messina bij nacht gepasseerd, zoodat van de oevers van dezen nauwen doortocht alleen de lichten van de steden Messina en Reggio duidelijk kunnen worden on derscheiden. Op een Fata Morgana kan dus niet gerekend worden. Geen Scylla, geen Charyb- dis bre ;gen den machtigen mailstoorner in ge vaar. Met het aanbreken van den dag ziet men N. W. waarts den Stromboli met zijnen kegel vorm, wiens hellingen onder 45° staan, ten voe ten uit sommigen zelfs meenen rook uit den top te zien opstijgen, maar 't is verbeelding en schijnbedrog wat men gaarne wil zien, meeDt men soms te zien. De koers ligt nu N. W. langs de Italiaansche kusten, recht naar de Golf van Napels. De met sneeuw bedekte toppen der Apenijnen zijn dui delijk te zien, een gedeelte van de Golf van den laatsten tijd de minder aanbevelens waardige zijde van deze soort van recht spraak in het licht doen treden. Wie herinnert zich niet de gevallen, waarin dames die haar teleurgestelde liefde ge wroken hebben door middel van een vitriool-verfrissching, door de jury met een verdict van „niet-schuldig" naar huis werden gezonden? Verleden week werd een kindermoordenares van rechtsvervol ging ontslagen door de jury in het Seine- departement, en haar verleider, de pa troon van de fabriek waar zij werkzaam was, bij verstek tot eene geldboete ver oordeeld. Hoewel het nu goed te keu ren is dat de meest schuldige, in dit ge val de vader van het vermoorde kind, werd gestraft, is het toch in tegenspraak met het geschreven recht, dat verklaart Het onderzoek naar het vaderschap is verboden." Al vindt men die bepaling on rechtvaardig, zoolang zij bestaat dient zij geëerbiedigd te wordenen verder is het zeer bedenkelijk voor de zedelijk heid, dat een moordenares werd vrijge sproken, hoeveel er ook tot verontschul diging moge bij te brengen zijn. Wij haalden dit feit eenvoudig aan, om aan te toonen tot welke afdwalingen de rechtspraak door een jury kan leiden, en tevens om hem tot nadenken aan te spoaen, die in dat stelsel een betere waar borg voor zuivere vonnissen meenen te zien dan we hebben in een van de Uit voerende Macht volkomen onafhankelijke rechtsbedeeling. Doch zooals gezegd is, ondanks de voor keur, die we aan het laatste systeem blij ven geven, de toepassing is nog wel vatbaar voor verbetering. Naar deze dient met ijver te worden gestreefd. Salerno vertoont zich aan de nieuwsgierige blik ken van hen, die Italië alleen uit de boeken kennen en nu juichen de werkelijkheid te zul len aanschouwen. Maar 't zal helaas bij de vro me wenschen blijven. Tusschen den vasten wal en Capri door, wordt laat in den avond de Golf van Napels bereikt en valt het anker op de reede van deze stad, die thans alleen her kenbaar is aan de zich arnphiteatersgewijze vertoonende lichten. In gespannen verwachting wordt de volgende morgen verbeid en reeds vroegtijdig is het geheele personeelmet kijkers gewapend verdiept in de aanschouwing van dit zeldzaam schoone en treffende sehouwsp el. Een ijskoude Oostewind doet evenwel niet aan het zachte klimaat van Italië denken. Uit den Ve suvius, die tot den Krater rond rnet sneeuw be dekt is, stijgt een dunne rookkolom omhoog, die evenwel door den krachtigen wind tegen de westerhelling des bergs wordt neder geslagen en het weinige wat zelfs met het gewapende oog van de reede af zichtbaar zou zijn ver bergt. De uren zijn geteld, een uitstapje naar de stad behoort tot de onmogelijkheden, alleen 't oog kan genieten en dit genot te beschrijven vordert de pen van den meester. Het spreek woord (hoe zeer ten onrechte): „Napels zien en dan sterven," 1) moet hier uitgelegd worden iu dien zin „Napels zien en vertrekken," want reeds is de kommandant ongeduldig dat de boo ten die de passagiers, welke te Napels debar- keeren, om over land naar Nederland te reizen, wegbrachten, nog niet terug zijn. 1) Wij zeggen ten onrechte. Een Italiaan van opvoeding bevestigde nog niet lang geleden de onjuistheid van de vertaling der woorden„Videre Napoli et poi morere." Morere is een dorp, mede aan de golf van Napels en de Italiaan beweert: Men moet eerst Napels zien en dan Morere. Laatst genoemde zou Napels nog in sshoonheid over treffen. De Schrijver. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1