bedelarij als een crimineel feit te straf fen, aan de andere zijde de opzending van bedelaars naar Hoorn wettigt. De Minister betoogde de noodzakelijkheid der werkinrichtingen, waarvoor de groo- te kosten reeds vroeger zijn gevoteerd. Het ontwerp werd met algemeene stemmen agngenomen. Zaterdag, nadat de heer Van Swinde- ren tot de Regeering een interpellatie had gelicht over de zeeweringen in en bij de De Lemmer, die door den Minis ter van Waterstaat op bevredigende wij ze werd beantwoord, en eenige kleinere ontwerpen benevens Hoofdstuk VII A (Nationale Schuld) der Staatsbegroting voor '1884 zonder discussie waren aange nomen, kwam de Wet op de Middelen voor 1884 aan de orde. De lieer Fran sen van de Putte verklaarde tegen die wet te zullen stemmen omdat het tekort weer gedekt zal worden door het schep pen van vlottende schuld. Ook besprak hij de zaak van het waarborgkapitaal voor den spoorweg Munster-Rotterdam (zaak Otlet-Wilmar) en vroeg of het waar was dat de Minister Heemskerk den Bel gischen gezant den 12 Dec. schriftelijk uitzicht had gegeven dat, indien de Twee de Kamer op haar besluit ten aanzien van die geldeu wilden terugkomen, de Regeering er zich niet tegen zou ver zetten. Beide punten weiden nog door eenige andere leden behandeld. De Mi nister verdedigde het aanwenden van credietmiddelen tot dekking der begroo- tings-uitgaven en verklaarde den brief aan den gezant als een mededeeling, dat een voorstel tot teruggave slechts van de Kamer kon uitgaan. Die brief, als zijnde van particulieren aard, kon niet worden overgelegd. De heer Fransen van de Putte was niet voldaan, en zou later, bij Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken, op dit onderwerp terugkomen. De Middelenwet werd aangenomen met 30 tegen 3 stem men. In den loop der discussiën was dooi de Regeering de benoeming medegedeeld van den heer J. P, Sprenger van Eijk, lid van den Raad van Indië, tot Minister van Koloniën. Over het ontslag van den Gouverneur-genei aal had een interpella tie plaats van den heer Fransen van de °utte, die door den Minister Heemskerk werd beantwoord met de verklaring, dat de aanvraag daartoe niet door de Re geering was uitgelokt. De Kamer ging uiteen tot Maandag 14 Januari. VERVOLG Buiteulaiidseli Overzicht. LATERE BERICHTEN. De Fransche Kamers zijn uiteenge gaan. Door de Kamer van afgevaardig den werden de wijzigingen die den Se naat in de begrooting bracht goedgekeurd, evenwel niet zonder een Stormachtig in cident." Toen namelijk de Minister Ferry de aanneming aanbeval, riep de radicaal Clovis Hugues hem toe: ,,Gij zijteen on beschaamde!" Tegen Ilugues werd de censuur toegepast met tijdelijk verbod om de zittingen bij te wonen de Voorzitter gelastte hem de vergadering te verlaten, waaraan hij zonder verdere tegenspraak voldeed. Het een en ander verwekte niet weinig rumoer. Een telegram uit Parijs meldt een de finitieve overeenkomst tusschen de Suez- Kanaalmaatschappij en de Engelsche ree- ders. In Spanje zijn op sommige plaatsen, o. a. Cadix en Sarragossa militaire maat regelen genomen uit vrees voor ongere geldheden. Te Petersburg is de luitenant-kolonel, Chef van de afdeeling kanselarij van den veiligheidsdienst in de hoofdstad, ver moord. Een beambte die hem vergezelde werd doodelijk gewond. Amersfoort, 2 Januari 1884. Tot directrice van de Voorbereidende school ("Fröbel-methodej is benoemd Me juffrouw C. E. Weijers, gediplomeerd door de kweekschool te Leiden onder directie van Mejuffrouw Hardenberg. De commissie van toezicht hoopt de voorbereidende school op de Lange Gracht Ihier met Februari te openen en zal in de maand Januari aan belangstellenden de gelegenheid geven de voortreffelijke lokaliteit te zien en kinderen als leerlin gen te doen inschrijven. Naar men verneemt heeft gisteren avond eene vrouw, welke