NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAAI, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, OfMëele Publicatie. F euilleton. MARIANNE. No. 97. Woensdag 5 December 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandscli Overzicht. Staten-G-eneraal. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiëii kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur «les Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Admiraal Courbet, de opperbevelhebber in Tongkin, zond aan de Fransche Regee ring officiëel bericht van den aanval der Chineesche troepen op Haïdzuong, der, 17 November, afgeriögen met behulp van 2 kanonneerbooten. De vijand moet circa 2000 man sterk zijn geweest, en verloor tweehonderd dooden, terwijl de Fran- schen, als zij ten minste goed geteld hebben en waarheid spreken, slechts 4 gesneuvelden en 24 gekwetsten hadden. Als dat nu geen oorlog is, wat is liet dan? De heeren Ferry en Tseng mogen onderbandelen zooveel en zoolang hun goeddunkt, de feiten schijnen bun de baas te worden. In Frankrijk is men niet zonder ongerustheid de onzekerheid van den toestand oefent een verderfelij- ken invloed op den handel uit, en het gevoelen wint veld dat de Regiering be ter zou doen met de z :ken flink aan te pakken dan telkens een lepelvol »ver- sterkingen" te zenden waarmede Cour bet toch niets van beteekenis kan uit richten. Daarbij komt dat de tot dusver gezonden troepen voor een groot deel uit Algerië zijn getrokken, en men vreest dat zoo Noord-Afrika te zeer van solda ten wordt ontbloot, men daar niet be stand zou blijken te zijn tegen een op flikkering van het Mohammedaansch fa- NOVELLE van ALMA WEISZMANN. „Neen, genadige vrouw," antwobrdde de dienst maagd, „maar Mijnheer Julius is hier geweest en daar ik niet wist, dat gij uit waart, heb ik hem naar boven laten gaan. Maar hij is weer gauw vertrokken. Daarna echter is uwe tante nog even van boven gekomen, om het door u beloofde boek te balen. Nauwelijks had Marianne zich den tijd ge gund, om naar deze laatste woorden der goede oude te luisteren. „Goddank hij weet er dus nog niets vanriep zij verheugd en vloog meteen naar hare kamer. Het eerste werk was naar de plaats te ijlen, waar zij den brief had laten liggen, doch hoe zij ook keek, zij zag hem niet hij was verdwenen Doodsbleek bedekte zij het gelaat met beide handen, vloog toen naar hare portefeuille om, tegen beter weten in, te zien of zij hem daar ook soms ingelegd had, nam blad voor blad kramp achtig in hare handen, doch het was alles te vergeefs het papier was nergens te vinden Zij begon over het geheele lichaam te beven en moest gaan zitten, om niet op den grond te vallen. Wat hiervan te denkenZoude haar man toch soms, zonder da. Sabine het wist, tehuis gekomen zijn en den brief gevonden heb ben, of had haar neef deze poets gespeeld, ten einde haar een weinig schrik aan te jagen en zich aldus over haar haastig vertrek van giste ren te wreken Maar als Sabine hem eens had, of wel tante Therese 1 Een doodelijke angst natismé, dat licht het gevolg kan wor den van de overwinningsberichten van den mahdi in Soudan. Zaterdag bracht de heer Léon Renault namens de commissie rapport uit over de crediet-aanvrage van 9 millioen francs. In overleg met de Regeering acht hij dat bedrag voorloopig voldoendezoo noodig kan de Regeering nog altijd meer versterkingen zenden. De beraadslagin gen nemen eerst tegen liet eind der week een aanvang: vóór dien tijd zal de Regeering de diplomatieke stukken doen openbaai' maken. Men beweert dat Frankrijk aan Engeland zou hebben doen weten, dat met den besten wil om een oorlog te vermijden, liet niet kan afzien van den eisch, Bac-ninh en Sontay te be zitten. De New-York-Herald vertelt dat beide steden reeds door de Chineezen zijn ontruimd. Uarmand, de burgerlijke Commissaris, heeft sverlof" bekomen om eenigen tijd in Frankrijk te gaan door brengen, nu het geheele gezag toch in handen is van Admiraal Courbet. In den stand van zaken zuidwaarts van Egypte is geen belangrijke verandering gekomen. Van een naar Khartoum per spoorweg gezonden corps gendarmerie, ongeveer 500 man sterk, deserteerde onderweg de helft, en de rest zal ook wel niet lang present zijn gebleven. De Egyptenaren