NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELO, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSOEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL El WOUDENBERG, Officiëele Publicatie. Feuilleton. No. 102 Zaterdag 22 December 1883. Twaalfde Jaargang. UitgeverA. M. Slothouwer Wegens het Kerstfeest op Woensdag a. s. zal het volgend nommer Maandag worden uitgegeven. Bunschoten. Alhier zijn na den jongsten storm aangespoeld een 3 riems- sloep en een tonmolen, en inde Zuider zee opgevischt een scheepsanker met volle kabelketting, gemerkt A. W. IC. en een schippersboot of sloep. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk*1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. tic Amersfoort. Advertentie» van 1O regels0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor liet Buitenland0,075 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte De BURGEMEESTER der gemeente AMERSFOORT herinnert den ingezete nen, dat bij Koninklijk besluit van 45 October 1883 (Staatsblad n°. 143) is be paald dat de koperen pasmu t, geslagen krachtens de wetten van 28 September 4816 (Stbl. no. 50) en 26 November 4847 (Stbl. no. 09) op 31 December 1883 bui ten omloop wordt gesteld, en dat die muntsooit vóór 1 Februari 1884 aan <le kantoren der Betaalmeesters en van de Ontvangers en Commies-Ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen kan ingewisseld worden. Wordende de ingezetenen gewezen op het geldelijk nadeel waaraan zij zich bloot stellen door de ouule ccaitesa en hsalve centen niet uiterlijk vóór 1 Fe bruari e. k. iutewisselen. Amersfoort, den 19. December 4883. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN W1JCK. 't Kan zijn nut hebben, dat we aan liet eind dezer jaarkring de vraag stellen, is Amersfoort voor- of achter uitgegaan, in liet tijdperk dat weldra voor een nieuw zal hebben plaats gemaakt. Zien we daarom terug op het zich ten einde spoe dend jaar, dan is het antwoord zoo be knopt mogelijk dit Naast veel wat we gaarne anders zou- Hoe „Joami'4 tie Crootbek" dierenbeschermer werd. EEN BETUWSCH SCHETSKE. (Slot.) Vaak was het dan ook reeds gebeurd dat het jongske voor zijn speelmakker Kardoes in de bres spioiig als broer Janus hem wilde kastij den, en dat het betraande en smeekende oog van den gevoejvollen knaap de hand had weer houden die een weei loozen vogel den nek om wou draaijen. Pruttelend onderwierp de wree daard dan voor het oogenblik zijn opzet aan de liefderijke uiting van het reine kindergevocl maar -het was ook onder en door dien in vloed alleen, want de magneet was naau- welijks geisoleerd. of het besluit kwam weer boven „dat io, as de jong weg was, ze toch wel zou kriegen Immers hij ging onveranderlijk uit van de stel ling: »dat et vee veur den mins was en da die krek der mee doen kos wat ie wou of verkoos, da eu iellc veur zen eiges moar weten rnos of zie kwoad dee of nie en dat et niemes en hoar kos schelen of der een meer of een minder ka pot goeng." Verwijt noch vermanend betoog kon hem dee- ren .en als men hem voorhield dat hij'nog eens zelf het slachtoffer van dien kleingeestige» moed wil zou worden, dan lachte hij schamper eu zeide: eer ze ruien kunnen kriegen zin ze zeker al eiges kapot. Toch zou ook hij nog leeren dat de opperbe stuurder van leven en dood zich niet straffeloos laat hoonenen zou datzelfde redelooze vee, dat den zien, is er toch veel tot stand ge komen, dat, doen er zich geen buitenge wone omstandigheden voor, bevordelijk zal zijn aan den bloei en de welvaart onzer gemeente. Het onderwijs is thans na de regeling van een meisjesschool voor lager en meer uitgebreid lager ouderwijs be vredigend de stadsreiniging gaat eene, laat ons hopen degelijke reorganisatie te gemoet, terwijl ook de gaskwestie tot eene oplossing kwam, die reden geeft, om de toekomst tamelijk verlicht in te zien. In het begin van het jaar, kwain eene vrijwillige brandweer tot stand, die naar wij vertrouwen, mettertijd zal lee ren, dat de daaraan besteedde, aanzien lijke gelden, niet te betreuren zijn, en die in bare gevolgen, reeds het voordeel heeft opgeleverd, dat het dagelijksch be stuur, tot een' herziening \an het brand reglement lveeft besloten. Voor Iran del en nijverheid was het een groote tegemoet koming, dat de beperkte dienst