NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR IERSFQORT, BAARD, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUÜRSCHE, SCHEBPENZEEL EN WOUDENBERG, Beelden uit het Terleien. Feuilleton. No. 83. Woensdag 17 October 1883. Twaalfde Jaargang. BuitenlandscR Overzicht. CHAR VO. De terugkeer naar Nederland. Staten-Generaal. AMERSFOORT». Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Franco door het geheele Rijkp 1,10. UitgeverA. M. Slothouwer Iedere regel meer 0,05. on 4. Voor het Buitenland 0,07* Afzonderlijke nummers3 Cent. awdtaidt p... j j v AMERSFOORT. Reclames per regel0,20. Dit Blad verschiint des W oensdags en des Zaterdags. r Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 unr des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal lu rekening gebracht. En is nu, met de vervanging van ge neraal Thibaudin als Minister van Oorlog door generaal Campenon, alles in orde Zoowel in Spaansche als in Fransche bladen wordt die vraag nog verschillend beantwoord. Dat de Spaansche gezant te Parijs weggaat, is waar, doch er komt een ander voor hem in de plaats: zijn vertrek staat buiten eenig verband met de politiek. Van een nota, door het ka binet te Madrid naar Parijs te zenden, zal wel niets komenvan den aanvang af werd daar ook weinig geloof aan ge hecht. Sprekende van het Kabinet te Madrid, bedoelen we eigenlijk het nieuwe, pas verleden week gevormde. Reeds vóór 's Konings buitenlandsche reis was de afspraak, dat het MinisterieSagasta af zou treden, en nu is aan dat voornemen gevolg gegeven. Ten gevolge van een schikking met de partij van Serrano, is deze zoogenaamde „dynastieke linkerzij de" met drie portefeuilles in het nieuwe bewind vertegenwoordigd Sagasta maakt er geen deel van uit, maar heeft tijdens de samenstelling zijn steun toegezegd, mits geene veranderingen worden ge bracht in de grondwet. Onderscheiden leden van het Kabinet zijn op politiek gebied reeds genoegzaam bekendde President-Minister Posada Herrera, ge wezen president van de Cortes, zoowel als Ruiz Gomez, hoofd van het departe ment van Buitenlandsche Zaken, zijn den Franschen goed gezind. II. LATER. DOOR Tweemalen heeft de stoomfluit haar loeiend ge luid reeds laten hooren en 't schijnt te helpen, want de sloepen zijn in aantocht en worden kort daarna reeds geheschen. Ook de administrateur die het postpakket voor Nederland medenam, is terug en deelt de uit Nederland aangekomen brieven uit, terwijl het anker gewonden wordt. Onder het lezen der ontvangen berichten, be merkten de passagiers niet dat de reis al we der wordt voortgezet en dat de koers nu W. Z.W. bezuiden Sardinië om, naar Straat Gibraltar ge zet wordt. Niemand kan het intusschen nalaten nog een blik terug te slaan op de Italiaansche kust die langzamerhand uit het oog verdwijnt en waarvan alleen de Vesuvius en de achter waarts gelegen Apenijn-toppen te zien zijn. Een reusachtige slang van rook, die zich van de hel ling van de Vesuvius loslaat en door den Oosten wind landafwaarts wordt gedreven, zonder even wel zijnen samenhang te verliezen, strekt zich mijlen ver in zee uit, gelijk een draad, wiens kronkelend lichaam door de lucht schijnt te Bij de Parijsche radicalen en schreeu wers, hun getal is veel geringer dan het geweld dat zij maken zou doen ver moeden, is Thibaudin plotseling de held van den dag geworden. Men houdt van daag een verontwaardigings-punch" morgen een meeting om er tegen te pro testeeren dat hij „gevallen is als een offer voor het heulen der Regeering met de Koningen," rnen opent inschrijvin gen om hem een eeresabel aan te bie den, men benoemt hem tot eerevoorzit ter van alle mogelijke clubs, enz. De lui moeten iets hebben dat hen opwindt en warm houdt, kwaad kan het niet. Bij de ruim 99 percent Franschen die gezond verstand bezitten, en van wie men weinig verneemt omdat zij geen leven maken, brengt het krachtig optre den van Jules Ferry een zeer goeden in druk teweeg. De berichten uit Tongkin zijn tame lijk gunstig. Als bet waar is dat rnet de Zwarte Vlaggen een schikking is ge troffen, volgens welke zij zich rustig gaan vestigen in een streek tussclien de Fran sche bezittingen en het Chineesche grond gebied, dan is men een goed eind tot de oplossing gevorderd, en komt het er niet veel meer op aan boe China de zaak opvat. Het is meer gebeurd dat zij die door hun dralen bij onderhandelingen een schikking