NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, No. 101. Woensdag 19 December 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Bericht. Zij die zich thans abon neer en ontvangen de Cou rant tot 1 Januari gratis. Buitenlandsch Overzicht. Feuilleton. Staten-G-eneraal. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte De laatste dagen heeft men kwade tij dingen vernomen omtrent den toestand in Annamin het kort komen zij hierop neder, dat de anti-Franschgezinde man darijnen in de hoofdstad Hué, gelijk men zich herinneren zal is ten gevolge van het daar gesloten verdrag de citadel door Fransche troepen bezet, ten tegen-omwenteling hebben bewerkt, waar in de nieuwe heerscher door vergif om het leven werd gebracht en de geheele bevolking in opstand is gekomen. Beves tigen zich die berichten, dan is 't er waar lijk niet beter op geworden. Er wordt bijgevoegd dat admiraal Courbet, om den vijand onder de veranderde omstandig heden het hoofd te kunnen bieden, nog wel 20,000 man zou moeten hebben, en deze zijn zonder gedeeltelijke mobilisatie van het leger in Frankrijk onmogelijk te krijgen. En tot dezen maatregel zou de Regeering niet gaarne besluiten, daar bij de strijdvaardigheid van het leger in Eu ropa, zoo noodzakelijk met het oog op den algemeenen politieken toestand, in gevaar zou brengen. Zoo wordt de po sitie van het Ministerie-Ferry moeielijk de Tongkin-zaak is zoo ver gevorderd dat men onmogelijk terug kan, al zou ook een oorlog met China het onvermijdelijk gevolg zijn. Als eenigszins geruststellend teeken wordt aangemerkt, dat de be- „Bescherm o menseh, der dieren leven, Die eerpost is u toevertrouwd. God heeft z' op reis ons meegegeven Zij zijn u soms meer waard dan goud Maakt gij dus misbruik van uw macht Dan zijt g' ontaard van uw geslacht.— Hoe „Joanus de Grootbek" dierenbeschermer werd. EEN BETimSCH SCHETSKE. „Och heerejeewa ha da goeije minske et van mergen dan allemeugelik druk 't Was toe- soers hen en de weer runnen urn et crrae dier- ke te verzurgen moar et hielp gin spier et hunje sjankte egoal moar vort, zo n pien ha den wurm. 't Is God gektoagd en alle minsen der bie, zoo as die schandoal van een Joanus de beesten koejeniertIe het der krek schik af urn ze lebendig te temtieren. Nou het ie, moj begrie- pen, da kleine hunje, da oarige hummelje, woar zen moeder zoo gek met is, weer, uut moedwil uutUlinkkloare baldoajigheid mins mit de greep ien et lief gestoken en doarom ze 'k oe is ze nou zoo oakelik uut de tied et wit ze nie hoe ze et weer ree zal kriegen". Zoo spiak vrouw Hei- bloin tegen hare buren die door hoofdschudden en hoofdknikken blijk gaven van instemming inet hare woorden en van deelneming tevens in het leed van eene oude dorpsgenoote wegens de bovengezegde mishandeling, door haar eenig kind, aan haar lievelingsdiertje toegebracht. De smid, die ook hier, zooals buiten meestal het geval schijnt te zijn, voor een orakel door ging, antwoordde heel deftig. „Wik ou nou es wa zeggen vrouw Heiblom 't is en slechten, en heele slechten, den dieën" (en hij wees met zijn volle hand naar de woning van Arianus Stavast, bij de dorpelingen beter bekend onder trekkingen te Parijs tusschen den gezant Tseng en den heer Ferry goed blijven, getuige de uitnoodiging voor het feest maal door laatstgenoemde aan het corps diplomatique gegeven, en die door den Chineeschen gezant weid aangenomen. Inmiddels heeft Zaterdag de Minister Ferry in de Karner mededeeling gedaan van de nieuwe omstandigheden, die de Regeering noopten een nieuw crediet aan te vragen van 20 millioen francstevens vroeg hij voor dat voorstel de urgentie. Het werd in handen gesteld van de Tong kin-commissie. Uit Hongkon is bericht dat een Fran sche expeditie ter sterkte van 6000 man aan boord van kannonneerhooten naar Son-tay is vertrokken: de tioepen de- barkeeren zeven mijlen van de stad. Men schat den vijand aldaar 20,000 man. Een amendement van den heer Ras- pail op de begrooting van Buitenlandsche zaken, de opheffing bepalende van liet Fransche gezantschap bij het Vaticaan, is na kort debat, waarbij de rapporteur Spuller de noodzakelijkheid der handha ving van dien post betoogde, met een belangrijke meerderheid verworpen. De begrootingsdiscussiën zijn afgeloopen, het budjet werd met 495 tegen 6 stemmen goedgekeurd. Voor schulddelging is over eenkomstig het voorstel der Regeering honderd millioen francs uitgetrokken. Ondanks de arrestatie van een paar aanleggers der mislukte