op post en telegraafkantoor is opgeheven. Het hoofd onzer gemeente bij den aan vang van '83, heeft voor eenige maanden plaats gemaakt voor den Heer VAN ASCII VAN WIJCK, terwijl de commis saris van politie de Heer BECK, zich een uitgebreider werkkring zag aangewezen. Den laatste zagen wij noode vertrekken, al deed het ons goed, zijne bijzondere geschiktheid, ook van hoogerhand erkend te zien. Zal het zelfde eens gelden van onzen tegenwoordige!! burgemeester? Het antwoord hierop is een kwestie van tijd, die wij niet wagen vooruit te loopen. Blijft er nu ook nog veel tot de vven- sehen behooren, wier vervulling eerst in '84 of later mag worden tegemoet ge zien, 83 was, om een kamerterm te be zigen niet onvruchtbaar voor den voor uitgang onzer stad, en als wij thans, om traditioneel te blijven, eindigen met een wenseh voor 84, dan zij bet deze dat bij, die aan het einde van aclittieii- liomlei'dl vier en tachtig de taak op zich neemt een overzicht te leveren, dan getuigen moge, wat wij thans ver klaren het afgeloopcn jaar gaf meer reden tot vertrouwen in de toekomst dan het vorige. D. Amersfoort, 22 December 1883. Donderdag avond bad ,,liet Nut" al hier liet voorrecht eene dame als spreek ster te zien optreden, nl. Mejuffrouw Groote uit Amsterdam. Zij droeg eene novelle voor van eigen vinding, die met genoegen door de vele aanwezige dames werd gevolgd daarna reciteerde zij eeni ge verzeil van bekende dichters als van Beets, Eaurfllard enz. Wij vertrouwen dat zij veel genoegen zal geschonken hebben. Bij Kon. besluit is benoemd tot com mies ter directie der registratie en do meinen te Maastricht, IJ. Burger, surnu merair. Zondag 23 Dec. is geen Remonstrant- sche Kerk. Op Kerstdag zal des avonds om 6'/> ure dienst worden gehouden met zangkoor. Op de gehouden uitloting van aandee- len ten laste der Remonstrantsche kerk is uitgeloot no. 12, 't welk door den eigenaar is ten geschenke gegeven; daar na weid opnieuw een nommer 29 ge trokken, 't welk met de rente zal wor- den afgelost met primo Januari, Woens- jdag of Donderdag van 121 ure bij den Boekhouder D. Gerritsen, bij wien tevens de verschenen rente te bekomen is. 11ijin zijn overmoed, ten speelbal zijner wree daardigheid koos, hem gevoeliger treilen dan hij ooit had kunnen vermoeden, en wel juist op de eenigste kwetsbare plek zijner harde natuur. Op zekeren dag dat het liefelijke lenteweder zulks voor het eerst gedoogde, toog hij met den ploeg naar het land om de eerste voren te leg gen. Kleine Frenk was er dol op om dan mede te gaan; want Janus zette hem dan gewoonlijk vóór zich op den ploegbalk en gaf hem de leid sels der paarden in de handhem bij eiken draai dan even oplichtende tot de balk weer recht lag. Janus had ditmaal, bij zijn ouden vos, die dat werk reeds jaren gedaan had en ten volle vertrouwd was, twee jongere paarden medege nomen, die, dartel en speelziek, liorn de handen reeds vol gaven voor zij nog hunne bestemmings plaats hadden bereikt. Hoewel een inwendige stem hem had gera den, Frerik dien dag liever thuis te laten, toeh i had het vleijcn van liet jongske, als naar ge woonte, gezegevierd en Frerikje zat op den ploegbalk. Ware Janus nu maar bedaard aan don arbeid getogen en had hij de onervaren dieren inet zachtheid en rede geleid, zeker ware dan niet geschied, wat hij later zoo menigmaal heeft be treurd; maar korzelig en plaagziek, als hij steeds was, meende hij de dartelheid der jonge paar den liet best door dwang te kunnen beteuge len. Hij sneed een langen, buigzame» tak van een iiabijstaanden wilgenboom, die hem, nadat hij de dieren had vastgebonden, (tiaar al te duchtig dienst deed, zoodat de beesten zich van angst niet meer wisten te wenden of te keeren. De gevolgen dezer lage onverstandige han delwijs bleef dan ook niet uit, want nu sloeg de joligheid van het jonge vee tot wildheid over en waren zij naauwelijks weder met groote moei te in liet gareel gezet, of het ging er van door met eene vaart, die, hoewel nog geen bepaald hollen, toch niet te beteugelen was. Janus liet ze onbekommerd loopen, eerst mompelende: »As 't oe verveelt koaro jes! zul de van eiges wel uutsenëijeniniéri moakt het niks" en hield slechts de kleine Frerik, die ouder gewoonte op den ploegbalk zat, stevig vast: maar toen die harddraverij te