op eene al te wanne stoof in slaap was gevalien, zich zooda nig gebrand, dat zij aan de gevolgen is overleden. Men zegt dat de jenever aan de oor zaak, niet vreemd is. De baldadigheid der straatjeugd alhier gaat tegenwoordig te ver. Eenige echte straatjongens hebben de brutaliteit om in min druk bezochte buurten, zooals de Singels, Muurhuizen, Havik, bellen uit te rukken of af te draaien en naambordjes te vernielen. De ijverige opsporingen der politie hebben er nog niet toegeleid de baldadigen in handen te krijgen. BINNENLAND. H. H. M. M. de Koning en de Koningin verleenden gistermiddag te 1 uur'Nieuvv- jaarsaudiëntie aan de grootofliciefe;. der Kroon, de Ministers, hoofden der depar tementen, den vice-president van den Raad van State, de militaire en b irger- lijke leden en Zr. Ms. huis en de hof- dignitaiissen, toegevoegd aan de huizen van HH. KK. Hll. den Prins van Oranje en de Prinses Hendrik. Kort na de receptie bracht Prinses Hendrik hare nieuwjaar- wenschen ten Hove. Te Nijkerk is op het laatst van het oude jaar een paard aan den hol gegaan, met het ongelukkig gevolg dat de voer man een been brak en aan hoofd en lijf zware kneuzingen en wonden kekwam; iemand die mede op den wagen zat kwam met den schrik vrij. De N. Cf. bevat een zeer lezens waardig artikel, betreffende de inwisse ling van oude cenleti, waaruit wij het volgende mededeelen Rij de wet van 28 Sept, 1816 werden de cent en de halve cent als eenige ko peren munt aangenomen, lo. om aan de circulatie van de oude provinciale duiten oortjes, penningen, centimes enz. een einde te maken. Eerst in 1821 werd echter met de aanmunting van centen en halve centen begonnen. Nadat de zui delijke Nederlanden van de noordelijken waren losgescheurd, werd ons land als 't ware overstroomd door de Belgische heele en halve centen waarin de Neder- landsche koperen pasmunt in België was omgeslagen en die van minder waar de was dan de onze. Daarmede had men voortdurend zeei te kampen en de plaag werd zoo groot, dat zelfs omstreeks 1840 de koperen pasmunt in Nederland voor 34 uit Belgische centime-stukken be stond, waaraan de wet van 28 Maart 1877 een einde maakte ten eerste dooi de vervanging af te kondigen der kope ren pasmunt voor de bronzen, en ten tweede door het verbod op de Belgische koperen munt voortaan in Nederland in omloop te brengen. Wij wenschen nog eenige cijfers op te noemen die inderdaad welsprekend zijn: Volgens onderscheidene Staatsrekenin gen kan men aannemen, dat er in 't ge heel aangernunt zijn: Centen (stuks.) Van 182-1—1840 162.013.097 1840—4877 52.504.000 in 't geheel 2157ll7.0.79 halve centen (stuks) Van 182-1—1840 82.212.150 1840—1877 54.052.260 in 't geheel 136.291.410 Deze hoeveelheid is echter, zoovei bekend is,verminderd met 53.857,654 en 8.622.969 door vei munting in België na 1831, en met 4.293.000 en 920.000 door uit voer van regeei ingswege, te zarrien 58.150.654 en 9.542,969. Er zou dus in 1877 gerekend moeten worden een overschot te zijn (zoover be kend is) van 156.966.443 centen en 126.751.441 halve centen. Van 1877 tot ulto. 1882 zijn vervaar digd en grootendeels in omloop gebracht: 12 m'llioen stukken van 2'/4 cent, ver tegenwoordigende 30 millioenon centen, 95 millioenen centen, en 4 millioen halve centen. Bovendien is in diezelfde jaren eene ruime aanmunting van zilveren 10 cents stukken (8.100,000 stuks) geschied, wat mede heeft kunnen bijdragen om het klein handelsverkeer te gelieven. Daartegen zijn in hetzelfde tijdperk reeds 57.715.067 centen ingetrokken, zoo dat men veilig mag aannemen, daar de intrekking, ook waarschijnlijk in 1883 zijn voortgang- heeft gehad, dat de oude cen ten voor een groot deel reeds zijn op geruimd. Nog wenschen wij onze lezers er op merkzaam op Le maken, dat van lo Ja nuari af de koperen cent en halve cent i