werklieden-mee ting op het Beursplein te Parijs, geven de arbeiders de poging niet op om een manifestatie te houden het zijn nu de metselaars, wier «Chambre syndicale» de beweging tracht gaande te houden. Het doel is thans gedelegeerden te kiezen die naar het Parlement zullen gaan om te zijn bijnaam van „de Grootbek") „en heelen slechten herzeg ikke, en vuulik, en vregge die allied mit et veeleitte slemieren en te don- derjoagen eu die ze eiges den teek wel es uut mochten trekken. Lest nog zag 'k hoe ie en jong perd mit eu zeel um den kop sloeg, uin- da et dier nie wiest woar et hér mosten hoe ie de kat mit en touw oan en poal ha gebonden en mit en gart der op insloeg da et zund was en schaand. Ie schoaterde et uut van den lach, de rakker as et dierke dan rondvloog tot gek- worrens toe. Ook de koei en al et andere vee lupt dan ook weg wa et kan as ze hum moar van veere zien oankommen en nooit hoeft ie te prebieren um er een uut de wei te goan lioa- len ze kommen nie bie hum en ze loaten hum ook nie bie keur kommen, zóó wieszin ze wel. Doar hej nou de kernhond Kardoes bie veurbeild As Sien hum kumt hoalen dan geet ie groag met en is 't ie vrolik en frisch moar as Joanus da doen wil, dan brotnt en dan biet ie um roazend te worren. Hoe kumt da Toe, zeg nou: hoe kumt da?" En met een gelaat, alsof hij heel wat gewichtigs gezegd had zag hij de vergaderden rond en herhaalde zoo moge lijk op nog plechtiger toon Joa, zeg nou, hoe kurnt da Het vraagstuk scheen voor de buurt schap dan ook inderdaad ingewikkeld genoeg: want terwijl de sinid, met zijn schootsvel, zijn bril en zijn roetkleurig gezicht rond zag alsof hij wou zeggen „nou, nou wa zeg de V bleef alles doodstil, tot eensklaps een jongens stem schreeuwde „Das krek as mit ou eiges, boas JanAs de meister oe hoalt um en piepke te rooken, dan lupt te wel hardmoar as de bur gemeister oe den Veldwachter stuurt urn op et gemeentehuus te kommen dan bedde meestal gin tied. Nou dan, Kardoes is krek zoo bang veur Joanus as ie veur den burgemeister Zóó kumt da, begrepen?" „Weerlichtse jongWa zeg de mien doar! Ikke bang veur den burgemeister Wie zeet da, 'k zij bang veur niemes ook nie veur den verzoeken dat de werken, in de hoofd stad aangevangen, met kracht zullen wor den voortgezet, ten einde den nood te verlichten waarin de arbeiders op dit oogenblik verkeeren. De Duitsche Kroonprins verliet Zater dag haastig'Barcelona, waar men alle toe bereidselen had gemaakt om hem luis tervol te ontvangen en dus zeer teleur gesteld washij had echter een telegram gekregen, waarin hem verzocht was zijn reis naar Rome te bespoedigen. Zondag airiveerde het eskader te Genua, en om half vier ging de Kroonprins met den Koninklijken trein naar de Eeuwige stad. Maar ziet nu logeert de Prins in het Quirinaal, het Paleis des Konings, in een gebouw dat onder den banvloek ligt: hoe kan hem nu, na zijn bezoek aan den Paus, in datzelfde Paleis een contra-bezoek vanwege Z. H. worden ge bracht? Gelukkig voor den wereldvrede en voor het welzijn der menschheid in het algemeen, heeft men een middel ge vonden oin die kolossale moeielijkheid te vereffenen. Kardinaal Jacobini, met dat bezoek belast, zal door den Kroon prins worden ontvangen in een hijgebouw van het Quirinaal, dut er »dus" eigenlijk niet toe behoort en «derhalve" vloek- vrij is. Omtrent Soudan hebben allerlei ge ruchten geloopen, onder anderen dat Hichs niet dood is maar gevangen wordt gehouden, (anderen vonden zijn lijk met een revolver in de eene en den de gen in de andere hand,) maar het schijnt toch een feit te zijn dat zijn troep op 37 man na is vernietigd, dat Soudan geheel in opstand is, dat Opper-Egypte bedreigd wordt, en het Baber-pacha niet mogelijk zal zijn de dingen in orde te brengen Keuning, as 't mot 1 lieur ie, veur niemes. En inoak nou moar handig daj vort kuint of 'k zal oe tractieren op en groote knuppel koek die oe slecht zal bekominen."Wa mem ie De deugniet koos dan ouk wijselijk direct het hazenpad terwijl de smid bij zich zelf mompel de „hoe duvekoaters wit die jong nou da 'k i uzie gehad hé mit den burgemeister ,k Mag stom zin ak der wa van begriep." En zich tot vrouw Heiblom keerende vervolgde liy luide: „lieur es moeder de vrouw! ikke zal et wel uutinoaken. We zullen hier ook en dierenbeschUr- ming toestellen eu die zal den Joanus wel klein kriegen, da versinèer ik oe 1 Nou buurman heel heftig, joa zeker! zonnen beul; ze inusten burn ook zoo es steken en trampen en sloan ze