lang naar zijn zin duurde werd hij weder kwaad, en beukte, na den knaap met de vermaning «stil zitten beur jungskeop den balk vastgebonden te hebben, de dieren m*t het zware ploegijzer geweldig de ledenal schreeuwende «Weerlichtse steenkoppen! ge het geloopen veur ou eigen plezier, nou zulde irai- nen veur et niieiie en krek zoo lang ak et wil." Klets! daar kwam een achterhoef van den bj- dehandscheii al spoedig het ooshout stuk slaan en een oogenblik later wierp de uandehandsche in eens zóo krachtig (ie bc'ule aehterpooten om hoog Jat zij de» ploegbalk raakten en het ge heele gevaarte, met den jongen er op, in een oogw enk deden kantelen, waarna de paarden nu werkelijk in hollenden ren vooruitstovp.il. Nu was de beurt aan den meester om van schrik I te verstijven zijn lieveling lag gebonden aan den ploegbalk met hel hoofd omlaag, en kon bij den minsten schok worden verpletterd. Het span was niet meer te houden en holde nu aanhoudend door dik eu dun heen. Aan los binden van het kind was bij die vlucht niet te denken en er bleef hein dus niets anders over dan zoo goed mogelijk de schichtige dieren bij de leidsels te houden en te trachten den ge- kantelden balk weder opgericht te krijgen. Het angstgeschrei van den doodelijk verschrik ten knaap drong hein door merg en gebeente, en dieper in het hart dan hij zich zelf wel wilde bekennen; en wat hij ook troostte en suste, het baatte hem niets want het gevaar bleef be- Het 37 Landhuisli. Congres zal alhier I gehouden worden 24, 25, 26 en 27 Juni 1884. In het Waarborgfonds, bestaande uit aandeden van f 40. is voor ruim f 1000. deelgenomen. De Tweede Kamer beeft de begroo ting van Oorlog met 53 tegen 24 stem men en de Vestingbegrooting met 61 tegen 16 stemmen aangenomen, f415000. voor Kaz. terrein alliier werd geschrapt. Voor lien, die gedurende de Kerstda gen of bij gelegenheid van den Nieuw jaarsdag de stad verlaten, zal liet zeker aangenaam zijn te vernemen, dat de tweedaagsche retourkaartjes op de lijnen van de Hollandsclie en de Rijnspoor. welke op 24 en 25 Dec. genomen wor den, ook voor de terugreis op den Ü7n. en die, welke op 31 Dec. genomen wor den, tot op den 2n Januari geldig zijn. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand November 4883. Helft der maand Nov. 4883. 1. O. Herdevelt, Amsterdam. 2. II. W. Bruin, 3. II. W. Otten, Arnhem. 3. Schotberg, Delft. 5. Croon, 's Gravenhage. 6. Talsina, 7. Houba, Kessel. 8. W. J. J. van Beek. Utrecht. 9. Mej. J. A. Rensen, staan. !\Iet stikkende» adem en starenden blik zag hij dan ook van oogenblik tot oogenblik den stond tegemoet dat alles ter neder zou slaan on het kind voor zijn oogen worden verpletterd, zonder dat hij iets tot zijn redding had knnnen bijdragen en voortaan met liet Kaïnsteeken moest rondloopen. Die ure, hij heeft het daarna meermaal ge tuigd, die ure is hem de bangste zijns leven» geweest. Zij had in een oogenblik zijne ha ren vergrijsdja, wat hij ook deed, nooit heeft hij haar later kunnen vergeten; en, ofschoon hij eindelijk de uitgeputte dieren tot staan kreeg eu het knaapje, hoewel door den geleden angst op het ziekbed geworpen, geen blijvend letsel bekwam; toch bracht die ure te weeg wat nog niemand had vermogen te bewerken, na melijk dat hij, van dal oogenblik af, MENSC1I werd en zijne BEUl.ENNATUUlt hem verliet. Kil, kreeg hij later soms nog aanvechting der oude begeerte om dieren te mishandelen, dan was oen blik op den kleine voldoende orn haar te verjagen. »Xee!" zei hij dan bij zich zelf, nee, toch riio, ma'k verzinken ak 't doen zal; 'k wil nievers van weten en loat et dier rustig mit vree. 'k Hè geleerd da et kwoad is, wentjdie schrik was mien straf." Fn toen later ook, daar ter plaatse, eene vereeniging tot bescher ming van dieren, tot stand kwam, werd Janus er In I van en, wat ineer zegt, een wakker vóór- stander der goede zaak ook. r't Is alóvel zoo béter, zeide hij, 'k bin blied veur mien eiges boas Beelcof! da et zóó is ge- kommen. Nou vuul ik mien vriejer uin et hart nou 'k gin dieren meer beul; went'k hé leeren begriepen da ze ook zin geschoapen deur den eigensten Schepper die ons hè gemoakt, en dat ze nie ion de wereld allinnig moar veur ons plezier, moar du ze doarop ook recht hebben

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1