ophouden gangbare munt te zyn. Gedurende de maand Januari 1884 kun nen zij nog ingewisseld worden bij 's Rijks betaalmeesters. In Rotterdam is een tentoonstellings- prijs gevallen, die van frs. 1000 waarde heette te zijn. Volgens een ingezonden stuk in de N. R. CY., bleek die prijs een notenhouteu kastje, voor de meeste des kundigen, geen hooger waarde teliebben dan ƒ100, en is hij tut dit bedrag ook van de hand gedaan, nadat de gelukkige winner, er nog 11.50 vracht vooi hadt betaald. GEMENGDE BERICHTEN. Tijdens den brand van den molen »de Veering» te Koog a/d Zaan, op Vrijdag nacht jl., werd op eenigen aftsand van het terrein eene hoeveelheid eerste qua- liteit gort aan den waterkant gevonden, zoowel los als in balen. Dit vreemde geval, alsmede het anmiddelijk in lam men staan van een molen en de schuur, niettegenstaande die gedurende eene week had stilgestaan, heeft de aandacht van de politie en justitie getrokken, zoodat men onmiddelijk alle maatregelen tot on derzoek heeft genomen. Tot heden heeft men echter nog geene bewijzen voor kwaadwilligheid. Eergisterenavond omstreeks 10 uren is brand ontstaan in de lucifersfabriek der firma Mennen en Keunen te Eind hoven. De brand nam spoedig in hevig heid toe, na ontstaan te zijn in de machine kamer, welke ook geheel uitgebrand is. De oorzaak is onbekend nadere bijzon derheden ontbreken nog. Zes jonge dames hebben dezer dagen het eerste examen aan de universiteit te Oxford met goed gevolg afgelegd. Te Bazel werd dezer dagen een voer man tot betaling eener boete van 30 fr. veroordeeld, omdat hij zijn paard uren lang in de strenge winterkou buiten op straat had laten staan. Ook de persoon, die dezen dierenkweller intusschen had geherbergd, moestlOfr betalen. In de kas van een wachtmeester der huzaren te 's-Gravenhage, belast met de administratie van de cantine, zou een tekort ontdekt zijn. De militaire auto riteit stelt een onderzoek in. De ver dachte is in voorloopige bewaring. Te Haarlem is in den nacht van Woens dag op Donderdag, terwijl de bewoners afwezig warendiefstal gepleegd door middel van inklimming ten huize van den Heer v. d. Togt, aan het Staten- Bolwerk. De dief of dieven hebben zich den toegang verschaft door her opschui ven van een raam aan de sti aat en heb ben een bronzen pendule en barometer ontvreemd. Ook is de secretaire openge broken, waarin echter geene waarde aan wezig was. Zij hebben door den tuin de woning weder verlaten de deur stond open. Een 70-jarige doove vrouw, die zich Maandagochtend jl. omstreeks 7 uren naar de kek te Groesbeek had begeven en den spoorweg aldaar moest overgaan, was daartoe onder den neergelaten sluitboom doorgekropen. Toen zij zich midden op den weg bevond, kwam de trein uit Nij megen van 6.53 aanstoomen. De onge lukkige vrouw werd daardoor gegrepen, een eindweegs medegesleurd en eindelyk als het ware vermorseld. Door de duis ternis had de machinist de vrouw niet opgemerkt, voordat hij met de machine vlak voor haar en alzoo het stoppen niet meer doenlijk was. Langs Leiden's straten wordt 's avonds het portret van de giftmengster te koop aangeboden. Zoo men verneemt, behoor den de slachtoffers der vergiftiging allen tot de armen-practijk en niet in zieken fondsen. Volgens eenige deskundigen moet zij het vergif zelf hehbeu toebereid, door oude centen, of andere koderen voor werpen, in azijn of een andere bijtende zelfstandigheid af te laten trekken. Ee Engelsche Premier vierde Zaterdag, 29 December, zijnen 74en verjaardagen alle bladen wijden hem een hartelijken gelukwensch. Nog even friseh en krach tig is de Heer Gladstone zegt de Pall Mall Gazette als toen bij 34 was, en in jeugd kan hij menig jonkman een lesje geven. De moordenaar en de medeplichtige aan den moord op den zendeli Vroom, op Bali, zijn dezer dagen o hangen. Op Atjeh