tegenhielden, door hun eigen slimheid bedrogen werden. De Zwarte Vlaggen zijn een echt soort van vrijbuiters, die op eigen g ;zag oorlog voer den in China ziet men dat meer. De „zeeroovers" van Coxinga, die in 1640 het eiland Formosa aan de Compagnie ontweldigden, waren ook zulk slag van volk. In Frankrijk of liever aan zijn gren zen is een klein incident gerezen, dat ook al uitden koker van Thibaudin komt. Tusschen die grens en de Zwitsersehe, nabij Genève, ligt het zoogenaamd neu traal gebied van Savoye, dat tot geen zweven en wiens kop de gevreesde maar schoo- ne Vulkaan is. Vier etmalen worden nu in volle zee afgestoomd, tot Spanje in 't zicht komt;de koers verandert nu meer zuidelijk, langs de kusten der golf van Granada, die hier en daar te zien zijn. Verder landinwaarts hoog naar de wolke- looze lucht, verrijst de Sierra Nevada rnet zijne met sneeuw bedekte toppen die helder door de zon beschenen, afwisselend schitterend wit, en aan de schaduwzijde, donker en getint, een prachtigen majestueusen aanblik geven. Een etmaal later is Straat Gibraltar bereikt. De be roemde vesting, Engelands eerste voorpost in de Middellandsche Zee, met de vestingwerken, batterijen en gebouwen zijn met den kijker dui delijk te zien, ondanks de snelle vaart van het schip dat zich nu naar de zuilen van Hercules spoedt en weldra Europa's Zuidelijkste punt om- stevent, om dan koers te leggen naar kaap St. Vincent, het Z. W. punt van Portugal. Eenige valwinden hebben de vaart in de Golf van Cadix vertraagd door het schoonste weder begunstigd wordt St. Vincent het uiteinde van den Sierra de Monchique rondgestoomd. 't Is een prachtig gezicht die hooge rots, die gelijk de boeg van een onmetelijk schip, zijne scherpe punt naar den Oceaan gekeerd, onop houdelijk door de hevige branding wordt ge beukt en onwrikbaar staat tegen het woeden der elementen. Op den top ligt het klooster en de seinpost, die het schip melden zal, zoodat nog dienzelfden dag in 't vaderland hekend zal zijn, dat het stoomschip, alles wel aan boord, het laatste gedeelte der reis begonnen is. Reeds den volgenden dag wordt Kaap la Roca gezien, de Barling eilanden, het Portugeesche der beide aangrenzende landen behoort, maar volgens een bepaling van hetWee- ner Congres door de Zwitsers wordt be zet in geval van oorlog tusschen Frank rijk en Sardinië. Toen Savoye aan Frank rijk kwam ip 1860, werd uitdrukkelijk verzekerd dat de neutraliteit van dat gebied zou gehandhaafd blijven. Thibau din heeft er een troep soldaten militaire oefeningen laten houdentoen de Kan tonnale Regeering van Genève er tegen opkwam, werden wel de soldaten ver wijderd, doch een poosje later kwam Thibaudin zelf met een paar officieren het terrein eens opnemen. De Zwitsersehe Bondsraad heeft over deze zaak een nota tot de Groote Mogendheden gericht. Voor den Czaar zijn de „mooie dagen van Kopenhagen" voorbij verleden week is hij met de Keizerin scheep gegaan om zijn hoofdstad weer op te zoeken. Even vóór zijn vertrek heeft hij nog ken nis kunnen maken met een nihilistische proclamatie, in duizenden exemplaren over Rusland verspreid, en waarin het „uitvoerend revolutionair Comité" mede deelt dat het hem ter dood heeft ver oordeeld, omdat, ofschoon hij bekend was met den hem gestelden termijn, hij niets heeft gedaan om de nooden des volks te doen ophouden. Het nihilisme is waarlijk nog niet doodliet openbaart zich waar men het niet zou zoeken. On langs werd een dames-kostschool te Warschau door troepen omringd en door de politie doorzocht: de directrice, en eenige leeraressen en leerlingen deden druk mede aan de lezing en verspreiding van revolutionaire geschriften. Deze kost school was voor adellijke jonge dames gesticht door een bloedverwant van den Czaar, den hertog van Leuchtenberg, en aanzienlijke Russische en Poolsche fami- lien vertrouwden aan haar de opvoeding der dochters toe. De directrice was voor haar taak alles behalve berekendzij liet samenkomsten en zelfs partijtjes met ballingsoord, blijven aan bakboordszijde liggen en de vaart gaat nu evenwijdig aan de kust van Portugal, waarvan eerst Coimbra met het op den naburiiten heuvel gelegen klooster, dan O. Porto wordt gezien. Eindelijk verliest zich kaap Finisterre in het nevelachtig verschiet; de Por tugeesche noord, die zich niet meer dan matig heeft doen gevoelen, maakt nu plaats voor de variable winden van de golf