mosten hum ook es en erin of en bien uuttrek- ken zoo as 't ie de veugels en vliegen de vlar- ken uuttrekt, ullinnig veur zen plezier en niks anders, 'k Zal blied zin as 't woar is." „Nee, nee vrouw Heiblom 1 nou zijdde van de wies, da duut de dierenbescharming niedie sleet me en trekt me, nee niks moar die kumt op veur et vee en as dan zo'n vregge etkwoad duut, dan kloagt ze hum oan en dun wordt ie gestraft". „Alével das óók goed as et moar uut roakt da ploagen. De stomme diereu 1 ze kunnen niks zeggen en motten et moar licjen, 'k lie wel es bij inieu eiges gedocht, uk et zag hoe ie de perds beulde, 'k wou da et heest hum en tramp gaf, da wou 'k, moar verrechtig 't is toch moar casjeweel, de kerel lupt altied nog vrie." Dit gesprek waarde lezerswerd gevoerd op een helderen zomermorgen terwijl vrouw Hei blom te veld goeiig om winkelwaren te halen eu de smid Beekof, in de deur zijner werkplaats, even bekoelde van de hitte, die luj zoo pas voor zijn vuur had moeten verdragen. Die smid stond bekend als: „en wiese" maar ook als een goed man, die geen sterveling kwaad deed of kwaad gunde en die, wat zijne liefde voor dieren betrof, zens geliekeil nie ha". Me- zonder krachtige hulp van Engeland. Voeg daarbij nog berichten van brand, van nieuwe cholera-gevallen en van standjes tusschen Christenen en Moham medanen veroorzaakt door overmatigen bekeenngs-ijver van Amerikaansche zen delingen aldaar. en men zal toestem men, dat van de Egyptische vleeschpot- ten het aantrekkelijke ook al af is. Aan de Transvaalsche deputatie werd door Lord Derby een nieuwe Wester- grens voorgesteld, waardoor twee Kaffer stammen, die hun verlangen daartoe zou den hebben uitgedrukt, hun grondgebied binnen de Republiek zullen krijgen en de rechten der overige Kafferhoofden ge ëerbiedigd zullen worden. O'Donnell, de moordenaar vau Carey den verklikker, is Maandagmorgen in de gevangenis Newgate opgehangen. Nadat in de Tweede Kamer-zittingen van Woensdag en Donderdag verschil lende posten op de begrooting van Hoofd stuk V, Binnenlandsehe Zaken zijn ver minderd of geschrapt, onder deze oölc het bedrag voor een nieuw Kweekschool gebouw in Den Bosch, staakten de stemmen over het laatste amendement, zoodat de eindstemming tot Vrijdag moest worden uitgesteld. Dat amendement be trof den post voor den aankoop van boe ken, kunstwerken enz., dien de Commis sie van Rapporteurs met 5000 gulden verminderen en op het bedrag van ver leden jaar, f 20.000 terugbrengen wil den het werd Vrijdag verworpen, en daarna het Hoofdstuk aangenomen met algemeene stemmen op één na, die van nigmaal waren er in het dorp dan ook reeds stemmen van verontwaardiging vernomen als weer de een of andere wreedaardige dierenpla- gerij van Janus aan liet licht kwam, en waren en burgemeester en predikant als ook de on derwijzer reeds in die kwestie gemoeid. Daar Janus echter en rieke" was „en lang niet de domste, meenden de dorpelingen dat hij door genoemde autoriteiten ontzien werd doch dit was nu juist niet het gevalMaar er was met den man geen recht ter wereld te schieten Brutaal, onbeschoft, gewelddadig en ruw, was hij een ieder ten schrik en begrepen de meer beschaafde leden der gemeente terecht, dat, re deneren niet hielp eu dreigen evenmin Hij was in den tijd „als oudste" totaal door zijn vader bedorven en zijne moeder, thans weduwe, ver mocht niets op dat ruwe gemoed. Hij deed haar geen leed, maar hij telde haar niet en liet groot ste genoegen, waar hij alles voor staar, liet, was liet plagen en mishandelen van dieren die, door hunnen afhankelijken staat geheel aan de luimen en mikken vau den laagliartigen wree daard waren overgeleverd. Eén zwak had, o wonder! dien Simson in boeijen geslagen één gevoel ovei heerschte die anders zoo wieede en stugge natuur. Hij was namelijk, met afgodische liefde aan zijn jongste broertje gehecht, eu wee dengene die het zou hebben gewaagd dit knaapje, zijn oogappel, in het minste te deeren. Dit was dan ook zijne eenige zwakke zijde en bewees al weder de waarheid, dat geen ziel zóó zwart of zoo slecht is, of er dringt nog eene straal door van beter gevoel: de lichtende vonk van het hooger be staan. Die gehechtheid, niet genoeg dat zij bestond, neen zij was in werkelijkheid overdre ven eu kinderachtig; want niets, letterlijk niets kon de kleine Frerik hein vragen of vergen, of Janus was aanstonds bereid liet te doen of te geven. (Wuidt ocruoiyd.j

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1