NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. MARIANNE. No. 90. Zaterdag ÏO November 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Iets over Tonglrin. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abennementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijkv 1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiëii kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal iu rekening gebraekt. Het Oostelijk kustgebied van Achter- Indië, in zijn gansche lengte doorsneden door de uit China komende rivier Me kong, stond in vroeger eeuwen onder rechtstreeksche heerschappij van den kei zer van China; de oorspronkelijke Ma- leische bevolking was door de Chineezen tot onderwerping gebracht. Later ver mengden zich de overwinnaars met hen, en zoo ontstond het Annamitische volk, dat zich bij de eene of andere gunstige gelegenheid van de Chineesche overheer- sching losmaakte. Alleen bleef het zich in zoo verre naar de vroegere verhouding schikken, dat de koning bij zijn troons beklimming door den gebieder van het Hemelsche Rijk erkend moet worden. Annam vormt een strook van onge lijke breedte, afwisselende tusschen 16 en 32 kilometers. Het noordelijk ge deelte is Tongkin, aan de golf van dien naam, doorsneden door de Roode Rivier, die, uit de Chineesche provincie Yunnan komende, een voortreftelijken handelsweg vormt. Dat is ook de reden waarom de Franschen bij het vei drag, dat zij in 1863 sloten met den toenmaligen Annamiti- schen keizer Tu Due, vrije vaart op die rivier bedongen. De ervaring toch had geleerd dat de hierboven genoemde ri vier Mekong, die een veel langer stroom- NOVELLE van ALMA WEISZMANN. Wat, koud en nuchter wilde hij haar zijne woning binnenleiden, omdat hij eene levens gezellin, zijn huis eene meesteres noodig had, en hiertoe moest zij dienen, zij, die hij vroeger nauwelijks eenen blik waardig keurde en die niettegenstaande hare vijf en twintig jaren nog even weinig levenserzaring had opgedaan als een onervaren kind'? Wat hij toch morgen wel zeggen zoude Of zijne woorden zoo zouden zijn, dat zij haar ver trouwen inboezemden Wanneer hij bijvoorbeeld eens tot haarjzeide „LiefsteMarianne, gij kent mij slechts weinig, want ik ben in vergelijking van u een zeer oud man maar ik bemin u van ganscherharte, zooals iknog nimmer eene vrouw bemind heb! De gedachte aan u vervult mijn gansche levenuw beeld omzweeft mij bij dag en bij nacht, nergens, nergens vind ik rust dan alleen in uwe nabijheid wil dus, bid ik u, den dierbaarsten wensch mijns harten vervul len en wordt mijne vrouw!" Ja, indien hij zoo eens sprak Een flauwe glimlach speelde er om hare lippen bij de ge dachte, dat zij onbewust den ouden dokter de woorden in den mond had gelegd, die in vroe gere jaren de ridder harer verbeelding wellicht tot haar gesproken zoude hebbenArme, dwaze Marianne Den volgenden morger. zat het meis je even als altijd aan het venster in het woon vertrek, doch zij scheen heden nog treuriger gebied doorloopt, weinig handelsvoordee- len 4 aanbiedt wegens de talrijke ondiep ten. Aan de Roode Rivier ligt Hanoi, de hoofdstad van Tongkin, voorheen van geheel Annam. Het zuidelijk gedeelte van het vroe gere Annam is Fransch Cochinchina. Atn- vankelijk een weinig beteekenend grond gebied, is het door verovering tot zijn tegenwoordige uitgestrektheid gekomen. Thans heeft het tot hoofdplaats Saigon op eenigen afstand van de zee gelegen, aan een rivier, bij welks uitwatering een goede haven is die tot vrijhaven gemaakt en voor den handel van niet weinig te- lang is. Het kustland is daar laag en drassig, en in aanmerking genomen de hooge temperatuur, kan men ligt begrij pen, dat het er alles behalve gezond is. Frankrijk bezit echter ook het op korten afstand van de kust gelegen eiland Con dor, dat hoog en frisch is en uitnemen de diensten bewijst als herstellingsoord. Het zielental in Cochinchina bedraagt ruim twaalfhonderdduizend, waaronder één twaalfde vreemdelingen. Nu is de verhouding tusschen dezen en de inboorlingen nooit erg vriendschappe lijk geweest. Naar het schijnt hebben de Franschen zich vroeger verbazend veel moeiie gegeven om de Annamieten tot het Christendom te bekeeren, en daar dezen Boeddhisten zijn volgens de leer van Confoetsee (Confusius), zoo kon het niet anders of er moesten menigwerf bloedige botsingen ontstaan. Herhaalde lijk leest men dan ook van geloofsver volgingen, en een der redenen waarom in 1858 een