van Biscaye, waar voor tot Ouessant (Heisant bij de Nederlandsche zeelieden) twee etmalen vereischt worden. Van hier, na zich door seinen gemeld te hebben, be gint de vaart in het Kanaal, waar gelukkig met volle kracht kan worden gestoomd, nu de ge vaarlijke mist daar, bij uitzondering, niet merk baar heerscht. De koers gaat recht op Wight en volgt van daar, steeds in liet gezicht van de Engelsche kust omgeven door honderden stoom- en zeilschepen die allerhande richtingen het nu reeds nauwer wordende vaarwater bekruisen, tot dat bij Dungenees wordt bijgedraaid om eenen loods op te nemen, 't Is inmiddels avond go- worden. De verschillende kustlichten zijn ont stoken en op nagenoeg ieder punt vfcn den ho rizon ziet men een vuur van onderscheiden kleur en stelsel, 't Geeft den indruk als ware men in een onmetelijk door lichten omgeven bassin waar dwalen onmogelijk is voor degenen, die het stelsel der kustverlichting en de be wonderenswaardige harmonie die daarin heerscht, aandachtig hebben bestudeerd. Met een zelf vertrouwen, dat inderdaad verbazing wekt, stuurt de loods, die nu de leiding op zich heeft geno men, geleid door de hun bekende lichtbaken, het stoomschip met volle kracht door de tal- looze gevaren, die dit vaarwater onveilig maken. officieren toe, er werden liefdesbetrek kingen aangeknoopt die soms tot zelf moorden van argelooze jeugdige schoo- nen voerden. Thans is de directrice ge vangen en de inrichting gesloten. De „gestichtenwet", anders gezegd het „wetsontwerp tot aanwijzing der gestich ten waar hetzij gevangenis, hetzij hech tenis wordt ondergaan, en van aanver wante gestichten" is na een driedaagsch debat (9, 40 en 11 October) door de Tweede Kamer aangenomen. Slechts de heer van Eek stemde tegen. Van de onderscheiden amendementen werden slechts twee door de meerderheid goedgekeurd. Het eerste (bij art. 6J van den heer Pompe van Meerdervoort had ten doel, het voorschrift dat in elke ar- rondissements-hoofdplaats of in een on middellijk daaraan grenzende gemeente nevens een huis van bewaring, een ge wone strafgevangenis zou zijn, door de bijvoeging „voor zooveel noodig" minder gebiedend te maken. Het tweede, van de heeren Van der Kaaij en Kist, nam de bepaling weg dat hechtenis van meer dan twee weken niet kan worden ten uitvoer gelegd in de huizen van bewaring. De aanwijzing der gevangenissen voor jeugdige veroordeelden en der opvoedings gestichten is door den Minister in dier voege veranderd, dat de jongens-gevan genis te Ommen en het jongens-opvoe- dings-gesticht aan den Kruisberg komt. Na afdoening van deze wet was aan de orde de voordracht tot bekrachtiging van Indische credieten ten bedrage van 5 millioen voor den dienst van 1881. Na discussie verwierp de Kamer het ontwerp met 34 tegen 28 stemmen. Den volgenden morgen bevindt zich de mail- stoorner in volle Noordzee, die aan de kleur van het water, aan den korteren golfslag en aan den nevelachtigen toestand der athmospheer onmiddellijk herkenbaar is. Onvermoeid werkt de machine door; met onverminderden vaart ligt nu de koers naar de lichten van Kijkduin. Nog wordt voor 't vallen van den avond de Holland- sche kust verkend; de duinen worden zichtbaar, een enkele kerktoren is reeds gezien. Het kust licht van Kijkduin, de heldere tweelingbaak voor het Tesselsche gat, is nauwkeurig verkend. Toch is het raadzaam den korten zomernacht buiten 's gaats te blijven slechts weinige uren zal men behoeven te wachten, want rnet de eerste morgenschemering kan het enge vaar water van Tessel zonder gevaar worden binnen gestoomd. Verlangend, met een nauwelijks be dwongen ongeduld staren de repatriëerenden naar de kust van het geliefd land, dat zij zoo lang geleden verlieten, 't Is goed dat een oogen- blikkelijke verademing de gelegenheid geeft om zijne gedachten te verzamelen en te ordenen, want een Oceaan van herinneringen bestormt het gemoed van hen, die vol hoop op een ge lukkig wederzien, vol verwachtingen van de ge nietingen die een welverdiende rusttijd hun zal aanbieden, maar ook van hen die met eene ge schokte gezondheid een wisselvallige toekomst te gemoet gaan, wier ontijdig afgebroken loop baan, hen tot eenegedwongene rust veroordeelt, van sommigen eindelijk voor wie Indië geen eldorado is geweest en die den strijd tegen het lot elders moeten hervatten. Slot volgt.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1