zegt het Alg. Hbl. jagen wij gestadig den vijand weg. Ie dere volgende maand blijkt hij nog niet goed weg te zijn geweest. Den 13den November schijnt een goede slag gesla gen te zijn. waarbij Panglima Njaq Bin- tang met 20 anderen sneuvelden en wij enkel gewonden, ten getale van 14 hadden. Ons werd bericht, dat de Gouverneur van Atjeh voorgesteld had aan sommige officieren ook burgerlijk gezag te geven. Dit zou zeker kapiteins-postkommandan- ten op grooteren afstand van de contro- leursposten worden opgedragen. Hoe dit te regelen zal zijn met de burgerlijke ambtenaren zal men misschien te Atjeh weten. De^werking der controleurs in de uithoeken van ons gebied is zeker zeer gering, aanvulling zou zeer welkom zijn, en door de militairen met burgerlijk ge zag te bekleeden zeker het gemakke lijkst verkregen worden. In de bergen van Colorado hebben door den ingevallen dooi nog andere on gelukken door sneeuwvallen plaats gehad. Te Tellwride is een huis vernield en acht mannen kwamen daarbij om het leven, terwijl twee gewond werden. Te Montezuma werden drie mijnwer kers door een sneeuwval meegesleept in een afgrond van 3000 voet. Een werd gedood en de beide anderen werden in een hopeloozen toestand gevonden. Er hebben hevige sneeuwstormen ge woed in het noorden des lands. Spoedig daarop, terwijl de sneeuw nog lag, volg den er zoele regens, en bij de daardoor veroorzaakte overstroomingen kwamen verscheidene menschen om het leven. In Indiana o. a. verdronk een gezin van negen personen door het snelle wassen van een rivier. Te Zepce, in Bosnië, is Donderdag nacht een hevige aardbeving gevoeld, die drie seconden duurde. Zij richtte geen schade aan, maar veroorzaakte grooten schrik. De inwoners vluchtten uit hunne huizen en brachten den nacht in het open veld door. De Commissaris van Politie in de 3e afdeeling te Rotterdam maakt bekend, dat hem in de laatste dagen in handen zijn gekomen brieven geteekend »N- Ri- kaart«, waarin werden besteld kippen en stamrozen, terwijl als adres werd opge geven Van Meec-kerenstraat No. 62 Het schrift van die brieven is van den over- bekenden Schoemaeher. Een ieder wachte zich dus voor schade. Een paar maanden geleden is te Bam berg een driejarig knaapje plotseling verdwenen, en men vermoedt thans, dat het door een rondreizenden troep Zi geuners gestolen is. Te Batzbach, bij Giessen, moet het knaapje dezer dagen door eenige schoolkinderen, die nieuws gierig rondom een daar opgeslagen Zi geunerskamp liepen, gezien zijn. De inwoners van het plaatsje zetten, toen het verhaal der kinderen bekend werd, met knuppels en stokken gewa pend de Zigeuners na, die in allerijl vlucht ten; maar zij konden hen niet inhalen. Toen later de gendarmerie hen in een bosch aanhield, had de bende zich ver deeld en was er geen spoor van het kind te vinden. Er wordt nu overal in den omtrek naar het verdwenen kind gezocht. In de drie "hoofdsteden van Groot-Brit- tannië en Ierland zijn thans niet minder dan 1000 vrouwelijke telegraphisten aan gesteld. In België, Italië Frankrijk, Rus land en ons land heeft men dit voor beeld gevolgd en vrouwelijke ambtena ren bij dezen tak van dienst benoemd. In Oostenrijk zijn reeds sedert '1873 vrouwen bij het postwezen geplaats. Van ongeveer 700 postkantoren op het plat teland van Beneden-Oostenrijk zijn er 150 aan de leiding van vrouwen toever trouwd. Eene dienstbode te Groningen, Aaltje Kruisinga, heeft veertig jaren lang in dezelfde familie trouw en eerlijk gediend. In onze dagen is dat wel eene zeldzaam heid, en daarom verdient deze trouwe dienstbode eene eervolle vermelding. Bij het instructie(bataljon te Kampen zijn dit jaar 387 jongelingen in dienst gesteld, terwijl naar de regimenten infan terie zijn vertrokken 376 korporaals-ti tulair.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2