Officiëele Publicatiën. i Vervolg van het Raadsverslag. Baarn. Op initiatief van de Sociteit „Burgerlust" en de Rederijkerskamer „B. ter Haar" heeft zich alhier een Com missie georganiseerd die zich ten doel stelt aan de kinderen der Openbare school een aangename en nuttige avond te ver schaffen. Wij kunnen niet anders dan hulde brengen aan de belanglooze taak, die deze heeren op zich genomen hebben en wij hopen, dat zij door het zien van een 250 tal verheugde en dankbare kin dergezichten tevreden zal zijn over haren arbeid. ilen lieer Van Baar. De Donderdag aangevangen discussiën over Hoofdstuk VI, Marine, werden Vrij dag voortgezet en in de zitting van Za terdag ten einde gebracht. Van verschil lende zijden werd het beleid van den Minister Geerling fel bestreden. Door aanneming van verschillende amendemen ten onderging het budjet belangrijke ver minderingen o. a. werden geschrapt f 3200 voor de nieuwe inrichting der keurings commissie te Amsterdam 4 ton voor den bouw van een schipf 86,000 voor pantser-materiaal. De geheele be grooting werd aangenomen met 58 tegen 11 stemmen. Hoofdstuk VII A. Nationale Schuld, werd aangenomen zonder beraadslaging, met algemeene stemmen. Bij de be grooting voor het Domeinfonds in 1884 werd de Min. van Financiën tot omzich tigheid aangemaand in den Verkoop van pachthoeven in Noord-Braband. Insgelijks unaniem aangenomen. Bij de debatten over Hoofdstuk VII B, Financiën, zitting van Maandag, werd besloten de discussie over belastingher vormingen uit te stellen tot aan de be handeling der desbetreffende wetsont werpen. De volgende verminderingen werden aangenomen f 300 voor tractementsver- hooging van den Rijks-advocaat te Maas tricht 1ton voor te hoog geraamde uitkeering personeel aan de gemeenten de helft van het tractement van den di recteur der Staatsloterij, om een reor ganisatie van de loterij in het volgend jaar noodzakelijk te maken f 5500 voor ligplaats van een stoomboot voor de po litie op de Schelde. Aangenomen werden ook de amendementen van den heer Don- ner om de nieuwe en verhoogde tracte- menten van de predikanten pro memo rie uit te trekken. Het geheele Hoofdstuk werd aangeno men met 69 tegen 3 stemmen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en van den 1. Mei 1863 (Staatsblad No. 44), betrekkelijk de nationale militie, benevens bet koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staatsblad No. 127); Doen te weten, dat op Donderdag den lOden en Zaterdag den 12den Januari 1884, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor «Ie nationale militie zal plaats hebben van jon gelingen, die in den loop van liet jaar 1885 geboren en alzoo in 1885 aan de loting onder worpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartike len in herinnering: Art. 15. «Jaarlijks worden voor de militie in- «geschreven alle mannelijke ingezetenen die op «den 1. Januari van het jaar hun negentiende «jaar waren ingetreden. «Voor ingezeten wordt gehouden 1.hij, wiens «vader of, is deze overleden, wiens moeder, of, «zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetene «is volgens de wet van den 28. Juli 1850 (Staats- «blad No- 44). 2. hij, die geen ouders of voogd «hebbende, gedurende de laatste, aan het in «de eerste zinsnede van dit artikel vermeld tijd sstip voorafgaande, achttien maanden in Ne- «derland verblijf hield 3. hij, van wiens ouders «de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd «geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver- «blijf houde." «Voor ingezeten wordt niet gehouden de «vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar «de Nederlander niet aan den verplichten krijgs- «dienst is onderworpen, of waar ten aanzien «van de dienstplichtigheid het beginsel van «wederkeerigheid is aangenomen." Art. 16. «De inschrijving- geschiedt 1. van «een ongehuwde in de gemeente waar de vader, «of, is deze overleden, de moeder, of, zijn bei- «den overleden, de voogd woont; 2. van