hebben een hekel aan vech ten als de kans van geklopt te worden zoo gioot is. In onderscheiden bladen wordt op krachtige tusschenkomst van Engeland aangedrongen: bet eenige wat tot dusver is gedaan, is het terughouden van het garnizoen van Cairo, dat reeds aan het inpakken was voor de terugreis naar Europa. De heer De Lesseps is liet met liet greep haar aan bij die gedachte en scheen haar bloed in de aderen te doen stollen. Met marmer bleeke wangen en bevende stem, die zij te vergeefs trachtte te verbergen, liep zij naar de keuken en zeide „Sabine, er lag een half geëindigde brief op mijne schrijftafel, toen ik de kamer verliet, om naar de arme Gretchen te gaan kijken en nu ik hem verder wilde gaan afschrijven, bemerk ik, dat hij ver dwenen is. Kunt gij mij ook zeggen, wat ti mede gebeurd is Sabine zag hare meesteres verwonderd aan, doch sprak op een toon, die van de grootste onschuld getuigde: „Neen, Mevrouw, dat kan ik niettrouwens, ik ben ook volstrekt niet op uwe kamer geweest; wie weet, wat ik anders gedaan zoude hebben", voegde zij er lachend bij. „Maar", vervolgde zij eensklaps, „heel ver kan hij toch niet zijn, want voor zoo ver ik weet, zijn alleen uwe tante en uw neef boven ge weest." „Wie was er het eerst vroeg Marianne schijnbaar kalm. „Uw neef, de ingenieur", antwoordde de maagd. „En weet gij zeker, dat de dokter niet thuis is geweest „Zeer zeker, Mevrouw I" Dat was ten min ste eene uitkomst. Zwijgend verliet Marianne de keuken, Sabine in de grooste verbazing achter latend. Zoo had deze hare jonge meesteres nog nooit gezien, meende zij, zóó bleek en zóó gejaagd Wat was er nu aan zoo'n stukje papier gelegen dacht de oude bij zich zelf en ging rustig met haar werk voort. Marianne had zich intusschen voor het ven ster neder gezet, na nogmaals als een wanho pige gezocht te hebben. Eindelijk had zij den strijd opgegeven onder den uitroep van„In Godsnaam dan laat er van komen, wat er van wil 1" bestuur van de Vereeniging van Engelsche reeders eens geworden omtrent een schik king voor het Suez-kanaal. In de twaalf artikelen waaruit liet ontwerp bestaat, wordt o. a. bepaald dat een commissie van ingenieurs en reeders, voor de helft uit Engefschen bestaande, onverwijld zal onderzoeken wat de voorkeur verdient: liet verbreeden van liet oude of graven van een nieuw kanaal. In den raad van administratie der Kanaalmaatschappij wier zetel Londen zal zijn, zullen zeven nieuwe Engelsche directeuren worden be noemd, en een uitsluitend Engelsche Com missie van adviseurs zal worden gevormd. Onder groote belangstelling van het publiek is het proces gevoerd van den Ier O'Donnell, die, gelijk men zich zal herinneren den verklikker James Carey doodschoot aan boord van het stoomschip Meirost. Voor de verdediging waren in Amerika belangrijke sommen bijeen gebracht. Zijn advocaten trachten het bewijs te leveren dat hij in wettige zelf verdediging zijn revolver had afgeschoten, doch de jury vereenigde zich niet met deze zienswijze en sprak het schuldig uit. Hij is tot de doodstraf veroordeeld. De Duitsche Kroonprins zou tot 6 De cember te Madrid blijven, op uitdrukkelijk verangen van Koning Alfonsode terug reis gaat vermoedelijk over Barcelona. Het is den Prins in Spanje zoo goed be vallen, dat hij beloofd heeft in het voor jaar terug te zullen komen en dan de Kroonprinses mede te brengen. Het Hongaarsch Volkshuis keurde in derde lezing het wetsontwerp goed, waar bij huwelijken tusschen Christenen en Israëlieten worden toegelaten. Ach! hoe stormde het daar binnen in haar, hoe klopte en bonsde haar hoofd en hart. De verschillende gevaarwordingen van den vo rige» avond en van den rusteloos doorgebrach te» nacht, de twijfel, die haar bezield had vóór zij den bewusten brief was gaan schrijven, het verdriet over het verlies harer lieveling, de ra- delooze smart der moeder en eindelijk de angst over haren verloren brief, dit alles bruischte daar wild door elkander en scheen haar de macht te benemen om een oogenhlik rustig na te denken. „Zoo is ook gewis hij te moede, die voor eene zware ziekte staat en wien de koorts reeds door de aderen jaagtsprak zij op zwak ken toon, terwijl zij de ijskoude handen tegen de gloeiende slapen legde. „Ach! als Roberter