expeditie werd uitgerust cie tot de belangrijke uitbreiding van Fransch Cochinchina heeft geleid is juist dat het Fransch gouvernement te vergeefs aan drong op het officieel vaststellen van het dan andersde sporen van den slapeloos door- gebrachten nachten van haren inwendigen strijd waren duidelijk op haar gelaat te lezen en die pe kringen vertoonden zich onder hare oogen. Zij was op dit oogenhlik alleen, alleen met hare besluiteloosheid. Tante Therese had z ch verwijderd, ten einde de eene of andere htis- houdelijke taak te verrichten of bleef misschien wel opzettelijk Weg, want zij wist, dat doki.er Sturm ieder oogenblik komen kon, en dus vend zij het beter, zich op een afstand te houden. Marianne had beloofd, verstandig te zijn en lit stelde haar gerust. En zoo zat dan nu het jon ge meisje vol gespannen verwachting, terwijl zij hare vingers zacht trommelend op de vensterrii- ten liet op en neer gaan. De diepe blos op here anders zoo bleeke wangen toonde duidelijk aan, hoe onrustig het binnen in haar was. Toen eindelijk de groote huisbel weerklonk, de gangdeur geopend werd en eene welbekende mannenstem tot haar oor doordrong, begon zij over het geheele lichaamtebeven en moest zich geweld aandoen om niet, als een verlegen kind, op te springen en weg te loopen. Wie weet, of zij het niet gedaan zoude hebben, indien de vrees voor den boozen blik harer tante en de belofte de oude dame gegeven, om toch vooral verstan dig te zijn, haar niet hadden tegengehouden. Vol verachting over hare eigene zwakheid het zij een oogenblik het kloppend hoofd in hare handen rusten en sprak op bitteren toon „Wat een ellendig wezen is eene vrouw toch Sidde rend en bevend staat zij voor het noodlot en weet niet eens eene gestalte te geven aanhaar eigen wenschen en willen! O, gruwzaam lot een vrouw te zijn Langzaam slechts stond zij van haren st>el op, toen de deur geopend werd en de dok;er binnen trad. Wat nu te doen, wat nu te zi g- gen Zij wist het zelf niet en sprakeloos stond zij tegenover hem. beginsel der godsdienstige verdraagzaam heid. In de laatste jaren is de Fransche in vloed door het geheele rijk van Annam zeer groot geworden, en al staat het nu wel niet, gelijk de regeeringsgezinde bla den beweren, officiéél onder Fransch pro tectoraat, in werkelijkheid is het toch zoo. De hoofdstad van Annam is Hué, aan zee gelegen, dat als een der sterk ste plaatsen van geheel Azië wordt be schouwd de versterkingswerken zijn door Fransche ingenieurs tot hun tegenwoor- digen toestand van volkomenheid ge bracht. Ook in de stad zelf getuigt menig openbaar gebouw, dat de Westersche in vloed zich krachtig heeft doen gelden; de bewapening van het leger is mede grootendeels op Fransche leest geschoeid. Het is natuurlijk nog twijfelachtig of de tegenwoordige expeditie haar doel zal bereiken. Zij die, pessimistisch gezind, in Tongkin een tweede Mexico zien, vanwaar per slot van rekening Frankrijk zich met schande beladen zal moeten te rugtrekken, vergeten onzes inziens, dat de gevallen op geen stukken na gelijk staan: hier hebben de Franschen een voudig te kampen met dezelfde moeie- lijkhedenalle volken van West-Europa ondervinden als zij, genoodzaakt door den drang der omstandigheden, hun ko loniaal bezit in Zuid-Oost-Azië uitbreiden. Is men eenmaal daarmede begonnen, dan is het einde zeer moeielijk te voorzien, en wordt dikwijls de inspanning van alle krachten vereischt om aan al de bezwa ren het hoofd te bieden. Sedert Frankrijk in 1873 het plan op vatte om, met toestemming van het Chi- neesch gouvernement de Roode Rivier voor den handel te openen, tot welk doel zij zoo uitnemend geschikt is, hebben de geschillen elkander geregeld opgevolgd. Annam verzette zich tegen de uitvoering, en na gezetie]onderzoekingen en vruchte- looze onderhandelingen, volgde de onge lukkige espeditie van datzelfde jaar daarna werd op nieuw onderhandeld, en het verdrag kwam tot stand krachtens hetwelk ook in het Noorden, in Tongkin, de Fransche invloed is gevestigd en de oude rijkshoofdstad Hanoi het gezelschap moet dulden van Fransche kanonneer- booten ter bescherming van den handel tegen het Chineesche zeerooversgespuis. Bedriegen ons de voorteékenen niet, dan zal ook hier de West-Europeaan zijn doel bereiken, en dan zit Annam ten Noorden en ten Zuiden beklemd tusschen de be- zittingen van den vreemdeling, die zich zullen uitbreiden als een olievlek op een stuk papier, en waartegen het zijn