eer. «gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente «waar hij woont 3. van hem die geen vader, «moeder of voogd heeft of door dezen is ach- «tergelaten, of wiens voogd buiten 's lands ge- «vestigd is, in de gemeente waar hij woont 4. «van den buiten 's la .ds wonende zoon van een «Nederlander, die ter zake van 's lands dienst «in een vreemd land woont, in de gemeente «waar zijn vader of voogd het laatst in Neder- «land gewoond heelt." Art. 17. «Voor de militie wordt niet ingeschre- «ven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven «zoon van een ingezeten, die geen Nederlander «is 2. de iu een vreemd Rijk verblijf houden- »de ouderlooze zoon van een vreemdeling, al «is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den «Nederlander, die ter zake van 's lands dienst «in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën «woont." Au. 18. «Elk die volgens art. 15 behoort te «worden ingeschreven, is vei plicht zich daartoe «bij Burgemeester en Wethouders aantegeven olusschon den lsten en 31sten Januari. «Bij ongesteldheid, afwezigheid of onstente- «nis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne «moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd «tot het doen van die aangifte verplicht." Art. 20. «Hij, die etrst na het intreden van «zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van «zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich. «zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aante- «geven bij Burgemeester en Wethouders der «gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 «moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met ecne boete van f 25 tot f 100 en subsidiaire gevangenisstraf van len hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders geboren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier koste looze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoe- en cenigo dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den J7. December 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE UTRECHT, Gezien het besluit van heeren Gede puteerde Staten der provincie Utrecht, in dato 6 December 1883 nu 59 Gelet op art. 11 der wet van den 13. Juni 1857 (Staatsblad n°. 87), Brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat de sluiting der jacht voor de provincie Utrecht is bepaald op Maandag, den 31. December 1883, met zons-ondergang, met uitzondering echter van het vangen van Waterwild met^Ijig- netten en het vangen van Eendvogels in eene eendenkooi of een daarmede ge lijkstaand toestel, alsmede het schieten van Waterwild, aangeduid in art. 17 der aangehaalde wet, in de loealiteiten, alwaar het schieten van Waterwild ge oorloofd is, jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h, dier wet, waar van de sluiting later zal bepaald worden. En, ten einde niemand eenige onwe tendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 11. December 1883. De Commissaris des Konings voornoemd 's JACOB. Amersfoort, 19 December 1883. Z. M. heeft den Heer H. F. W. de Bruijn, benoemd tot Commissaris van Politie alhier, eervol ontslag verleend als burgemeester van stad Doetinchem. Onze voormalige stadgenoot de al gemeen om zijne vele goede eigen schappen, geachte en beminde, C. W. VOET, gepensionneerd Majoor der Rijd. Artillerie, is den 16 December in den ouderdom van ruim 82 jaar te 's-Gra- venhage overleden. Morgen Donderdagavond te 8 ure zal Mejullrouw A. J. Grothe van Amsterdam eene lezing houden in een vergadering met Dames van het depar tement Amers foort, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De gemeenteraad van Barneveld heeft besloten den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te verzoeken de hoofdpla.its dier gemeente telefonisch te verbinden met het Rijks-telegraafkantoor Amersfoort. Door de ijverige bemoeiingen van den Rijks-veldwachter E. van Leeuwen onder Leusden zijn heden de daders, van de binnen kort plaats gehad hebbende dief stallen onder die gemeente, aangehouden en naar