maar niets van merkt, als hij er maar niets van ziet 1" En terwijl zij daar zoo zat, rustig afwachtend wat liet lot over haar beslissen zoude, kwam de herinnering hij haar op aan die stille, kalme dagen, die zij aan de zijde van haren echtge noot doorgebracht had, voor dat Julius nog bij hem aan huis kwam. Toen had zij nog niets voor hem te verbergen gehad, behalve mis schien eene oogenblikkelijke opwelling van toorn over zijne wat al te vaderlijke vriendelijkheid. Helaas! heden kon zij niet meer zoo als toen vrij en schuldeloos in zijne goede, trouwe oogen blikken, zij was niet meer zijne „reine, onschul dige Marianne", zooals hij haar dikwijls genoemd had, want had zij niet naar de liefdetaal van een ander geluisterd Toen dokter Sturm tehuis kwam, zag hij reeds dadelijk, dat er iets bijzonders gebeurd was en met angstige bezorgdheid vroeg hij zijne vrouw naar de reden van haar verdriet' Nog had zij den moed niet, om hem alles te bekennen, en half verlegen antwoordde zij: „Hebt gij dan niet gehoord, Robert, hoe de lieve Greta van hier over heden morgen gestorven is? Een vreese- lijke stuip maakte een einde aan haar jong le- De eerste Kamer heeft haar werkzaam heden hervat en nam eenige wetsont werpen aan, o. a. de druifluis-conventie en haar uitvoering en het voorstel Ver meulen tot wijziging der schoolwet. Reeds maakte zij een aanvang met de behan deling der Staatsbegrooting, die in de zitting van Zaterdag en Maandag van de Tweede Kamer tot het eind van Hoofd stuk III (Buitenlandsche Zaken werd ge bracht. Bij Hoofdstuk II fHooge Colleges van Staat) hebben discussiën plaats gehad over de toekenning van ridderkruizen. De Minister verklaarde dat een wijziging der wet op den Nederlandschen Leeuw in zake de broederorde kan worden ver wacht. Bij Hoofdstuk III gaf de Minister uit zicht op het slagen der onderhandelin gen over het tractaat met Spanjeook vleide hij zich dat het tractaat met Frankrijk tot stand zou komen, waartoe hij de uiterste eoncessiën had gedaan. Aangenomen werd een amendement van de commissie van rapporteurs om de trac- tementsverhooging van den gezant te Ma drid met f 2000 te schrappen; zoo mede een ander tot wegneming van den post van 1000, voor toelage aan den Neder landschen gedelegeerde bij den interna tionalen gezondheidsraad te Konstanti- nopel. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en van den 1. Mei 1863 ven. De arme'rnoeder is radeloos En op nieuw stroomden Mariannes tranen, waarvan evenwel nog iets anders dan de dood van het kind oor zaak was. Dokter Sturm, die zeer medelijdend van aard was, beklaagde de arme moeder uit den grond zijns harten, terwijl hij tevens zijn best deed, om zijne diep bedroefde vrouw te troosten. Doch zijne pogingen bleken vruchteloos te zijn, want deze tranen deden der arrne Marianne goed, zij waren balsem voor haar onstuimig jagend hart. Ieder geluid daarbuiten, iedere voetstap, dien zij hoorde, joeg haar een plotselingen schrik door de aderen, zoodat haar echtgenoot niet wist, wat hij van haar denken moest. Had zij dan zoo veel van de arme Greta gehouden Dat had hij nimmer geweten. Langzaam, zeer langzaam verliep de namid dag en even blij als Marianne des morgens was geweest, toen de dokter Jiaar verliet, evenzoo blij was zij ook thans. Nu kon zij ten minste weer een paar uren rust genieten, behoefde hem althans niet onder de oogen te komen Zij ging naar haar eigene kamer, die aan het studeervertrek van haren man grensde, sloot de deur en legde zich op de sopha neder, zij wil de trachten een weinig te slapen. Haar hoofd klopte geweldig en een vreeselijke koortsgloed deed al hare leden trillen, zoodat de doodelijke stilte haar weldadig aan deed. Ach, indien zij eens ziek werd en stierf? Dat zoude nog het beste voor haar zijn. Dan kon niemand haar ooit meer kwellen en tante Therese, die misschien den brief wel had, zou het dan nim mer wagen, haar voor Robert te beschuldigen. Julius zoude zij niet aan haar ziekbed dulden, alleen haar man, haar eigen, goede man zoude haar in die laatste ure ter zijde mogen staan en haar gewis nog eenmaal toelluisteren „Marianne, dierbare Marianne, aim, lief kind!" Wordi ueruulga.j

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1