zweem van zelfstandigheid moeielijk op den duur zal bewaren. Maar tegelijk zullen dan de natuurlijke hulpbronnen des lands in ex ploitatie komen, zoodat het algemeen wel zijn door de verovering wordt gebaat. Is alzoo en dat geldt voor meer dan één mogendheid, de koloniale politiek van zelfzucht, willekeur en geweld vrij te plei ten, misschien moeten wij haar wel beschouwen als een historische noodzake lijkheid. Of dokter Sturm hare ontroering bemerkte? Dit is nauw denkbaar, want ook hij was een weinig angstig te moede niettegenstaande zijne uiterlijke kalmte, die hij op wonderbaarlijke wij ze wist te bewaren. Nimmer te voren toch was hem het groote verschil in leeftijd en de wei nige punten van aanraking, die er tusschen hen bestonden, zoo in het oog gevallen als thans, nu hij voor het schoone meisje stond, om het beslissend woord te spreken. Want de heer Sturm was lang niet jong meer. De twintig jaren, die tusschen hem en Marianna lagen, stonden duidelijk op zijn gelaat te lezen, en hadden merkbare groeven op zijne wangen te voorschijn geroepen, terwijl reeds menige zilveren draad in zijn haar en baard zichtbaar was. Zijne hooge, breede gestalte echter was nog even krachtig als voorheen, en eene uit drukking van diepen ernst, die alleen de vrucht kan zijn van rijpere jaren, lag overal zijne trek ken uitgedrukt. Het was in één woord een man, die reeds dadelijk vertrouwen inboezemde, al waren dan ook de eerste jaren van hartstocht enliefde voorbij. „Goeden morgen, Juffrouw Marianue." Goeden morgen dokter." Toen was het ijs gebroken en beiden namen plaats. Rustig, alsof er van geen ernstige zaak kwestie was, praatten zij verder over het weer, den langen winter en het stille, eenzame leven van het jonge meisje. Op eenmaal echter, hoe wist Marianne zelf niet, greep de dokter hare ijskoude hand er. vroeg haar zacht, zonder de minste opgewondenheid, of hare tante haar zij nen wensch had medegedeeld en of zij beslui ten kon, voortaan haar leven aan zijne zijde te slijten Dat hij voor haar zorgen wilde naar zijn beste vermogen, haar bewaren zoude als zijn kostbaarste kleinood, dit behoefde hij haar wel niet te zeggen, meende hij, „want," voegde hij erlachend bij, „wij zijn immers reeds zoo- Amersfoort, 10 Nov. 1883. De leden der Afdeeling Amersfoort van de Vereeniging: „Volksonderwijs" wen schen den leerlingen der openbare lagere scholen op St. Nikolaasdag een feest te bereiden. Zij nemen derhalve de vrijheid allen, die hiertoe willen medewerken, eene bijdrage te vragen, hetzij een klee- dingstuk, boek- of prentwerk, of speel goed, met verzoek zulks te zenden aan lang huisgenooten Zoo had de „oude" dokter tot haar gespoken, terwijl hij nog immer hare hand vasthield en zijn hoofd een weinig tot haar voor overboog, zoodat zij zeer duidelijk iedere lijn van zijn ge laat kon gade slaan, en tot de ontdekking kwam, dat hij volstrekt niet zoo oud was, alleen maar zoo ernstig, zoo heel ernstig Zij had dus geen enkel woord gehoord van al de fraaie liefdesbetuigingen, die zij hem nog zoo kort te voren in den mond had gelegd, geen enkele toespeling op hare schoonheid en jeugd, op de liefde, die hem het harte verteerde, noch zelfs op zijne rusteloos kwellende gedachten En toch, zij had hare hand niet teruggetrokken uit de zijne en had hem vol vertrouwen een zacht „Ja," toegefluisterd In deze korte oogenblikken dus had hij, zon der de minste heftige gevoelsuitingen, hare vriendschap gewonnen, en wist zij aan welke handen zij haar toekomstig lot ging toevertrouwen En toch niettegenstaande dit overviel haar een weemoedig gevoel, toen zij na het vertrek des dokters in haar eigen klein kamertje gezeten, de gedachte maar niet van zich kon verzetten, dat hij niet door liefde gedreven, maar enkel op aandringen van hare tante aldus tot haar gesproken had. Een gevoel van diepe schaamte bedekte hare wangen, hare oogen vulden zich met tranen en bitter teleurgesteld riep zij uit „Hoe geheel anders is deze mijn verlovingsdag, dan ik hem mij steeds heb voorgesteld, want geene andere lippen dan die mijner tante heb ben de mijne heden beroerd O, indien zij slechts hare verlegenheid over winnen en dokter Sturm vragen kon, of hij haar werkelijk lief had! Natuurlijk moest dit spoedig geschieden, zoo spoedig als hij kwam en dat zoude nog dien zelfden avond zijn, had hij ge zegd, ten einde gezamenlijk het avondeten te gebruiken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1