Utrecht getransporteerd. De die ven J. J. en J. J., beiden onder Amers foort woonachtig schenen alles van hun gading te vinden. Verschillende diefstallen zijn op eeni ge boerenerven door hen gepleegd. Volgens eene annonce voorkomende in ons nummer van heden is de heer ter Haar thans muziekonderwijzer te Barne veld, voornemens alhier een muziekschool op te richten. Het voordeel van dergelijk onderwijs boven privaat onderwijs is niet alleen het ensemble spel waardoor meer muziekaal leven en lust opgewekt wordt maar ook de billijke prijs hetgeen alleen bij clas- sikaal onderwijs mogelijk is terwijl het voornemen bestaat om eenige malen per jaar eene uitvoering of openbare les te ge ven om aan ouders en genoodigden de vor deringen te laten hooien. Den heer ter Haar die zijne opleiding aan het alge meen beroemde Conservatoire te Leipzig genoten heeft, heeft dan ook door de tal rijk verkregen uitkomsten reeds bewezen een degelijk onderwijzer te zijn en mo gen wij dus hopen de deelneming groot genoeg is om dit voornemen ten uitvoer te brengen. Men schrijft ons uit Rotterdam Wij hadden in den gemeenteraad he den middag na eenige benoemingen, een zeer onaesthetisch onderwei p aan de orde, dat tot eene vrij lange discussie aanlei ding gaf. Het gold namelijk de verbete ring van openbare privaatinrichtingen, geen weelde (ik bedoel de verbetering) in onze goede stad. Want wie de onoo- gelijke hokjes en huisjes ziet, o. a. aan de Coolvest, schaamt zich bijna in een stad te wonen, die overigens op 't ge bied der zorg voor openbare reinheid aan velen een lesje zou kunnen geven. Reeds in den boezem der commissiën, wie dat onderwerp aanging, de commis sie voor plaatselijke werken en die voor openbare reiniging, was over dezequaestie verschil van gevoelen ontstaan. De eerste wilde algeheele verbetering, de laatste behoud van 't bestaande, met verbetering voorzoover mogelijk. De heer Milders was de tolk van de eerste en meende met het thans bij die inrichtingen bestaande tonnenstelsel te jvachten, tot een geheele organisatie van het rioolstelsel aan de orde kwam. Als dan konden de openbare privaten daar op uitmonden. De heer van Weel was de tolk der laatste, die nu reeds uitmon ding op het water verlangde. Beiden „tolken" kregen het met elkaar te kwaad, en al ging het dan ook op den meest heuschen toon, het bewoog den Voorzitter toch, die zeer juist steeds het oogenblik kiest om bij een te scherp wordend debat een speldje te steken, den heeren de opmerking te maken, dat zij in den raad slechts spraken als raads leden, niet als commissieleden. Voor het behoud van het tonnenstel sel letterlijk een afschuwwekkend stel sel voor dergelijke openbare inrichtingen spraken niettemin behalve de heer Milders, de hh. Van der Looij en Baartz; verschillende stemmen verhieven er zich Vei ordening regelende het getal der openbare scholen voor lager onderwijs en de bezoldiging van het onderwijzend personeel. B. en W. stellen den Raad voor de jaarwedden van het onderwijzend personeel als volgt vasttestellen Datum van Tegenw. Voorgedr. School Naam Betrek king. Hoofd F. J. Delincée Onderwijzeres L. F. Eekhout A. J. van Loghem H. M. Bos M. J. Roux M. M. van Mill A. E. Groene boom A Hoofd C. J. v. d. N Onderwijzer C. 11. Otter O tü O c te - o o MM A. Fasol E. Lindenhovius Hoofd H. W. de Heus Onderwijzer C. Bedijs H. van Gelder R. van 't Wel A. van der Vliet Onderwijzeres J. H. Hendriks J. M. de Bruijn Hoofd J. van der Horst Onderwijzer J. M. Boode D. F. van Slooten L. van Dornmele i J. Lindenhovius G. J. Boode H. Ruitenberg Onderwijzeres A. H. G. Frans Hoofd J. Radei sma Onderwijzer E. van Manen K. Kater Onderwijzeres J. R. Spruijt benoeming. jaarw. door B. en W. 4 Sep. 1883 1800 f 1800 1 Oct. V 900 900 vervangend hoofd en J -il: f200 Eng. en wisk. i 600 600 f300 Duitsch, Alg. ge schieden. en teekenen. 1 600 600 f200 Fr. en fraaie hdw. 1 600 600 '1 D 600 000 1 0 i 600 600 11 Oct. 1875 f 1200 f 1500 26 Sep. 1882 750 750 20 1880 600 600 25 Oct. 1883 600 600 12 Mrt. 1861 f 1100 f 1400 13 Juni 1876 9 700 800 vervangend hoofd. 11 Nov. 1875 9 600 650 9 Mei 1877 It 600 650 f75 herhalingsschool. 5 Sep. 1882 t 600 000 11 Nov. 1875 9 700 o 750 met handwerken. 22 Aug. 1876 700 750 9 9 8 Dec. 1874 f 900 f 1150 f ISOherh lingsschool. 2 Sep.1873 700 800 vervangend hoofd en f75 herhalingsschool. 13 Juni 1876 650 725 hoofdacte. 21 Mrt. 1882 9 600 600 6 Juni 600 600 4 Mei 1883 9 600 600 13 Feb. 9 600 600 20 Sep. 1881 9 600 600 6 Oct. 1876 f 900 1025 5 Dec. 9 600 600 1 Aug. 1882 9 600 600 20 Sep.1881 9 600 700 met handwerken. echter tegen en wel op grond dat, al aansluiting aan de riolen wachten moe op verbetering van 't riolenstelsel, men wel tot in't oneindige wachten kan, want zóóver zal men wel vooreerst niet komen. Met 22 tegen O stemmen be sloot men dan ook tot het prijs geven van het tonnenstelsel. Er doet hier een verhaal de rondte dat te aardig is, om het U niet mede te deelen. Voor eenigen tijd zou er n.l. in een koffiehuis het volgende voorgeval len zijn. Een zekere mijnheer zat zijn glas Beiersch te drinken, toen er een tweede binnenkwam. Ze waren vroeger te samen op een handelskantoor geweest, doch de één was nu een sport hooger op de maatschappelijke ladder geklommen dan de andere. De binnenkomende begon „Zoo collega", hoe is 't De andere nam dat woord collega verkeerd op, een woor dentwist ontstond, beleedigingen volgden tot eindelijk de éèn bulderde„Ik ben in mijn eer gekrenkt en dat kan alleen door bloed uitgewischt worden: ik wil duelleeren." „Mijnheer twee degens" hernam de tegenpartij tot den kastelein. De kastelein opende een andere kamer en liet de hee ren binnen. Met een kalmte als van Speijk zei hij„ik zal ze gaan halen" mijne heerenwaarop beiden in afwachting, wat er zou volgen, tegenover elkander plaats namen. Voetstappen klinken, bloeddorstige oogen blikken naar de deur; de kastelein verschijnt en heeft op een presenteerbladtwee zwavelstokken. BINNENLAND. De Koning en Koningin, met het Prin sesje gaan den 27en December van Het Loo naar den Haag terug en zullen daar geruimen tijd vertoeven. Z. K. II. prins van Oranje heeft f 300 beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten voor prijzen bij een internationa len wedstrijd in het schaatsenrijden. Wan neer er dezen winter bruikbaar ijs zal zal zijn, zal die wedstrijd in de nabij heid van Cambridge worden gehouden. Het D. van Z.-H. en 's-Hage zegt Wij hadden niet geheel ongelijk, toen wij dezer dagen twijfel opperden omtrent het bericht, dat het ministerie Heems kerk een inkomstenbelasting zou voor stellen. Geen ineometax (inkomstenbelasting), maar een Klassensteaer (lkassenbelasting) is het plan. 't Is wel beiden een heffing „naar ie ders inkomen," maar 't heet dan ten minste geen inkomsten-belasting. De tweedaagsche retourbiljetten op den Rijnspoorweg, die zullen worden uitge geven op 24 en 25 dezer, zullen voorde terugreis geldig zijn tot op 27 dezer, en die welke zullen worden uitgegeven, op 31 dezer, ook op 2 Januari 1884. GEMENGDE BERICHTEN. Te Deventer worden de beste aardap pelen thans voor f2 per mud verkocht. Naar het Dagblad verneemt, heeft de policie de hand gelegd op den vermoede- lijken dader van den afschuwelijken moord, eenige jaren geleden, te Delft, op een jong meisje gepleegd. Dit meisje werd dood op !den straat weg, tusschen Delft en Den Haag, ge vonden, terwijl uit alles bleek, dat zij het slachtoffer van een wellusteling was geworden, die haar vervolgens vermoorde. De reis van den Kroonprins van Duitsch- land naar Italië en zijn bezoek aan Ko ning Humbert en waarschijnlijk aan Z. H. den Paus blijkt geene andere aanleiding te hebben dan een uitnoodi- ging van de Italiaansche Konings-familie zelve. Ook dacht men, dat de Kroonprins daarbij eene staatkundige opdracht zou ontvangen, doch van betrouwbare zijde meldt men, dat dit onmogelijk is, daar de waardigheid van Duitschland's toe-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2